[ Bogdan--Car @ 26.12.2015. 00:50 ] @
Imam jedno pitanje?
Zanima me pošto sam ja imao zvučnike od Hi-Fi-a koji su od 40W/6oma. Sad me zanima koja snaga zvučnika treba da bude ako bi koristio zvučnike od 8oma, a koja kad bi koristio od 4oma?
Jel treba manje ili iste snage (W)?
Pošto na mojoj mini liniji piše da može da ide impendasa od 6oma-8oma.
[ plus_minus @ 26.12.2015. 01:50 ] @
Ako misliš na odnos pojačalo / zvučnici, pojačalo (amplifier) treba da bude 20 do 30% slabije od zvučnika. Omaža bi trebala da se poklopi.
Npr. zvučnici hi-fi stereo, 2x90w, a pojačalo 2x60 je (po meni) idealno.

Ako imaš obrnutu kombinaciju, pojačalu neće ništa da fali.
Ali zato zvučnici neće da prežive ukoliko se ne sluša baš, baš tiho i nikada ne odvrće glasno.
[ nkrgovic @ 26.12.2015. 21:41 ] @
Nisi u pravu. Pre ce zvucnike od 90W da osteti jako pojacano pojacalo od 40W, koje ode u clipping, nego neko od 120W, koje da 30% veci overload (to je mozda 1dB).
[ plus_minus @ 26.12.2015. 23:04 ] @
Ne znam da li sam u pravu, ali ovo što ti tvrdiš, ja prvi put čujem/čitam.
[ zeoN_Rider @ 26.12.2015. 23:23 ] @
Citat:
nkrgovic:
Nisi u pravu. Pre ce zvucnike od 90W da osteti jako pojacano pojacalo od 40W, koje ode u clipping, nego neko od 120W, koje da 30% veci overload (to je mozda 1dB).


E neka si mu rek'o.
[ ZAS011 @ 27.12.2015. 05:58 ] @
@nkrgovic: kliping će da ti popalivisokotonce a overload i ostatak kutija

Tvoj savet je k'o da ubeđuješ dizača tegova čiji je maksimum 120kg da podigne 150kg, i to višeputaponekolikoputa

A da ne bi dolazilo do klipinga, za one koji vole da "odšrafljuju", lepo se na ulaz postavi kompresor/limiter
[ gilopile @ 27.12.2015. 06:06 ] @
Sve je to individualno i zavisi od kutije do kutije, od pojacala do pojacala...Ne moze se tu dati precizan odgovor.

Ono sto je sigurno je da kvalitetna kutija nece tako lako odapeti, dok suprotno, ima da probije ko nista kada se malo odsrafi.

I ja sam misljenja da je uvek bolje imati nesto jace kutije naspram pojacala. Ali onaj ko hoce da izvuce max iz kutije, mora ici obrnuto. U zavisnosti od pojacala, cepnes ga na 70% i to je neka max snaga sa minimum izoblicenja i to je to. Mozda cak i manje...zavisi..
[ aleksamat @ 27.12.2015. 06:29 ] @
To što na kutijama piše HiFi ne znači ama baš ništa. Piše i na tarabi mnogo šta.
Bitan je proizvođač samih zvučnika (ne kutija). Danas imamo poplavu kineskih drajvera koji su urađeni od namagnetisanog ferita a ne prirodnog i koji posle par godina počinju da gube magnetno polje pa se time energija koja iz pojačala prolazi kroz kalem zvučnika pretvara umesto u mehaničku u termičku i dolazi do pregorevanja kalema.
Stariji učesnici znaju, drajveri od prirodnog ferita retko da su crkavali jer sa kvalitetnim feritom i namotajem nema razloga da zvučnik "rikne"!
Ako ga preopteretite, doći će do distorzije a zvuk koji se tada čuje je takav da će te sami prilagoditi jačinu i na taj način i kvalitet zvuka.
U suštini, zvučnici veće impedanse su kvalitetniji zbog damping faktora a snaga je relativan pojam.
Recimo, imam Bose zvučnike stare četvrt veka i preživeli su stotine žurki zbog kvalitetnih drajvera. Na njima piše da na opterećenju od 10 do 100W garantuju linearnost a da trpe pikove od celog kW i imedansa?!
Po mom skromnom shvatanju, to je pravo objašnjenje ili identifikacija zvučnika.
[ gilopile @ 27.12.2015. 06:40 ] @
Upravo to. Ovo danas sto se valja i naziva Hi Fi zvucnicima je blago receno beda. Sigurno ce matori Kef da odapne kada malo vise pojacas, hoce ali malo sutra. Sto kazes, dobice izoblicenje, ali da krepa - tesko.

Zato na pitanje kolika snaga kutija/pojacalo, precizan odgovor ne postoji. Dzaba i najkvalitetnija audio oprema, ako slusalac ne moze da proceni kada zvuk ode u majcinu i da zvucnik ne moze to da trpi. Onaj ko zna da proceni i opremu poznaje u sitna crevca, trajace mu xx godina.

