[ mekong @ 15.12.2015. 18:10 ] @
Pozdrav svim clanovima foruma,
Moj kompijuter je:
procesor core2duo 4500, 4 gb memorija, ssd disk kingston 60gb, gr.kartica nvidia gt 240 1gb 128-bitna, ostalo nije bitno

Treba da ponovo instaliram sistem na ovom kompijuteru, pa bih pitao za savet koji bi windows najbrze radio 7-8-8.1 ili 10, svi 64bitni,
odnosno koji je od njih uopste najbrzi. Jako retko radim sistem na kompijuteru, mozda jednom godisnje, pa mi zato preporuka puno znaci.
Hvala unapred
[ valjan @ 15.12.2015. 21:22 ] @
Onaj koji umeš da koristiš.
[ mekong @ 15.12.2015. 22:14 ] @
Da li to znaci da su svi podjednako brzi?
[ gilopile @ 15.12.2015. 22:20 ] @
Masina ti rodila za win7. Brze ce i od XP-a da radi.
[ Fabolous @ 16.12.2015. 07:28 ] @
Instaliraj 8.1 dosta je brzi od win 7 koji je pretrpam zakrpkama
[ mekong @ 16.12.2015. 11:19 ] @
Pretpostavio sam da je najbolja varijanta windows 8.1.
Hvala na odgovoru.
[ bachi @ 16.12.2015. 11:34 ] @
Citat:
Fabolous:
Instaliraj 8.1 dosta je brzi od win 7 koji je pretrpam zakrpkama

Apsolutno netačno.
[ starka @ 16.12.2015. 12:03 ] @
Meni je desetka baš dosta brza.
Kome god od mojih budem dizala sistem, gledaću da to bude desetka zbog
samo jedne praktične sitnice.
Nervira me milijardu zakrpa kod sedmice.
Ne kažem da to usporava rad suštinski, ali mnogo gnjavi dok se ne instalira.
Što se tiče izgleda, danas je to lako promeniti.
Meni ga evo klasik start, plus old task manager, plus ribon disabler,
plus pc tweaker i slobodno mogu da zamišljam da imam XP.
Usput, nekome sam slala taj paketić za stariji izgled, pa ga evo kačim.
Nikada se nisam pokajala.
https://www.sendspace.com/file/b3t9xq
[ bachi @ 16.12.2015. 12:16 ] @
Aman ljudi, postoje na internetu izdanja Windows 7 u kojima su zakrpe integrisane. Dakle, Windows 7 ultimate oct. 2015 integrated, lepo to instaliraš i skoro sve zakrpe su tu.

Pa ko još instalira klot Sp1 Windows 7 i posle bleji pola dana po Windows update-u?

Desetku ne stavljam sve dok ne bude postojala mogućnost da se u potpunosti onesposobi spyware šajze i da mogu ko čovek lepo da onemogućim da instalira automatski zakrpe, aj' to i nekako, ali forsiranje instalacije drajvera kroz Windows update je samo nesreća koja jedva čeka da se desi, a meni ne treba dodatna glavobolja u vidu korisničkih poziva.

I mislim starka, staviš Windows 10 i onda 50 dodatnih programa i podešavanja da bi ličio na Windows Xp/Windows 7. Čemu to?

Windows 7 Sp1 AiO decembar 2015.

[ gilopile @ 16.12.2015. 12:24 ] @
U biti ni sa jednim od win7 pa na gore neces pogresiti. Meni licno win7 najbrze radi, bio on instaliran na konfiguraciji sa i5 ili C2D procesorom...

Sto kaze starka, malo ga optimizujes, poiskljucujes sve sto ti ne treba i radice ok.

Sto se preglednosti tice, izgled, folderi i opcije foldera, prozora...XP je nezaebiv. Dzaba sve kada na win7+ treba da si haker da napravis da folderi nisu pod `auto arrange ` opcijom i sl...Postoji nekakav tweek, ali opet ne radi kako treba, tj. ne zapamti postavku na svim folderima/ podfolderima...

