[ djvlajko @ 24.10.2015. 14:03 ] @
Instalirao sam Win7 Ultimate 32bit na ovaj laptop. Medjutim, kasnije primetim da ne mogu otici na net. Udjem u BIOS, ne postoji Realtec mrezni adapter iako je u toku instalacije postojao i bio ponudjen
u boot opcijama. Malo sam guglao i ljudi kazu da je to vezano za particionisanje diska a ne za BIOS. Sto je najgore, ne znam kako da enablujem mrezni adapter, ne postoji nigde opcija za to (ili je ja ne vidim).

Sta da se radi, moze li se instalirati Win 7 ili da odmah idem na Win 8.1

Hvala

[ gilopile @ 24.10.2015. 14:20 ] @
Nema OS veze sa BIOS-om. Mozda i nema mogucnost da ga enable/disable.
Pogledaj ti u device manager-u da li je mozda LAN pod uzvicnikom, tj. da OS nije instalirao drajver za njega.
Instaliraj ovaj i trebalo bi da radi:

https://download.lenovo.com/consumer/desktop/j1101564.exe
[ djvlajko @ 24.10.2015. 14:36 ] @
Sve je bilo u redu u Device Manageru ...

Ali sada imam i veci problem : Prebacio sam opciju sa ACHI na Compatibile i posle restarta vise ne mogu ni da udjem u BIOS. Posle LENOVO logo-a, prosto zakuca ???

Pomoc ....
[ gilopile @ 24.10.2015. 14:43 ] @
Mora da moze, drukaj brze `f2` ili koji bese za taj laptop i mora da udje. Cim pritisnes power dugme, odmah lezi na F2. Ako nece ni tako, izvadi HDD i onda vrati kako je bilo u BIOS-u. Verovatno prebrzo prodje BIOS post i krene vec da dize OS i zakuca.
Nisi trebao to ni da cackas, jer nikakve veze sa predhodnim problemom nema, jbg.
[ djvlajko @ 24.10.2015. 14:47 ] @
Uspevao sam da udjem sa Fn + F2 ali sada nema sanse ...

Racunar je star 1 dan i ne bih ga otvarao. Ako postoji laksi nacin za reset BIOS-a, super, ako ne .... onda verovatno neki servis

[ gilopile @ 24.10.2015. 14:49 ] @
Izvadi bateriju, iscupaj adapter i drzi power dugme 20 sekundi i mozda se resetuje BIOS na fabricko ( default ). Treba da se izgugla, ali to je kod velike vecine laptopova tako. Druga opcija je vadjenje CMOS baterije, ali ipak moras da otvaras lap...
Da li mozes da dobijes kombinacijom Fn + F dugmica ili koji bese za quick boot menu, pa ti je onda lako da ponovo instaliras OS ili samo ides na repair.
[ djvlajko @ 24.10.2015. 14:55 ] @
Nece ni posle vadjenja baterije itd ...

Boot menu je pojavljivao sa Fn + F12, ali sada ne mogu ni doci do toga.

Imam blag osecaj da mu je otisao HDD ...
[ gilopile @ 24.10.2015. 15:07 ] @
A cek, jesi li probao da stines ono malo dugmence pored power dugmeta? One-Key-Recovery-Button. Treba da imas onda neke opcije...

Nije otisao HDD 100%. Samo ne moze da boot-uje kada si prebacio ACHI na Compatibile i u startu zablokira.
[ djvlajko @ 24.10.2015. 15:15 ] @
Nema nikakvog dugmeta pored power-a, iako ima nalepnicu sa onekey recovery
[ gilopile @ 24.10.2015. 15:25 ] @
Nemam vise ni jednu ideju kako da odradis, a da ne rasklapas da dodjes do CMOS baterije ili da vadis HDD. Bas cudno sto nece ovo sa 20 sekundi kada je bez baterije i punjaca i da drzis power dugme.

Odnesi lepo u radnju gde si kupio i resice ti. Reci sta si uradio i resetovace ti BIOS i gotovo.
[ djvlajko @ 24.10.2015. 15:28 ] @
Tako je najbolje ...

Puno hvala na ovolikom angazovanju ....Pozdrav
[ sinpetrovic @ 24.10.2015. 15:32 ] @
Recovery button bi morao da se nalazi tamo gde ide kabl za napajanje.

[ gilopile @ 24.10.2015. 15:32 ] @
Nema na cemu!
Javi na kraju kako su odradili :D
Pozz!

E da, proveri ovo sto kaze @sinpetrovic.
[ rdragan79 @ 24.10.2015. 15:36 ] @
Citat:
sinpetrovic:
Recovery button bi morao da se nalazi tamo gde ide kabl za napajanje.



Kompjuter mora biti shutdown / isključen. Na to dugme se uključuje i dobija taj meni.
[ gilopile @ 24.10.2015. 15:37 ] @
E to je to. Ipak ima to dugmence :)

EDIT: E jbg, kasno, izgleda da je otisao do radnje. Ima da popzd kada ga serviser pita da li ima drvce sibice :D

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 24.10.2015. u 16:49 GMT+1]
[ djvlajko @ 24.10.2015. 16:22 ] @
Nisam jos, ali hocu, u ponedeljak, posto gospoda ne rade vikendom ...

Nema to dugme, nego sa druge strane kod USB porta tzv NOVO dugme. Ali ista prica, racunar se upali ali nista dalje od logo-a
[ rdragan79 @ 24.10.2015. 18:03 ] @
Upravo sam pogledao kod mene, menu za izbor normal boot, bios setup, ... pojavi se u roku od sekunde posle logotipa Lenovo.

Jedino kasni kada je DVD uređaju neki disk.

Da li si proverio da li ti je DVD uređaj prazan i da nemaš USB-ove utaknute? Ako imaš izvuci sve napolje i probaj onda.

[ djvlajko @ 24.10.2015. 18:24 ] @
Sve je kako treba da bude, ali se nista ne desava. Blokirao je i to je to. Padam u iskusenje da ga otvorim, ali se nadam da cu izdrzati do ponedeljka.
Uvek je smaranje ici po servisima. Prodavci cim se pojavis kazu da to vise nije njihov problem, nego ga ti prijatelju nosi u ovlasceni servis i onda ...
[ gilopile @ 24.10.2015. 18:29 ] @
Bum, prelomilo je i otvori ga :D Koliko znam, HDD kada vadis ne gubis garanciju. Lako se vadi na tom modelu, imas samo dva srafa :) Ako ti je lakse, imas u user manual-u lepo opisano kako da ga izvadis. Posle samo vrati u BIOS-u ACHI i teraj.

Ako nisi bas strucan, onda bolje sacekaj ponedeljak i odnesi njima. Prespavas jos sutra i eto ponedeljak, hehee

Pokusaj da ga ostavis malo duze na tom LOGO-u. Mozda, ako nije skroz zablokirao, nakon nekog vremena prikaze BIOS. Male su sanse, ali pokusaj da ostavis jedno 10 min.
[ rdragan79 @ 24.10.2015. 19:03 ] @
Hard disk bi trebao da ti se nalazi ispod tastature sa desne strane gde je ona plastika, probaj da oslušneš da li škljoca? Ako škljoca gotov je.
[ djvlajko @ 25.10.2015. 00:37 ] @
Otvorio sam ga, izvadio bateriju i vratio - nista se nije desilo.

HDD je zasticen sa malom elipsastom nalepnicom (jedan od srafica) . Ako to pomerim, definitivno u nekom servisu ce znati da je laptop otvaran ...

Nikakav problem da je laptop moj, ali nije ...

Sacekacu ponedeljak ...

Hvala svima na angazovanju