[ anon70939 @ 10.12.2015. 11:21 ] @
Pozdrav,

u trenutnoj kancelariji imamo neki biznis ugovor sa SBB, ali smo dobili obican TP link ruter.
Cesto nam laptopovi koji su wireless povezani ispadaju iz mreze.

Sa nekom android aplikacijom, Wi Fi analyser, sam skenirao okolinu i skoro svi kanali su zauzeti.
Ja prebacim na neki najmanje zauzet kanal nas ruter, i to radi par dana pa pocne da puca veza ponovo.
Pogledam opet sa tom aplikacijom i neko iz komsiluka se takodje (verovatno automatski) prebaci na isti kanal i pravi opet problem...

14. kanal je slobodan i nema nikog tu.

Da li postoji neki TP link ruter koji moze da radi na 14. kanalu?

Da li je OK kupvina nekog rutera na 5GHz? Da li telefoni i laptopovi mogu da rade na toj frekvenciji?

Lapotopovi su uglavnom dobra klasa.
Elitebook 2570p
Dell Latitude E7250
I neki jeftiniji Dell iz Gigatrona, obicna neka klasa....

Pored toga telefoni su Galaxy S5, Iphone 5s, Nokia L930.

Da li bi to moglo da radi na 5GHz, pa da resim problem?
U pitanju je stan od 75kvm.

A da...
Taj TP link treba da povezem sa kancelarijom u Austriji, da napravim VPN tunel izmedju njih. Pa mi je potrebna i ta opcija.

Mozete li mi pojasniti i dati preporuku sta da kupim?
[ alekksandar @ 11.12.2015. 06:30 ] @
Mislim da ti je bolje da uzmes neki Mikrotik sa 5ghz karticom, elite book radi sigurno na 5ghz a uostalom pogleedaj u device manager da li podrzava a mod
[ whitie2004 @ 11.12.2015. 10:48 ] @
Ocito se mesaju 2 pitanja: zagusenje bezicne mreze i previse zahteva na ledjima postojeceg rutera. Onda se to dvoje ujedini u prosecno los ruter dobijen po biznis ceni. Prvi, logican predlog - davite SBB da dobijete ovaj novi ruter - Sceka kaze da je bas dobar!

Za prvo pitanje - u uslovima malog stana sa direktnom vidljivoscu trebalo bi da bilo koji ruter svojim signalom gazi sve van prostorije... Pre ce biti da unutar firme imate vise uredjaja/konekcija nego sto taj ruter moze da sazvace.

Ako sada dodamo i ostale poslove koje taj ruter treba da odradi ... Znaci: pogledaj konkretne podatke. Prati protoke, kolicine podataka, korisnika, konekcija u bezicnoj, kablovskoj, internet, virtualnoj mrezi. Vidi gde je gusto i tu dodaj. Mozes segmentirati mrezu, primaknuti antenu bitnim racunarima, ubaciti giga mrezu u lokalu, uposliti neki stari racunar ili kupiti mikrotik board da se bavi samo virtualnom konekcijom sa Austijancima ... Ma mnogo ideja , ali je sve nabadanje kad nemas nista od podataka!