[ vojvoda1010 @ 11.11.2015. 19:02 ] @
Kako sabrati vrednosti u celijama ali vrednosti su slova.npr koliko se u koloni a ponavlja djokovic tu vrednost izracunati
[ Ivek33 @ 11.11.2015. 20:56 ] @
Koristi funkciju COUNTIF
Code:
=COUNTIF(A1:A100;"djokovic")
[ vojvoda1010 @ 11.11.2015. 21:41 ] @
To je to.
Ali da li bi moglo malo komplikovanije tipa imam djokovic marej 2:1 i sad da se izracuna pobednik i koliko puta pobednik u medjusobnom i uposte pobednik?
[ Jpeca @ 12.11.2015. 08:23 ] @
Moguće je, ali pokušaj da preciznije definišeš problem.

Mislim da ti je to već savetovano
1/ Napravi primer tabele sa podacima.
2/ U tabeli navedi šta očekuješ kao rezultat
3/ Tabelu dodaj je kao prilog
4/ Pored priloga ostavi i tekst pitanja i pokušaj da budeš što preciziniji. Navedi ako si nešto pokušao i gde je bio problem.

Nemoj da kao u pitanju http://www.elitesecurity.org/t487370-Decili-za-vremenske-podatke očekuješ da ti se reši gomila pitanja odjednom, nego pokušaj nešto i sam pa vidi gde zapne to pitaj konkretno.

Konkretno ovde nije jasno da li je 2:1 rezultat pojedinačnog meča ili više mečeva. Ako je u pitanju pojedinačni meč da li može da bude i na tri dobijena seta ili gledaš samo na mečeve na dva dobijena? Da li je prvi teniser u paru uvek pobednik? Da li u listi imaš različtie tenisere ili samo dvojicu. Ako imaš različite tenisere da li treba da napraviš sumarnu tabelu i kako očekuješ da ona izgleda.

PS. Excel se piše sa c (ne Exel). U naslovnu pitanja to nije potrebno navoditi jer se na ovom forumu sva pitanja odnose na Excel
[ vojvoda1010 @ 12.11.2015. 19:41 ] @
Jpeca izvinjavam se I ujedno zahvaljujem na pomoci.
Evo saljem primer za teniske meceve.
[ vojvoda1010 @ 12.11.2015. 19:49 ] @
ako je malo podataka za turnire i rezultate mogu se dodati izmisljeni neki, ovi su takvi ili ja da dopunim
[ vojvoda1010 @ 12.11.2015. 20:28 ] @
opet se izvinjavam evo boljeg primera izracunavanja u ostalim sitovima
[ Jpeca @ 12.11.2015. 22:42 ] @
Ove statistike koje tražiš verovatno lakše možeš naći na netu nego da sam unosiš podatke i praviš tablice. Npr. ATP-rankings-breakdown

U smislu učenja Excela može da posluži.

Uglavnom koristiš COUNTIFS - već ranije spomentuta funkcija COUNTIF proširena je da se mogu kombinovati kriterijumi.

Npr. Koliko puta je igrač X bio pobednik MASTERS 1000.

Code:
=COUNTIFS(Sheet1!D:D;"master 1000";Sheet1!B:B;"finale";Sheet1!E:E;$A$7)

Kriterijum 1/ U D koloni tražimo "master 1000" (mislim da je pravilno masters)
Kriterijum 2/ U B koloni tražimo "finale"
Kriterijum 3/ U E koloni tražimo igrača čiji je je ime upisano u A7 (trenutno Djoković). Ovde se podrazumeva da je pobednik uvek u koloni E.
Gornjom formulom prebrojimo redove koji zadovoljavaju ove kriterijume.

Drugi primer Koliko puta je igrač X bio učesnik finala MASTERS 1000.
Code:
=COUNTIFS(Sheet1!D:D;"master 1000";Sheet1!B:B;"finale";Sheet1!E:E;$A$7)+COUNTIFS(Sheet1!D:D;"master 1000";Sheet1!B:B;"finale";Sheet1!F:F;$A$7)


Prvi član je isti kao ranije - koliko puta je pobedio na Mastersu. Drugi član je izmenjen tako da se umesto kolone E gleda kolona F - koliko puta je izgubo na mastersu. Kad to saberemo dobijemo rezultat

I ostalo je slično. Nešto sam popunio u prilogu, nešto ostavio tebi da probaš. Obrati pažnju da nazive igrača unosiš ispravno. U primeru sam morao da napravim nekoliko ispravki, djokovic sa blankom na kraju i bez blanka nije isto za kriterijume!

[ vojvoda1010 @ 12.11.2015. 23:50 ] @
Izvinjavam se i na pravopisnim greskama.
a da li bi mogla pomoc oko sledeceg primera u sheet 2 treba izracunati.
hvala za resenja
[ Jpeca @ 13.11.2015. 10:47 ] @
Da li si probao da napraviš nešto sam sa COUNTIFS? Mislim da će ti biti jasnije kad malo sam počneš da primenjuješ.

Meni se ovo čini slično kao i prethodno. Ima mnogo više kolona, pa formule mogu biti komplikovanije. U tom slučaju možeš da praviš među rezultate da bi lakše pratio. Ali u osnovi čini mi se slično

Npr.

Koliko su se puta sastajale reprezentacije iz A2 i B2 (Sheet2)

Treba prebrojati redove u Sheet1 pod sledećim uslovima:
A2 u koloni J AND B2 u koloni K
OR
B2 u koloni J AND A2 u koloni K


Sada AND uslove iskobinuješ u COUNTIFS, a OR operator zameniš sa +

Code:
=COUNTIFS(Sheet1!J:J,$A2,Sheet1!K:K,$B2)+COUNTIFS(Sheet1!J:J,$B2,Sheet1!K:K,$A2)


Kad upišeš ispravne nazive u A2 i B2 (iz Sheet1) Russia, United States dobije se rezultat 5. To možeš da proveriš pomoću filtera na Sheet1. Inače i rešenje možda još preglednije možeš da dobiješ pomoću filtera (standarnih ili advance) i funkcije SUBTOTAL

Za ukupno skor treba da se zna pobednik, pa najlakše da dodamo tu kolonu u Sheet1. U koloni Pobednik uporedićemo rezultat na kraju i na osnovu toga upisati prvi ili drugi tim. U kolon Z dakle stavimo formulu
Code:
=IF(R2>S2,J2,K2)

Nakon toga broj pobeda prvog tima (A2) u medjusobnom skoru
Prebrojimo redove u Sheet1 pod sledećim uslovima
A2 u koloni J AND B2 u koloni K AND A2 u koloni Z
OR
B2 u koloni J AND A2 u koloni K AND A2 u koloni Z


t.j
Code:
=COUNTIFS(Sheet1!J:J,$A2,Sheet1!K:K,$B2,Sheet1!Z:Z,$A2)+COUNTIFS(Sheet1!J:J,$B2,Sheet1!K:K,$A2,Sheet1!Z:Z,$A2)

Slično odrediš broj pobeda drugog tima pa povežeš u jednu formulu da ispis bude oblika A:B

Probaj da i za ostale formule specificiraš uslove kao gore, pa se nadam da ti neće biti problem da posle to "prevedeš" u Excel.

Probaj i varijantu sa filterima.

Moguće je i (verovatno elegantnije) rešenje sa funkciojom SUMPRODUCT. Imaš primere na forumu pa pogledaj.