[ micevdaniel @ 27.11.2015. 22:36 ] @
Pozdrav svima :)
Imam problem koji već par dana pokušavam da rešim. Ako ga niko ni ovde ne reši, osuđen sam na propast, tugu, čemer i jad. I manuelni rad.

Imam tabelu u excelu sa par hiljada unosa. U pitanju su firme - Naziv firme, PIB, MB, Grad. Ono što mi nedostaje je kolona Opština a preko mi je potrebna. Problem je što je jedino kolona "naziv firme" kompletna, u 30% unosa fali MB, PIB ili Grad. To mi nisu toliko bitni podaci, treba mi samo opština.

Moram da napomenem da nisam programer i da j emoje poznavanje Visual Basic-a, krajnje površno. Rado bih ja seo da učim ali ovo mi treba za juče.

Ideja je sledeća:

- potrebno je napraviti makro koji će odraditi sledeće (jednokratno, dakle nema nikakvog unosa niti refresh-a, samo da odradi zadatak):

1. Kopira naziv firme
2. Paste u polje Poslovno ime na http://pretraga2.apr.gov.rs/ObjedinjenePretrage/Search/Search
3. Pretraga
4. Ako izađe više od jednog rezultata, preskoči i pređi na sledeći unos (ove ću odraditi ručno)
5. Klik na link "detaljnije"
6. Sa sadržaja te strane iskopiraj opštinu
7. Paste u novu kolonu
8. Pređi na naredni unos.

Pokušao sam softverom Winautomation, genijalan je i prilično efikasan i prost za korišćenje. Ali nisam uspeo da ga nateram da nakon uspešnog prvog izvlačenja, to ponovi na narednom unosu, red ispod. Sve do toga je izveo bez problema.
Ostaje mi Visual Basic.

Da napomenem, pregledao sam more tema na raznim forumima, nisam našao upotrebljivo rešenje.
I potrebno mi je automatizovano rešenje jer ću imati više ovakvih tabela s vremena na vreme i svaki put će imati po par hiljada unosa.

Help :(
[ 3okc @ 29.11.2015. 12:47 ] @
Ako zanemarimo silnu šumu od uvoda, tvoj bi se zadatak mogao svesti na pronalaženje kojoj opštini pripada proizvoljno mesto iz liste naseljenih mesta. Što meni zvuči prilično benigno da bi zbog toga išao na APR, koji, koliko je meni poznato koristi zaštitu od tzv skrejpera ili robota, tj programa za automatizovano sakupljanje podataka iz baze.

Mislim da ćeš mnogo lakše naći odgovor (pripadajuću opštinu) ako ta mesta budeš tražio na vikipediji.