[ Langrenus @ 27.01.2016. 22:28 ] @
Imam realtek modem/ruter, poštin kablovski net, tri računara povezana kablovima i wifi koji koriste deca na svojim telefonima.
Postoji li nekakav jednostavan način da po želji isključujem wifi (da ne bi mogli celu noć da budu na netu u svojim sobama)?
Sve što sam našao na netu u vezi sa ovim neprimenjivo je jer te neke preporučene napredne opcije uopšte ne postoje u mom sistemu.
[ gilopile @ 27.01.2016. 22:36 ] @
Koji je tacno model tog rutera? Ako nema na njemu dugme za brzi ON/OFF wi-Fi-a, onda je neophodno preko browsera uci u njegova podesavanja i tu po potrebi gasiti i paliti.

Mora da ima opcija enale/disable radio/Wi-fi. Treci nacin ne postoji.
[ Miroslav Cvejić @ 28.01.2016. 09:22 ] @
Možda da uložiš pare u malo skuplji ruter ili da probaš neki DD-WRT pa da deci po MAC adresi odrediš od kad do kad imaju izlaz na net, a da pri tom ne gasiš WiFi.
[ gilopile @ 28.01.2016. 10:06 ] @
Da, moze i ta varijanta ili mikrotik i mozes da radis sta hoces i da ogranicavas kako hoces...Mada sve pada u vodu ako imaju neke od paketa sa MB, tako da ne moraju da ovise o Wi Fi :)
[ Mile-Lile @ 28.01.2016. 11:20 ] @
ili da otkupi Telekom Srbija AD pa onda može i šta 'oće i šta neće...:) internet se najbolje šejpuje na izvoru:)
[ gilopile @ 28.01.2016. 11:32 ] @
Hehhe, mislim da mu je ipak jeftinija neka od gore navedenih opcija :)

A ako ne treba net preko noci, jednostavno iscupa DC adapter i ciaos Wi-Fi :)

Mada, nejednostavnije je da promeni admin sifru i iskljucuje u opcijama preko browser-a. 1 min posla logovanje i disable-ovanje Wi fi radija..
[ calexx @ 28.01.2016. 14:27 ] @
Citat:
gilopile: Mada sve pada u vodu ako imaju neke od paketa sa MB, tako da ne moraju da ovise o Wi Fi :)
Onda će i dalje da vise na netu a možda račun za mobilni skoči malo poviše.
[ Binary Mind @ 28.01.2016. 16:58 ] @
Nisam najbolje razumeo o kakvom se ruteru/modemu radi? Jel' to nešto tvoje privatno ili si dobio od pošta net-a? Koliko znam oni su davali raznu opremu. Bilo bi dobro da znamo tačno o kojim se uređajima radi. Znam da su davali Cisco EPC3825 HG-ove za korisnike kablovskog interneta. Oni nemaju dugme za gašenje wireless-a, kao ni njihov rođak EPC3925 koji je pre izadavo SBB, nego wireless mora da se gasi iz konzole...
[ Langrenus @ 28.01.2016. 20:53 ] @
Modem je dobijen u pošti. realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
Nema dugme za isključenje wi-fi.
Suština je da je meni neophoda internet i danju i noću, ali želim da ga uskratim deci koja mu pristupaju preko telefona. Nije mi rešenje ni da menjam šifru svaki dan u 21,00 uveče i da obznanjujem koja je ukućanima ujutru.
Najjednostavnije bi bilo to dugme, KLIK, i kraj priče bez ubeđivanja i pregovaranja.
[ entero11 @ 28.01.2016. 22:16 ] @
Klik iz struje jedino za te postine modeme.
[ bakara @ 28.01.2016. 22:33 ] @
Pa kupis bolji ruter, gde je ta kontrola pristupa bolje resena.
[ Binary Mind @ 28.01.2016. 22:49 ] @
Citat:
Langrenus:
realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC


Ovo citirano nije modem, već mrežna kartica... Sad nađi modem/ruter i prepiši šta piše na njegovom kućištu... ili se uloguj na njegov web interfejs (U pretraživaču upišeš njegovu default IP adresu [za većinu je to 192.168.0.1]) i vidi šta piše.
[ gilopile @ 28.01.2016. 23:10 ] @
Ćale, ja rekok, nema dalje...Ima dve opcije i to je to.

Da li ce da kupi bolji ruter...Mikrotik...Ili ce da pre spavanja udje u podesavanje rutera i da gasi Wi...

