[ karalejic @ 07.02.2016. 14:48 ] @
Ćao ljudi!
Dakle, studiram Fakultet Tehničkih Nauka u Čačku, smer Informacione Tehnologije, prva sam godina, na budžetu sam, i sve više i više počinje da me 'davi' fakultet.
Pre svega, stručni kadar je zaista nikakav.
Da dam jedan primer, profesor jednog predmeta, pred nas stotinak u amfiteatru ismeva pokušaj studenta da odgovori na njegovo pitanje i indirektno ga ponižava kako bi ispao duhovit.

Da skrenem pažnju sada na sebe, dakle imam 19 godina, i radim kao freelance dizajner(najviše web, UI i UX), koga zanima, neka pogleda portfolio: https://www.behance.net/karalejic11493.
Mogu da kažem da sam za svoje godine dobru sumu novca zaradio, i da samog sebe finansiram jos od 14. godine(nisam radio samo dizajn).

Apsolutno nemam nikakvu volju za učenjem jer znam da od tog znanja koje ''stičem'' na fakultetu nemam apsolutno ništa sem stresa i pokušaja poniženja ukoliko bilo šta pitam, ili neku vrstu ''sreće'' roditelja kad im kažem da sam dobio dobru ocenu.
Što se tiče posla, imao sam par razogovora za posao, mogao sam se zaposliti, ali je problem bilo vreme koje sam mogao da posvetim poslu, jer, grubo rečeno, ceo dan provodim na fakultetu jer su predavanja organizovana tako da ima nekoliko pauza od par sati, a to poslodavcu ne odgovara da ja odlazim, pa da se vraćam.

Inače, trenutno radim na nekim startapovima, i razvijam jednu svoju ideju sa jednim razvojnim timom.

Stvarno ne znam kako da se ponašam i šta da radim, jer ako se posvetim učenju, odreći ću se dobrog dela zarade, a ako se posvetim radu, trpeću nenormalnu količinu kritike od strane porodice, manje-više i ponižavanje, zato što mi se čini da im je najviše stalo da im sin ima diplomu fakulteta i zvanje ''diplominrani softverski inženjer''.
[ pctel @ 07.02.2016. 16:09 ] @
Nikad nemoj da radis ono sto se ocekuje od tebe, vec ono sto smatras da treba. Fakultet se zavrsava zato sto zelis, a ne zato sto to od tebe neko ocekuje. Sto se mene tice, ti si se jasno izjasnio sta smatras - fakultetska diploma te ne interesuje i zelis da ostatak radnog veka provedes kao kadar sa zavrsenom srednjom skolom. Za par godina ces da dodjes ovde i smaras sto je tvoj nadredjeni neko sa diplomom, a provukao se kroz fakultet kao pas kroz ogradu, pa ces pitati koliko je pametno napustiti posao i postati student. Tad ce odgovor biti isti - uradi sta mislis da treba bez obzira sto ce svi misliti da je ludost napustiti posao.
[ peca_90 @ 12.02.2017. 17:15 ] @
Citat:
Koliko je pametno napustiti fakultet i zaposliti se?

Glupo je. Ako za čas zaboravimo da si danas sa SSS u poziciji u kojoj je nekada bio NKV, studije će ti obogatiti veštine i pristupe u više aspekata života. Ako ništa drugo, bar ćeš steći instinkt po pitanju "znam šta ne znam i kako to efektivno nadoknaditi".

Ovo ti govorim kao neko ko je posle srednje škole otišao direktno na posao, pa tek naknadno upisao studije i uspešno ih završio. Sad tek vidim u kakvom bih zaostatku bio da sam ostao sa SSS. I ja sam u srednjoj, kao i posle nje, radio sajtove i animacije, ali veruj mi da će doći dan kada ćeš shvatiti da to nije dovoljno.

