[ nikola.dzoni @ 31.12.2015. 07:53 ] @
Pozz juce sam kupio ovaj laptop znam da je dosta star pravi mi problem to sto kad ga ukljucim nema slike uopste probao sam svasta da drzim dugme za paljenje,gasenje po dva min. Nista samo da kazem laptop nema bateriju koliko se ja razumem umesto baterije ima flopy disc probao sam da ga prikljucim na monitor od racunara i on nije ni tu imao sliku ali sam kasnije saznao da treba neko dugme da se pritisne da bi on prebacio sliku na monitor ne znam nista vise oko njega. Ako neko ima volju da pomogne HVALA U NAPRED!!!
[ Binary Mind @ 01.01.2016. 20:28 ] @
Siemens Nixdorf scenic mobile 710 je "vintage" laptop za muzeje. Da je toliko star laptop skroz ispravan, to bi bio kuriozitet. Ko zna šta mu sve fali. Kao prvo - da li se uopšte pali na dugme?
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 07:34 ] @
Da pali se na dugme umesto baterije ima flopy disk ali na onom kao malom ekranu ima kao ikonixa punjenje kad ga ukljucim na tom malom ekranu pored dugmeta za paljenje izadje i neki krug nzm tacno sta je i sija lampica za power posto volim wintage stvari ako je neko voljan da pomogne barem da mi kaze sta bi moglo da bude u pitanju tj zasto nema sliku.
[ gilopile @ 06.01.2016. 07:56 ] @
To sto nema sliku moze biti mali milion stvari. Od neispravne memorije, preko g. kartice do maticne ploce...Za pocetak pokusaj da izvadis RAM memoriju, ocisti i vrati nazad stap po stap ako imas 2 kom.

Ako ni tada ne proradi, onda je verovatno nesto od: maticna ploca, chipset, g. kartica...Sve to treba da se raskupusa, pa samo m. plocu spojiti na napajanje i jedan stap memorije i videti sta kaze...Pa detaljna provera...

Nije lako ustanoviti u cemu je problem dok se ne stavi na astal.

Da li dobijas neki BEEP CODE?

Inace, kad mu prikljucis ext. monitor, on mora da POST-uje na njemu sve do ulazka u OS bez ikakvih kombinacija tastera.
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 08:14 ] @
Ovako ja sam skinuo obadve kartice rama nista isto kao pre upalim i nista nema razlike sa ramom ili bez njega pokusao sam da stavim jednu po jednu ram karticu nista opet nema slike na monitor sam ga prikljucio opet nema nista znaci nema slike na monitoru ne ne znam koje dugme da pritisnem da bi prebacio sliku na monitor
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 08:16 ] @
Aaaa da zaboravio sam da kazem kad prikljucim slusalice na laptop na malom ekranu pise LOUDSP i kad ga upalim odmah se cuje to BEEP
[ gilopile @ 06.01.2016. 08:26 ] @
Koji code ti BEEP-ce? Napisi tacno koliko dugih, koliko kratkih BEEP-ova. Po tome bi se moglo znati gde zabada, tj. sta je problem.
Kad vec imas taj BEEP, tipujem na g. karticu ili RAM.

Koja memorija ide u njega, jel SODIM SDRAM ili? Ocisti dobro kontakte na modulima pa probaj,.Staro je to i mozda su samo oksidirali...
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 08:55 ] @
Beep se cuje cim ga upalim znaci pri pritiskanju tastera za ukljucivanje beep je malo duzi znaci traje oko sekundu i samo jednom se cuje ram kako sam procitao na internetu je sodimm ocistio sam ga alkoholom i koliko sam video nije mnogo prljav ja sam ga otvorio i sve je cisto unutra sad me buni sto je njemu procesor kao kartica ima kuler posebno a ima do kulera i pasivno hladjenje ali na toj kartici gde bi trebalo da se nalazi procesor je zalepljena neka nalepnica na kojoj pise "NO CPU, sad me je totalno zbunio.
[ gilopile @ 06.01.2016. 09:06 ] @
Slikaj ti nama lepo to sve unutra.
Nisam siguran, ali mislim da tu ide sock.7 CPU kao za desktop. Pa ako je tako, nije ga tesko naci i ubaciti.

Treba da imam negde par kom.

Slika ce nam sve reci...Ako nema CPU unutra, ne mozes ni BEEP CODE da dobijes, jedino da je to standardni koji se oglasi pri startovanju, nevezano za CODE.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 06.01.2016. u 10:17 GMT+1]
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 10:02 ] @
file:///C:/Documents%20and%20Settings/NIKOLA/Desktop/20160106_103702.jpg
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 10:05 ] @
evo slika


[Ovu poruku je menjao nikola.dzoni dana 06.01.2016. u 11:32 GMT+1]
[ gilopile @ 06.01.2016. 10:12 ] @
Imas dole u prozoru `upload uz poruku`, pa `Choose...` , browse do slike i stisnes `upload`.
[ gilopile @ 06.01.2016. 10:43 ] @
Auu, jako se lose vidi. Mislim da je tu ispod tog crnog hladnjaka CPU. Da li mozes da skines taj hladnjak?
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 10:47 ] @
evo slike cpu
i laptop unutra


[Ovu poruku je menjao nikola.dzoni dana 06.01.2016. u 12:04 GMT+1]
[ gilopile @ 06.01.2016. 11:55 ] @
Aha, koliko se da videti, CPU je integrisan/zalemljen na plocu?

