[ zeljkom49 @ 18.11.2015. 16:23 ] @
Pozdrav, imam problem sa laptopom, tj. jedan od cimera mi je prosuo vodu po laptopu i tako je ostalo do jutra. Inace nisu izvadili bateriju. Kada sam se probudio video sam da radi ali, ekran ne svetli. Kada ga upalim cuje se ventilator i capslock lampica se upali jednu sekundu pa se ugasi a lampica na f12 za signal sija crveno bez prekida, zvuk se cuje samo bip kada ga ugasim. Otvorio sam ga i bili su oni tragovi vlage. Na ram memoriji su potamneli bakarni vodovi i bilo je necega belog po njoj a kontakti koji se prikljucuju na maricnu plociu su normalni. Na maticnoj nije bilo nista sem na kontaktu gde se prikljucuje ventilator isto ono belo kao na ram memoriji. Vise nigde nema tragova vlage osim malo po kucistu. E sad mislim da je kvar u ramu a mozda i do necega jos na maticnoj ploci. Laptop je HP 15 b000sm. Nemam drugu ram memoriju da bih proverio da li je u njoj kvar. Da li je moguce uraditi dijagnostiku sa nekim drugim laptopom preko kabla i videti u cemu je problem. Inace sam iz Novog Sada pa ako neko ima ram da mi pozajmi da proverim. Ovo sam nasao na jjednom sajtu: ,, Računar ne daje sliku

Ovo je u suštini najčešći kvar. Manifestuje se tako što prilikom paljenja računar krene da „radi” (okreće ventilatore za procesor i napajanje, LED svetli) ali ne daje sliku i pri tom ne pišti. Uzrok može biti nekoliko stvari. Najčešće ljudi pomisle da je u pitanju grafička karta ali, verovali ili ne, to je redak slučaj. U većini slučajeva u pitanju je neispravno napajanje ili RAM. Ne bi bilo loše da se za početak odradi resetovanje BIOS-a (clear CMOS). Ovo se radi pomoću džampera ili prekidača na ploči. Ukoliko nemate ni jedno ni drugo, jednostavno izvadite dugmastu bateriju na ploči, sačekajte nekoliko minuta i vratite je. Zatim, ukoliko vam je pri ruci rezervno i provereno ispravno napajanje, provizorno ga povežite na računar i pokušate da podignete sistem. Drugi krivac po redu je RAM. Nekada je dovoljno samo izvaditi module, pročistiti ležišta i vratiti RAM. Ako ni ovo ne pomogne, a imate više RAM modula, pokušajte da stavite samo jedan modul i proverite da li će se računar upaliti sa njim. Ako ni to ne pomogne, onda je neophodno pronaći novi ili drugi RAM i probati s njim. Ukoliko se ispostavi da je to problem, nemojte se začuditi ako računar proradi kasnije i sa starim RAM modulima, s kojima prvobitno nije hteo da radi. Da, i takvi slučajevi su nam poznati... gremlini su čudo.

Ako zamena RAM-a i napajanja nije pomogla, nastavljamo sa vađenjem svih kartica osim grafičke. Često usled udara groma ili nekog manjeg strujnog udara nastane kvar na nekom od PCI uređaja, bilo da je to modem, mrežna, firewire ili audio kartica. Probajte da ih sve povadite, čisto da eliminišete i tu mogućnost. Posle toga treba još probati zamenu grafičke karte.''
Hvala unapred
[ gilopile @ 18.11.2015. 16:35 ] @
Ostaje ti da nabavis drugi modul RAM-a i probas, vrlo moguce da je samo on stradao. Propaj i taj dobro da obrises i vrati u slot.

Ne postoji nacin da `nesto` skopcas na njega i da ti da tacnu dijagnozu. Postoje razne kartice i delimicno mogu da dovedu do zakljucka gde traziti kvar, ali bez znanja i ogromne prakse, nista.

