[ Dach0 @ 27.10.2015. 10:21 ] @
Pozdrav svima, da predjem odmah na stvar.

Imam u planu da radim asset menagement sistem za firmu u kojoj radim. Medjutim, znajući da je to veliki projekat odlučio sam da krenem sa nekim manjim projektom koji će mi poslužiti kao uvod i biće dio samog assset-a. Od programiranja poznajem ono što se učilo na faksu, C i C++ ali imam vremena i volje da radim druge stvari. Prvo da predstavim konkretan problem:


Aplikativni modul, koji mislim da radim treba da bude u vidu nekog dnevnika, vođenja onog šta se radilo za taj dan. Mora omogućiti unos i trajno čuvanje operativnih i poslovnih podataka nastalih iz rada elektroenergetskog sistema.

Sve imam u detaljima opisano i zamišljeno ali evo bazičnog prikaza:

Da bi se evidentirao jedan događaj najmanje je potrebno obezbijediti:

- Jednoznačnu identifikaciju pogonskih događaja i operativnih aktivnosti
- Identifikaciju vremenskog perioda događaja
- Jednoznačnu identifikaciju elemenata sistema
- Osnovne karakteristike pogonskog događaja ili operativne aktivnosti
- Identifikaciju ostalih važnijih karakteristika pogonskog događaja
- Tekstualni opis pogonskog događaja

Takođe treba napraviti opciju za otvaranje i zatvaranje smjene i svi zapisi koji se unose vezani su, logično samo za tu smjenu. Takođe vremena unosa, izmjena itd. da ne spominjem, to je već detaljisanje.

Sve to treba, manje više, da bude na predefinisanim elementima za što će mi trebati neka baza podataka. Počeo sam da radim sa SQL-om prije svega a nadam se da ću ovdje naći savjet za dalje, tj. koji DBMS bi savjetovali za ovako nešto. Nema tu puno podataka, tipa 15-20 ljudi i recimo, par hiljada elemenata (ako bi se išlo u detalje). Ne radi mi se u Accessu, iako bi i on poslužio možda za ovaj projekat ali za bilo šta dalje bio bih hendikepiran.

Dakle, konkretno pitanje, šta savjetuje za bazu a šta za programiranje aplikacije samog asseta ili u ovom slučaju ovog sistema.
Možda je trebalo pitanje postaviti i/ili u temi programiranje!?
[ dragancesu @ 31.10.2015. 05:12 ] @
Konkretan odgovor na ovakvo pitanje je tesko dati ako ne pomognes,
pa onda slede podpitanja: sta znas? koje baze? koje programske jezike? sta si probao?

Recimo da je zadatak jednostavan

Danas ima dva osnovna pravca, desktop i web, istu bazu mozes koristiti i za jedno i za drugo,
recimo kolegama napravis web varijantu za unos, a tebi desktop varijantu

Sve ima prednosti i mane, ali je zajednicko da trazi mnogo znanja


[ Dach0 @ 02.11.2015. 08:47 ] @
Izvinjavam se sad na "kasnjenju" ali me obeshrabrilo da gledam svaki sekund ne ES sto mi niko nije odgovorio prvih dva dana na pitanje :)

Elem, kao sto sam rekao, od programiranja C i C++ i to ono sa fakulteta koje mi je sad vec u maglovitom sjecanju. Znam osnovno, a trebao bih se malo podsjetiti za nešto iole komplikovanije. Od baza sam radio malo sa Accesom nešto jako jednostavno što sam mogao bukvalno bez nekog specijalnog naprezanja i ulaženja u materiju. Više dodje kao unos u exel tabelu.

Medjutim, za ovaj projekat sam planirao da posvetim jednu do tri četiri godine. Nadam se da je to dovoljno vremena da se nauči sve što će mi trebati pa makar i od nule. Zbog toga sam i pitao da li ima neko konkretan predlog kako bi se to moglo rješavati.

Počeo sam "već" da radim SQL, a planiram nakon toga PHP. Naravno u medjuvremenu treba da odlučim koji od DBMS da koristim.

Tako da evo konkretan odg na tvoja pitanja

Sta znam - energeticar sam, upucen dosta u racunarski svijet hardware i software. Znam Adobe-ove programe i AutoDESK-ove da kažem, nekad radio
dreamviewer i dosta drugih koji se u vrlo malom ili nultom procentu mogu koristiti za ovaj projekat.

Baze - računaj najlakše nula

Prog jez - C, C++, računaj osnovno

Sta sam probao - od ovakvih projekata još ništa ali nekako vidim da će mi to kad/ako završim otvoriti vrata za mnoge druge stvari.

Upravo kao što si rekao, za mene(ili salu) desktop varijanta, a za kolege iz zgrade web.
[ jablan @ 02.11.2015. 15:13 ] @
Davati ovako generalne savete je jako nezahvalno. Posebno što će svako da "hvali svoga konja", tj. set alata koji upravo on koristi. Odgovor zavisi od baš mnogo činilaca.

