[ maxmanus @ 11.10.2015. 17:03 ] @
Zdravo svima , ovo mi je prvi put da postavljam temu pa tako se nadam da Administratori nece zameriti ako sam temu postavio na pogresnom mestu .

Problem je sledeci kako da povezem chip lb1946 na paralel port bez pic microkontrolera . Da li postoji neki nacin ja sam pogledao u datasheetu da je za pogon ovog chipa potrebno clk,data,set,st sto se tice paralel porta na pinout prikazu nema (clk) clock impuls sto se tice set i st ne znam cemu sluze verovatno za smer motora ili nesto drugo . Jako bi vam bio zahvalan ako neko zna da odgovori na moje pitanje tek ulazim u te vode tako da ne znam ni kako da isformulisem pitanje .

http://pdf1.alldatasheet.com/d.../view/439495/SANYO/LB1946.html
[ bogdan.kecman @ 17.10.2015. 03:23 ] @
spojis mu na Vcc 5V i onda mu clk data i set spojis na linije od seriskog porta, koje god oces, npr D0, D1 i D2 i onda napises program koji pise po D0, D1 i D2 tako da kontrolise taj cip saljuci komande kao sto pise u datasheet-u
[ maxmanus @ 17.10.2015. 14:00 ] @
Hvala vam na brzom odgovoru pokusacu bez clk.

U sustini imam program mach3 i 4 i sad pokusavam da nadjem adekvatnu zamenu za pic znaci kontrola step motora bez mikro kontrolera ili brdo logickih vrata , stim ovaj chip koji posedujem ima mogucnost sve u sebi to jest ima izlazne tranzistore za koji mogu napajati step motore sa naponom do 50 v i 1.5 a sto je jako dobro za moje potrebe i logiku koja se moze pogoniti samo sa ova tri signala znam da sam ovo trebao da napisem na pocetku ali sam se malo zaneo i izostavio cini mi se najbitnije .
Mach 3 daje simultano pulsirajuce signale po dva signala za jednu osu 6 za sve tri ose i neke signale za alate itd

https://www.super-tech.com/roo...MC-XYAZ-MU-Parallel_Pinout.gif

I signal za sinhronizaciju clk (clock) nema ga e sad da li bi ja mogao da generisem externi clk mada to je ja mislim neizvodljivo jer nikako ne bi se poklapali signali i chip bi prepoznavao stalno gresku i step motor bi stojao u mestu .Ili bi se digao dim iznad chipa kao posle testiranja nuklearne naprave XD . Na kraju kako sam i napisao pokusacu bez clk ako proradi bice to super ako ne samo smo se salili .

Ako sad mislite da tema nije za ovo mesto molim administratora da je prebaci tamo gde misli da je to potrebno .
Moje izvinjene jer se tema odnosi na cnc masinu a nisam znao gde da je postavim hvala na razumevanju .
[ bogdan.kecman @ 18.10.2015. 00:03 ] @
Citat:
maxmanus: Hvala vam na brzom odgovoru pokusacu bez clk.


ti moras da generises taj CLK signal na pinu paralel porta

Citat:
maxmanus:
U sustini imam program mach3 i 4 i sad pokusavam da nadjem adekvatnu zamenu za pic znaci kontrola step motora bez mikro kontrolera ili brdo logickih vrata


koristis pogresan cip, mach ne ume da koristi taj cip, mach generise STEP i DIRECTION i ENABLE signale, dakle treba ti steper drajver koji prima STEP, DIRECTION i ENABLE

sa MACH 3(4) mozes da koristis npr L297+L298, neki alegro drajver (na primer A4983, na primer na ovoj jeftinoj pololu plocici) ili neki od milion klasicnih steper drajvera sa bleja ili alija koji primaju STEP, DIRECTION i ENABLE ulaz. Cip koji si ti uzeo zahteva da "pricas sa njim", "da mu saljes komande sta da radi" .. to MACH ne ume.


