[ Siki 5 @ 22.12.2015. 18:02 ] @
Znam da će većini biti čudna ideja,rečnik stranih reči u excelu, ali ja želim da pokušam da to izvedem. Uspeo sam da primenim cod koji sam pronašao na internetu koji omogućava automatsko sortiranje po abecedi reči koja se upisuje u prvu praznu ćeliju u koloni A. Ono što ne znam da izvedem je da reči iz kolone A koje počinju istim slovom budu prekopirane u odgovarajući radni list .Npr. sve reči koje počinju slovom A da se po upisivanju u A kolonu automatski prekopiraju u radni list obeležen slovom A i tako dalje po slovima abecede. Naravno zajedno sa prevodom koji se nalazi u B koloni. Hvala .
[ Jpeca @ 25.12.2015. 12:54 ] @
Da ne ulazim u to koliko ima smisla (za učenje Excela i Engleskog svakako) konkretno rešenje bi moglo da bude da se na aktivaciju lista A, B, C itd... obriše stari sadržaj iz tog lista i počevši od ćelije A1, kopira rezultat filtera na kompletnoj listi reči ("BAZA ZA UPIS REČI")sa kriterijumom "begin with " + naziv lista.

Za tako formulisan problem, isti kod važiće za bilo koji list. Ja sam prvo napravio proceduru koju upišeš u poseban modul
Code:
 Option Explicit
 Sub Filter(shDest As Worksheet, Criteria As String)
 ' Briše sadržaj aktivnog lista i
 ' kopira iz baze reči sa početnim slovom
 ' koje odgovara nazivu lista
 ' P. Jovanovic za elitesecurity.org
 '
  Dim reci As Range
  Dim sh As Worksheet
  Dim rkraj As Long
  Set sh = Sheets("BAZA ZA UPIS REČI")
  rkraj = sh.Range("A1").End(xlDown).Row
  Set reci = sh.Cells(1, 1).Resize(rkraj, 2)
  sh.AutoFilterMode = False
   shDest.Cells.Clear ' Brise prethodno
  ' Formira novo
  With reci
        .AutoFilter Field:=1, Criteria1:="=" & Criteria & "*"
        .SpecialCells(xlCellTypeVisible).Copy Destination:=shDest.Range("A1")
  End With
  sh.AutoFilterMode = False
 End Sub


Onda za svaki list na događaj Worksheet_Activate ubaciš kod koji poziva tu proceduru sa odgovarajućim listom kao parametrom
Code:
Private Sub Worksheet_Activate()
  Filter ActiveSheet, ActiveSheet.Name
End Sub


Postoje i drugačije varijate. Kad već koristiš makroe, možda ima smisla da se napravi forma za unos reči (izbeglo bi se sortiranje svaki put) i forma za pretragu.
[ Siki 5 @ 26.12.2015. 10:40 ] @
Najpre, hvala za rešenje. Moje ideje o primeni excela su usklađene sa znanjem koje posedujem o ovom programu. U tom kontekstu sam rečniku dodao i tražilicu ,radni list u kome je moguće ukucati reč i dobiti prevod za nju,korišćenjem vlookup funkcije. To je što ja mogu da ponudim kao formu za pretragu. Meni si pomogao baš onako kako sam tražio pa bi bilo previše od mene da insistiram na novim rešenjima koje ti svakako imaš jer si ekspert za excel. Još jednom hvala. Pozdrav.