[ 2012 @ 11.10.2015. 16:37 ] @
Postavio sam isto pitanje u Excel forumu, ali poste se direktno radi i o My SQl dodatku za excel zamolio bih administraciju da ne brise ovaj komentar/pitanje.

Ne znam da li naslov bas odgovarajuci da bi objasnio moj zahtev (problem), ali pokusacu da malo detaljnije opisem i objasnim svoj problem i pravce razmisljanja.

Imam jedan excel aplikaciju u kojoj vrsim obradu odredjenih podataka i na osnovu istih pravim odredjeni model (finansijski model) podatke koje dobijem kopiram u jedan odredjeni sheet sto je ustvari izvestaj/report. Taj izvestaj kasnije dodam kao attach na email i saljem u nekom od sledecih formata: xlsx, txt ili csv.

Na drugoj strani klijent/korisnik izvestaja ima excel aplikaciju koja ucitava attach i posle na osnovu dobijenih podataka donosi zakljucak/odluku.

To je savrseno funkcionisalo dok sam ja slao jedan ili dva-tri izvestaja dnevno. MEDJUTIM, sad nasteja problem zbog kojeg se javljam trazeci neku ideju ili neki primer iz iskustva.

Sad se javlja potreba da ja saljem izvestaj recimo na svakih 5 minuta i nisu svi korisnici aktivni u isto vreme tako da nema potrebe da dobijaju stotinu emaila ako taj dan ne rade.

Drugi problem sa email-om je sto se sad javlja problem sto ako recimo imam izvestaj na svakih 5 minuta na recimo 50 korisnika, moze da se dogodi da me optuze za spamovanje i da mi ogranice koriscenje servisa.

U vezi sa tim ja sam razmisljao da nekako povezem excel aplikaciju sa nekim od SQL servisa i da izvestaj saljem na SQL server, a da druga aplikacija (korisnicka) povlaci izvestaj sa SQL servisa. U vezi toga ja sam malo trazio po internetu i pronasao sam jednu ovakvu mogucnost: https://dev.mysql.com/downloads/windows/excel/ medjutim ja nemam nikakvog licnog ikustva sa ovim servisom pa me interesuje da li je neko radio na ovakvoj problematici. Ili mozda imate ideju ili predlog sa povezivanjem na MS SQL servis ili neki treci predlog.

Imam ovde jo jedno pitanje u vezi MS SQL ili MySQL servera: da li se na serveru napravi macro/query koji svakih 5 minuta brise stare podatke i zapisuje nove ili se takvo nesto moze uraditi u excelu (nemam ideju kako bi resio brisanje na serveru, automatizaciju slanja mogu resiti).

Ako imate neku drugaciju ideju ili predlog mozemo je razgledati i napraviti analizu iste.
[ bogdan.kecman @ 11.10.2015. 16:45 ] @
umesto da saljes mail koristi neki od sistema za razmenu fajlova (ftp na
nekom serveru, scp na nekom serveru, dropbox ..)

(da moze cron na svakih n minuta da radi sta god..)
[ 2012 @ 11.10.2015. 16:57 ] @
Citat:
bogdan.kecman: umesto da saljes mail koristi neki od sistema za razmenu fajlova (ftp na
nekom serveru, scp na nekom serveru, dropbox ..)

(da moze cron na svakih n minuta da radi sta god..)


Bio si brz. Dok sam ti poslao PP ti si vec dao svoje misljenje.

Ovako, da ja pokusam da pojasnim problem.

kad posaljem izvestaj na email, onda znam da ce izvestaj dobiti neko ko treba dobiti izvestaj i isti nije javno dostupan. Imam problem kako da resim distribuciju da izvestaj ne bude javno dostupan, vec da bude samo za lice kome je namenjen. Svi korisnici imaju ista prava i svi korisnici dobijaju isti izvestaj, ali kasnije preko aplikacije koju imaju vrse filtriranje dobijenih podataka i donose odluku ili zakljucak .

zaboravio sam da te pitam sta mislis o Add-inu za koji sam postavio link, da li bi to moglo da posluzi za ono sto meni treba?
[ dusans @ 11.10.2015. 18:05 ] @
Iz kojih razloga uopšte žongliraš sa Excelom/mejlovima, zar ti nije jednostavnije da izveštaje
držiš dostupne online preko neke web aplikacije vezane na neku bazu podataka?
To ti uglavnom rešava sva pitanja koja si ovde naveo osim daljeg deljenja izveštaja - ne možeš da sprečiš
copy/paste, print screen, prepisivanje na papir, ...