Onako iz neke generalne perspektive i mog iskustva, ako nemaš dodatnih ograničenja, ja bih ti savetovao da kreneš sa open-source alatima, kao i da se fokusiraš na veb pre nego na desktop interfejs.

U svakom slučaju, ako to budeš radio sam, ogromna je šansa da ili negde zaglaviš (npr. kreneš da učiš neki PHP ili Java frejmvork), ili da zastraniš, pa napraviš nešto što niko osim tebe (a ni ti kroz par godina) neće biti u stanju da održava.

Srećno.

PS. Da li si istražio postojeće softvere koji su dostupni za to što tebi treba (nisam baš 100% siguran šta je asset management)? Možda je najbolje da uzmeš nešto gotovo i prilagodiš svojim potrebama.
[ Dach0 @ 04.11.2015. 11:05 ] @
Što se tiče postojećih softverskih rješenja i prvog dijela mog projekta, a tiče se dnevnika, to jenekako usko tretirano, nije dostupno i prodajese za dosta veliki novac. S napomenom da je to teško definisati, postoje u okruženju neki modeli vodjenja elektronskih dnevnika ali to nije onako kako ga ja (mi) zamišljam(o) i najboljebi bilo kad bi semoglo u hodu mijenjat, u smislu kada se napravi da se nanjemu može intervenisati. Bilo je nekih pokušaja porudžbina u firmi ali sve je ostalo nanekim demo varijantama.

Što se asseta tiče, evo najlakše objašnjeno citata sa wiki:

"Alternative views of asset management in the engineering environment are: the practice of managing assets to achieve the greatest return (particularly useful for productive assets such as plant and equipment), and the process of monitoring and maintaining facilities systems, with the objective of providing the best possible service to users (appropriate for public infrastructure assets)."

Asseti za firme koje se bave energetikom takođe postoje i cijene su im od neki 150k evra pa na dalje.
[ jablan @ 04.11.2015. 15:44 ] @
Šta znam, uzmi onda neki MVC frejmvork, pa lagano. Ne znam koliko si dobar sa modeliranjem baze, mislim da ti je to najveći problem na početku.
[ 2012 @ 04.11.2015. 22:00 ] @
Ne znam da li si se raspitivao za MAXIMO IBM-ov, mi smo ga koristili (kao firma). Ne znam koliko kosta za kompanije/korporacije.

Ne znam kakvi su vasi zahtevi, ali ja bih to radio u Excel-u ili Accesu. Ako nemas veliku dinamiku slanja izvestaja vanjskim korisnicima onda ti Excel sa PowerPivotom i sve to u kombinaciji sa Power BI, daje odlicne rezultate. Na osnovu tvog prvog komentara ja bih rekao da nemate velike zahteve.
Access se sad veoma lako koristi i povezivanjem preko interneta.

U prvoj firmi u kojoj sam radio mi smo koristili Excel na nizim nivoima (svi izvestaji iz departmenata) radjena su u Excel-u koja su posle slata visim nivoima (menadzerima), a koja su verovatno posle unoseni/konektovani na neku ORACLE bazu.

[ Dach0 @ 05.11.2015. 11:36 ] @
Kao što rekoh počeo sam da radim SQL pa ću i modeliranje učiti paralelno.

Nisam čuo za MAXIMO ali istražiću svakako. Kao što napisah ranije ne bih baš to da radim u Exellu i Accesu, sa namjerom da počnem malo ozbiljnije da radim sa bazama a i za dalje proširenje, mada kad kažeš da i to može sa webom da se ukombinuje...istraživaću još malo, definisati probleme pa ću dobro porazmisliti.

U firmi već postoji neki sistem slanja podataka, mailova itd ali treba ga malo sofisticirati :) to je cilj ovog projekta koji sam zamislio.

U svakom slučaju, hvala svima na savjetima.

Vjerovatno ću se ubuduće javljati sa pitanjima vezanim za baze :)
[ dejanet @ 05.11.2015. 13:42 ] @
Pored liste zahteva, najbolji moguci start je analiza trenutnog stanja: procesi, dokumentacija i protok dokumentacije kroz organizaciju...

Definises i grupises procese u module.

Kreiras ulazne dokumente(formove) i reporte(izlaz)

Zatim kreiras Data Flow Diagram-e za razne situacije- procese.

Jos ako budete mogli kasnije da kreirate Entity Relationship Diagram, onda ste na konju.
Entity Relationship Diagram vam definise bazu podataka.

Postoji jos koraka i detalja, ali sa ovim gore mozes da krenes u implementaciju.

Sto se izbora dev. okruzenja, firme najcesce idu na .NET ili Javu, koje obe imaju velik community, gomile gotovih biblioteka, podrske od velikih igraca, npr. za db... itd.
Reporting, db, Web, Web servisi, Win desktop, sve je podrzano u ove dve platforme.

Najvaznije, najlakse cete naci spoljneg igraca za .net ili javu.

Nadam se da sam malo pomogao...
[ Dach0 @ 06.11.2015. 11:57 ] @
Umnogome si pomogao dejanet. Radim direktno taj posao za koji mislim da pravim aplikaciju tako da ću nadam se dobro napraviti Entity Rel. Diagram.