Obe varijante se svode na to da MORA da odvoji 30 sekundi za to i to je to...( osim MT ) Ma nista strasno da ukuca 192.168..u browser...i resi to za 5 sekundi...
[ Binary Mind @ 29.01.2016. 18:59 ] @
Još uvek postoji šansa da Langrenus ima uređaj, koji je dobio od provajdera, koji ima u firmveru opciju da se preko MAC adresa ograniči vreme za koji određeni klijent može da bude konektovan na mrežu i "parental control" opciju. Ako je u pitanju Cisko koji sam pomenuo, trebalo bi da ima te opcije kad se klikne na "Access Restrictions" karticu. Zato bi bilo dobro da ovde napiše koji je konkretno uređaj zadužio od provajdera, da bi mogli da mu pomognemo ukoliko je to moguće.
[ Langrenus @ 05.02.2016. 14:38 ] @
Ok, stvar je rešena na sledeći način... nema veze sa uređajem niti bilo kakvim setovanjem na samom modemu/ruteru.

U KDS slučaju ide se na adresu 192.168.0.1 i tamo se, bez logovanja, otvore opcije podešavanja gde postoji jednostavno wireless dugme za uključivanje i isključivanje i to je otpilike sve.
[ Binary Mind @ 07.02.2016. 20:40 ] @
^
To jesu setovanja na ruteru, ili HG-u koji si dobio od provajdera. Verovatno je reč o web interfejsu HG-a, ili rutera koji nema podešenu šifru pa se može ući u podešavanja uređaja bez logovanja, to jest upisivanja kredencijala...
[ Miroslav Cvejić @ 08.02.2016. 00:57 ] @
znači sutra preko dana deca mogu da uđu i postave šifru za web access
[ Mile-Lile @ 08.02.2016. 09:33 ] @
da se vratimo na početak... ja lično deci ne ograničavam internet, mislim da je bolje poraditi na navikama nego na restrikcijama ali 'ajde...
kupiš tp link 740n... cirka 1900 u emmi-ju ili polovan za 1000 din... metneš ddwrt...
napravi se poseban VAP (Virtual Access Point) samo za decu... ostali ukućani imaju neograničen net...
na dečijem VAP-u se uključi AP Isolation i Net Isolation da nemogu da pristupaju mreži i menjaju postavke...
preko Cron-a se podesi u koje vreme da se pali i gasi interfejs i kojim danima u nedelji...
ima uputstava na netu... i mirna bačka... Mikrotik i sve ostalo je skuplje...
najjeftinija varijanta a najbolja - razgovarati sa decom...
[ gilopile @ 08.02.2016. 09:54 ] @
+1 za ovo sto je Mile predlozio.
[ Miroslav Cvejić @ 08.02.2016. 10:30 ] @
Sve to Asus ima na ruterima mnogo kulturnije i jednostavnije. Za MAC adresu vežeš raspored kojim danima od koliko do koliko sati radi pristup internetu i to je to. Uvek su nakačeni na WiFi, samo što noću nemaju izlaz na net.

[ Mile-Lile @ 08.02.2016. 13:18 ] @
@Miroslav Cvejić
Ima to svaki ruter koji koristi Linux kernel... samo što to neki imaju u GUI-ju a sa nekima moraš iz konzole...
ASUS isto koristi iptables/netfilter kernel modul i blokira saobraćaj u FORWARD chainu... samo mu je GUI drugačiji... čak i Merlin...
poenta je što ASUSI koji to imaju nisu jeftini...