Što se tiče onog plugina za MySql - vidim da ne nudi nikakav API preko kog bi programski povlačio
podatke sa servera već nudi onih par wizarda da importuješ podatke ručno.
Ako mene pitaš, prostiji je copy/paste nego to što nudi plugin.

[Ovu poruku je menjao dusans dana 11.10.2015. u 19:19 GMT+1]
[ 2012 @ 11.10.2015. 19:14 ] @
@dusans

sad cu da objasnim zbog cega se javlja zongliranje izmedju excel-a i email-a.

kao sto sam napisao imam dve excel aplikacije, jednu cemo nazvati MASTER i to je aplikacija u kojoj se radi/pravi/izvrsava modeliranje (mislim da je excel posebno dobar za to) i to je savrseno vrsilo i jos uvik vrsi posao. Sa tom aplikacijom radi osoba X koja je nas zaposlenik i sama aplikacija se nalazi na kompjuteru koji je u nasim prostorijama. Kada se prome ulazni paramaetri koje aplikacija dobija preko XML feed-a i na osnovi aloritama koji su razvijeni za tu potrebu napravi se izvestaj koji se snimi automatski na odredjonoj lokaciji u komp. i automatski mail servis iz excela pokupi taj fail i posalje ga sa meilom kao attach nekom ko je pretplacen na servis. Tacno da taj isti moze taj fail da prosledi nekom trecem, ali to nije toliko strasno.

Sa druge strane korisnik opet ima excel aplikaciju kako sam vec naveo zbog toga sto se jedino excel aplikacija moze "kaciti" na jednu drugu aplikaciju koja nije nase proizvodstvo, ali ima mogucnost da se na nju "zakaci" bilo koja excel aplikacija.

Sta otaje. Pa trebam naci mesto na kojem cu "poslati"/"odloziti" izvestaj i odakle ce ga druga aplikacija pokupiti. Email je savrseno vrsio posao dok su izvestaji bili retki i dok su uglavnom svi korisnici bili jednovremeno aktivni, problem se pojavljuje sad kad ima ogroman broj mailova koje treba poslati i veci broj korisnika koji se mogu ukljucivati u razlicito vreme i kojima ne treba 1000 nepotrebnih mailova.

Do ovde sam hteo da objasnim zasto je excel neophodan u celoj prici.

E sad da prodistujuemo u vezi tvog pitanja. Ako izvestaj zakacim kao javno dostupan imacemo problem da kontrolisemo ko je izvestaj dobio/ koristio i imacemo sledecu situaciju: neko dobije od nas korisnicku aplikaciju u kojoj je vec uneseno sa koje lokacije treba povlaciti podatke recimo plati jednom i posle toga vise ne mora da placa, ima aplikaciju, ima lokaciju kojoj moze pristupati, tako da nema vise potrebe da se "druzi" sa nama, a nesmetano moze koristiti nase usluge.
Zbog toga je neki od sQL servisa postao predmet razmisljanja, stim da nam SQL treba samo kao mesto za (ajde da tako kazemo) tranfer podataka i jedna vrsta fitera ko moze pristupiti podacima. Znaci, nema nikakvih transakcija na serveru osim ucitavanja novih podataka koje prepisujemo preko postojecih. Nista se drugo ne izvrsava na serveru, ne prave se analize, nema pretrage, nema nicega. Sam fajl/izvestaj je po svojoj velicini ne vise od 1-2MB, a uglavnom ni toliko, zavisi od formata i aktivnosti koje su u toku. Kada servis ne radi na serveru ostaje samo poslednje ucitani podaci, ne pravi se baza, nema arhiviranih podataka.

Za MySQL smo poceli da razmisljamo zbog kupovine ovog uredjaja http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=1140, sam uredjaj ima instaliran MySQL i tako smo dosli do plagina koji sam vec linkovao.
Samo da dodam, javio se jedan mali problem sa koriscenjem ovog uredjaja, potrebna je staticna IP adresa i konfiguriranje MySQL servera.
[ bogdan.kecman @ 11.10.2015. 19:21 ] @
ja ti rekoh neki od tih sistema za razmenu fajlova, npr dropbox, oni svi otvore svoj nalog tamo i ti naklikas ko moze da skine koji fajl, fajl nije javan etc etc.. dakle menjas postojeci sistem, samo uzmes neki komercijalni sistem za razmenu fajlova da zamenis mail i to je to ...

