[ Dragi Tata @ 03.04.2004. 04:21 ] @
http://www.reuters.com/newsArt...sinessNews&storyID=4741683
[ degojs @ 03.04.2004. 04:47 ] @
I tako.. Skoti danas izjavljuje "I'll be good", a još do skora je pričao "Gates should have finished school." Ako ništa, ne može se reći da se "prodao za male pare" :)
[ Dejan Lozanovic @ 03.04.2004. 10:17 ] @
Onaj ko je mali i bezopasan njega se ne treba bojati zar ne ? :D
[ caboom @ 03.04.2004. 11:28 ] @
ja sam mislio da IBM nije mala kompanija. takodje sam mislio da sparc nije proprietary arhitektura... al' covek izgleda nauci nesto novo svaki dan. ;)
[ degojs @ 03.04.2004. 19:05 ] @
Naravno da je IBM mala kompanija, zato ih od milošte i zovu Big Blue :) A Novell još manja kompanija, da ne kažem firmica.
[ Dejan Lozanovic @ 04.04.2004. 09:52 ] @
Pa linux nije privatno vlasnistvo ni IBM-a ni Novella.(To sto svako u svom nekom domenu razvija nesto za GNU/LINUX to je drugi deo price) Sve u svemu priznajete da je linux postao ozbiljan OS i da je dobra konkurencija Windows-u ;). Sve u svemu vidi se da je linux i GPL mnogima postao trn u oku, jer im uzima sve veci deo kolaca. Primera radi Open Office se koristi u oko 12-20% preduzeca u secernoj americi. Sve u svemu i korisnici MS office-a profitiraju time jer je MS na ovu konstataciju najavio snizenje cena za office pakete :). Sa druge strane SUN je postao potpuno svestan da ce LINUX pre pocistiti Solaris sa scene a tek nakon toga ozbiljnije zagaziti u MS-ov sektor jos pre par godina na poslednjem linux festu tip iz IBM-a se hvalio pred tipom iz SUN-a kako su gomilu sparkova prebacili na linux :) mislite da se to SUN-u dopada ? :) Sve u svemu cini mi se da ce vam trebati manje od 5 godina da pocnete ozbiljno da razmisljate o razvoju za linux OS :)
[ caboom @ 04.04.2004. 11:21 ] @
u kojoj ti bajci zivis... prvo mi nije bas najjasnije kako zamisljas da linux pocisti solaris sa trzista, a potom mi je jos nejasnije kako zamisljas da udju u m$-ovu teritoriju. oh well, ovo je ipak advocacy forum, a ne analiza trzista.
[ Ivan Dimkovic @ 04.04.2004. 11:32 ] @
Lozanovic: ehm.. mislim da se ovde manje-vise radi o strategiji SUN-a i MS-a kako IBM-u pomrsiti konce na njihovom trzistu, a ne o Linuxu ili OpenOffice-u, koji su samo jedne od IBM-ovih enabling tehnologija. IBM ce verovatno napraviti neki odgovor - videcemo sta, ali svakako mislim da ceo ovaj potez najmanje veze sa Linuxom ima.

Tj. izgleda kao fino "off-court" poravnanje za krsenje medjusobnih IPR-ova (Java, .NET, itd..) i "pakt o sporazumevanju"