Za zuraje je posebna prica :D Tu se unisti i neunistivo :D Ono, uzmes opremu nazad posle neke zurke, a sve otpanjeno do max, cak i equalizer dignut sa lenjirom gore :D

Jednom prilikom sam rastavljao jedan RCF zvucnik od Marshall kutije od 100W - gitarsko pojacalo. Jbt zivot kako je to kvalitetan zvucnik. To ne moze da crkne i da ga na 220V zakacis. Neverovatno...

Evo ovde lijepih zvucnika:
http://www.usspeaker.com/12.htm
http://www.usspeaker.com/homepage.htm


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 27.12.2015. u 08:02 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 27.12.2015. 09:05 ] @
Citat:
gilopile:

Ono sto je sigurno je da kvalitetna kutija nece tako lako odapeti, dok suprotno, ima da probije ko nista kada se malo odsrafi.


Isto se odnosi i na sam pojačavač.

Moja lična teorija je da pojačavač treba da bude snažniji od Zv. kutija.
[ aleksamat @ 27.12.2015. 09:21 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Moja lična teorija je da pojačavač treba da bude snažniji od Zv. kutija.

Slažem se ali to nije za one koji će odvrnuti do kraja nego za one koji znaju da kada pojačalo radi sa velikom rezervom ne može ući u klip.
Ispada da za kvalitetno slušanje muzike slušalac mora malo da poznaje i teoriju?!
Za žurke sam uvek koristio pojačala preko 100W sinusa upravo zbog toga. Muzika se slušala glasno a pojačalo nije prelazilo 60-70% raspoložive snage.
Znači, manje grejanje, manje distorcije, manje svega što može izazvati neželjene posledice.
[ zeoN_Rider @ 27.12.2015. 09:28 ] @
Citat:
aleksamat
Znači, manje grejanje, manje distorcije, manje svega što može izazvati neželjene posledice.


Upravo to.
[ Bogdan--Car @ 27.12.2015. 12:13 ] @
Zvučnici su sony od 40w/6oma i tolika je i izlazna snaga iz pojačala. Izlazna snaga sa pojačala je 40w.
Koja snaga zvučnika treba ako je zvučnik od 8oma?
Pošto su bili zvučnici od 6oma/40w.
Probao sam na tu mini liniju da stavim zvučnike od druge mini linije koja je snaga zvučnika 6oma/60w i ima zvuk malo dublji nego na originalnom zvučniku. Mislim ima dublji bas nego na originalnom zvučniku.
[ aleksamat @ 27.12.2015. 12:33 ] @
Citat:
Bogdan--Car: Zvučnici su sony od 40w/6oma i tolika je i izlazna snaga iz pojačala. Izlazna snaga sa pojačala je 40w.
Koja snaga zvučnika treba ako je zvučnik od 8oma?
Pošto su bili zvučnici od 6oma/40w.
Probao sam na tu mini liniju da stavim zvučnike od druge mini linije koja je snaga zvučnika 6oma/60w i ima zvuk malo dublji nego na originalnom zvučniku. Mislim ima dublji bas nego na originalnom zvučniku.

Po komentarima bi rekao da si mlađan dečkić.
Ovako, prvo brkaš neke pojmove. Impedansa nema nikakve veze sa snagom. I zvučnik od 0,5W može imati impedansu 8oma a isto tako i zvučnik od 500W.
Izlazna snaga pojačala je relativna stvar. Zavisi od ulaznog signala i napajanja samog pojačala.

To što ti je zvuk dublji sa drugih kutija ima veze sa konstrukcijom kutije, možda je bas-refleks, možda veći volumen, veći prečnik bas zvučnika.... i to nema veze sa time što piše da je 40 ili 60W.

Ono što je suštinski važno, da kažem uprošćeno, stabilniji su zvučnici impedanse 8oma nego 6 i 4.
[ plus_minus @ 27.12.2015. 15:53 ] @


Meeeh.. Dok ovo ne budem imao u svom posedu, neću d se smirim.
sors: -> German Physics

(težina - 720kg :D :D )



Citat:

The Gaudi MK II Specifications
With Titanium DDD Driver With Carbon DDD Driver


Impedance
4 ohms 4 ohms


Frequency response
15 - 21,500Hz 15 - 24,000Hz

Power handling
Nominal
Short term
1,900W
3,400W 2,000W
3,600W

Amplification required: 3 power amplifiers per channel
DDD section: minimum power 200W/4ohms
Woofer section: minimum power 250W/4 ohms
Sub-woofer section: minimum power 350W/4ohms

Crossover frequencies 180Hz & 70Hz

Crossover slopes
DDD section
Woofer section 12dB/octave electronic & 24dB/octave acoustic
12dB/octave electronic & 24dB/octave acoustic

High frequency adjustment -2dB, flat, +2dB and +4dB centred at 8,000Hz

Sensitivity 88.6dB for 1W at 1m 89.2dB for 1W at 1m

Maximum output level 118dB 120dB

Operating principle

3 way speaker with a 3 way active crossover and 360° surround radiation using the
DDD Bending Wave Converter

Drivers 4 x Titanium DDD drivers
4 x 12 inch sub-woofers
8 x 6 inch woofers 4 x Carbon DDD drivers
4 x 12 inch sub-woofers
8 x 6 inch woofers

Dimensions 1,300mm W x 2,100mm H x 925 - 955mm D
51.2" W x 82.7" H x 36.4 - 37.6" D

Weight (depends on model) 720kg
1584lbs

Warranty 5 years

As part of our process of continually improving our products, we reserve the right to change specifications without notice

[ gilopile @ 27.12.2015. 16:16 ] @
Sta je to, majko mila :D

Prvi put vidim, a kamoli da sam cuo kako to zvuci.