sto se tice SQL-a, MySQL-a, ovoga sto ti dusans prica.. tu realno u danasnje vreme excell nema sta da trazi u toj prici... ta "master" excell aplikacija treba "dumre" i da je zameni neka server side aplikacija koja bi trcala na nekom serveru, imala svoju bazu (mysql, pgsql ili koji god vec rdbms neko odabere) i komunicirala sa klijentima, od toga da se vidi "dal je platio i do kada" do toga da vidi neku istoriju, trenutnu datu etc.. neki preview za one koji razmisljaju da li ce da plate... takodje ta slave excell aplikacija isto ne treba da postoji jer ta neka web aplikacija treba da generise full report za svakog klijenta tacno onako kako njemu treba ...

to se tako radi danas, ali ti si napisao da ne znas sql, iz tvojih pitanja se vidi da sa istim nisi nikad radio, to realno znaci da ti ne bi mogao da "tek tako sednes i napises novu aplikaciju" koristeci moderne tehnologije ... zato ti ja savetujem da ne gubis vreme za "budzeenje" postojece aplikacije jer dok to zbudzis za te novce i to vreme mozes da napises novu aplikaciju da valja, prosto ostavi to kako je sad kako em tvoja osoba X ume da koristi, em tvoji klijenti umeju da koriste, samo zameni nacin isporuke tih fajlova kroz neki dropbox ili slican sistem i resi problem da ne saljes 1000+ mailova dnevno

[ 2012 @ 11.10.2015. 21:01 ] @
@bogdan.kecman

Potrazicu kako da excel povezemo sa dropbox-om i da vidim kakva su iskustva. Imas li ideju koji bi servis mogao da dodje u obzir pored Dropbox-a?


malo off:

Bogdane, pa nije Excel bas za "zaborav", a koliko mogu da vidim nema ni nagovestaja da ce uskoro biti mrtav.

[ bogdan.kecman @ 12.10.2015. 04:08 ] @
neka direktna veza excell-a i dropbox-a ne znam da li postoji, pogledaj
malo plagine za dropbox ali generalno mozes da napravis da sve sto se
snima u neki direktorijum na tvom kompu auto ide na dropbox .. obrati
paznju ja sam rekao dropbox zato sto mi je to prvi servis koji mi je pao
na pamet imas tih file share servisa na netu gomila ..

sto se "off-a" tice, cela tema je vise manje off :D tako da opusteno,
ako tebi kao op-u ne smeta off meni sigurno ne smeta :D
ja nisam *nikad* rekao da je excell za zaborav! to je *jedini*
microsnotov proizvod koji realno nema konkurenciju, uz vizio koji nekako
ne zovem njihovim jer su ga kupili i samo nalepili microsnot na njega...
ali recimo ta dva proizvoda nemaju konkurenciju ... ono sto ja uradim u
excell-u razni konkurentski pokusaji ne mogu ni da sanjaju ... ali zna
se gde je excell-u mesto i sta radi dobro i sta radi najbolje, ovo sto
ti pokusavas da uradis sa njim je pre xyz godina bio feat of
engineering, sada je na zalost prosto zastarela i pogresna tehnologija.
i dalje je excell cudo od aplikacije i zivece dokle god potpuno ne ukinu
desktop a i onda ce neka forma istog ziveti na webu, pitanje da li takav
app ikad moze da umre ... nikad ne reci nikad ali za sada ja mu ne vidim
kraj..

ono sto sam ja rekao je da za takav tip aplikacije danas postoje druge,
brze, bolje tehnologije da se problem resi, na zalost te tehnologije
zahtevaju neka druga znanja... da li ti imas zelje i volje da to sad
ucis ja ne mogu da znam, svakako nisam misljenja da mozes da to savladas
dovoljno brzo da bi resio problem na vreme, zato ti nudim resenje koje
ti radi odma (dropbox, mega, google documents, drop.io, mediafire...)
... ako imas neki websajt najlakse ti je da ftpujes na svoj sajt te
fajlove ispod nekog direktorijuma pod sifrom i das sifru samo onima koji
treba da mogu tome da pristupe i to je to .. ako nemas "istoriju" ti
svaki put gazis preko istog fajla a oni neka vuku taj fajl "kad im
treba" i uvek povuku poslednji .. ili tako nesto ... u svakom slucaju
bez ikakve veze sa mysql-om ili drugim rdbms-om .. koristenje mysql-a
(ili nekog drugog rdbms-a) kao prenosni medijum je prosto pogresan nacin
i nacin koji je extremno podlozan greskama .. dalje nijedan od tih sql
servera nije bas nesto sjajan da se ostavi otvoren na netu da bilo ko
moze da mu pridje posebno ne od strane nekoga ko ne zna sta radi ... a
onaj WD cloud ti svakako nece u tome pomoci :(