[Ovu poruku je menjao peca_90 dana 12.02.2017. u 18:29 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 12.02.2017. 18:35 ] @
I ja sam da je glupo napustiti faks.Mozda i godine koje imas konfuzno donosis odluke.

Procice vreme dobrog posla,mozda ce morati nesto da modifikujes i kad tad ce ti zasmetati SSS.Bices u jednom trenutku

degradiran,razloga i situacija na pretek da ces debelo sebe kriviti za propustenim.Ne u bukvalnom smislu nikad nije kasno ali

u jednom momentu ce za neki posao nekom samo ta ,titula faks,biti od krucijalnog znacaja.

Nemoj zanemariti i srecu roditelja a i ovde imas gomilu ljudi koja je izbegla,borila se da odu preko,rade 2 posla i na kraju su uspeli.

Malo vise volje i sve ce ici svojim tokom.
[ Shadowed @ 12.02.2017. 21:10 ] @
Ja sam napustio fakultet i najveca greska u tome je sto to nisam uradio ranije.
S druge strane, to je vrlo individualno i ne postoji univerzalan odgovor za svakog.
[ Lavlja_Jazbina @ 12.02.2017. 21:15 ] @
Isto ces reci i kada budes napustio zemlju.

p.s Sad cekamo i da Ivan da neki sud.
[ član @ 13.02.2017. 06:41 ] @
Citat:
Shadowed:
Ja sam napustio fakultet i najveca greska u tome je sto to nisam uradio ranije.
S druge strane, to je vrlo individualno i ne postoji univerzalan odgovor za svakog.

sta bio bilo drugacije da si sacekao jos 2-3-4 god. (koliko ti je vec trebalo da diplomiras), pa da si onda krenuo istim putem kao i kada si napustio studije? odmoglo bi ti zvanje (eventualno i znanje) koje bi stekao da si zavrsio fakultet?
[ Braxi @ 13.02.2017. 07:02 ] @
naravno da diploma pomaze ali zaboravio si da diploma nije nesto sto sacekas 2/3/4 godine i hop voila. Treba zrtvovati dosta vremena, energije i ZIVACA za diplomu.
[ član @ 13.02.2017. 07:13 ] @
dobro, evo ispravke pitanja za Šedovd-a:

sta bio bilo drugacije da si ztrvovao jos energije, zivaca i 2-3-4 god. (koliko ti je vec trebalo da diplomiras) vremena, pa da si onda krenuo istim putem... ?
[ krgo @ 13.02.2017. 07:24 ] @
Bilo bi interesantno da se pokretač teme javi posle godinu dana (od kada je tema) da vidimo gde je.
[ Braxi @ 13.02.2017. 07:50 ] @
Citat:
član:
dobro, evo ispravke pitanja za Šedovd-a:

sta bio bilo drugacije da si ztrvovao jos energije, zivaca i 2-3-4 god. (koliko ti je vec trebalo da diplomiras) vremena, pa da si onda krenuo istim putem... ?


verovatno bi bilo. Mozda bi propustio neki momenat. Npr i Bil Gejts je osetio pravi momenat za biznis i zrtvovao je diplomu Harvarda. Mozda je tako nesto slicno i u njegovom slucaju.
[ RoRa @ 13.02.2017. 08:14 ] @
Ako se dobro sećam vetar u leđa Bilu Gejtsu je doneo neshvatljiv propust advokatskog tima IBM-a. Fakultet makar i loš daje diplomcima preko potrebnu širinu u rešavanju problema sa kojima se u radu susreću.
[ Shadowed @ 13.02.2017. 08:45 ] @
Citat:
član:
dobro, evo ispravke pitanja za Šedovd-a:

sta bio bilo drugacije da si ztrvovao jos energije, zivaca i 2-3-4 god. (koliko ti je vec trebalo da diplomiras) vremena, pa da si onda krenuo istim putem... ?

