[ SEKRETAR30000 @ 30.11.2015. 21:39 ] @
Postovani, imam probem pri instalaciji win10 na laptopu. Sledeci je problem, imam butabilni usb, instalacija je dosala do dela kada treba da se izabere na kom hdd da ide instalacija. Obrisao sa C: medjutim kada zelim da je napravim od unallocated space javlja mi gresku ''Windows cannot be installed on this disk. The selected disk has an MBR partition table. On EFI systems..'' Nasao sam gomilu tutorijala, ali da mi obrise ceo hdd, medjutim na tom hdd-u mi se nalazi particija sa vaznim podacima. Koju nesmem da obrisem. Imam eksterni nastavak za 2.5'' hdd, kada ga prikacim na desk racunar on ga vidi kao jednu particiju i trazi da ga formatiram. Pokusao sam sa jos nekoliko programa da ga procitam, medjutim bezuspesno. Unapred sam zahvalan na odgovoru, puca mi glava jer se mlatim satima sa tim. Dotle je doslo sa pitam ovde a nebrojano puta sam instalirao razne win i nisam se susreo sa ovim, ni jedan posten tutorijal nisam mogao da nadjem netu. Hvala unapred na odgovoru.
[ calexx @ 30.11.2015. 22:40 ] @
Da li kod izbora boot uređaja, kada biraš USB, ima u ponudi EFI i neEFI varijanta? Ako ima, izaberi onu koja nije EFI.
[ SEKRETAR30000 @ 30.11.2015. 23:11 ] @
Nemam to u ponudi, posto vidim da si korisnik linuxa. Da li bi linux video tu particiju? Pa uradio backup na linuxu, formatirao sve, i onda nastavio instalaciju....?
[ calexx @ 01.12.2015. 00:15 ] @
Tvoje particije su u redu ali instalacija hoće da sve promeni. Napravi ponovo instalacioni fleš ali nemoj da praviš efi nego mbr (ili oba, ne znam kojim programom si pravio flešku) pa na startu izaberi onaj koji nije efi.
[ SEKRETAR30000 @ 01.12.2015. 00:30 ] @
Sjajno, pokusacu to. Hvala brzom odgovoru!
[ bachi @ 01.12.2015. 09:36 ] @
UEFI je neminovnost. Ako ti matična ploča ne podržava CSM, odnosno bios compatibility mode, onda nemaš izbora osim da sačuvaš podatke na taj eksterni hard, pokreneš setup Windowsa i na prvom koraku tu stisneš Shift+F10 i kucaš sledeće

diskpart, enter,
list disk, enter, da vidiš spisak diskova, tvoj hard je verovatno 0
select disk 0, enter, biraš svoj hard disk na koji instaliraš Windows
clean, enter, ova komanda briše ceo sadržaj hard diska.
convert gtp, enter, ova komanda konvertuje MBR u GPT particiju.
exir, enter, izlati napolje iz "dos" prozora.

Posle toga nastaviš instalaciju normalno i kreiraš particije kao i uvek do sad.

Kada se instalira, u BIOSu za boot order ne stavljaš hard disk, već Windows boot manager na prvo mesto.