Da li si cuo uzivo to cudo? Jbt, teze od Fiat 126 :D

Ja sam skroman. Ovo za sobicu dusu dalo. Bar ne moram da brinem da ako janpi zakacim kutiju, da nece da me zgnjeci ako padne na mene :D

http://www.kupujemprodajem.com...0-oglas.htm?filter_id=58492859
[ plus_minus @ 27.12.2015. 16:38 ] @
Nemački fizičari, 'ebiga. Nisam ovo uživo čuo nikada. A i kad (ako) budem imao prilike da na ovako nečemu odvrnem kojekakav KOrn i tako to, poneću i pelene.
Ovo što si linkovao (zadnje) nije nimalo naivno, btw.
[ aleksamat @ 27.12.2015. 17:46 ] @
O ukusima se ne treba raspravljati pa tako ni o zvuku.
Za moje uvo, vrhunac zvuka je BOSE!
Imao sam priliku da ih čujem u raznim varijantama i raznim uslovima i efekat uvek isti, zvuk prema mom ukusu a to je linearnost na raznim opterećenjima i topao zvuk, zvuk koji jednostavno prija.
[ zeoN_Rider @ 27.12.2015. 17:58 ] @
Citat:
aleksamat
Za moje uvo, vrhunac zvuka je BOSE!


I za moje uvo.
[ vladd @ 28.12.2015. 19:14 ] @
Jos jedan glas za snaznije pojacalo i pazljivo odvrtanje volume dugmeta.

Meni vise prija kada recimo snaznije pojacalo AB klase, radi u A klasi do otprilike trecine potenciometra, a isporucije dovoljno snage za slusanje u sobi...

Sasvim je dovoljna kombinacija sabvufera sa dva satelita, po mogucstvu opremljena ribonima..to je vrhunski izvor zvuka za "nepripremljen" svakodnevni ambijent..

Naravno, BOSE imaju svoju caroliju, ali je ipak malo potreban i specifican prostor...a od toga sam odustao..
[ zeoN_Rider @ 28.12.2015. 19:25 ] @
Citat:
vladd

Naravno, BOSE imaju svoju caroliju, ali je ipak malo potreban i specifican prostor...a od toga sam odustao..


Ne, samo dobro pozicioniranje.
[ Bogdan--Car @ 28.12.2015. 23:43 ] @
Zvučnik od te sony-eve mini linije je 40W tolike je snage i pojačalo.Sa tim kad zakačim zvučnik koji je od aiwe snage od 60W samim tim to pojačalo u sony-jevoj mini liniji nema dovoljno snage da tera taj zvučnik koji ima 20w više.Pomeri membranu tek kad pojačam do pola, a original zvučnik pomera membranu tek na 1/3 volumena.Zato je i dublji zvuk ima.Dok taj aiwin zvučnik na aiwinoj mini liniji normalno svira bez da ima dublji zvuk.
[ gilopile @ 29.12.2015. 00:02 ] @
Sve to stoji, ali sve zavisi ko sta i kako slusa, koja snaga mu odgovara, koji zvucnici, pojacalo, prostor...kakva je soba, da li je zadenfana...300 stvari...sta se slusa....

U bit ok, je imati jace pojacalo, zasto da ne. Recimo, imam Kef kutije od 110W, naravno da ne moze piojacalo od 50-75W da ih pobudi kako treba. Zato cepnes pojacalce od 100W i na 50-60% snage dobijes max bez izoblicenja. Obicno pojacala neke srednje klase gase loudness na nekih 50% pojacanja, sve se izravna.

Nema pravila... Zvucnih kutija milion, pojacala isto, a ni jedno u paru nece isto zvucati. Isprobavati, pa sta ti pase za uvce uzeti i to je to.
[ Bogdan--Car @ 29.12.2015. 00:47 ] @
Još jedno me interesuje:
Šta bi bilo sa zvucnikom od 40w na 4oma kada bi zakačio na tu mini liniju na kojoj je predviđeno od 6 do 8oma?

Ako je originalni zvučnik bio od 40W/6oma znači ako bi uzeo zvučnik od 8oma da mora da bude snaga do 40w isto?jel tako
[ aleksamat @ 29.12.2015. 06:06 ] @
Citat:
vladd: Naravno, BOSE imaju svoju caroliju, ali je ipak malo potreban i specifican prostor...a od toga sam odustao..

