[ lud ko struja @ 01.12.2015. 17:11 ] @
Koji kucni aparati su najsumnjiviji kad dodje do ozbiljnog povecavanja potrosnje struje (10kWh/dnevno)? Mislio sam da je strujomer ali posle desetak minuta merenja odstupanja su oko 5% tako da verovatno nije on vec neki aparat ili instalacije.
[ branko tod @ 01.12.2015. 17:38 ] @
Da li si oženjen?
[ Dexic @ 01.12.2015. 19:29 ] @
Bojler, frizider, zamrzivac, TA pec, pegla, ringle - sve ovo ako trosi vise nego sto treba (ne iskljucuje se i slicno) ces primetiti. Bojler verovatno najteze, ali frizider i zamrzivac ce previse hladiti (ili premalo hladiti, ako je problem sa freonom, pa ce vise trositi a nece moci da ohlade recimo).

Klime?
[ lud ko struja @ 01.12.2015. 22:19 ] @
Nisu ringle,rerne, pegla i tako to posto bi se to primetilo. Freon ne mogu da proverim to ce morati neki majstor a za TA i bojlere (mali i veliki) ne znam da li mogu da probiju a da se ne primeti.
Citat:
branko tod:
Da li si oženjen?

Da ali ne od juce
[ Dexic @ 01.12.2015. 22:59 ] @
Bojler moze da curi pa da zbog toga stalno se ukljucuje da greje. (moze i ventil da bude slab, pa ne vidis da curi, jer curi kroz cevi u kanalizaciju odmah)

Ali i to bi primetio jer bi se palio na po 20 minuta po 5 minuta.
[ T.r.o.n.i.c.Srb @ 01.12.2015. 23:28 ] @
Citat:
Dexic:
Bojler moze da curi pa da zbog toga stalno se ukljucuje da greje. (moze i ventil da bude slab, pa ne vidis da curi, jer curi kroz cevi u kanalizaciju odmah)

Ali i to bi primetio jer bi se palio na po 20 minuta po 5 minuta.

Kuda bi voda mogla da ode u kanalizaciju a da se to ne vidi ?
Lud ko struja proveri nepovratni ventil na bojleru jer je on mozda oslabio pa zagreva i hladnu vodu.
Ako se grejes na struju onda mozda u tom grmu lezi zec
[ test1234 @ 02.12.2015. 10:03 ] @
Sijalice, sada ranije pada mrak i vjerovatno su sve po kući popaljene ceo ban. Izgleda smesno ali probaj da saberes snagu svih sijalica i ostalih potrošača koji su non-stop pod naponom, puta broj casova i eto uvećane potrošnje.

Ja konkretno imam 14 sijalicnih mesta od 100-150W i to drnda ceo dan po ovim novembar/decembar tmurnim danima za razliku od svetlih dana kada je sve pogaseno, sem kasno noću, tu je ozbiljna razlika u potrošnji.

Ozbiljno razmišljam da predjem na led rasvetu.
[ bojanst @ 02.12.2015. 16:15 ] @
Citat:
T.r.o.n.i.c.Srb:
Lud ko struja proveri nepovratni ventil na bojleru jer je on mozda oslabio pa zagreva i hladnu vodu.


Vidis ja citav zivot zivim u jednoj velikoj zabludi, sve oko mene je laz... totalno sam razocaran jer sam mislio da bojleri treba da griju hladnu vodu.
[ T.r.o.n.i.c.Srb @ 02.12.2015. 19:29 ] @
Nisi me dobro razumeo kad je nepovratni ventil neispravan mesa se topla voda iz bojlera i ona koja se nalazi u cevima kojim se voda doprema do bojlera a samim tim i nepotrebno trosi struju!
[ veselinovic @ 02.12.2015. 22:20 ] @
nevidljivi gutaci energije su:
1. kompjuteri
2. TV
3. sijalice posebno one koje gore kad ne treba
4. zamrzivaci i frixzideri - posebno kada je neispravan termostat
5. rucno pranje sudova - bojler dal klasicni dal protocni
Sve ostalo se itekako vidi kada se trosi.
[ glackop @ 02.12.2015. 23:59 ] @
U staroj radionici se uvek strujomer okretao lagano iako je sve bilo iskljuceno,to je trajalo godinama.Kvar je nadjen slucajno kada sam jednom prilikom hteo da izvucem jedan ekser iz zida a inace na sve strane su bili zakovani te o njima se svasta vesalo,kako me je drmnula struja...odmah sam pretpostavio... i nakon vadjenja strujomer se vise nije bez potrosaca okretao.Naravno nije tu postojala fidofka.
[ lud ko struja @ 08.01.2016. 22:42 ] @
Sad je vec skoro 20kWh dnevno, sat se ne okrece kad je sve iskljuceno a kad se ukljuci kvarcna (3kW) za 10 min potrosi 500Wh sto znaci da je ispravan! Kako da proverim veliki bojler a da ne provedem pola dana u kupatilu? Jel mogu amper klesta da rade 24 sata? I sta kazete da uzmem one merace potrosnje da izmerim masinu,frizider, zamrzivac i mali bojler?

[Ovu poruku je menjao lud ko struja dana 08.01.2016. u 23:52 GMT+1]
[ branko tod @ 09.01.2016. 12:33 ] @
Osnovno pitanje, koji je strujomer?
[ test1234 @ 09.01.2016. 12:47 ] @
Verovatno Iskra, kaže da se okreće .
[ lud ko struja @ 09.01.2016. 14:18 ] @
Iskra T27CDV
[ branko tod @ 09.01.2016. 15:05 ] @
To je mehaničko broilo. Ono ne može samo da više dopisuje.
Da je elektronsko, onda bi moglo da bude sumnjivo. Traži ti
problem po stanu.
[ Living Light @ 10.01.2016. 09:10 ] @
Citat:
lud ko struja: Kako da proverim veliki bojler a da ne provedem pola dana u kupatilu? Jel mogu amper klesta da rade 24 sata?

Niko nije rekao da ti moras da budes pola dana u kadi u ladnoj vodi u kupatilu.

Amper kljesta mogu da rade i 1024 sata ako treba,
samo ko ce u njih da gleda toliko dugo ?

Amper kljesta nemaju "stampac/pisac" pa da iz kljesta izlazi papirna traka,

a ti onda sutradan dodjes i pregledas EKG od bojlera :)

Jedini (za tebe prikladan) "sabirac" utrosene energije je taj "Energy Logger"
kojeg si pomenuo.

Nesto od ovih ili slicnih naprava:


[ lud ko struja @ 10.01.2016. 20:57 ] @
Videcu da nabudzim neke utikace na bojler pa ostavim da meri
Citat:
branko tod:
To je mehaničko broilo. Ono ne može samo da više dopisuje.
Da je elektronsko, onda bi moglo da bude sumnjivo. Traži ti
problem po stanu.

I ja sam tako cuo da ako je bazdareno moze samo da zariba pa uspori ili stane. Jedino da je pogresno bazdareno ali onda ne bi izmerilo tacnu potrosnju kvarcne.