[ tdjokic @ 04.04.2004. 14:34 ] @
Citat:
caboom:kako zamisljas da linux pocisti solaris
Evo kako: "Sun and Microsoft have a common enemy: Linux," said Rob Enderle, principal analyst at Enderle Group in San Jose, California. "They are seeing each other as less of a threat and, together, facing a common threat." A kad za nekoga kazes da je neprijatelj a ne neka smetnja ili slicno, onda je jasno da je frka.
[ caboom @ 04.04.2004. 15:45 ] @
hmm... polako. to je rekao isti analiticar koji je rekao i da je sparc proprietary arhitektura i da sun prodaje proprietary hw (malo pazljivije proucavanje arhitektura bi reklo da je situacija potpuno drugacija). drugo, ne postoje trenutno ni jedna linux bazirana resenja (citaj intel bazirana resenja) koja bi na bilo koji nacin mogla da zamene ono sto sun trenutno nudi, pogotovo u odnosu cena/performanse u midrange i high end klasi servera (>8 procesora, proporcionalno tome izvuci i ostale parametre). ono na cemu je sun pukao i izgubio veliki deo trzista su uglavnom 2-3 stavke koje nemaju veze sa samim linux-om i njegovim diskutabilnim kvalitetom:
1) .com bum je bio odlican izvor novca za sun posto tada nije imao konkurenciju ni u klasi low-end web servera. ta sreca se zavrsila vec poznatim .com krahom, a posledice je naravno osetio i sun zahvaljujuci velikoj kolicini polovnog i jeftinog hw-a na trzistu, kao i vecoj proizvodnji od potraznje.
2) ciklus promene opreme u slucaju sun-ovog hw-a je obicno minimum 5-6 godina sto je spor korak u odnosu na proizvodnju. drugim recima, radili su suvise dobar posao na svoju stetu.
3) zahvaljujuci stavki pod 2) su doveli sebe u situaciju da moraju da prodaju skup hw sto je otvorilo prostor za daleko slabije konkurente, sto u krajnju ruku i nije lose po trziste, ali dovodi do pomalo paradoksalne situacije i trenutno veoma klimavog trzista na __low_end__ serverskim resenjima.
[ Dragi Tata @ 05.04.2004. 22:26 ] @
http://www.theregister.co.uk/2...s_java_prince_refuses_redmond/

"
The first major fallout from Sun's capitulation to Microsoft has occurred with vice president and Java defender Rich Green quitting Sun in "disgust," The Register has confirmed.

Green, Sun's vice president of developer platforms and the major public voice for Java, left the company on the same day that Sun announced it had declined to pursue lawsuits against Microsoft, according to sources. During the US Microsoft antitrust trial, Green was one of Sun's key witnesses, arguing that Microsoft tried to undermine Java by shipping an incompatible version of the JVM (Java Virtual Machine).
"
[ degojs @ 07.04.2004. 06:18 ] @
Hehe, e ovo treba pogledati..

http://news.com.com/1601-2-5185233.html

Ipak, na "lapsus" dotičnog ("dot not") niko se nije nasmejao :)
[ c00l_daem0n @ 09.04.2004. 18:25 ] @
Da li u obzir dolazi opcija gde IBM kupuje Sun, mislim sta bi bilo sa ovih Microsoft-ovih 2B$?
[ degojs @ 09.04.2004. 19:01 ] @
Ne bi bilo ništa - dogovor i dalje važi.

Ne verujem da postoji mogućnost da neko kupi Sun, odnosno bilo bi to malo veće iznenađenje. Pogotovo nakon ove infuzije i nakon što su očigledno krenuli u reorganizaciju kompanije - isti dan je oko 3000 ljudi poslano "na odmor" (a moglo bi toga biti još).

Treba sad Deki tim ljudima da predloži da programiraju za dž..
[ Dejan Lozanovic @ 09.04.2004. 19:18 ] @
Deki ne programira za dz :), sem igre i toolkita(koji ce opet koristiti u svojim projektima u buducnosti),koju radi u slobodno vreme a nada se da bi taj projekat mogao da unovci, kada dovoljno sazri. To sto Deki daje svoje proizvode pod GPL licencom jer koristi ono sto je vec napisano i ne izmislja toplu vodu(eventualno optimizuje nesto ako je ocigledno da moze brze) je druga stvar :).
[ Reljam @ 09.04.2004. 19:31 ] @
Auu, najvise volim te sto rade custom end-user softver koji mogu da naplate jer je specifican, ali zato nagovaraju ove koji pisu middleware da to rade za dz. To je pravi biznis model. :) Uopste se ne zezam, to je dobar model.
[ degojs @ 09.04.2004. 21:09 ] @
Citat:
To sto Deki daje svoje proizvode pod GPL licencom jer koristi ono sto je vec napisano i ne izmislja toplu vodu(eventualno optimizuje nesto ako je ocigledno da moze brze) je druga stvar :)