Pa, pre svega, imao bih manje energije, zivaca i 2-3-4god :)
A posle toga i dalje ne bih imao diplomu. Stvar je u tome da se ja nikad nisam uklapao u skolski sistem. Nisam kompatibilan sa takvim nacinom rada i ucenja. U osnovnoj to nije predstavljalo veliki problem jer je bila prelaka a i srednja manje-vise. No, fakultet je mnogo ozbiljnija i obimnija stvar i tu vise nije islo tako.
Verovatno bi stvari bile drugacije da je od pocetka osnovne skole postojao neko ko bi razumeo situaciju i radio sa mnom na takav nacin da uspem da se prilagodim (verovatno bih osnovnu zavrsio 1-2god ranije). No, kao sto kazu, za prosutim mlekom ne vredi plakati :)
[ Lavlja_Jazbina @ 13.02.2017. 08:50 ] @
I sad ti nama kazi tako natproseno pametan.Kako nisi negde preko a razmisljas o tome?

Onako,bas me zanima sta ces napisati.Ako hoces,vase visocanstvo.
[ Shadowed @ 13.02.2017. 09:22 ] @
Nisam ja nesto natprosecno pametan. Ako to zakljucujes na osnovu ovog sto sam napisao o ranijem zavrsavanju osnovne, razlog je drugi. Rano su me zanimale takve stvari pa sam cirilicu i latinicu naucio citati i pisati pre osnovne, kao i brojeve i racunske operacije na nivou drugog razreda. Uz ustedu vremena na dva glavna predmeta ostalo sam mogao ici brze. I radije bih da sam ustedeo 1-2 godine nego da sam bio skorz odlican. Dakle, nije stvar u nekoj velikoj pameti nego u zainteresovanosti uzrastu pre skole.

Sto se inostranstva tice, interesovanje za odlazak mi je sve manje jer sto vise ovde napredujem, to mi je manja volja da to prekinem da bih otisao.
[ član @ 13.02.2017. 09:25 ] @
Citat:
Shadowed:Stvar je u tome da se ja nikad nisam uklapao u skolski sistem. Nisam kompatibilan sa takvim nacinom rada i ucenja.

to je samo izgovor, kao da su svi drugi koji studirali i zavrsili fax bili "kompatibilni"?! ali OK... individualna stvar - kao sto si i sam rekao.
[ dejanet @ 13.02.2017. 10:03 ] @
@Shadowed:

Isti si moj mladji buraz, koji je bio vukovac u osnovnoj, plus nagrade sa republickih takmicenja i ladno napustio Matematicku gimnaziju na pola, pa zavrsavao neki levu srednju vanredno. Opet je sevnuo kada je uradio prijemni 100%, ali je napustio i fax prve nedelje. Sve mu to nije smetalo da sta god je radio bio odlican, nabio 20+ godina radnog staza, sve vreme sa odlicnom platom. Zavrsio je fax ovih dana.
[ Braxi @ 13.02.2017. 10:12 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
I sad ti nama kazi tako natproseno pametan.Kako nisi negde preko a razmisljas o tome?


al ste dosadno ostavote coveka na miru. Sto nisi zavrsi faks, sto nisi preko... )))
[ X Files @ 13.02.2017. 12:42 ] @
Citat:
Shadowed:
Ja sam napustio fakultet i najveca greska u tome je sto to nisam uradio ranije.
S druge strane, to je vrlo individualno i ne postoji univerzalan odgovor za svakog.


Mislim da je ovo crveno odgovor.
[ ademare @ 13.02.2017. 13:43 ] @
Ljudi jel neko od vas gledao da je ova tema stara malo vise od 1 Godine !

Pokretac je valjda odavno doneo odluku , ne ceka da mu danas posle godinu dana neko kaze sta da radi ! Pa je nekako Besmisleno nastavljati ovako staru temu sa savetima sta da se radi .
[ član @ 13.02.2017. 13:55 ] @
Citat:
ademare: Ljudi jel neko od vas gledao da je ova tema stara malo vise od 1 Godine !

