[ vojvoda1010 @ 06.11.2015. 12:01 ] @
Pomoc oko izracunavanja decila. Primer u prilogu.
[ vojvoda1010 @ 06.11.2015. 12:12 ] @
I ako moze formula da se automatizmom izracunaju dekase pp godinama?
[ vojvoda1010 @ 08.11.2015. 14:13 ] @
Da li to da uradim preko formule za percentile da staim opseg pa zarez pa koji hocu percentil
[ Jpeca @ 09.11.2015. 11:25 ] @
Nisam razumeo tvoju tabelu i šta ti sve tu treba, ali vezano za decile odgovar je da, možeš da koristiš funkciju percentile
Npr. peti decil
=PERCENTILE(C:C,0.5)
Odnosno maksimalna temperatura u tvom slučaju za 50% slučajeva je manja od 5,7. Obrati pažnju da u primeru koji si dao veliki broj podataka za temparturu je unesen kao tekst - separator ti nije ispavan (. odnosno , ).
[ vojvoda1010 @ 09.11.2015. 19:56 ] @
1. da se izvuce min I max iz podataka
2. koliko ima ukupno podataka u C koloni znaci da sve sabere
3. pa onda (Max - Min)/20 (fiksni broj)
4. kad se dobije rezultat iz 3. da se zaokruzi na ceo broj (primer ako je 1.35 onda da se zaokruzi na 1, a a ako je 1.5 na 2)
5. pravi se tabela. Velicina tabele se nalazi u rasponu od najveceg MAX I MIN iz 1., a izmedju njih se prave klase ciji je raspon zavisi od onog zaokruzenog broja. kad se naprave klase primer ako je klasa raspon od 8-9, 7-8 da se ovi podaci iz C kolone ubace u odgovrajucu klasu pr. ako je 8.1 u C koloni da se ubaci u klasu od 8 do 9. I na kraju koliko se puta ponavlja u toj klasi a ne samo vrednost 8.1 nego I ostale vrednosti sto mogu da udju u tu klasu tipa 8.2, 8.3, 8.4, 8.5 itd ti svi podaci pripadaju toj klasi.

naravno ako ovo moze da se uradi po automatizmu.
Pa kad bi se ovo uradilo imalo bi nastavak.
[ Jpeca @ 12.11.2015. 09:03 ] @
Prve četiri stvari su elementarne i siguran sam da si i sam mogao da nađeš rešenja pretragomza manje od 30 min
1/ Već si sam rekao
2/ COUNT - pogledaj primer u Helpu, na netu. Count je jedna od osnovnih funkcija u Excelu i veoma se često koristi. Vidim da si u nekoliko pitanja dobio već odgovaor da rešiš korišćenjem ove funkcije - U tvom slučaju rezulta je za jedan manji od onoga što si ti napisao, proveri
3/ Već si sam napiso formulu
4/ Funkcija za zaokruživanje je ROUND. U tvom slučaju dobije se rezultat 2 za veličinu interavala, što bitno menja nastavak (veličinu tabele "klasa"). Ako treba neko specifično zaokruživanje objasni.

5/ Opet COUNT ali sada sa uslovom (COUNTIF). U koloni J (npr. J14) gde tražiš zbir ponavljanja možeš dobiti rezultat sa
Code:
=COUNTIF(C:C,"<="&H14)

Ovde se uzima kompletan kolona C i broje one vrednosti koje su manje ili jednake -9 (vrednost iz H14). Uslov treba da bude tekstualni npr. "<=-9". Ali da bi formula mogla se kopira za ostale redove iz J uslov smo napravili da se dinamički formira t.j. "<=" & H14 gde je & oznaka za konkatenaciju stringova. Dakle, uzmi vrednost iz H14 kao string i dodaj ga na "<=".
Sada broj ponavljanja u određenom opsegu dobiješ tako što oduzmeš vrednost iz J kolone za tekući red od vrednosti za prethodni red. Npr za drugi red u tabeli J
Code:
=J15-J14 

dobiješ ustvari COUNTIF(C:C;"<=-7")-COUNTIF(C:C;"<=-9"), što bi rekli Od svih vrednost koje su manje ili jednake od -7 odbiji one koje su manje ili jednadke od -9. Tako ćeš dobiti broj vrednosti u opsegu (-9, -7]

Obrati pažnju da veličina rezultujuće tabele zavisi od veličine intervala. Višak redova može da se "sakrije" uslovnim formatiranjem - stavi boju slova belu pod uslovam da je broj ponavljanja 0 u tom redu. Ivek ti je već objasnio uslovno formatiranje, pa probaj sam da napraviš

6/ Već sam ti odgovorio, imaš rešenje u prilogu kako sam ja razumeo
[ vojvoda1010 @ 11.01.2016. 12:23 ] @
Kako da izracunam percentile za odredjeni mesec (npr januar) i dan (1) u skupu podataka? Koju jos funkciju upotrebiti pored percentile?