[ tecnisapun @ 14.10.2015. 23:39 ] @
Pozdrav svima, vec sam video da postoji par slicnih tema ovoj mojoj, al' ipak, morao sam da napravim sopstvenu, posto nisam nasao u drugim delovima.

Video sam da je sadrzaj ovog foruma/sajta izuzetno kvalitetan, od nekih "OldSchool" stvari do nekih "modernijih" i "naprednijih".
Elem, naime, poceo sam da ucim programski jezik C i planiram da ga savladam(da koliko-toliko vladam njime i svojim znanjem) do januara/februara ove godine(sto i moram, tada mi je ispitni rok i planiram da ga polazem) a potom krecem da ucim Javu(to imam za sledeci semestar). Zeleo bih da uporedo krenem da radim i C++ i tako nadogradim svoje znanje.
Zelim da kreiram aplikacije/video igre za windows i android pre svega.
E sad, mene pored programiranja i pravljenja video igara, interesuju i sistemi racunara. Kako racunar tacno funkcionise, zastita racunara, razbijanje sifara/kodova(kriptografija), probijanje zastite racunara, pronalazenje rupa u sistemu i sl.
Ima li neko od starijih i iskusnijih ovde ko bi mogao otprilike da mi da neke savete, kako i sta bih mogao da radim, preko cega da idem, na sta da se oslonim i na sta treba da obratim paznju i slicno.

Srdacan pozdrav.
[ Kovacevic Vladimir @ 15.10.2015. 03:22 ] @
@tecnisapun: "Ima li neko od starijih i iskusnijih ovde ko bi mogao otprilike da mi da neke savete, kako i sta bih mogao da radim, preko cega da idem, na sta da se oslonim i na sta treba da obratim paznju i slicno."

Pre svakog saveta, moraš shvatiti da je učenje proces, koji se bazira na osnovnim didaktičkim principima (vidi Google) i najveći uspeh svakog učenika je da nauči - kako učiti.

Na osnovu nekoliko pitanja iz Tvog citata, zaključak je - pogrešno razmišljaš.
Od saveta "iz otprilike" se ne može očekivati neki pouzdan rezultat.
Na forumskim Temama možeš pročitati puno vrednog materijala iz oblasti, koje Te zanimaju, ali to nije učenje, nego informacije (dobrodošle za dopunu i nadogradnju nekog nivoa predznanja).

Ne verujem da će neko pisati u formi Tutorijala - " Kako racunar tacno funkcionise, zastita racunara, razbijanje sifara/kodova(kriptografija), probijanje zastite racunara, pronalazenje rupa u sistemu i sl."

Pozdrav
[ Java Beograd @ 15.10.2015. 06:56 ] @
Evo, poslušaj savet što će ti čiča dati

1. Samo ti lepo spremi C i položi. Ako se ranije nisi bavio programskim jezicima, na tom predmetu ćeš lepo da naučiš osnove programiranja, kontrolu toka programa i slično.
2. Onda lepo učiti ti i druge predmete, pa kad dođe Java, lepo i to nauči. Uz javu ćeš da naučiš osnove Objektno orijentisanog programiranja, event driven programiranje i td i td.
3. NAJVAŽNIJE - završi ti studije, pa diplomu u džep!
4. Zatim, traži praksu, volontiranje, juniorske pozicije i počni da radiš. Onda ćeš otrpilike da shvatiš koliko (ne) znaš.

5. Danas se igrice ne programiraju programskim jezicima, već alatima - platformama koje su za to napravljenje. Takozvanim "Game Engine" - ima. Poraži na netu Unity game engine, pročitaj malo o tome. Za igu je potreban scenario, slikar, dizajner, majstor animacije, majstor zvuka i tako. Najmanje programera.
6. "Razbijanje sifara/kodova(kriptografija), probijanje zastite racunara, pronalazenje rupa u sistemu " spada u filmski žanr tipa Bond Džejms Bond i Kruz Tom Kruz (Nemoguča misija). I slično. Mislim da se time bavi 0,00000001 programera na svetu. Nećeš se od toga "leba najesti". Sve u svemu - zaboravi.
7. Kako računar tačno funkcioniše možeš saznati do jednog nivoa - tipa hard disk, memorija, grafička kartica, ovoono. A kako tačno rade čipovi na grafičkoj kartici ne znaju ni oni koji prave grafičke kartice.

Sve u svemu, poželjno ponašanje je linerano: uči, završi studije, zaposli se kao junior i kreni da radiš / učiš / usavršavaš se. Kad budeš imao nekoliko godina radnog iskustva, otvoriće ti se oči, pa ćeš onda zrelo moći da doneseš odluku kojom oblašću u IT sferi bi voleo da se baviš.


Programiranje je lep posao, kreativan, perspektivan, prilično tražen poslednjih godina, i relativno dobro plaćen.
[ Aleksandar Đokić @ 15.10.2015. 22:05 ] @
I nemoj da pravis igrice ako te stvarno zanima to sto si napisao. Postoji mnogo lepse (mnogo vise "low-level") programiranje od "opengl-a" i "directx-a".