Pokretac je valjda odavno doneo odluku , ne ceka da mu danas posle godinu dana neko kaze sta da radi ! Pa je nekako Besmisleno nastavljati ovako staru temu sa savetima sta da se radi .

pa ko prica o pokretacu teme!? diskutujemo generalno o pitanju koje je u naslovu teme postavljeno... sa akcentom na Shadowed-a :)
[ DaliborP @ 13.02.2017. 14:32 ] @
Pokretac teme je sa 19 godina vec znao sta radi i u kom pravcu zeli da mu se razvija karijera, sto je po meni retkost za nekog takog mladog(i pohvalno). Ako neko ima takav fokus i zelju, nije uopste pogresno da napusti klasicne studije i da se posveti karijeri, sto u principu ne znaci da prestaje da uci, vec mu ne treba fakultet da ga usmerava sta zeli da uci.

Iz mog iskustva vecina studenata sa 19-20 godina nema pojma sta zele da rade, i studiranje im moze obezbediti da imaju neki fokus ili bar dati vreme da saznaju sta zele da rade. Ja sigurno nisam bio siguran sta hocu da radim sa 19 godina. Najveci problem sa studijama su zastarele instucije i programi, odnos profesora i studenata, program itd. Ali to je opet neki drugi problem.
[ Lavlja_Jazbina @ 13.02.2017. 19:18 ] @
Citat:
Shadowed:
Nisam ja nesto natprosecno pametan. Ako to zakljucujes na osnovu ovog sto sam napisao o ranijem zavrsavanju osnovne, razlog je drugi. Rano su me zanimale takve stvari pa sam cirilicu i latinicu naucio citati i pisati pre osnovne, kao i brojeve i racunske operacije na nivou drugog razreda. Uz ustedu vremena na dva glavna predmeta ostalo sam mogao ici brze. I radije bih da sam ustedeo 1-2 godine nego da sam bio skorz odlican. Dakle, nije stvar u nekoj velikoj pameti nego u zainteresovanosti uzrastu pre skole.

Sto se inostranstva tice, interesovanje za odlazak mi je sve manje jer sto vise ovde napredujem, to mi je manja volja da to prekinem da bih otisao.

To sa citanjem i slovima pa i pisanjem sa obe maltene podjenako obe ruke znam iz licnog iskustva,nego....logujem se a ti napisao post pre

2 sec i onda malo se nasalim.

Nego da pojurimo pokretaca teme,bas me zanima sta je uradeo.:).
[ Zlatni_bg @ 13.02.2017. 22:42 ] @
Pobeg'o iz zemlje ;)
[ zwischenberger @ 14.02.2017. 07:29 ] @
Meni sin da dođe i da kaže da neće da studira jer ima ideju za start-up, najblaže rečeno bih bio iznenađen, tako da bih i ovog dečka posavetovao kao i svog sina: završi fakultet.
[ DaliborP @ 14.02.2017. 09:23 ] @
Ako neko od 18-19 godina zaradjuje i jos ima ideju za startup, pitanje je da li ga treba ograniciti fakultetom. A i ako mu startup pukne, i dalje ce biti mlad da se vrati na studije :-)
[ anon115774 @ 14.02.2017. 11:07 ] @
Ja sam za poslednjih 15 godina radio u nekoliko velikih firmi (banaka uglavnom) i ni jedan jedini put mi pitanje fakulteta nije predstavljalo problem prilikom zaposljavanja/napredovanja/menjanja pozicije (a bilo je svega i svacega do sada...).

Jedino gde mi je pitanje fakulteta bilo postavljeno jeste prilikom apliciranja za radnu dozvolu za Austriju i to ne od strane poslodavca nego od strane drzave (jer ne moze "kljucna radna snaga" da bude sa srednjom skolom).

