[ R1A1 @ 25.09.2015. 23:18 ] @
"Er Srbija" je danas organizovala testiranje sistema za upotrebu interneta i mobilnog telefona u avionu na redovnom letu Beograd - Brisel, koji će 1. oktobra biti zvanično uveden na letovima srpskog avioprevoznika.
"Er Srbija" će biti prva aviokompanije u regionu i jedna od retkih u Evropi koja nudi tu uslugu, koju su osim putnika prvi mogli da isprobaju i tviteraši, blogeri i predstavnici medija.

Više
[ Ivan Dimkovic @ 25.09.2015. 23:25 ] @
Citat:

"Er Srbija" će biti prva aviokompanije u regionu i jedna od retkih u Evropi koja nudi tu uslugu,


Dok ce, ujedno, biti i medju poslednjim avio kompanijama u Evropi koje jos nemaju e-check in.

Bukvalno ti je jedina kompanija sa kojom ja imam dodira (a imam podosta) gde covek ne moze da se check-uje bez da mora da ide na f*ckin salter i gubi vreme. Pogotovu kada su kratke konekcije izmedju voza i aviona, moras da dodas jos bar 10-20 min drndanja sa checkingom zato sto ce tu biti red, iako cak i nemas prtljag.

Vec par godina tako pice izgovori, od amadeus sistema pa na dalje.

Da stvari budu jos tuznije, taj "klasicni" e-checking gde se kuci printa boarding pass je na sve vecim broju mesta i avio kompanijama zamenjen QR kodovima na mobilnom koji se samo pokazu citacu i to je to, sve sto treba za boarding. Ali to je super hi-tech iz 23-ceg veka, verovatno mora da se nadje adekvatan partner koji ce to uraditi po specijalnim uslovima :)

Ali, eto, kad dobijete papirnu kartu posle pola cuke cekanja u redu samo da bi mogli uci u avion, uzivajte u In-Flight WiFi-ju ciji se kvalitet veze moze porediti sa necim izmedju 2.5G i 3G mobilne tehnologije, i to kad imate srece.
[ Jbyn4e @ 26.09.2015. 07:46 ] @
Ovaj, Dimkoviću, e-check in iliti web check-in postoji već neko vreme na sajtu airserbia.com...
[ R1A1 @ 26.09.2015. 08:00 ] @
Tačno, chek-in normalno funkcioniše: http://webcheckin.airserbia.com/app/ck.fly?l=JU ali ne za sve polazne tačke.
Uzgred, da pitam Dimkovića, da li si bio na letu do Brisela i lično proverio wifi u avionu pa kažeš da: "kvalitet veze moze porediti sa necim izmedju 2.5G i 3G mobilne tehnologije, i to kad imate srece"?
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2015. 09:08 ] @
Izvinjavam se, moja greska. poslednji put kad sam leteo AirSerbiaom krajem Maja, definitivno nije postojala opcija (Dizeldorf).

Trebao sam da proverim trenutno stanje bolje (kad sam odgovarao samo sam uradio google pretragu koja nije locirala gore navedenu stranu sto me je navelo na pogresan zakljucak da se nista nije promenilo).

@R1A1, ne ali posto je trenutno dostupna samo satelitska tehnologija kroz jednocifren broj provajdera od kojih avio kompanije kupuju uslugu imam iskustva sa koriscenjem te usluge izmedju Evrope (i kroz) i USA. Bandwidth je ogranicen i prilicno nizak ali moze da posluzi za hitan email i sl. i pregled ne preterano zahtevnih strana (gde ne treba da se skinu megabajti pre prilaza).

Ali za ostale stvari moze biti vrlo frustrirajuce.

U principu trenutno je stvar vrlo korisna biznis korisnicima. Lepo je to sto Air Serbia uvodi istu, ali ljudi koji bi da se zabavljaju sa strimovanjem filmova i sl. ce morati da sacekaju sledecu generaciju in-flight internet tehnologije.

Trenutno se testira unapredjenje koje ce omoguciti i vezu sa mobilnim baznim stanicama dok je avion iznad kopna. To ce mozda poboljsati kvalitet ali do tad, brzina ce biti vise nalik na UMTS dobgle nego na danasnji broadband.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 26.09.2015. u 10:30 GMT+1]
[ R1A1 @ 26.09.2015. 10:19 ] @
Koliko mogu da vidim, AirSerbia će koristiti Panasonic Avionics’ eXPhone, in cooperation with AeroMobile,tehnologiju koju koriste preko 14 avio-kompanija, uključujući Emirate, Etihad, Lufthansu i Virgin Atlantic.
[ R1A1 @ 26.09.2015. 10:47 ] @
Bez obzira na brzinu povezivanja, pozdravljam svaku novinu koja podiže kvalitet usluge i ukupan rejting AirSerbie u oštroj konkurenciji.
Leteo sam Jat-om letim AirSerbiom i mogu reći da sam oduševljen tom promenom i iz ličnog iskustva, komfor je mnogo veći nego na nekim mnogo većim kompanijama.
[ Miroslav Cvejić @ 26.09.2015. 11:35 ] @
Komfor je (između ostalog) čekirati se online ranije, a ne stajati pola sata u redu.

