[ bluemane @ 19.11.2015. 14:42 ] @
Dragi ljudi,

znate li kako se popunjava ili šta treba da se uradi sa W-8BEN form sa Upwork-a za individualnog frilensera iz Srbije? Šta W-8BEN znači?

To se traži kada treba da se withdraw/povuče novac sa Upwork-a.

Unapred hvala na odgovorima.


[ whitie2004 @ 19.11.2015. 18:49 ] @
To ti je izjava da nisi Amerikanac niti zivis/radis tamo pa dakle i nemas obavezu da njima placas porez ....

Nece ti praviti nikakve probleme ako si iz Srbije. Ako si iz Hrvatske ili negde drugde iz EU ima fora i sa njihovim porezom (VAT). Mozes dati svoj poreski broj Upworku i sam placati porez drzavi ili pustiti njih da ti oni sami skidaju lovu i salju kome treba ....
[ 574nk3 @ 16.12.2015. 01:28 ] @
Citat:
whitie2004: To ti je izjava da nisi Amerikanac niti zivis/radis tamo pa dakle i nemas obavezu da njima placas porez ....

Nece ti praviti nikakve probleme ako si iz Srbije. Ako si iz Hrvatske ili negde drugde iz EU ima fora i sa njihovim porezom (VAT). Mozes dati svoj poreski broj Upworku i sam placati porez drzavi ili pustiti njih da ti oni sami skidaju lovu i salju kome treba ....


Da li si siguran da ne mora baš nikakav porez da se plaća?
[ whitie2004 @ 16.12.2015. 10:01 ] @
Da. Upwork ti nece naplatiti nikakav porez za americku drzavu! Tvoje obaveze prema Srbiji njih ne interesuju.

Ako si iz EU, naplacivace porez na sve usluge koje ti dadu i to slati u hrvatski budzet. Ti naprimer zaradis 100 $ i Upwork zadrzi 10$ na ime posredovanja. Na taj iznos se naplati porez 2$ koji takodje tebi skinu. Ako uneses poreski broj, Upwork se tu nista ne mesa i ostavlja tebe da sam uplatis tih 2$. Dali ce te cinkariti tvojim poreskim organima ... Verovatno nece dok ovi ne posalju konkretan zahtev - dakle -> sigurno!