Tako da izvucite sami zakljucak cemu sluzi fakultet :)
[ član @ 14.02.2017. 11:34 ] @
ti bi, da nisi imao zavrsen fax, samo sa srednjom ekonomskom npr. uspeo da dodjes na takvu poziciju gde bi ti se ukazala prilika da naucis to sve sto si naucio sto te je posle i kvalifikovalo da ti Austrijanci ponude prvi, pa drugi, pa treci (koji vec) posao!? ne bi se mrdnuo od saltera da nisi imao zavrsen fax... da se ne lazemo!

moje iskustvo sto se tice dplome je slicno takvo: u firmi u DE nisu trazili ni da vide da li imam uopste diplomu, za vizu mi diploma nije bila potrebna jer imam EU-pasos, znaci ispada da bi i bez faksa mogao da radim ovo sto sad radim i bio ovde gde sam sad! e pa bio bi k*rac! kao sto sam negde vec na forumu pisao, iako na faksu nisam nista naucio vezano za posao, taj papir mi je bio NEOPHODAN da bi usao na igranku! posle toga sve je islo svojim tokom... bez diplome nikako, bar u mom slucaju i verovatno slucaju mnogih drugih.
[ DaliborP @ 14.02.2017. 11:44 ] @
Za igranku je vazno da znas da pleses, a ne da li imas diplomu iz plesne skole.
[ Lavlja_Jazbina @ 14.02.2017. 11:46 ] @
Citat:
bez diplome nikako, bar u mom slucaju i verovatno slucaju mnogih drugih.

Nece da priznaju,ziv je.
[ član @ 14.02.2017. 11:50 ] @
Citat:
DaliborP:Za igranku je vazno da znas da pleses, a ne da li imas diplomu iz plesne skole.

pa kako da naucis ako nece da te puste unutra?
[ zwischenberger @ 14.02.2017. 11:59 ] @
To je i moja poenta, fakultet mene nije naučio bogzna koliko praktičnih znanja, već me je naučio da, iako se baviš onim čime voliš, bude uvek:

→stvari koje ne voliš da radiš/učiš a moraš, kao i danas na radnom mestu
→rokovi koji se moraju ispoštovati hteo ti ili ne: projekat na poslu/ispit na fakultetu
→"snalaženje", bivanje na pravom mestu na pravo vreme, razdvajanje bitno od nebitnog, formulacije pravih pitanja itd.

Svestan sam da i moje dete može doći sutra i reći "Zašto bih ja studirao" i zato već na vreme pripremam argumentaciju i nikako ne bih voleo da potroši dve godine "tražeći sebe", ma koliko mu je ideja za start-up dobra :-)
[ DaliborP @ 14.02.2017. 12:25 ] @
Citat:
zwischenberger: To je i moja poenta, fakultet mene nije naučio bogzna koliko praktičnih znanja, već me je naučio da, iako se baviš onim čime voliš, bude uvek:

→stvari koje ne voliš da radiš/učiš a moraš, kao i danas na radnom mestu
→rokovi koji se moraju ispoštovati hteo ti ili ne: projekat na poslu/ispit na fakultetu
→"snalaženje", bivanje na pravom mestu na pravo vreme, razdvajanje bitno od nebitnog, formulacije pravih pitanja itd.

Nije nemoguce da neko te stvari nauci i bez fakulteta. Ne svi, naravno, ali sigurno ima pojedinaca koji ranije sazrevaju i imaju jasniju sliku onog cim zele da se bave. Ne znam zasto je to toliko tesko prihvatiti.

Ako jedan klinac od 18 godina sebe izdrzava od programiranja, radi freelancing i ima planove za start up, sta je tacno lose u tome da se posveti tome umesto da ide na drzavni fakultet i uci predmete koji ga nikad nece zanimati?

Citat:
član:
Citat:
DaliborP:Za igranku je vazno da znas da pleses, a ne da li imas diplomu iz plesne skole.

pa kako da naucis ako nece da te puste unutra?