Citat:
maxmanus:
I signal za sinhronizaciju clk (clock) nema ga e sad da li bi ja mogao da generisem externi clk mada to je ja mislim neizvodljivo jer nikako ne bi se poklapali signali i chip bi prepoznavao stalno gresku i step motor bi stojao u mestu .Ili bi se digao dim iznad chipa kao posle testiranja nuklearne naprave XD . Na kraju kako sam i napisao pokusacu bez clk ako proradi bice to super ako ne samo smo se salili .


nisi razumeo kako radi taj cip.

MACH ne ume da "komunicira sa cipom", MACH ume da posalje STEP i DIRECTION .. dakle na koju stranu da se vrti i "step" signal da se pomeri za jedan korak i to je to. To je ono sto vecina STEPPER drajvera zahteva kao ulaz.

vrlo specificni steper drajveri sa seriskim ulazom, kao sto je tvoj LB1946, zahtevaju "komande". Dakle umesto da ti (kao na klasicnom steper drajveru) uz pomoc par pinova postavis struju, mikrosteping i slicno drajvera i onda mu na tri pina kazes dal da se upali ili ne i na koju stranu da se vrti, oni zahtevaju da im preko SPI porta (jednosmernog) posaljes komandu i to tako sto sa prvih 12 bitova setujes struju i decay mode i onda mu sa SET pinom roknes da uradi sad 1 step sa tim podacima (ta struja i taj decay), fora je sto tu ti mozes da implementiras neku logiku da pravis mikrosteping tako sto ces sa manjom strujom da radis stepove *ALI* to iz MACH-a mozes da zaboravis on to ne radi. to je vrlo specifican drajver, software za mcu koji ga tera je direktno vezan za motor koji tera i skoro u 100% slucajeva (retko nije) koristi za feedback onu linearnu strip foliju ... inace bez feedback-a je prilicno neprecizan ..

ako hoces da teras motor iz MACH-a moraces da uzmes neki drajver kome se struja i mikrosteping podesava direktno na pinovima a koji za kontrolu uzima klasicne STEP+DIRECTION (+enable mada enable nije neophodno)

[ maxmanus @ 18.10.2015. 10:46 ] @
VELIKO HVALA na savetu ja izgleda jos sam na samom pocetku sto se tice digitalije i trebalo bi da jos mnogo citam o tome , da li sam dobro shvatio ovaj chip radi ovako na primer clk je 13 (a mozda 26 nisam siguran) impulsa u sekundi i sada clk radi za to vreme na data pinu dolazi od 1-vi do 12-ti impuls odnosno 12 bita informacije i na 13 impulsu clk na set pin dolazi logicka 1 i pokrece motor prema data informacijama , e sada mach 3 ima konstantne impulse za vreme kretanja motora na pinu step na odredjenoj frekfrenciji koji smo podesili u mach podesavanju a na step dolazi logicka 0 ili 1 u zavisnosti od smera kretanja motora . Tako sam shvatio i jos nesto znam da vam oduzimam dragoceno vreme zapitkivajuci zamolio bih vas da mi preporucite neki papir
u vezi cnc i step motor kontrolera bipolarne i unipolarne ja na netu sam nesto nalazio ali nisam siguran , mislim da bi bolje bilo ako bi mi neko iskusan kao vi rekli od cega prvo da krenem , zanima me ova oblast i kako vidim danas cnc masine vladaju svetom i za skoro sve obrade metala drveta plastike pa cak i stakla se koriste cnc masine (naravno svaka masina koja je upravljana od strane racunara pomocu logikom je cnc) naravno kod nas jos uvek radimo pomocu stapa i kanapa , naravno koristimo mi cnc masine mada taj procenat u odnosu na ostatak sveta je veoma mali .