[ Binary Mind @ 09.02.2016. 18:51 ] @
Pa nije baš da samo skupi ruteri imaju malo naprednije odrađeno filtriranje saobraćaja po MAC adresama. Imaju to i jeftini ruteri. Evo ja imam jeftin ruter koji ima te i još korisnih opcija kao što su "tx power" setovanja i još po nešto. Asusovi ruteri imaju firmver, koji je derivat Tomato firmvera, koji je opet derivat Hyper-WRT-a. Tomato, iako nije dovoljno ažuran, jeste moćan firmver, naravno baziran na Linux-u koji odlično radi sa "Broadcom-based" ruterima. Pošto je ovaj ruter koji sad imam sa Broadcom chipsetom, možda bih i mogao da probam da ga flešnem sa nekom lite verzijom Tomato-a (do 4MB zbog uštrojenog storage prostora na Tendi) ali nemam herca, jer ne želim da ga pokvarim. Sasvim sam zadovoljan kako radi ovakav kakav je.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 09.02.2016. u 20:04 GMT+1]
[ Mile-Lile @ 09.02.2016. 19:48 ] @
Svetu su potrebne različitosti... svi smo različiti, pa u tom moru različitosti svako izabere šta mu godi...
Ja sam naveo tačno model rutera, koliko košta nov, koliko polovan i postavio sliku koja je rešenje problema postavljača teme...
bilo bi lepo Binary Mind da podeliš sa nama koji to Tenda ruter imaš i kako taj ruter rešava problem postavljača teme...
ne znam da li smo se razumeli, ja nisam mislio na filtriranje MAC adresa (wifi pristup mreži)... to može i Huawei koji daje Telekom.
Ja sam mislio na vremensko ograničavanje interneta (po IP, po MAC adresi, po subnetu)... koji to jeftiniji ruter ima i koja mu je cena?
Što se tiče Tomato, i dalje ima jedan od najboljih QoS-a i najlepši GUI. Barem što se mene tiče...
poslednja verzija je bila 2010-te godine (1.28) dakle pre pet godina... prosto se mnogo toga izdešavalo u međuvremenu...
ako ništa drugo skoro 90% l7filtera ne rade... a tendencija je https...
svi skupi ruteri napuštaju MIPS i rade na ARM platformama...
Tomato je razvijao samo jedan programer (Toastman) koji je to radio iz ljubavi i nije imao donacije da nastavi svoj rad... nažalost...
to je sad već baš off topic...
[ Mile-Lile @ 09.02.2016. 20:00 ] @
inače ovo za Tomato da je derivat Hyper WRT-a se ne bih složio...
svi ti frimweri su derivat starog Linksys firmvera koji se vrteo na WRT54G ruteru onom čuvenom plavom/ljubičastom...
pošto su koristili Linux morali su pod GPL-om da objave source code... oni to nisu hteli pa je ekipa "hakera" napravila svoj firmver...
nemačka ekipa iz drezdena je uradila DD-WRT (dd je bila autooznaka za drezden), ekipa iz Petrograda je uradila OpenWRT... kasnije su nastali Tomato (mađari), Gargoyle i ostali...
to je barem priča koju ja znam sa foruma...
[ Binary Mind @ 09.02.2016. 21:25 ] @
Citat:
Mile-Lile:
bilo bi lepo Binary Mind da podeliš sa nama koji to Tenda ruter imaš i kako taj ruter rešava problem postavljača teme...
...Ja sam mislio na vremensko ograničavanje interneta (po IP, po MAC adresi, po subnetu)... koji to jeftiniji ruter ima i koja mu je cena?


Imam Tendu W309R i evo setovanja za ograničavanje vremena...




Ja sam ovaj ruter platio ~3500 din u jednoj domaćoj maloprodaji početkom prošle godine. Sad vidim da je skuplji kad se kupuje nov.
[ bakara @ 09.02.2016. 22:49 ] @
Ima to isto i matora tenda w311 (moja je iz 2010g, ali se jos uvek prodaje i kosta kao i taj tp link 740)

Verovatno u novijim verzijama fw ima jos bolje opcije, ovde ja nisam nista dirao od 2010g
Uz sve to tplink 740 ima slabiji domet i stalno zakucava pa se mora resetovati kada se zakaci dvadeset korisnika.


[ Binary Mind @ 09.02.2016. 22:58 ] @
^
Pa da. I ta ima, kao i ova moja, i ograničenja preko IP adrese (W309R Client Filter Settings/W311 Client Filter) i preko MAC adrese (W309R MAC Address Filter/W311 MAC filter)... Razlika između naše 2 Tende je u čipsetu. Moja ima Broadcom čipset, dok tvoja ima Ralink...
[ Mile-Lile @ 10.02.2016. 07:39 ] @
onda je to još jedan predlog za postavljača teme... vidim da ima Tenda W311R za 1600 din... NOVA i + ne mora da upucava firmver jer to može početnicima da bude noćna mora...
jedino što i na Androidima (ako je telefon root-ovan) i na windows mašinama možeš da spoof-uješ MAC (vrlo lako ima gomila aplikacija na tu temu) a da ne pričam i IP što možeš da promeniš (staviš statik IP na klijentu)... tako da to i nije neka zaštita... odnosno zastarela je. Deca su danas mnogo bistrija nego što se misli... Ono sa gašenjem VAP-a je što se mene tiče najbolja varijanta... mada sada toliko ima "slobodnih" mreža u okruženju da sve gubi smisao... zato kažem treba razgovarati sa decom...
možda je sve ovo bezveze što smo ovde natrućali ali kontam da će nekom koristiti...:)