Ako dobro znas svoj posao, siguran sam da ce biti dovoljno zainteresovanih da te dovedu, bez diplome ili sa. Ako ne znas, dzaba i 3 diplome.
[ @ 14.02.2017. 12:48 ] @
Citat:
DaliborP: Ako dobro znas svoj posao, siguran sam da ce biti dovoljno zainteresovanih da te dovedu, bez diplome ili sa. Ako ne znas, dzaba i 3 diplome.

pa upravo se o tome radi... da bi dosao na mesto gde ces biti u prilici da dobro naucis svoj posao potrebna ti je diploma, bar u Srbiji! radno mesto na kom sam naucio to na osnovu cega sam dobio sledeci posao je bilo inzenjersko mesto i da nisam imao diplomu od tog posla ne bi nista bilo. isto to sam i u prethodnim postovima napisao i ne vidim sta ti tu nije jasno?
[ DaliborP @ 14.02.2017. 13:23 ] @
Citat:
član : pa upravo se o tome radi... da bi dosao na mesto gde ces biti u prilici da dobro naucis svoj posao potrebna ti je diploma, bar u Srbiji!

Ako pricamo o IT-ju, to nije tacno.
[ VladaSu @ 14.02.2017. 13:29 ] @
Citat:
zwischenberger:
To je i moja poenta, fakultet mene nije naučio bogzna koliko praktičnih znanja, već me je naučio da, iako se baviš onim čime voliš, bude uvek:

→stvari koje ne voliš da radiš/učiš a moraš, kao i danas na radnom mestu
→rokovi koji se moraju ispoštovati hteo ti ili ne: projekat na poslu/ispit na fakultetu
→"snalaženje", bivanje na pravom mestu na pravo vreme, razdvajanje bitno od nebitnog, formulacije pravih pitanja itd.

Svestan sam da i moje dete može doći sutra i reći "Zašto bih ja studirao" i zato već na vreme pripremam argumentaciju i nikako ne bih voleo da potroši dve godine "tražeći sebe", ma koliko mu je ideja za start-up dobra :-)


Ako vec ovo nisi skontao u osnovnoj skoli zasto si 5 godina studirao kada si mogao otici godinu dana u vojsku i sve to nauciti mnogo bolje u kracem roku?
[ @ 14.02.2017. 13:31 ] @
Citat:
DaliborP:Ako pricamo o IT-ju, to nije tacno.

a to je jedino zanimanje na svetu za koje postoji fakultet?!
[ DaliborP @ 14.02.2017. 13:34 ] @
Nije, zato i kazem - ako pricamo o IT-ju, onda to ne vazi. Tema se i odnosi na IT struku koliko sam ja zakljucio.
[ VladaSu @ 14.02.2017. 13:41 ] @
Citat:
član :
Citat:
DaliborP: Ako dobro znas svoj posao, siguran sam da ce biti dovoljno zainteresovanih da te dovedu, bez diplome ili sa. Ako ne znas, dzaba i 3 diplome.

pa upravo se o tome radi... da bi dosao na mesto gde ces biti u prilici da dobro naucis svoj posao potrebna ti je diploma, bar u Srbiji! radno mesto na kom sam naucio to na osnovu cega sam dobio sledeci posao je bilo inzenjersko mesto i da nisam imao diplomu od tog posla ne bi nista bilo. isto to sam i u prethodnim postovima napisao i ne vidim sta ti tu nije jasno?


Ako pricamo o IT sektoru... Moj drugar je napustio SREDNJU skolu 2 meseca pred zavrsetak jer je zaradjivao 10 prosecnih plata od programiranja i imao 50 ponuda za posao.
U IT sektoru niko te nikada nece zaposliti da bi te naucio jer to znaci da te nikada nece nauciti. Ko je lud da ti daje platu i da te uci necemu 1-2 godine a da se sanse da to naucis 2%?