Baš naprotiv. BOSE će ozvučiti ono što drugi teško mogu!
Davne 1989. uz pomoć tada Lola audio pojačala i drugara koga na žalost više nema, Srđana, učestvovao sam u eksperimentalnom ozvučenju bioskopa Odeon. Sećam se da smo postavili šest 802-jki tri kanon vufera i desetak manjih jedinica po zidovima sale (modela se ne sećam). Zvuk je bio stereo sa filmske trake, optički preuzet i propušten kroz Dolbi procesor.
Prikazan je film sa turneje grupe U2.
Pošto je oprema kasnila, zvučnici, a premijera zakazana sa zvanicama, nismo imali mogućnosti za ekvivalizaciju dvorane nego smo "odokativno" postavljali zvučnike i podesili boju zvuka i, zvuk je bio fantazija. Sećam se da su mnogi gosti rekli (uglavnom su bili muzičari) da su bili skeptični da u bioskopskoj sali na platnu gledaju koncert U2. Kada su čuli zvuk, ostali su bez teksta.
Nepuno posle toga imao sam priliku da čujem BOSE u Air Canada centru u Torontu. Hala koja prima preko 20k ljudi, kombinacija betona i stakla (dušu dalo za odvratan zvuk) ozvučena je sa plafona pomoću kanon vufera i takođe 802-jki ali nisam uspeo da vidim tačan broj. Sećam se samo kada je krenuo šou sa muzikom i najavama (u pitanju je bio hokej), ostao sam bez teksta sa kvalitetom zvuka koji se dao čuti.
Još tada su, 80-ih razvili mini verziju sistema za manje stanove BOSE AM5 i to je bilo tada pravo čudo od zvučnika. Jedan komplet ima još uvek, kupljen 1989. godine i nema toga ko ih je čuo a da je imao jednu jedinu zamerku.
Sebi sam uspeo da priuštim BOSE 901 i to je bilo čudo od zvuka. Na kraju sam ih dobro "utopio" jednom liku koji je doslovce rekao, reci cenu!
Dvojica drugara imaju BOSE 301 prva generacija kupljeni još sredinom 70-ih i nema tih para za koje bi ih prodali!
Da skratim, BOSE sa svojom koncepcijom može ozvučiti svaki prostor bez konkurencije.

BOSE 802
BOSE Cannon
BOSE 901
BOSE
[ zeoN_Rider @ 29.12.2015. 12:11 ] @
Citat:
aleksamat: Baš naprotiv. BOSE će ozvučiti ono što drugi teško mogu!


Za takve aplikacije to je 100% tačno, za otvorene prostore to je već drugo priča.

Malo čudniji sistemi za otvoreni prostor:






[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 29.12.2015. u 13:53 GMT+1]
[ aleksamat @ 29.12.2015. 12:33 ] @
[ vladd @ 29.12.2015. 20:16 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
vladd

Naravno, BOSE imaju svoju caroliju, ali je ipak malo potreban i specifican prostor...a od toga sam odustao..


Ne, samo dobro pozicioniranje.



Ili tako receno, prostor za pozicioniranje, ako je tako jasnije..

Morao bih da izbacim ili krevet, ili orman, ili sadrzaj sa levog zida..ili da izbacim krs elektronske zabave iz druge sobe..gde ionako najvise samo ja ulazim:)... nema naprosto mesta, a ne bih da pravim sebicnu jazbinu za solo slusanje muzike..red je da lepe stvari podelim sa suprugom..:)

Tako da su mali i stari AR na zadatku...
[ zeoN_Rider @ 29.12.2015. 20:32 ] @
Citat:
vladd
Morao bih da izbacim ili krevet, ili orman, ili sadrzaj sa levog zida..ili da izbacim krs elektronske zabave iz druge sobe..gde ionako najvise samo ja ulazim:)... nema naprosto mesta, a ne bih da pravim sebicnu jazbinu za solo slusanje muzike..red je da lepe stvari podelim sa suprugom..:)


Ja tih problema nemam.
[ vladd @ 30.12.2015. 17:40 ] @
To je lepo, kada se nema problema.

Nego gledam neke intresantne bookshelf Bose kutije, i deluju mi sasvim ok. A polovne su po ozbiljno prihvatljivoj ceni.
Da li ima nekih iskustava sa njima, posto nisam slusao Bose jos od 901 ..mozda druge serije..
[ zeoN_Rider @ 30.12.2015. 17:57 ] @
Posedujem dva Bose sistema i oduševljen sam sa 101 zvučnicima ali samo do 15W snage iako piše više.
[ Bogdan--Car @ 31.12.2015. 01:01 ] @
Još jedno me interesuje:
Šta bi bilo sa zvucnikom od 40w na 4oma kada bi zakačio na tu mini liniju na kojoj je predviđeno od 6 do 8oma?

Ako je originalni zvučnik bio od 40W/6oma znači ako bi uzeo zvučnik od 8oma dali mora da bude snaga do 40w isto kao i originalni zvučnik?jel tako
[ gilopile @ 31.12.2015. 01:09 ] @
Nece nista da se desi, osim da ce da se cuje glazba iz njih. :). Slobodno zakaci te zvucnike i uzivaj.
[ vladd @ 31.12.2015. 08:10 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Posedujem dva Bose sistema i oduševljen sam sa 101 zvučnicima ali samo do 15W snage iako piše više.