pre dve nedelje zamalo da propustim let zbog nemogućnosti da se odradi online checkin jer nisu svi aerodromi podržani.
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2015. 12:03 ] @
Citat:
R1A1:
Koliko mogu da vidim, AirSerbia će koristiti Panasonic Avionics’ eXPhone, in cooperation with AeroMobile,tehnologiju koju koriste preko 14 avio-kompanija, uključujući Emirate, Etihad, Lufthansu i Virgin Atlantic.

Bez obzira na brzinu povezivanja, pozdravljam svaku novinu koja podiže kvalitet usluge i ukupan rejting AirSerbie u oštroj konkurenciji.
Leteo sam Jat-om letim AirSerbiom i mogu reći da sam oduševljen tom promenom i iz ličnog iskustva, komfor je mnogo veći nego na nekim mnogo većim kompanijama.


Slazem se, Air Serbia je drasticno bolja od nekadasnjeg JAT-a, zapravo nemoguce ih je porediti uopste.

Ali, kao sto Miroslav rece, komfor je i ne morati cekati u redu - zapravo, mnogima je vrlo verovatno to daleko korisnije nego spori in-flight net.

Dobro je da je AirSerbia pocela sa Online Checkin-om, ali nadam se da ce uskoro podrzati sve gradove a ne samo Beograd, Abu Dabi, Bejrut (?!), Istanbul, London i Prag.

Razlog zasto sam napisao prvi post je sto sam poslednjih nekoliko puta za Srbiju morao da letim iz Dizeldorfa - Air Serbia nema online checkina odatle ni trenutno koliko vidim a voz koji ja mogu da pokupim oko 5 popodne stize do aerodromske stanice oko 50 minuta pred poletanje. Da postoji online checkin, to ne bi bio apsolutno nikakav problem - skoro uvek imam samo rucni prtljag znaci sve sto treba je da prodjem kroz security i dodjem na gate, ali posto ne postoji online check-in za taj aerodrom postoji veliki rizik da se ne stigne do saltera pre nego sto se zatvori check-in.

Potpuna besmislica uzevsi u obzir da je 2015-ta godina. Osim Air Serbia-e ja se nisam "cekirao" na salteru vise od 5 godina. Totalno gubljenje vremena a i firminih resursa, pa se nadam da ce novi menadzment to komplet sprovesti u delo za sve gradove uskoro.

OK, sve je to kul - njihova stvar, ali kad sebe nazovu "liderom u regionu" mislim smesno zvuci a nemaju nesto uvedeno skroz sto ima i najbudjavija low-cost avio kompanija.

Takodje bi bilo lepo da predju i na trenutno najmoderniji pristup boardingu na aerodromima koji podrzavaju: skroz preci na elektronsko boardovanje preko QR koda na mobilnom (ko to zeli, naravno - ko nece / ne moze moze uvek da isprinta obican boarding pass). Za ovo je neophodno da aerodrom ima QR skenere i za to je razumljivo da ne radi na svim aerodromima. Ali za pocetak bi i "obicni" online check-in bez ogranicenja bio dobar.

A ta ogranicenja su potpuno glupa i voleo bih da znam koji im je izgovor da im online check-in radi u Bejrutu a ne u Frankfurtu ili Parizu?!?! Gotovo svaka postena avio kompanija je uvela online/web cekiranje za sve vece aerodrome. Ne znam zasto Air Serbia samo podrzava nekoliko gradova ali nadam se da ce to da rese uskoro.

Sto se In-Flight Interneta tice, upravo je ta usluga (Panasonic eXPhone) ta koju sam koristio dvocifren broj puta. Kao sto rekoh, dobra je kad mora hitno mail da se primi / posalje, ali je za nesto drugo prilicno ogranicena.

Naravno, Air Serbia nije tu nista kriva, to su ogranicenja tehnologije. Kao sto rekoh, trenutno se radi na integraciji sistema i sa zemaljskim mobilnim mrezama tako da bar iznad kopna protok bude veci.

Ne radi se to za dzabe - radi se bas zbog toga sto je satelitski link ogranicen.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 26.09.2015. u 13:14 GMT+1]
[ R1A1 @ 26.09.2015. 19:42 ] @
Naravno da ima mesta za još mnogo unapređenja i slažem se da AirSerbia nastavi ovim putem. Prosto, gledam kako se za dve godine uradilo više nego za prethodnih dvadeset.
Ni meni nije jasno zašto chek-in nije omogućen na svim destinacijama? Možda je neka tehnička ili administrativna prepreka?