Ne znam sta da ti kazem, nemam ideju sta i kako da proveris...

Aj bar javi da li se greje CPU kad ga startujes tako? Ne moras hladnjak za stavljas za test...Nemoj da spajas panel, vec samo prikljuci externi monitor. Tako mora da ga startuje prvog, posto nece da prepozna interni...
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 14:29 ] @
ovako laptop se greje znaci i procesor i sve ostalo to je valjda znak da radi kuler se okrece i sije jedna lampica za power eeee sad ovako da kazem ja u njemu nisam video hdd znaci nema ga ne znam zasto ali ga nema dalo mozda to sto nema hdd dovodi da slike nema a i mislim da od ovog laptopa vise nece biti nista sem ako bude mogao fles ili tako nesto umesto hdd jer ne verujem da ima ispravan hdd negde da se kupi niti baterija ako neko ima jos neku ideju neka slobodno napise ja cu da probam.
[ gilopile @ 06.01.2016. 15:24 ] @
Ne moze on sa flesa da digne OS.
Jedino ti preostaje da nadjes floppy ili HDD, samo se plasim da tu ide onaj IBM 810MB i sl. sa onim kockastim konektorom sa strane ( ne mogu da se setim naziva ) i jako ih je tesko danas naci.
ovako nesto:
http://www.ebay.com/itm/Vintag...-FRU-P-N-85G0961-/231584869244

Nema veze sto nemas HDD unutra. On mora da postuje i bez njega.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 06.01.2016. u 16:39 GMT+1]
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 15:44 ] @
ne mislio sam da fles bude hdd imam fles od 8 gb tako da mi mozda uspe gledao sam na YT kako covek instalira i koristi fles kao hdd
[ gilopile @ 06.01.2016. 15:54 ] @
Ne moze ni pod razno. Nem sigurno ni podesavanje USB u biosu, legacy...Zaboravi i trazi HDD za njega.

Koji uopste HDD ide u njega, aj vidi te konektore pa javi.
[ nikola.dzoni @ 06.01.2016. 16:00 ] @
ja mislim da je pata onaj najmanji ne znam tacno koliko inca
[ gilopile @ 07.01.2016. 08:10 ] @
Jesi li siguran da ide takav?

Ako si u pravu, onda nista lakse nego naci PATA 2.5` HDD po oglasima. U biti, treba ti od par GB...Samo za instalaciju OS-a moras da imas i CD rom. Koliko vidim, ide externi u njega. Da li imas taj drajv?
[ nikola.dzoni @ 07.01.2016. 08:12 ] @
Samo da se javim i da kazem da je laptop proradio trebao sam jednostavno celog da ga rasklopim i sklopim skinuo sam njegov ekran i povezao na externi monitor usao u bios sada mi samo fali hdd ja imam napajanje od rutera 12v i na tome sam ga ukljucio jer nemam punjac sad kad je proradio kod stavim njegov ekran i prikljucim ga malo radi pa se ugasi jer verovatno nema dovoljno struje da ga upali tako da kad nadjem punjac verujem da ce njegov ekran da proradi HVALA SVIMA NA POMOCI HRISTOS VOSKRESE!!!!!!!
[ gilopile @ 07.01.2016. 08:50 ] @
Odlicno! Drago mi je da je proradio. Nadji malo jaci adapter, bar 12V 2A i radice i njegov panel, jer on vuce podosta struje. Ti od rutera su dosta slabi...
[ nikola.dzoni @ 07.01.2016. 16:49 ] @
Jos samo hard disk da nadjem i sve ce biti super
[ gilopile @ 07.01.2016. 16:53 ] @
I jos kad bi nasao ove njegove eksterne uredjaje : floppy i CD, ehhh...Metnes mu win2000 i uzivancija.

[ nikola.dzoni @ 07.01.2016. 16:54 ] @
Imam i flopy i cd samo nemam bateriju
[ gilopile @ 07.01.2016. 16:56 ] @
Ma idi begaj, pa to je odlicno! Nabavi neki na oglasima ATA 2.5`6GB i to je to.

Za bateriju malo teze. Jedino da nadjes neku, pa da se reparira ( zamene celije ), jer cisto sumnjam da se moze naci ispravna...
[ nikola.dzoni @ 07.01.2016. 16:57 ] @
Hocu i to sto pre srecan sam i zadovoljan sto imam muzejski primerak lap topa a vama HVALA PUNO NA POMOCI!!!!!
[ gilopile @ 07.01.2016. 16:58 ] @
Nema na cemu!

I ja sam ljubitelj starih racunara. Nista lepse nego kada se ozivi jedan takav primerak :)
[ nikola.dzoni @ 07.01.2016. 17:01 ] @
Pozz