Hvala za info, tako i ja mislim da ih koristim, i sa manje snage, planiram jednu konfiguracijicu sa EL84 SE, i zvucnici su mi bili odlozeni za razmatranje, dobro je da je spomenut Bose, vec sam osmatrao neke Mission, ali nisam nesto presrecan sa cenom.

Prakticno hocu da napravim sistem a da me ne kosta preko 150-200 evra, naravno uz materijal koji vec imam..
[ zeoN_Rider @ 31.12.2015. 08:30 ] @
Citat:
vladd: Hvala za info, tako i ja mislim da ih koristim, i sa manje snage, planiram jednu konfiguracijicu sa EL84 SE.


To je max 4,5W.
[ aleksamat @ 31.12.2015. 08:42 ] @
Citat:
vladd:Morao bih da izbacim ili krevet, ili orman, ili sadrzaj sa levog zida..ili da izbacim krs elektronske zabave iz druge sobe..gde ionako najvise samo ja ulazim:)... nema naprosto mesta, a ne bih da pravim sebicnu jazbinu za solo slusanje muzike..red je da lepe stvari podelim sa suprugom..:)

Tako da su mali i stari AR na zadatku...

Za stan u kome je fizički teško naći mesto za klasične zv.kutije, nema boljeg rešenja i zvuka od Bose AM5 (prva varijanta) u kojoj se sateliti mogu okretati i na taj način refleksijom popuniti prostor:



[ zeoN_Rider @ 31.12.2015. 08:47 ] @
Citat:
aleksamat: Za stan u kome je fizički teško naći mesto za klasične zv.kutije, nema boljeg rešenja i zvuka od Bose AM5 (prva varijanta) u kojoj se sateliti mogu okretati i na taj način refleksijom popuniti prostor:



Dopunio bih da najbolje zvuči kada je SW postavljen uspravno.
[ aleksamat @ 31.12.2015. 08:51 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Dopunio bih da najbolje zvuči kada je SW postavljen uspravno.

Ne znam, probao sam razne varijante i teško je reći jer, mislim da on radi do 150Hz i teško je utvrditi koja je varijanta najbolja.
Odmah da se ogradim, moje uvo tako čuje.
U suštini, zvuk će očarati svakoga pa i najvećeg skeptika.
Već verzije mark 2, 3....nisu mi u rangu jedinice. Opet, tako ih ja čujem.
[ zeoN_Rider @ 31.12.2015. 09:18 ] @
Imam obe prve verzije sa i bez pojačavača i i dok nisam postavio uspravno imao sam konstantno muljanje basa, naravno ne želim auto zvuk u stanu.
[ Living Light @ 31.12.2015. 09:33 ] @
[quote]aleksamat:
Citat:
vladd:Morao bih da izbacim ili krevet, ili orman, ili sadrzaj sa levog zida..ili da izbacim krs elektronske zabave

To kad budes izbacivao , izbaci kod mene :)
Citat:
gilopile: osim da ce da se cuje glazba iz njih.


Glazba ???
Tu rec nisam cuo u poslednih 50 godina....na zalost !

A kad cete VI sa Audio-Foruma da mi pomognete da popravin ovu moju kutiju
gde sam spalio visokotonac , a kutija kosta "Djavo-ipo"--tako i zvuci kad ispravno radi.

Evo o cemu se radi:



[ zeoN_Rider @ 31.12.2015. 10:43 ] @
Bilo kakav kalotni da pasuje po veličini.
[ aleksamat @ 31.12.2015. 11:08 ] @
Citat:
Living Light: A kad cete VI sa Audio-Foruma da mi pomognete da popravin ovu moju kutiju
gde sam spalio visokotonac , a kutija kosta "Djavo-ipo"--tako i zvuci kad ispravno radi.

Ako si sačuvao originalni visokotonac a živiš u Beogradu, daću ti broj telefona druga koji će ti to srediti samo tako.
[ zeoN_Rider @ 31.12.2015. 11:58 ] @
U Beogradu ih ima onoliko, ipak bih zamenio oba za novim.
[ aleksamat @ 31.12.2015. 12:05 ] @
Citat:
zeoN_Rider: U Beogradu ih ima onoliko, ipak bih zamenio oba za novim.

Ali malo koji to rade profesionalno!
Jedan od njih, koji to rade profesionalno, neko je koga poznajem 25 godina i to radi vrhunski!
[ zeoN_Rider @ 31.12.2015. 12:33 ] @
Citat:
aleksamat
neko je koga poznajem 25 godina i to radi vrhunski!


Poznajem i Ja pa se ne pravim važan
[ vladd @ 31.12.2015. 16:22 ] @
To mora pazljivo da se radi i da se poseduje oprema za naknadno testiranje zvucnikka.

To ja u "profesionalnoj" meri nisam sreo nigde na ovim terenima, kod popravljaca zvucnika.

pa mislim da je Zeonov savet da se kupi novi visokotonac sasvim na mestu.

Moze tu da se eksperimentise sa skretnicom i nekim drugim visokotoncem, ali popravka nije ono sto ce ga vratiti u 100% pocetno stanje.