Po ovom ispade da ko programira pod ne-GPL modelom taj izmišlja neprestano toplu vodu. Po tvojoj logici trebalo bi da je na Linuxu mnogo više aplikacija jer ne mora da se izmišlja topla voda, itd. Izbor raznog softvera na Windowsu vs. Linuxu govori malo drugačije. I govori da je ipak više programera koji umeju da saberu $2 i $2.
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2004. 21:47 ] @
Citat:
Reljam:
Auu, najvise volim te sto rade custom end-user softver koji mogu da naplate jer je specifican, ali zato nagovaraju ove koji pisu middleware da to rade za dz. To je pravi biznis model. :) Uopste se ne zezam, to je dobar model.


Hehe - jeste, ali ne i za one koji pisu middleware :)
[ Dragi Tata @ 09.04.2004. 21:51 ] @
Ti što pišu middleware su gurui. Šta će njima pare.
[ Ivan Dimkovic @ 09.04.2004. 21:55 ] @
A i to sto kazes - nema vece satisfakcije od nekoliko kofeinskih sapuna i tableta, par gumenih pingvina (sve donacije od tvoje komune) i dobro komentarisani clanak na SourceForgetu-u... materijalne stvari to nikad nece moci da kupe...

Moram da zovem CEO-a i da predlozim da relociramo ceo R&D tim u Kalkutu.. tamo zive pravi gurui i jogiji... a i cena nije neka, a radice za cashewnuts :)


Nego mene zanima kako zaradjuju novac zagovaraci OpenSource-a i Linuxa.. tj. koliko % njih zaista zaradjuje na razvoju koda ili project/product managementu (ako ima i neki executive ili vlasnik firme nek gukne) - a koliko njih na odrzavanju/instalaciji sistema.. zanima me cisto, posto ako je % veci za ovo drugo, onda zaista nisu bas "nepristrasni" za diskusiju, posto zaradjuju fakticki koristeci nesto tudje sto je besplat.. pardon, slobodno.
[ Dragi Tata @ 09.04.2004. 22:44 ] @
Evo ti odgovora na ES-u:

http://www.elitesecurity.org/tema/49112

Citat:
dpop:
Citat:

.....ali treba uloziti i pare u kvalitetne ljude koji ce da ucine da sve to zazivi u praksi.


That's the point, GPL i OSF se ne odnose na kvalitetne admine.....:)
Takvih je mnogo na ovom forumu, a sreću su našli širom svijeta - od Islanda do South Africa....:)

[ Dejan Lozanovic @ 01.05.2004. 16:51 ] @
Pa ljudi ne znam sta da vam kazem ali Solaris izlgeda krece putem GPL-a :D

http://www.infoworld.com/article/04/04/30/HNsolarisgpl_1.html

Ako ne mozes da ga pobedis ti mu se pridruzi ;) u svakom slucaju ako se ovo dogodi kao sto kazu da razmatraju ovu mogucnost :), ocekujem da moze da se desi da ce mozda jedni od drugih "pozajmiti" malo koda ;). U svakom slucaju krajnji korisnici ce profitirati :). A i sam gcc verujem da ce biti bolje optimizovan za solaris ;). Ja ocekujem kroz par godina i od M$-a da napravi slican korak ;))))) naravno pocece prvo sa MS Office verzijom za linux :)

U svakom slucaju pocnite da se spremate za razvoj pod linuxom :)
http://www-1.ibm.com/linux/new...shtml?ca=dgr-lnxw07StacyQuandt