Aero u sustini totalno nepotreban...Mada je sve stvar ukusa. Neko voli da mu sve sljasti, ukljucujuci i cirkus+las vegas u kucistu, a neko, pak, ne :)

I ja sam za klasik izgles ikona, start menu-a...Gasim i win sound i to je to. U pocetku sam gasio samo win start, exit windows i start navigation, a od skoro sam poceo komplet sve da gasim i caos. Vecito kada mi ostane komp ukljucenm kada spavam, zvucnici odvrnuti...i uvek neki qurton grune i digne me iz kreveta, tipa, nesto hoce da se update, AV nasao neki djavo...Disable all sound i spavam ko zaklan :)

[ Shadowed @ 16.12.2015. 12:58 ] @
Citat:
starka:
Kome god od mojih budem dizala sistem, gledaću da to bude desetka zbog
samo jedne praktične sitnice.
Nervira me milijardu zakrpa kod sedmice.

Cuj zakrpe na sedmici. U Win10 su ti zakrpe i update-ovi obavezni, bez obzira sta je u njima i da li ih hoces.
Na stranu sve spijunske gluposti na koje pristajes prilikom instalacije.
[ starka @ 16.12.2015. 13:15 ] @
Znam da su zakrpe obavezne, ali što se više približava kraj podrške, to
je Microsoft agresivniji.
Jednostavno me oto nervira.

Tako je bilo i sa XP.
Na kraju mi se računar toliko usporavao zbog nadogradnji da je to bilo
strašno.
Inače, imam neku čistu Win7 instalaciju koje sam se držala i iskreno, ne
traže mi se nove lokalizacije sa nadogradnjama.
Win10 ima još dosta toga što se može ispraviti, ali eto, media creation
toll radi posao.
Što se samog sistema tiče, Win7 mi je super, ali što sam pre na novijem,
to će mi biti lakše kasnije.
Znam, nekome je to smešno, ali ima ljudi koji se za sve nekako vežu, pa
taman da je to i okruženje operativnog sistema.
Zato, koliko god to bilo smešno, kod mene klasik start ide odmah nakon
instalacije, ito sa klasik stilom.
[ mekong @ 16.12.2015. 13:41 ] @
Hvala puno svima na odgovorima, a posebno na linku za stariji izgled windowsa.
Iz mog iskustva windows 8.1 je brzi od sedmice, a mislim da win10 je bolje sacekati da se malo odomaci kod veceg broja korisnika.
Ocekivao sam da postoji jasna razlika u brzini windowsa od 7-ce pa nagore, ali izgleda da svako ima drugacija iskustva.
Ipak cu ostati na proverenoj 8.1 verziji.

Jos jednom hvala svima na odgovorima.
[ valjan @ 16.12.2015. 14:33 ] @
Nije sve samo u brzini i izgledu, tu je i podrška za hardver, i tako recimo XP nema pojma šta je to SATA, a sedmica ne zna kako pravilno da rukuje SSD-om, itd, naravno sve se to može prevazići odgovarajućim drajverima i dodatnim aplikacijama, ali treba jednostavno uzeti OS koji odgovara hardveru na kojem će se koristiti, a kozmetika se uvek lako izmeni.
[ starka @ 16.12.2015. 14:36 ] @
Što se desetke tiče, iskreno, meni je ona bolja zbog kompatibilnosti
programa, jer kod osmice svako malo moram da čekiram administrativna
ovlašćenja.
Ok mi je da uslovno rečeno unakazim izgled sistema, ali osmica mi toliko
nije sela da mi je to teško bilo ignorisati.
Ako ja sa čitačima ekrana mogu koristiti desetku čak i bez obzira na
svoje predrasude, onda slobodno mogu i ostali, naravno, pod uslovom da
imaju solidnu konfiguraciju.
[ Sceka @ 16.12.2015. 16:21 ] @
@valjan - je u stvari jedini dao koristan savet. Svi polaze od svog licnog, stava, razmisljanja, zelja... niko ne obraca paznju na ono sto je @valjan lepo naveo.

A covek ima prilicno star kompjuter (CPU) i jako slabu graficku karticu plus SSD za koji generalno tek W8 i dalje podrzava kako treba.

Jeste mozda glupo ovo sto cu reci jer zalazi u privatnost, ali - bolja solucija je razmisljanje o novom hardveru koji je makar u skladu sa "novijom" tehnologijom tipa SSD harda... Moje misljenje je da je to bolje nego 'briga' o OS-u (ma koji je) jer danasnji Windows jednostavno zahteva odredjeni hardver i to se nece promeniti.