a sad, za neku dalju pricu, kako bi valjalo napraviti ovaj app ispocetka
"nekom novom tehnologijom" .. bi na zalost zahtevalo da malo vise
podelis sta app tacno i kako radi .. mada ovako napamet ja bi rekao da
ti pgsql + triggers + stored procedures najbolje pase da zamenis excell
(moze i mysql ali pgsql je tu robusniji, ima array tip koji je znacajan
kada se prepevava nesto iz excell-a, ima malo ozbiljnije stored
procedure..), a onda odaberes neki sistem za sutiranje toga na internet
(php, java ili sta vec najbrze naucis ili sta vec ljudi sa kojima
radis/saradjujes vec znaju i rade) ... sve u svemu nije to uopste mali
projekat da se uradi, onako pausalno jedno 1inzenjer mesec da se dodje
do prve, osnovne, verzije koja nema user management etc, samo da prepeva
excell taj tvoj app na web ... a onda na dalje mozes da budzis to
narednih 100 godina uvek moze jos nesto da se doda .. ali znaci neki
minimum od 2inzenjer meseca da dobijes bilo sta upotrebljivo .. to ti je
znaci nekih 4-5keur da ti to neko uradi .. naravno to je sve vrlo
pausalna ocena bazirana na raznim knjigovodstveno kockarskim excell
sheetovima koje sam gledao u zivotu (sad kad razmislim ovo o cemu pricas
mnogo vise lici na kockarshe sheetove koje koriste kladionice za
generisanje baznih kvota nego na knjogovodstvo, moguce da sam potpuno
promasio ali evo ti primer, za jednu domacu kladionicu, pre 16 godina,
generisanje kvota iz quatro-pro aplikacije (isto kao excell samo druga
firma, umrli su koliko ja znam) smo prebacili na web za 3 meseca, pri
tome je islo postepeno, prvo je uradjen win app koji se kacio na quatro
i cupao datu koja se u quatro-u generise i bacao na web da bi postepeno
kompletno generisanje prebacili na web, 3 meseca 2 inzenjera + 1
dizajner, zahebano dobra dva inzenjera!!! racunaj da je to bio posao od
jedno 10inzenjer meseci, ok tu je znaci bio i online sistem za
kladjenje, logovanje usera blah blah blah .. i plus na to je uradjen
dodatni app koji poredi kvote svih ostalih kladionica sa baznim kvotama
i pokazuje odstupanja trenutno i istoriski etc etc .. (odlican app kada
ovi koji se razumeju u celu tu pricu gledaju u njega vide brzo kada neka
kladionica napravi gresku pa odu tamo i vrlo cesto ih opeljese/zatvore)
abitno da li ti imas veze sa tom pricom kapiram da mozes da razumes
scope posla i uporedis sa tim sto tebi treba)

pitanje je samo koliko ti sta "brzo" treba, ako resis problem sa nekim
dropbox-om ili slicnim sistemom onda mozes na tenane da sednes da ucis
neke moderne tehnologije i lagano prepevavas ceo taj app na novi sistem
.. em ces dobiti ono sto si hteo sto ces moci lako sam da prepravljas
(zeznuto je to sto ti ako i das da ti to neko napravi, sve "formule" se
nalaze u trigerima/sprocedurama tako da za promene moras da vrlo dobro
razumes kako novi sistem radi ili moras svaki put da placas te ljude da
ti urade promenu) em ces sebe unaprediti znanjem novih tehnologija koje
ces vec sam videti gde sve mozes u svom poslovanju da upotrebis.. (ili
zaposlis nekog klinca da to radi za platu :D )
[ bogdan.kecman @ 12.10.2015. 04:13 ] @
takodje, kao sto smo mi pre 16 godina radili postepeno tako i ti mozes
da radis postepeno, prvo uradis web app koji isporucuje datu koju ti i
dalje pravis u excell-u i sibas nekom win app direkt gore na server u
bazu (to se napravi relativno brzo neki doze app koji se kaci
istovremeno na excell i na pgsql ili mysql ili...) pa onda polako
prebacujes i generisanje cele price na web...

taj konektor ti tu nije preterano koristan, on sluzi da ti u excell-u
imas novi data source koji je na mysql-u, nije bas u funkciji toga sto
ti hoces, ali napraviti na dozi program koji se kaci i na bazu i na
excell nije neko m00do ovih dana, to je sad sve .not povezano tako da
bilo ko ko radi .not moze takav app da ti nakuca za par dana.. (da cupa
iz excell-a i salje na web)