Meni se javilo u zadnjih 10 godina preko 40 ljudi (vecina studenata) da hoce da nauci da programira. Znas li koliko ih je naucilo? NULA.
Prvi problem je sto svi misle da cu ja da pricam a oni da slusaju pa kao u srednjoj skoli kada je ispitivanje da nauce napamet zadnje tri lekcije.
Drugi problem je sto misle da mogu da odvoje nedeljno jedan dan 2-3 sata i da nauce. Minimum je 2-3 sata dnevno. Minimum!!!!
Treci problem je sto dok ja pricam sve to izgleda lako i nece da sednu i nauce.

Onda sam promenio tektiku. Dao sam tutorijale. NIKO NIKADA posteno do kraja nije odradio neki tutorijal od 50 strana.

Na kraju sam dosao do zakljucka da onaj ko zeli da nauci on ce nauciti tako sto ce sesti kuci za racunar i uciti jer ima internet, milion knjiga, tutorijala, online kurseva.

Ja kao poslodavac se pitam koliko si ti sposoban ako moram da te ucim necemu sto si mogao sam da naucis?
Brate imas internet, sedni, uci, javi se i imas 1000e platu za pocetak ali barem nesto da znas a to barem nesto je dosta vise nego na sa faksa.

A ako ces da ucis da 'pleses' onda lepo platis to ucenje pa ti ako hoces nauci ako neces ne moras.

[ @ 14.02.2017. 13:52 ] @
dobro, evo ogradjujem se na druge profesije koje nije moguce nuciti iz tutoriala.
[ DaliborP @ 14.02.2017. 13:54 ] @
Ne mislis valjda da postoje samouki doktori ili advokati?
[ jablan @ 14.02.2017. 14:01 ] @
Citat:
DaliborP:
Nije nemoguce da neko te stvari nauci i bez fakulteta. Ne svi, naravno, ali sigurno ima pojedinaca koji ranije sazrevaju i imaju jasniju sliku onog cim zele da se bave. Ne znam zasto je to toliko tesko prihvatiti.

Ako se ne varam, @zwischenberger živi u DE, a tamo se programiranje jako efikasno može naučiti i kroz Berufsausbildung (famozno dualno). IT firme su pune tzv. "Azubi"-ja koji, premda zarađuju prilično slabo, imaju priliku da uče kroz praksu, a zanati poput programiranja su odlični za to.
[ VladaSu @ 14.02.2017. 14:10 ] @
I doktor bi mogao biti samouk da mu obezbedis dovoljan broj ljudi na kojima ce da vezba :)
Za nekoga u IT sektoru dovoljan je jedan racunar.
To je razlika izmedju IT-a i vecine drugih profesija. Druge profesije zahtevaju praksu koju ne mozemo sami sebi obezbediti a da bi se neko bavio sa nama na praksi
onda diplomom mu potvrdjujemo da imamo dovoljno predznanja.
Osim toga niko ne zeli da bude samouk doktor ili advokat jer bez diplome ne moze postati doktor ili advokat jer same te profesije to ne dozvoljavaju dok
recimo dizajner moze biti i sa faksom i bez faksa jer te profesije to dozvoljavaju.
Mozda da kod nas informaticki fakulteti imaju dobar program i da daju lepo znanje i da 90% studenata kada diplomira zna da radi svoj posao, mozda bi onda situacija bila drugacija.
Sve dok 5% njih sto zavrsi informatiku zna i da radi svoj posao a ostalih 95% nikada ne nauce i zaposle se u call centru neke banke i slicno.. sve dok je tako informaticka diploma nece imati neku vrednost.
Jednostvno diplomu i skolu ne prati dovoljno znanje.
[ @ 14.02.2017. 14:25 ] @
Citat:
VladaSu: Jednostvno diplomu i skolu ne prati dovoljno znanje.

opisao si situaciju na svim tehnickim fakultetima u Srbiji.
[ Aleksandar Đokić @ 14.02.2017. 23:17 ] @
Ej aj sad... jedan racunar je dovoljan ako bas hoces programiranje, ili pravljenje sajtova. Hoces li da se bavis npr administracijom, narocito ozbiljno, treba ti oprema.
[ Braxi @ 15.02.2017. 10:28 ] @
meni je na faksu bilo super. Studirao sam ekonomiju koju sam naravno samovoljno odabrao i ucio zanimljive mi stvari.