A u danasnje vreme raznih akcija moze da se kupi (i na rate...) za neke relativno sitne pare daleko bolji kompjuter nego sto trenutno postavljac teme ima.

(ne mora sistemski disk jer ima SSD a veovatno i jos neki hard koji moze da ostane, ne mora ni optika jer je danas nepotrebna, samo ploca, procesor, memorija i eventualno graficka kartica, neke integrisane rade bolje od te koju ima, moguce da i napajanje ne mora da se menja a i nije neka cifra za neko zadovoljavajuce - sto moze da se skocka za stvarno male pare a da bude miran duze vreme)


Pozdrav!
[ bachi @ 16.12.2015. 16:34 ] @
Citat:
valjan:
Nije sve samo u brzini i izgledu, tu je i podrška za hardver, i tako recimo XP nema pojma šta je to SATA, a sedmica ne zna kako pravilno da rukuje SSD-om, itd, naravno sve se to može prevazići odgovarajućim drajverima i dodatnim aplikacijama, ali treba jednostavno uzeti OS koji odgovara hardveru na kojem će se koristiti, a kozmetika se uvek lako izmeni.

Sedmica savršeno zna kako da rukuje sa SSDom, niš' ti ne brini.

Za XP si u pravu.
[ valjan @ 16.12.2015. 18:32 ] @
Ali će sedmica mrtva 'ladna da krene da defragmentuje SSD ako joj to kažeš, što je za njega isto kao da kreneš da ga lupaš ašovom, tako da ja i dalje ostajem pri stavu da sedmica ne zna šta je to SSD...
[ Shadowed @ 16.12.2015. 18:39 ] @
Ako joj ja kazem da defragmentuje, ima da defragmentuje :)
[ mekong @ 16.12.2015. 21:53 ] @
Citat:
Sceka:
@valjan - je u stvari jedini dao koristan savet. Svi polaze od svog licnog, stava, razmisljanja, zelja... niko ne obraca paznju na ono sto je @valjan lepo naveo.

A covek ima prilicno star kompjuter (CPU) i jako slabu graficku karticu plus SSD za koji generalno tek W8 i dalje podrzava kako treba.

Jeste mozda glupo ovo sto cu reci jer zalazi u privatnost, ali - bolja solucija je razmisljanje o novom hardveru koji je makar u skladu sa "novijom" tehnologijom tipa SSD harda... Moje misljenje je da je to bolje nego 'briga' o OS-u (ma koji je) jer danasnji Windows jednostavno zahteva odredjeni hardver i to se nece promeniti.

A u danasnje vreme raznih akcija moze da se kupi (i na rate...) za neke relativno sitne pare daleko bolji kompjuter nego sto trenutno postavljac teme ima.

(ne mora sistemski disk jer ima SSD a veovatno i jos neki hard koji moze da ostane, ne mora ni optika jer je danas nepotrebna, samo ploca, procesor, memorija i eventualno graficka kartica, neke integrisane rade bolje od te koju ima, moguce da i napajanje ne mora da se menja a i nije neka cifra za neko zadovoljavajuce - sto moze da se skocka za stvarno male pare a da bude miran duze vreme)


Pozdrav!



Mislim da je oko kupovine novog hardvera najvaznija namena PC-ja.Licno sam planirao da investiram 150-tak evra
u novi pc, ali ipak svoj kompijuter koristim samo za internet i skidanje filmova, muzike i sl. Znam puno ljudi koji
imaju slicne konfiguracije, ali jednostavno im procesori najnovije generacije, 512-bitne gr.kartice i slicne "features"
funkcije novog hardvera nisu potrebne. Vecini kojima racunar ne sluzi za igrice je dovoljno da Windows7-8-10 , moze da se
podigne i da se stranice na internetu brzo otvaraju. Za igrice je uvek bolje (ali i skuplje) resenje konzola.
[ Sceka @ 16.12.2015. 22:52 ] @
Slazem se u principu. Ali danasnja namena kompjutera je drasticno uvecana po zahtevima realnog zivota pa samim tim varijanta "meni samo za Internet treba" vise ne pije vodu jer "samo za Internet" vec podrazumeva mogucnost onoga sto je sada normalno, pracenje videa kao najbitnije, a to ipak zahteva i bolji kompjuter i brzi Internet.

