[ m51 @ 12.10.2015. 10:09 ] @
Zdravo,

razmatram neki snažniji, podesivi izvor konstantne struje. Prema onome što sada znam karakteristike bi bile:

ulazni napon 220 VAC,
izlazna struja podesivo od 0 do nekih 20A,
potrošač je termogeni otpora nekoliko Oma, (nisam merio pa zato ovako otprilike), maksimalno 5 Oma.

U prvom prolazu, razmišljam o nekom SMPS izvoru konstantne struje (ulazni napon ispravim pa onda izvor konstantne struje). Tu problematiku do sada nisam naročito ramatrao pa ne poznajem teren integralnih kola na tu temu.
Svaki predlog u kom pravcu ići je dobrodošao.

Pozdrav.
[ vladd @ 12.10.2015. 18:16 ] @
Mi jesmo strpljivi i tolerantni, ali jos niko nije trazio da napravi ferari, a ima dva srafa a nema kljuc.

Da podsetim, svaki izvor promenljivog napona i promenljive struje je na odredjen nacin "strujni izvor", s tim sto treba podici napon iznad potrebnog, a struju limitirati po zelji.

Promeniti zahtev, 0-20A, nula ampera je svaka solja vode(takode i nula volti). Sve preko 5A je relativno snazan pokucni izvor, pa bi trebalo malo "podeliti" struje, na jedan omanji, sa nekoliko mA do par ampera, i jedan ili dva za opsege do 10 ii do 20 ampera.

Ele,. da bi nesto bilo strujni izvor, mora mu se meriti struja(zbog sklopa regulacije), a merenja takvih struja, za pokucnu elektroniku, nisu bas trivijalna. Resiva su, ali uz dosta znanja i iskustva, i svakako da nije ni zgodno ni pogodno, da se samogradjuje, a kupovne komponente nekako postaju neprijatno skupe. Tipa santa za 30-40A, ili bar 20..
Tu sve manje ima lemljenja, a sve vise srafovskih veza..

S tim, sto je bas "strujni" izvor, za 20A, sam po sebi, nekako netipicna sprava, ili samo plod zelje.

Postoje snazni napajaci, sa npr egulisanih preko 15A, koji kostaju vatreno, a da su laki u izvedbi, svakako im ne bi cene bile u hiljadama evra...
[ zica49 @ 12.10.2015. 20:11 ] @
Sta je taj termogeni potrosac ako nije tajna tipa AREA 51?
[ mikikg @ 13.10.2015. 04:51 ] @
Ako je termogeni otpor u pitanju, recimo nekakvi grejaci ili zicani otpornici, kod njih je relativno mali temperaturni koeficijent (recimo zicani otpornici imaju skoro nulti) sto znaci da vrlo malo menjaju svoju otpornost naspram temperature sto dalje proizilazi da takve potrosace mozemo da guramo i samo sa konstatnim naponon jer se struja nece bitno menjati.

Inace tehnika za strujne izvore nije preterano komplikovana, vazi isto i za linearne i za prekidacke regulatore, mora da se podesuje "nesto" sto meri struju kola i na osnovu toga upravlja naponskim regulatorom.
Ovo "nesto" moze da bude klasican shant, moze da bude stujni transformator (ako je u pitanju SMPS), moze da bude i neki od Alegro senzora ili neki slicni senzori koji se baziraju na HAL efektu. Svaki od njih ima svoje prednosti i mane i uglavnom se klasifikuju po nivou tacnosti i temperaturnoj stabilnosti.
[ guja011 @ 13.10.2015. 11:39 ] @
prva i osnovna stvar je da odrediš granice, po pitanju potrošača da ne bi posle imao nove prohteve i razvlačio snagu ko testo
(što je malko teže za jednom nabavljene komponente)