Zaista vam hvala na trudu da mi pojasnite ovo sa ovim kontrolerom .

p.s mozda bi mogli da postavimo ovde linkove za cnc kontrolere (kako rade koji chipovi se koriste za unipolarne i bipolarne steper motore i idejna resenja za konstrukciju cnc platforme ) i slicno a da naziv teme preuredimo i prebacimo temu gde treba da bude mozda jos nekog ko pocinje da se bavi ovim ovo interesuje pa da ujedinimo to sto nadjemo naucimo ili znamo o ovim sjajnim stvarcicama , da se ne otvara nova tema posebno za to ako vec nema.
[ bogdan.kecman @ 18.10.2015. 12:57 ] @
Citat:
maxmanus: da li sam dobro shvatio ovaj chip radi ovako na primer clk je 13 (a mozda 26 nisam siguran) impulsa u sekundi i sada clk radi za to vreme na data pinu dolazi od 1-vi do 12-ti impuls odnosno 12 bita informacije i na 13 impulsu clk na set pin dolazi logicka 1 i pokrece motor prema data informacijama


da i ne ..

prvo moras da skontas da paralelni port ima 2 bajta koji si mapirani na pinove i to je to, on nije "inteligentan", posebno ne za seriski saobracaj, da ume da implementira sam neki protokol.. tako da dal se pin zove clk ili xyz potpuno je nebitno .. to ima smisla na portu koji implementira neki protokol, npr na uredjaju koji ima SPI ti imas klok, data in, data out pinove i bitno je koji je koji pin zato sto ti ne implementiras protokol sam vec ti kazes hardweru "posalji ovaj bajt" i on sam tuce klok i data out liniju da bi taj bajt poslao .. kod lpt porta toga nema, ti moras koji god protokol da implementiras sam, rucno dakle ne mozes da mu kazes "posalji bajt" nego implementiras protokol takozvanom "bit banging" metodom, tako sto sam rucno kontrolises klok liniju, data liniju etc .. a ako je kontrolises rucno potpuno je nebitno kako se ta linija zove ..

u svakom slucaju MACH3 kroz LPT port ne ume da implementira nijedan protokol (osim ako nemas neki specijalni plagin za njega) vec samo ume da vozi motore direkt

protokol koji trazi ovaj cip je da za svaki step kazes koju struju i koji decay rate da postavi na izlaz i to je to. ti moras da izracunas kako izgleda ceo strujni izlaz za tvoj motor za single step, half step etc ... ako ne posaljes dobru nisku on nece pomeriti motor uopste. pogledaj stranu 8 u datasheet-u, to ti je spisak "komandi" koje saljes...

da bi implementirao recimo 2 phase FULL stepping i 100% strujom, ti moras da posaljes

Code:

A+ 1 0 0 1
A- 0 1 1 0
B+ 1 1 0 0 
B- 0 0 1 1


iliti ako ti je ovako lakse:
Code:

A: + - - +
B: + + - - 


sad da bi dobio microstepping ti moras da izmedju ta 4 statusa imas medju statuse sa razlicitom strujom ... za svaki taj korak ti treba da posaljes odredjenu komandu i to tako sto
postavis na data liniju (neki lpt pin) vrednost za D0 bit, dignes klok liniju (neki lpt pin) sacekas 1us, spustis klok liniju, postavis data na D1 bit, sacekas 1us, dignes klok liniju, sacekas 1us, spustis klok liniju, postavis data na D2 pin, sacekas 1us, dignes clock liniju, sacekas 1us, spustis klok liniju.... i tako do D11, onda kad spustis klok liniju dignes SET liniju (opet neki pin lpt porta koji ti odlucis) .. to ne mozes da izvedes iz MACH-a jer mach nema ideju sta da stavlja kao vrednosti D0-D12 (iskreno citajuci datasheet ni meni nije tacno jasno kako oni prave mikrostepping sa ovim posto im je izlaz uvek ili 1010 ili 0101 samo sa razlicitom strujom .. tako da to jedino neki 1phase stepping da se vozi ..

