[ nadžak @ 07.11.2015. 18:14 ] @
Lijep pozdrav.

Pravim pojačalo za VHF sa BLY89 tranzistorom i zanima me zbog čega je bitno pratiti na dužinu izvoda zavojnica koje idu u pojačalo? U datasheet-u od tog tranzistora ima testno kolo za pojačalo u klasi C i tamo je striktno naveden podatak o dužini izvoda zavojnice koji iznosi 5 mm i prema tom kolu zavojnice su postavljene nisko, tj uz samu ploču. Zavojnice prema fabričkom kolu imaju aksijalni izgled, ako sam dobro uporedio. Kod mnogih pojačala iste klase i frekventnog područja nisam vidio da
se obrača pažnja na taj podatak. Tu sam vidio da zavojnice namotaju isto kao u testnom kolu ali negdje ih zaleme povisoko iznad ploče, negdje skoro bez izvoda a negdje se vidi da su izvodi stvarno dugački kako je navedeno u testnom kolu ali nisu savijeni paralelno sa pločom nego ostavljeni uspravno i tada zavojnica ima radijalni oblik.

Znam da na RF-u ništa nije zanemarivo pa bih vas zamolio da mi nešto napišete u vezi ovoga.
Sad sam i ja u dilemi šta tačno da radim i ostavio sam dalji rad na pojačalu dok ne vidim savjete. Unaprijed hvala.

http://pdf1.alldatasheet.com/d.../view/16624/PHILIPS/BLY89.html
[ vladd @ 08.11.2015. 08:09 ] @
Jeste sve bitno ali nije svaki put i sve kriticno.

Poslusaj preporuke, nesto su preciznije nego inace, ukljucujuci i debljinu dvostrano kasiranog vitroplasta od 1,6mm, zbog medjukapacitivnosti vodova.

Zavojnice zrace u blizoj okolini, pa ih treba postaviti po preporuci. Mozda je predvidjeno neko stelovanje, razmicanjem navoja, i za to treba imati prostora i mogucnosti. Ako se kalem "zalepi" uz plocu, razmicanje je prilicno otezano...
[ nadžak @ 08.11.2015. 09:37 ] @

U redu, hvala na odgovoru. Na žalost nemam vitroplasta, koristiću šta imam a to je pertinaks dvostrani. Trebalo bi bit dovoljno.
Našao sam još na jednoj stranici neka pojašnjenja u vezi ovoga da se uzima u obzir i induktivitet izvoda ako su dosta veći od prečnika same žice. Ima i proračun.
[ vladd @ 09.11.2015. 06:21 ] @
To je prevelika promena.

Doticni pertinaks nije frekventno "izdrzljiv" za te frekvencije, pa probaj da nadjes vitroplast, makar i deblji(cesce je u upotrebi 2mm), u krajnjoj iniji moze ti neko poslati parcence, za taj projekat..
[ nadžak @ 09.11.2015. 08:08 ] @
Nisam znao da je to toliko kritično. Ništa onda, nema potrebe da ganjam sad neki komadić vitroplasta kad će mi opet trebat ubuduće, nego treba kupit i da se radi kako treba. Šteta što sam sinoć već većinu elemenata polemio. Dovršiću kad sam već 95 posto pred kraj pa ću vidjet šta će biti na kraju. Hvala.