Znam da nekim nista ne znaci da li se stranica na Internet-u otvara momentalno ili za deset, dvadeset sekundi ali kad isti taj sa tim razmisljanjem dobije mogucnost da neko vreme, pa makar bilo i nekoliko sati, radi pod uslovima da se sve sa Internet-a trenutno otvara, pusta video trenutno (bilo koji sa bilo kog sajta), skida neuporedivo brze sve sto mu treba... i te kako oseti razliku i bude veoma razocaran kad sedne opet za svoj kompjuter koji onda deluje jadno...


Pozdrav!
[ Fabolous @ 17.12.2015. 06:20 ] @
Citat:
bachi:
Aman ljudi, postoje na internetu izdanja Windows 7 u kojima su zakrpe integrisane. Dakle, Windows 7 ultimate oct. 2015 integrated, lepo to instaliraš i skoro sve zakrpe su tu.

Pa ko još instalira klot Sp1 Windows 7 i posle bleji pola dana po Windows update-u?

Desetku ne stavljam sve dok ne bude postojala mogućnost da se u potpunosti onesposobi spyware šajze i da mogu ko čovek lepo da onemogućim da instalira automatski zakrpe, aj' to i nekako, ali forsiranje instalacije drajvera kroz Windows update je samo nesreća koja jedva čeka da se desi, a meni ne treba dodatna glavobolja u vidu korisničkih poziva.

I mislim starka, staviš Windows 10 i onda 50 dodatnih programa i podešavanja da bi ličio na Windows Xp/Windows 7. Čemu to?

Windows 7 Sp1 AiO decembar 2015.




Licno iz iskustva, 8.1 dosta brze radi.
Al opet svako ima svoje misljenje
[ bachi @ 17.12.2015. 07:37 ] @
Citat:
Shadowed:
Ako joj ja kazem da defragmentuje, ima da defragmentuje :)

Upravo tako. Windows 7 dozvoljava korisniku veću kontrolu od strane korisnika nad operativnim sistemom u odnosu na Windows 8, a pogotovo u odnosu na Windows 10. Tu kontrolu ne želim da menjam zarad malo bržeg rada Windowsa 10.

Windows 7 prilikom instalacije detektuje da je u pitanju SSD disk i isključi neke servise, među kojima je i automatska defragmentacija SSD diskova, odnosno, nema ga po select disks uopšte.

Windows 8 i 10 imaju ga na spisku, ali sve što radi jeste da pusti TRIM komandu SSDu, što u suštini je proces koji se inače automatski periodično radi na AHCI kontrolerima, tako da je stavka nepotrebna, ali eto kao. :D

Naravno, desi se da Windows 7 iz nekog razloga ne detektuje SSD ispravno (recimo ako se klonira sistem sa harda na SSD) i onda treba da se ručno izbaci taj disk iz liste za defragmentaciju.

Inače su SSD diskovi toliko uznapredovali da im defragmentacija ne šteti, tj. pre ćeš promeniti SSD disk zato što je postao mali, nego što će on da crkne zbog povremene defragmentacije.

Citat:
Fabolous:Licno iz iskustva, 8.1 dosta brze radi.
Al opet svako ima svoje misljenje


Moguće, ali uzmi u obzir da i sveže instaliran Windows 7 dosta brže radi od prethode instalacije Windows 7.

Kod kuće imam Windows 8.1 i da, brže mi se učita do desktopa u odnosu na Windows 7, ali daleko od toga da je završio posao, jer u narednih 30 - 60 sekundi (i to na SSDu!) učitava ostale programe i servise u pozadini.


Ovde SSD imam na spisku i mogu ručno da uradim defragmentaciju ako to želim (ona kontrola koju sam spominjao, MOJ izbor i samo MOJ).


A ovo je da se izaberu diskovi koji se automatski defragmentuju jednom nedeljno ili koji već period zadaš. Kao što vidiš, na tom spisku nema mog SSD diska.