Takođe mi puno znači ta podrška koju imaju .net ili Java, mislio sam se oko C# jer on može da mi posluži i za neke druge projekte, ali pogledaću još malo oko razvojnih programa.

Hvala još jednom na savjetu, upravo to je ono što mi je bilo potrebno.


p.s. internet me nesto zeza, odgovorio sam juce jos :(
[ Zidar @ 16.11.2015. 21:08 ] @
Dacho, to sto pokusavas je veoma ozboljan posao. Nakmanje je u ovom momentu vazno u kom ces jeziku da razvijes aplikaciju, ili set aplikacija koje ce sa bazom da rade. Dejnet je lepo rekao, a ti lepo razumeo, da je baza ono sti cini make-or-break. Koliko sam razumeo, u pitanju je elektrana. Ovo zapazanje je jako dobro:
Citat:
Što se tiče postojećih softverskih rješenja i prvog dijela mog projekta, a tiče se dnevnika, to jenekako usko tretirano, nije dostupno i prodajese za dosta veliki novac. S napomenom da je to teško definisati, postoje u okruženju neki modeli vodjenja elektronskih dnevnika ali to nije onako kako ga ja (mi) zamišljam(o) i najboljebi bilo kad bi semoglo u hodu mijenjat, u smislu kada se napravi da se nanjemu može intervenisati. Bilo je nekih pokušaja porudžbina u firmi ali sve je ostalo nanekim demo varijantama.
Upravo je tako, i pozitivna je promena da postoji firma koja shvata da onoo sto im treba ne moze da se kupi, ma kako skupo bilo.

Ovo je jos bolje:
"Alternative views of asset management in the engineering environment are: the practice of managing assets to achieve the greatest return (particularly useful for productive assets such as plant and equipment), and the process of monitoring and maintaining facilities systems, with the objective of providing the best possible service to users (appropriate for public infrastructure assets)."

Tu imas dve komponente, koje se resavaju po istom principu, ali na malorazlicit nacin
1) process monitoring (sta od opreme radi, koliko proizvodi, sta ne radi i zasto, kada ce da proradi, kolike su neke izmerene vrednosti koje opisuju stanje sistema)
2) maintaining facilities (masine idu u remont, po nekom schedule ili nepredvidjenog kvara. Koji je status remonta, koliko vremena do pustanja u pogon, kolkio para potroseno, koliko jos treba..

Za ove situacije neces tako lako napraviti dobar ER dijagram. Napravices nekakav, na prvi pogled dobar, u smislu da su sva pravila dizajna baza podatak ispostovana = normalizacija, i svi ce reci OK, to je to, good job. Medjutim, ima problem. Normalizacija radi za staticne sisteme, gde se uneti podaci ne menjaju. U tvom slucaju, ti pratis same promene, a ne staticke podatke, i trebace ti tehnike koje su nadgradnja normalizacije. nazalost, toga u kjigama nema, ili je samo spomenuto. Ima u ponekim clancima na webu, ali je nedoradjeno. Ja se time bavim vec 5-6 godina, i imam iskustvo da svi sistemi koje smo napravili da budu dinamicki rade mnogo pouzdanije nego dok smo se oslanjali na klasican dizajn. Ovo ne znaci da se ne radi normalizacija, radi se i te kako, ali se onda jos ponesto dodje da se izbegnu problemi tipa "Po bazi podataka, jedan isti uredjaj je na popravci i u pogonu, u istom momentu"

Opisi kakave izvestaje vodite i kako ste zamislili da se to automatizuje. Onda cemo da vidimo sta moze da se uradi.

Ovo sve pricam za to sto smo neka vrsta kolega - radio sam kao inzenjer namestima gde se prate pumpni sistemi, sa mnooogo jedinica, i znam sta to znaci dispecerima i ljudima koji rukuju sistemom. Tu vrstu pracenja rada sistema (monitoring) radio sam pre 30 godina, na klasican nacin, i radilo je, ali uz stalnu pripravnost, program bese Lotus 123, Clipper i Dbase. Slican posao radim u Torontu, od pre 4-5 godina na novi nacin, u MS SQL i mnogo se lakse dise. Nekoliko aplikacija komunicira sa istom bazom, neke su intranet, neke internet, a neke su na lokalnoj mrezi, Windows desk top. I niko nikome ne smeta.

Your turn :-)
[ madamov @ 17.11.2015. 09:32 ] @
Kad već učiš od početka, imaš dva sve-u-jednom rešenja (DBMS, IDE, programiranje i dizajn baze sve u jednom alatu):

- www.4d.com je alat koji postoji od 1984. godine, Windows i Mac verzije
- www.wakanda.org je proizvod iste firme, zasnovan na JavaScriptu, slična stvar za Web platformu

Prednosti: kada jednom naučiš moći ćeš dosta stvari da uradiš sam brže i kvalitetnije od tima ljudi koji rade u uobičajenim okolinama gde nije sve integrisano.

Mane: ako ti odeš pitanje je ko će moći da nastavi projekat, 4D košta, Wakanda je za neke primene besplatna, tj open source.