Ako ne proradi posle zamene RAM-a, jedino ti ostaje servis da dijagnostikuju i eventualno oprave taj laptop. Voda je jako zeznuta, jer je dovoljna da se nadje kap tamo gde ne treba i da napravi ozbiljan kvar na maticnoj ploci, a da ne pricam kako je tesko locirati neispravnu komponentu, jer nije stradao na neki `uobicajen nacin`, tako da moze biti gotovo problem u svakoj komponenti, a posto se radi o laptopu, tim teze.
[ zeljkom49 @ 18.11.2015. 16:54 ] @
Pa nzm da li ima neko iz Novog Sada da mi pozajmi ram da vidim da li ce biti sta od toga, ako ne onda da ga nosim u servis. Pricao sam sa likom kaze moze biti bilo sta, pa cak i da tastatura zeza ako nista drugo.
[ gilopile @ 18.11.2015. 17:00 ] @
Pa to, moze biti svasta. Imao sam slucajeva da touchpad crkne i lap ne startuje, vrti kulere i to je to, cak ni u OS ne ulazi na slepo...

Sve to ide preko USB i ako neka od tih komponenti skvikne, blokira ceo racunar kao kad u komp prikljucis neispravnu flesku...

Zato se pre svake intervencije poiskljucuje sve sa ploce i tako u klot varijanti startuje i krene sa mukotrpnom dijagnostikom.

Valjda ce ti se javiti neko iz NS da pokusate sa drugim modulom.
[ zeljkom49 @ 19.11.2015. 21:31 ] @
Nasao sam ram od nekog lika iz servisa, laptop radi i sve je uredu samo sto me zeza tastatura, ocistio sam je i sad se susi na radijatoru lagano, sjebana je plocica za mis, ona dva dugmeta, pa dok ne kupim plocicu kupicu mis i ne radi mi plocica za usb i slusalice i nju cu popraviti, imam staru pa cu sklopiti nesto. Ovaj iz servisa sto mi je dao ram mi govorio da sto posto nije do rama, vrv je hteo da njemu odnesem da on popravi i da me '' odere''. Pozdrav
[ gilopile @ 19.11.2015. 21:36 ] @
HEheh, ma ne verujem, ipak je ispao coek sto ti je dao za probu. Zna tu svasta da odapne kada se nadje voda na RAM memoriji.

Kako sada to da ti pola lapa ne radi? Koja plocica za USB? Samo konektori na PCB? touchpad, tj. tastere je lako srediti. Otvori, pa ocisti ili zameni mikrotastere ili limice, sta god da je unutra.

Ili posalji meni da ti sredim USB i mis, najeverovatnije je crkla MB LOL!
[ zeljkom49 @ 19.11.2015. 21:55 ] @
Tu je ispao ok, ali dao sam mu ja pare i rekao mu vratiti ram a da mi vrati pare ako ne radi, a inace cu mu vratiti jer mi je malo 1GB, a ono za mis se istopio kabl gde je lemljeno za plocicu i kontaki od bakra se sjebali, a na plocici za usb se isto istopilo ic kolo, msm pinovi. Na ploocici za usb ima i ulaz za slusalice koji se pokvario pa sam kupio drugu plocicu koja mi se sad pokvarila, pa cu od njih dve spojiti jednu da valja. A pola laptopa ne radi jer je voda usla i tako stajala i kacila ram i te plocica ali ne i maticnu. Pokusacu i nekako da zalemim ovaj kabl za mis ako bude moglo jer je otpao onaj bakar. Kupim ram i to je to. Hvala Bogu pa nije nista na maticnoj.
[ zeljkom49 @ 19.11.2015. 22:04 ] @
Ovo su te dve plocice https://www.google.rs/search?q...oVChMIm-Tc7b2dyQIVxYRyCh1cVQrv mis i https://www.google.rs/search?q...v_gb6dyQIVRKhyCh1MAAea#imgrc=_ usb i slusalice.