Da se razumemo, postoje zvucnici koji doradom, preradom, modovanjem, postaju bolji nego fabricki, ali je za to potrebno da su komponente i izvodjac radova tehnoloski iznad takvog baznog zvucnika.
[ zeoN_Rider @ 31.12.2015. 19:48 ] @
Citat:
vladd:
mislim da je Zeonov savet da se kupi novi visokotonac sasvim na mestu.


Naravno, novo je novo.
[ aleksamat @ 31.12.2015. 20:03 ] @
Pod uslovom da može da se kupi.
[ zeoN_Rider @ 31.12.2015. 20:07 ] @
Sve može da se kupi.
[ Bogdan--Car @ 03.01.2016. 14:25 ] @
Znači sviraće ali mnogo glasnije nego onaj od 6oma jel tako.
[ gilopile @ 03.01.2016. 14:34 ] @
Da, bice, tj. trebalo bi da bude glasniji, ali opet tu zavisi od milion stvari, tj od same konstrukcije zvucnika, skretnice...



@zeoN_Rider, ma jasta, bar danas moze da se nabavi gotovo sve sto pozelimo...Ali je ok i druga solucija, da se taj sredi. Rade ljudi to odlicno i bude ko nov.
[ zeoN_Rider @ 03.01.2016. 14:48 ] @
Citat:
gilopile
Ali je ok i druga solucija,


Sve solucije su dobre.
[ Living Light @ 05.01.2016. 15:16 ] @
Ovo moj izgoreli visokotonac od T+A prizvodjaca.

Da li su dimenzije visokotonaca po nekim standardima ?

Ipak bi stavljao originalni ako ga igde nadjem, pa nek kosta :)

[ zeoN_Rider @ 05.01.2016. 15:33 ] @
Traži, zovi, pitaj.

https://www.kupujemprodajem.co...ema-i-delovi-1-638-1-grupa.htm
[ Living Light @ 05.01.2016. 16:01 ] @
Ebt, 47 strana zvucnika, nisam ni pretpostavljao !

zeoN_Rider HVALA Ti,

Svako Dobro.

pOz
[ aleksamat @ 19.01.2016. 09:43 ] @

A ko ti garantuje da to što se prodaje nije premotavao neki "šuster", da je u opšte ispravno?
Za zvučnike koje je teško ili nemoguće više kupiti, najbolja varijanta je premotavanje ali kod nekog ko se time bavi dugo godina i ko ima iza sebe ime u toj branši!
Ovo ne pišem bez veze!
Postoje i kineski zvučnici koji se fizički mogu uklopiti ali....onaj ko se baktao sa kinezima zna o čemu pišem!
Piše i na tarabi svašta pa tako na kinezima piše svašta, počev od snage, navodnog ferofluida...?!
Stara izreka kaže, ako ne znaš šta valja pogledaj koliko košta!
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 09:56 ] @
Citat:
aleksamat: A ko ti garantuje da to što se prodaje nije premotavao neki "šuster", da je u opšte ispravno?


Niko.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 10:05 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Niko.

Pa zašto onda savetuješ da se to kupuje, ne razumem?
Mišljenja sam da ljudima treba dati pravi savet a ne upućivati ih na kupovine magle?
Ok, ima i poštenih prodavaca ali kako to proveriti, sem na časnu reč koja u Srbiji vredi koliko i lanjski sneg!
Moj savet je da ne kupujete bilo šta što ne možete vratiti ako niste dobili to što ste tražili i platili!
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 10:10 ] @
Citat:
aleksamat
Ok, ima i poštenih prodavaca


Upravo zbog takvih.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 10:16 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Upravo zbog takvih.

A oni su....sa 47 strana koje si ponudio na strani?
Vidiš, ja mogu garantovano ponuditi premotavanje (ne radim ja) na koje teško da će bilo ko imati zamerku!
Naravno, to neću javno jer je reklama zabranjena.
[ Lavlja_Jazbina @ 19.01.2016. 10:17 ] @
Polako,predlozio gde pogledati a ne kupi taj i taj.Da se ukljucim kratko u temu a imam od ranije poooprilicno iskustva

kako se nesto koristilo i kako spaljivalo.Doduse igracke ispod 15" nisam ni koristio,a vecih mi je bar 100tinak binova i

raznoraznih kutijica proslo kroz ruke.A posto citajuci postove vidim da imas druga i 25 godina iskustva on ti moze dati dobrani savet

kako proceniti zvucnik pri kupovini.Da li je kalota u centru,da li je original lepak,spojevi,obod membrane itd.

U moje vreme je Nenad Napijalo ( jos iz Dusanove-Dorcol) iz gajbe motao tada Radetu Mirkovicu,Srdjanu iz Londona itd.

Zvucnik moze da primi pik i da pocne da svira posmrti mars.Grejanje i popustanje laka zavisi od cepanja i klipovanja pa da kod

tebe zavrsi pricu posle 10 dana.

NEMA SAVETA,samo neko ko se bavi time moze prepoznati i napraviti dobru kupovinu.
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 10:23 ] @
Citat:
aleksamat
Vidiš, ja mogu garantovano ponuditi premotavanje (ne radim ja) na koje teško da će bilo ko imati zamerku!