Citat:
maxmanus:
, e sada mach 3 ima konstantne impulse za vreme kretanja motora na pinu step na odredjenoj frekfrenciji koji smo podesili u mach podesavanju a na step dolazi logicka 0 ili 1 u zavisnosti od smera kretanja motora . Tako sam shvatio i jos nesto znam da vam oduzimam dragoceno vreme zapitkivajuci zamolio bih vas da mi preporucite neki papir

jok ba, ne radi tako :D ... ti mozes na mach3 da napravis da na nekom pinu tuce odredjenu frekvenciju za charge pump ali to nije voznja motora, on vozi motor preko step i dir, step moze da izgleda kao "frekvencija" ali nije. ako pomeras alat u krug na primer ni X ni Y motor nece biti na istoj frekvenciji duze od par stotina milisekundi, frekvencija se menja non stop .. dakle ne radi on tako sto salje frekvenciju na port vec za svaki 1 korak motora posalje 1 impuls ako treba da pomeris motor 2 koraka poslace 2 impulsa i to je to ... ono sto mozes da podesis je max brzina motora sto ogranicava max frekvenciju impulsa na step izlazu, max ubrzanje motora (kojom brzinom ubrzava motor od nule do max brzine) i to je to ....


Citat:
maxmanus:
u vezi cnc i step motor kontrolera bipolarne i unipolarne ja na netu sam nesto nalazio ali nisam siguran , mislim da bi bolje bilo ako bi mi neko iskusan kao vi rekli od cega prvo da krenem , zanima me ova oblast i kako vidim danas cnc masine vladaju svetom i za skoro sve obrade metala drveta plastike pa cak i stakla se koriste cnc masine (naravno svaka masina koja je upravljana od strane racunara pomocu logikom je cnc) naravno kod nas jos uvek radimo pomocu stapa i kanapa , naravno koristimo mi cnc masine mada taj procenat u odnosu na ostatak sveta je veoma mali .

ima kod nas cnc masina koliko oces, svako stovariste za plocaste materijale (drvo, iverica, medijapan...) svi imaju cnc masine kojima rezu te ploce, cnc masine za kantovanje, za busenje rupa, otvaranje otvora etc etc.. cnc masina za obradu metala, drveta, stakla .. koliko oces :D .. samo u konkavu imaju u jednoj hali 10 cnc masina a ljudi proizvode staklo :)

od cega da krenes, pa ne znam sta te zanima ... najlakse ti je da krenes od najveceg open hardware projekta - 3d printeri - reprap.org .. napravi od stapa i kanapa 3d printer pa pici dalje odatle :) mnogo je lakse uraditi 3d printer nego glodalicu (manje su sile, mnogo jeftinije, mnogo vise imas prostora za gresku) .. dok napravis jedan 3d printer (ne kupis gotov, ili u kitu, napravis sam neki repstrap) znaces dovoljno da ces moci dalje sam da se usavrsavas u kom god smeru pozelis

inace za test najbrzi i najjednostavniji drajver za napraviti (daleko od toga da je najbolji, najjeftiniji, najoptimalniji, ali mozes sutra da kupis sve sto ti treba u kelco-u ili uprincu ili...) je sa L297+L298. Skini datasheet od ta dva cipa u oba datasheet-a pise kako se spajaju i kako povezujes motor, ulaz spojis na lpt port i vozis motor iz mach3 bez problema ... inace ako nisi bas zakucan za windozu probaj linuxcnc mnooogo je bolji i precizniji od MACH-a

Citat:
maxmanus:
p.s mozda bi mogli da postavimo ovde linkove za cnc kontrolere

to je za neki forum okrenut bas cnc masinama, ima ih na netu brdo ... ako krenes u reprap.org projekat kao sto sam savetovao imaju oni svoj forum i mnooogo price o mnoogo razlicitih drajvera

[ bogdan.kecman @ 18.10.2015. 13:06 ] @
evo ti zgodan link za repstrap:

http://www.reprap.org/wiki/McWire:Successor
http://www.reprap.org/wiki/Development:McWire_Successor
http://diyrepstrap.blogspot.rs/