[ vojvoda1010 @ 05.01.2016. 20:09 ] @
Mozda naslov nije odgpvarajuci.
Imam tri kolone u A su datumi cele godine u B su meseci u godini moja zamisao je da u C koloni pored odgovarajuceg dana i meseca stoji da li je leto,jesen,zima,prolece. Astronomska podela godisnjih doba.
E sad ja mislim da mogu dva resenja ali ako neko ima jos neko.
Prvo da se doda jos jedna kolona i da se spoji A i B i napraviti datum u toj koloni.
I drugo preko vlookup.
[ pera68 @ 06.01.2016. 09:10 ] @
Nisam baš siguran da sam potrefio datume početaka godišnjih doba.
[ vojvoda1010 @ 06.01.2016. 14:43 ] @
Probao sam ali mi nesto nece dobro da uradi mozda zato sto su mi podaci kao u prilogu?
I imao bih jos jedno pitanje da li postoji neka mogucnost skracivanja postupka DRAG preko misa tj razvlacenje celije od npr A1 do A10000 formula i podataka? Da li ima neka mogucnost kraceg postupka zbog kolicine ko0lona?
[ Jpeca @ 06.01.2016. 15:45 ] @
Potrebno je da napraviš pomoćnu tabelu koju ćeš da pretražuješ za godišnja doba kako je pera68 naveo.
Ako su ti godišnja doba ista za svaku godinu, onda navedi tekuću godinu prilikom pretrage
Npr upiši u D2
Code:
=VLOOKUP(DATE(2016,C2,B2),GODDOBA,2,TRUE)

gde je GODDOBA pomoćna tabela.

Obrati pažnju da moraš jasno da navedeš kad je početak jednog godišnjeg doba i kraj drugog (ne može isti datum da bude u oba - ti si naveo da je 20.3 i 21.3 proleće a isto i zima?)

2/ Ako sam razumeo hoćeš da brže kopiraš jednu formulu u velikom opsegu?
a/ Copy. (CTRL+C). Upišeš odredišni opseg u adresnu ćeliju npr E2:E2000 i onda Paste
b/ Možda jednostavnije ali teže za objašnjenje.
Pretpostavimo da su ti podaci kao u prilogu u kolonama A, B i C. Formulu hoćeš da uneseš u D kolonu za sve redove u kojima postoje podaci.
Uneseš formulu u D2.
Pozicioniraš se na D2 pa CTRL + C (Copy)
Pređeš u kolonu pored klikom na strelicu levo (C2)
CTRL+strelica dole ideš do kraja popunjeog opsega (C733)
Strelica desno - pređeš u kolonu D (D733)
CTRL+Shift + strelica gore, selektuješ sve do prve popunjene ćelije (D2:D733)
CTRL +V (Paste)



[ vojvoda1010 @ 06.01.2016. 17:34 ] @
To je to. Hvala Jpeco i pero 68