Eto, problem je rešen. Imam i Ja čoveka koji može da premota i popravi sve oko zvučnika al' se ne hvalim a mogao sam to odma' da napišem.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 10:33 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Eto, problem je rešen. Imam i Ja čoveka koji može da premota i popravi sve oko zvučnika al' se ne hvalim a mogao sam to odma' da napišem.

Potpuno pogrešno tumačiš moje pisanje!
Ne hvalim se nego dajem savet kako rešiti problem!
Ako naručujete zvučnik a ne možete da ga proverite, onda....?
Ako ga premotavate, uvek možete uložiti reklamaciju.
Ne znam kakvo hvalisanje si u svemu ovome video?

[ Lavlja_Jazbina @ 19.01.2016. 10:37 ] @
Citat:
Ako naručujete zvučnik a ne možete da ga proverite, onda....?

Onda ili rizikujesi kupis ili odustanes od kupovine.Sto siliti.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 10:40 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Onda ili rizikujesi kupis ili odustanes od kupovine.Sto siliti.

Pa to nije baš koristan savet za rešavanje problema?!
Mislio sam da ljudima treba dati konkretan odgovor na pitanje a ne, imaš 47 strana na KP pa šta ti Bog da?!
Ja tako ne razmišljam i zato se ne slažem sa takvim savetima!
[ Lavlja_Jazbina @ 19.01.2016. 10:43 ] @
Pa dobro,neko ce odluciti da ti dajes bolji predlog i poslusace tebe.
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 10:45 ] @
Citat:
aleksamat:
Ne hvalim se nego dajem savet kako rešiti problem!


I Ja.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 10:50 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Pa dobro,neko ce odluciti da ti dajes bolji predlog i poslusace tebe.

O tome se radi a rasprava je krenula postom:
Citat:
zeoN_Rider:
Bilo kakav kalotni da pasuje po veličini.

Pre desetak godina, drugu su pregoreli viskotonci na starim KLH kutijama. Poslušao je savet nekog poznanika i kupio neke SAL visokotonce koji "pasuju" ali zvuk je bio teški šit.
Srećom, stare nije bacio pa smo ih odneli na premotavanje. Posle premotavanja, kada smo ih ugradili, stari KLH je ponovo bio kristalno čist sa toplim basom.
Sa SAL-ovim visokotoncima, zvuk je bio sve samo ne zvuk koji prija slušaocu!
[ Lavlja_Jazbina @ 19.01.2016. 10:55 ] @
SAL je naziv za cvarke ili..Salim se.Kakav savet takav i zvuk.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 10:58 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: SAL je naziv za cvarke ili.:).Salim se.Kakav savet takav i zvuk.

Pa kakav je onda savet "bilo kakav kalotni, samo da pasuje..."?
To nikada neće reći neko ko se i malo bavio zvukom i zvučnim kutijama!
[ Lavlja_Jazbina @ 19.01.2016. 11:06 ] @
Odlican savet posto je Robert dao opis proizvodjaca.

Citat:
Spaljena kutija Made in Germany.
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 11:08 ] @
Citat:
aleksamat:
Srećom, stare nije bacio pa smo ih odneli na premotavanje.


Eto kad čovek ima sreće.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 11:13 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Odlican savet posto je Robert dao opis proizvodjaca.

Citat:
Spaljena kutija Made in Germany.

Sad karikiraš?!
Koliko ja vidim, dao je i sliku visokotonca gde se lepo vidi da je u pitanju T+A.
Čak i da nije, kakve veze ima šta piše ako će premotavanjem vratiti iste u kutije u kojima su bili?

[ Lavlja_Jazbina @ 19.01.2016. 11:16 ] @
Nekada i najbolji lekar pogresi,sto nebi bilo isto i sa motanjem.Kvalitet zice nekad i sada nije isti ili jeste ali onda ne moze da se naplati.

Kina vlada.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 11:18 ] @
Sećam se i čuvenih cabasse petrel zvučnih kutija i videotonovih visokotonaca na njima.
Došlo mi je da išutiram vlasnika jer....ne zaslužuje takve kutije.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 11:22 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Nekada i najbolji lekar pogresi,sto nebi bilo isto i sa motanjem.Kvalitet zice nekad i sada nije isti ili jeste ali onda ne moze da se naplati.

Kina vlada.

Da, samo što na kineza teško da ćeš dobiti garanciju dok za motanje možeš.
I nije samo u pitanju žica. Daleko je bitnija gustina magnetnog fluksa. Kinezi štancuju zvučnike od namagnetisano ferita a ne prirodnog!
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 11:24 ] @
Citat:
aleksamat
Kinezi štancuju zvučnike od namagnetisano ferita a ne prirodnog!


E veću glupost za svojih 57 godina života nisam čuo.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 11:31 ] @
Citat:
zeoN_Rider: E veću glupost za svojih 57 godina života nisam čuo.

