[ maki101 @ 16.12.2015. 16:47 ] @
Pozdrav svima koji čitaju ovaj forum,
Imao sam problem sa komjuterom (povremeno brujenje mikrofona) koji je bio povezan na utičnici na kojoj postoji samo nula i faza,
tako je u celom stanu, u većini utikača je već bila spojena masa sa nulom kod ovog nije pa sam to uradio.

Za sada su prestali problemi sa mikrofonom samo se pitam da li postoji neko bolje rešenje,
možda ću da lupnem ali pošto postoji pored ove utičnice stari antenski priključak za tv i radio da ne postoji mogućnost da se tu poveže uzemljenje?
[ veselinovic @ 16.12.2015. 19:18 ] @
Nemoj to da radis ( da uzemljavas komp na sumnjiva uzemljenja).
Ako kod tebe nema uzemljivaca onda si prinudjen da nulujes instalaciju.
[ maki101 @ 17.12.2015. 19:06 ] @
Ok, čini se da je nulovanje najmanje loše rešenje u mojoj situaciji.
[ Saša Nikolić @ 23.08.2016. 17:54 ] @
Imam jedno konkretno pitanje. Nameravam da kupim stan u zgradi rađenoj početkom sedamdesetih godina prošlog veka. Elektro instalacija u zgradi je nulovana. Ne postoji poseban vod za uzemljenje. E sad, nameravam da zamenim kompletnu instalaciju za svoj stan. Zanima me da li postoji mogućnosr da sve odradim na propisan način bez nulovanja ili će bez obzira na ulaganja instalacija u stanu ostati nepropisna?

Da li u razvodnom ormanu gde su strujomeri postoji vod za uzemljenje ili moram praviti posebno uzemljenje za svoju instalaciju? Da li je moguće zameniti instalaciju u stanu i imati propisno uzemljenje, a da u ostalim stanovima ostane nulovani sistem? Gde bi eventualno mogli da se jave problemi?
[ veselinovic @ 24.08.2016. 06:28 ] @
Iako je prema teh propisima dozvoljeno ( pod nekim uslovima) nulovanje i zast. uzemljenje ( nemoj neko da se hvata terminologije) u istoj mrezi,
toplo ti ne preporucujem da to radis.

Tvoj bojler ce biti uzemljen ali ce radijator biti nulovan.
Moze se pojaviti ozbiljan i smrtonosan napon izmedju tvog uzemljenog bojlera i nulovanog radijatora.

Tvoj bojler je uzemljen a komsijin nulovan. Oba su zeljeznim cijevima spojeni.
Kroz te cijevi moze teci neka struja zbog razlike potencijala N i PE.

Moze doci do jos beskonacno problema ( kablovska TV,....)

A u principu zabranjeno je samovoljno mijenjati karakteristike i vrstu napajanja TNC u TT.
[ Saša Nikolić @ 24.08.2016. 09:10 ] @
Razumeo sam te. Predlažeš da instalacije ostavim u istom stanju kao što je bilo. Postoji li još neki način dodatne zaštite ( fid sklopke, itd)? Kako obezbediti potpunu sigurnost od strujnog udara? Ako uporedimo oba načina zaštite, šta uraditi sa nulovanim sistemom da bude pouzdan kao i sistem sa zaštitinim uzemljenjem?
[ veselinovic @ 24.08.2016. 09:42 ] @
Mogao bi da uradis novu instalaciju sa 3 odnosno 5 provodnika.
PE provodnik u svoj RT vezes na N.
Mozes postaviti FID sklopku ( ali obavezno poslije spoja PE i N).
Povezi sve metalne mase na PEN.
Eto.
[ Saša Nikolić @ 24.08.2016. 10:31 ] @
Ti mi preporučuješ da zamenim instalaciju na savremen način, a da u razvodnoj tabli spoinim nulu i uzemljenje? Da li je dovoljna samo jedna sklopka ili više njih,npr, posebno za za kuhinju, kupatilo? Kako da uključim trofaznu peć od 4,5 kw na takav sistem? ja se grozim pomisli da nemam vod koji direktno vezuje masu i zemlju.
[ veselinovic @ 24.08.2016. 19:13 ] @
Bas tako.
To je poznati TNCS sistem napajanja i primjenjuje se u cijelom svijetu.
Naravno, taj sistem napajanja i zastite trazi sigurnu i pouzdanu nulu - nije preporucljivo na vazdusnim vodovima, osim onim izvedenim SKS-om.
Mozes staviti i vise FID sklopki - time ces dobiti selektivnost-ali to ces platiti vecom cijenom.
TA pec 4.5 kW nije nikakav problem za propisnu instalaciju. Posto je trofazna, struja je manja nego kod bojlera.
Imas vod koji povezuje masu aparata i zemlju. Samo sto je uzemljivac dislociran u TS, a ne kod tebe kuci.