[ goran712 @ 21.12.2015. 12:37 ] @
Citat:
Pozdrav, treba od rodjaka da dobijem kuciste od racunara, on ce platiti postarinu i sta treba u DHL, a mene zanima da li cu ja naknadno trebati platiti carinu?

Ako da, znate li kako se preracunava ta cijena? Gledao sam negdje da je 10% cijene koliko ste platili proizvod + PDV, ali ako dobijam polovan racunar na poklon da li vazi isto pravilo ili kako to ide?

Cisto pitam ovdje prije nego sto pozovem DHL.

Hvala!


Edit: Ipak ce slati preko poste, treba 7 dana da dodje, mozete li mi samo reci da li je bolje da napise da je poklon ili da stavi cijenu neku koliko vrijedi?

[Ovu poruku je menjao goran712 dana 22.12.2015. u 14:00 GMT+1]
[ ademare @ 21.12.2015. 14:00 ] @
Za te detalje ce morati da ti odgovori neko iz Bosne.

Ja samo mogu da ti napisem da nikako ne koristis DHL ekspress , kurire , pa cak ni avionsku Postu , Obican DHL - Nemacka drzavna posta !!

Zbog velike tezine i gabarita nece ti se Nikako isplatiti , cak i dzabe da ti da, a ucini rodjaku da manje plati Postarinu , pa ce ti cesce slati

Znaci biraj samo obicnu postu i to Kopneno , prevoze kamionima !! Neka tvoj rodjak vidi i kod same Finske poste cenovnik, mnogi Kinezi za Ruse salju Finskom postom ! A mozda tamo ima i Nemacka drzavna pod imenom DHL , pa samo kamionom . Razlika u ceni je ogromna !
[ goran712 @ 21.12.2015. 14:19 ] @
U redu hvala, i ja sam kontao da ce me preskupo izaci, moram vidjeti jos opcija...

Ako neko iz BiH zna neka odgovori, zanima me da li se placa carina na poklone?

[Ovu poruku je menjao goran712 dana 21.12.2015. u 15:38 GMT+1]
[ zemomak @ 24.12.2015. 23:45 ] @
Placas, carinu ne zanima to sto pise da je poklon, ako otvore paket i procjene da je vrijednost toga veca od 50 KM (25 eura) ne gine ti minimalno jos nekih cca 38% dodatnih troskova da platis (carina,pdv i troskovi postupka)...sad ne znam kako je to preko dhl, ali sam citao na bosanskim forumima da se vecina žali na njih jer su žešće derikože
[ bakara @ 25.12.2015. 09:02 ] @
Pa jel kuciste novo ili polovno?

Svakako da ima vrednost kakvo god da je, ali moze se izvaditi iz originalne ambalaze i spakovati ponovo i slati kao poklon i to dhl-om bez ikakvog racuna da posta taj paket i ne vidi.