To što nisi čuo i ne znaš, nije opravdanje za takav komentar!
To što sebe smatraš velikim stručnjakom takođe nije opravdanje za takav komentar!
Mogao sam i ja tvoje savete nazvati teškom glupošću ali mi to vaspitanje ne dozvoljava!
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 11:36 ] @
Citat:
[url=/p3646333]aleksamat[/url
Mogao sam i ja tvoje savete nazvati teškom glupošću ali mi to vaspitanje ne dozvoljava!


Ma slobodno, ionako mi je dosadno. Bolje i to nego Karamazovi.
[ aleksamat @ 19.01.2016. 11:40 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Ma slobodno, ionako mi je dosadno. Bolje i to nego Karamazovi. :)

Ne treba biti dugo na ovom delu foruma i shvatiti da si prepotentan!
Ok, nastavi, ne smeta samo ne nazivaj tuđe komentare glupostima.
Pogledaj malo i svoje, ima i njih prilično glupih!
[ gilopile @ 19.01.2016. 11:52 ] @
Aman, ljudi...

Trick, ja mislim da je najbolje da kontaktiras @aleksamat, pa preko njegovog drugara zavrsite to premotavanjem.

Ako sam tacno procitao, covek ima ogromnog iskustva sa time i to ti je daleko najbolja i najsigurnija varijanta, nego da trazis po oglasima, a zna se kakva se sve roba kod nas valja. Verovatno ces dobiti neku garanciju i to ti je to.

Ne znam kakve su to kutije i nisam ih nikada cuo, pa ako su dobre, glupo je upropastiti im zvuk nekim krs kineskim visokotoncima. Ako su ti sto su crkli bilo OK, motaj to.
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 11:59 ] @
Citat:
aleksamat: Ne treba biti dugo na ovom delu foruma i shvatiti da si prepotentan!
Ok, nastavi, ne smeta samo ne nazivaj tuđe komentare glupostima.
Pogledaj malo i svoje, ima i njih prilično glupih!


Prvo i prvo najmanje sam prepotentan a još manje sujetan, pri tom' ne patim od kompleksa.

Što se tiče gluposti stojim iza toga da jeste jer očigledno je nepoznavanje materijala.

A da sam glup to priznajem
[ vladd @ 19.01.2016. 17:31 ] @
Citat:
Living Light:
Ovo moj izgoreli visokotonac od T+A prizvodjaca.

Da li su dimenzije visokotonaca po nekim standardima ?

Ipak bi stavljao originalni ako ga igde nadjem, pa nek kosta :)




Odsrafi ta tri srafa i pregledaj navojke kalema. Ili su pregoreli, pa je neophodno motanje ili se prekinula zica izmedju kalema i prikljucka.Sto se da lako izvuci iz lepka i nastaviti, naravno preliti lepkom i zatvoriti .

Pazljivo otvarati, za slucaj ferofluida, i pazljivo sklapati da se ne osteti kalem.

Uzgred, probati da se dodje do skretnice i definise napajanje doticnog visokotonca, kako je odradjena hajpas zona, da nije neki kond probio..pa on mozda izazvao preopterecenje. I za slucaj zamenskog, da se definise zona rezanja frekvencija, i strmina filtera.

Btw kupiti dobar SAL visokotonac, sa ferofluidom i svilenom membranom uopste nije los posao, ma sta to zaljubljenicima u ultra mega giga skupe i izvikane firme licilo. Taj visokotonac je tehnoloski bolji od 40% proslovekovnih ultravisokotonaca, po tehnologiji izrade, ali nije imao ljutu reklamu. Na kutijama se zvuk ionako dodatno modeluje.

I da, magneti se sinteruju, pa se magnetisu naknadno, da ne bude zabune.

Postoji i prirodni magnetit, ali njegov fluks ne bi zadovoljio ni kriterijum za znackicu na frizideru, a ne da pravi polje oko kalema.
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 18:12 ] @
Citat:
vladd
I da, magneti se sinteruju, pa se magnetisu naknadno, da ne bude zabune.


Naravno.
[ Polako_Lagano @ 19.01.2016. 18:30 ] @
@zeoN

'El Ti hoćeš da pomogneš, ili da Odmogneš ?

--da prvo To razjasnimo,

NE želim konfrontaciju, samo Te pitam, da se odlučiš: Pomažeš iLi odmažeš ???

Svako Dobro,
[ vladd @ 19.01.2016. 19:24 ] @
Pomaze ali stabilno, bez eksperimentisanja
[ zeoN_Rider @ 19.01.2016. 19:37 ] @
Citat:
vladd: Pomaze ali stabilno, bez eksperimentisanja


Naravno.
[ vladd @ 20.01.2016. 09:38 ] @
Evo i firme, deluje besno..
Prave zvucnike kao da imaju drajvera za bacanje

http://www.ta-hifi.de/?L=1
[ zeoN_Rider @ 20.01.2016. 09:51 ] @
Švabe su to.
[ vladd @ 24.01.2016. 08:39 ] @
Da, kada ne znas da napravis zvucnike, onda natrpas cuda, pa je kabasto i fascinantno, i naravno prenaplatis

Rade ih kao za razglas, na zel stanici.
[ zeoN_Rider @ 24.01.2016. 08:43 ] @
Mogu da trpaju kad' imaju.