[ kajgo @ 30.11.2015. 07:54 ] @
Jos jedna tema od mene sa strujom i vodom ;)
Imao sam poslic da rijesim napajanje seoskog domacinstva vodom, tj postojeca pumpa (potopna elektromagnetna) dovod vode do kuce 1/2" nekad je radila masina za ves sa rezervoarom, sad je stigla nova masina bez rezervoara a stari rezervoar je rashodovan.
Vlasnica pokusavala da ,,rucno" dosipa vodu i pojavio se problem-masina nedobije dovoljnu kolicinu vode, ili nedobije u pravo vrijeme vodu i izbaci gresku... ustavi rad i onda praznjenje vode i sve ostalo.
Sve to sam rijesio sa tri pomocna releja koje sam ,,nakacio" na spulne ventila, koji pobudjuju kontakter pumpe i vezao ih paralelno. Dodao sam preklopku 0-1-2 za izbor rezima rada, masina ili potreba za tocenje vode na cesmu.
[ branko tod @ 30.11.2015. 17:43 ] @
A odakle dosipa vodu ?
[ kajgo @ 30.11.2015. 17:47 ] @
Iz bazena sa izvora, zbog tog sam postavio prekidac 0 1 2 za izbor rezima rada, masina ili tocenje za opste potrebe jer nema hidropak a i mala je pumpa da bi imala neki extra pritisak
[ branko tod @ 01.12.2015. 17:34 ] @
Mislim sa je mnogo bolje da mašina uzima sama vodu, nego da
žena dosipa i da čeka indikaciju ili da mašina čeka na nju. Ako je
rezevoar viši od mašine barem 1 ili 2m moći će da slobodnim
padom ide voda u mašinu. A ako nije dodaj jednu Kama pumpu
koja će da se uključuje kada i ventil. U ventilu obično ima reduktor
protoka, povećaj rupu. Nalazi se ispod sita.
[ bojanst @ 02.12.2015. 16:11 ] @
Citat:
branko tod: Mislim sa je mnogo bolje da mašina uzima sama vodu, nego da
žena dosipa i da čeka indikaciju ili da mašina čeka na nju. Ako je
rezevoar viši od mašine barem 1 ili 2m moći će da slobodnim
padom ide voda u mašinu. A ako nije dodaj jednu Kama pumpu
koja će da se uključuje kada i ventil. U ventilu obično ima reduktor
protoka, povećaj rupu. Nalazi se ispod sita.


Ako sam dobro shvatio on je nabudzio neku automatiku da masina poziva potopnu pumpu u pomoc.
Kad napon dodje na ventile, aktiviraju sklopnik pumpe i tako dobije bolji protok vode...
Sad koliko je to efikasno, jer novije ves masine obicno imaju odredjeno vrijeme da odrade neku radnju (primanje vode, ispustanje vode).
[ kajgo @ 03.12.2015. 15:07 ] @
Pa zbog nove ves masine sam to i odradio,jer je izbacivala gresku kad neprimi vodu kad treba i koliko treba
[ branko tod @ 04.12.2015. 09:55 ] @
Citat:
kajgo:
Vlasnica pokusavala da ,,rucno" dosipa vodu i pojavio se problem-masina nedobije dovoljnu kolicinu vode, ili nedobije u pravo vrijeme vodu i izbaci gresku... ustavi rad i onda praznjenje vode i sve ostalo.

Citat:
bojanst: Ako sam dobro shvatio on je nabudzio neku automatiku da masina poziva potopnu pumpu u pomoc.
Kad napon dodje na ventile, aktiviraju sklopnik pumpe i tako dobije bolji protok vode...
Sad koliko je to efikasno, jer novije ves masine obicno imaju odredjeno vrijeme da odrade neku radnju (primanje vode, ispustanje vode).
Citat:
kajgo: Pa zbog nove ves masine sam to i odradio,jer je izbacivala gresku kad neprimi vodu kad treba i koliko treba


Kako sam ja shvatio da žena ručno sipa vodu u mašinu jer nema instalaciju pod pritiskom.
Tada bi ta dodatna elektrika trebala da da obaveštenje da nema dovoljno vode i da mašina
čeka dok ne bude dovoljno vode. Tada bi trebalo dodati onu pumpu.
A ako ima pritiska u instalaciji ali je suviše nizak, na elektro ventilu postoji reduktor protoka
koji treba izvaditi da bi se povećao protok i mašina će se brže puniti.