[ milekNS @ 28.09.2015. 20:38 ] @
Potrazio sam naravno slične teme ali ništa mi ne koristi pa moram ovako.

Imam računar (mini PC) na kojem je instaliran win7+TomCat+ u njemu neki SCADA softver. Konekcija na net je stalna!
Na taj računar na virtualCOM port (usb/ttl konvertor a da ima i RS232 naravno bilo bi isto) povezana je jedna pločica sa mikrokontrolerom koji vrti neki kod.

Šta mogu: posle malo borbe sa firewall-om mogu preko moje lokalne mreže aplikaciji pristupiti sa kojeg god računara , laptopa, telefona ,svejedno, (localhost:8080/scada bla, bla) i mogu kroz opcije u aplikaciji (uradio sam mali "HMI"/"interfejs") da kontrolišem onaj mikrokontroler - podešavam izlaze, vidim šta on čita na ulazima, itd , nista specijalno.
Dakle lokalna mreža mi nije problem. ALI...

Šta meni treba...

Meni treba da aplikaciji mogu pristupiti sa bilo kojeg računara povezanog na net, nebitno da li se nalazi u Novom Sadu, Srbiji, na drugom kontinentu....

Kako? :) neki port forward (imam AP+ruter za net) ?

p.s. bez ubacivanja nekih Ethernet to Serial bilo gde, bez da instaliram na tamo nekom računaru neki remote desktop ili šta ja znam.
Dakle samo kako pristupiti prvo mojoj mreži a zatim kroz nju pristupiti i localhostu.

Hvala.
[ vjamovic @ 28.09.2015. 21:16 ] @
Prvi korak

Treba ti da od svoj provajdera tražiš statičku fixnu IP adresu a ne promenjivu koju sada imas *.dynamic.isp.telekom.rs

Alternativa je da se pretplatis na DynDns ili sličan servis http://dyn.com i instaliras na računaru sa "localhost" njihov software za update adrese

Drugi korak je da na routeru uneseš pravilo za usmeravanje sa spoljnjeg WAN ulaza po portu 8080 na računar (njegovu adresu 192.168.x.x u lokalanoj mrezi i port 8080 )

Treči korak na firewallu PCa otvoriš port 8080 za ceo svet.

I tada sa bilo kog računara u svetu otvoriš adresu IP:8080/scada gde je IP fixni koji ti dodeli provajder

ili adresu mojserver.dyndns.com:8080/scada ako se pretplatis kod DynDns firme za naziv "mojserver"

E još povedi računa o bezbednosti jer kada ovako otvoriš računar pojaviće se hiljadu hakera koji će ulaziti na tvoj server-aplikaciju pa unesi neku proveru sa šiframa za pristup tvojoj aplikaciji
[ milekNS @ 29.09.2015. 00:06 ] @
Zahvaljujem se na brzom odgovoru, valjda ću se snaći sa dyndns jer to mi je trenutno jednostavnije :)

Samo još jedno me zanima...

"Treči korak na firewallu PCa otvoriš port 8080 za ceo svet"

Pošto imam i drugi računar - desktop i treći - laptop na kojim sam isto to sve instalirao pre nego na miniPC kada sam tek počeo se zanimati time da li otvaranje porta 8080 na tom miniPC-u utiče na "vidljivost" haklerima i drugih računara na mojoj lokalnoj mreži ili samo tog jednog ?!

Inače za sam pristup scada aplikaciji je svakako potreban user i pass, samo staviću nešto ozbiljnije od trenutno admin/admin :D
[ vjamovic @ 29.09.2015. 06:54 ] @
Drugi i treći korak otvaraju samo jedan jedini PC ka svetu po portz 8080 a ne i druge uredjaje u lokalnoj mreži.

Pogledaj pažljivo uputstvo i sajt proizvodjača routera nekad imaju kampanje besplatnog davanja DynDns servisa za svoje uredjaje.