Osnove ekonomije, mikro, makro ekonomiju, racunovodstvo, finansijsko izvestavanje, reviziju internu i eksternu, korporativne finansije, bankarski sistem, monetarnu ekonomiju, poslovno pravo investicije, vaulaciju aseta... Meni prosto na prosto nisu jasni ljudi koji kazu da se na faksu nista ne uci, kao i oni koji ocekuju posle diplomiranja da bas sve znaju.

Ne kazem da nisam i sam mogao da naucim, ali mnogo je bolje kad ti neko obajsni, a potom te i ispita. Dalje, na faksu sam stekao vecne prijatelje i kolege od kojih su mnogi sada vec i uticajni ljudi i uspesni biznismeni. Medjusobno se pomazemo koliko mozemo.

Drugo imam status akademskog gradjanina sto verovali ili ne i dalje mnogo znaci. Kada ste kulturna i obrazovana osoba sasvim vas drugacije primaju ma gde da se pojavite...
[ VladaSu @ 15.02.2017. 15:01 ] @
@Braxi "Studirao sam ekonomiju koju sam naravno samovoljno odabrao i ucio zanimljive mi stvari."
To je sustina i ako je tako onda ti spadas u onih 5%.

@Aleksandar Đokić Mislim da na jednom racunaru mozes da simuliras skoro svaku mrezu koju zelis da administriras.
[ Ivan Dimkovic @ 15.02.2017. 16:00 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Isto ces reci i kada budes napustio zemlju.

p.s Sad cekamo i da Ivan da neki sud.


Nemam nikakav sud, posto je odgovor na to pitanje nesto sto samo osoba koja ga postavlja moze da pruzi.

Da li napustiti fakultet i zaposliti se? Stvar racunice i analize trzista rada: koliko imas iskustva, koliko se to placa i sta ces dobiti / sta gubis na duze staze nemanjem zvanja. Takodje, ukalkulisati i ne-finansijske faktore. Odgovor: individualan.

Da li zapoceti privatni biznis umesto studija je slicno pitanje kao i da li zapoceti startup umesto placenog posla u vecoj firmi. Preuzimas rizik, moze ti se vrlo isplatiti ali moze i da te kosta novca i vremena i da budes u situaciji da moras ponovo da kreces od proslog koraka, samo sa N izgubljenih godina. Isto tako, ako propustis momenat, mozda ti se nece nikad pruziti sansa koju imas u tom momentu pa si opet izgubio nesto.

Fakultet je najmanje rizicna opcija, bas kao sto je i rad u velikoj firmi od 9 do 5 najmanje rizicna opcija. Sa druge strane, postoje i druge opcije i za neke ljude su one mnogo bolje, dok za druge ljude to nisu opcije uopste. Takodje, studiranje ima neke druge prednosti koje nisu materijalnog tipa i koje nemaju lako dostupan ekvivalent van.

Mislim da je iskrenost sa samim sobom i stavljanje relevantnih stvari na papir, sta mozes, sta imas i sta hoces najpametnija stvar.

Ako nisi iskren prema sebi i svojoj situaciji, to je recept za pogresne korake.
[ R A V E N @ 20.02.2017. 04:07 ] @
Glavno je težiti tome da se bude finansijski i materijalno neovistan i dovoljno produktivan. A fakultet je naravno plus.

Problem kod nekih je što, kad završe fakultet, znanje im malo poraste, a mudrost još manje. Ali im zato taština poraste do kosmičkih razmjera, pa znam primjer uspješnog doktora koji piše "umne" post-ove na blog-u gdje savjetuje Trump-a i Putin-a kako voditi svijet.

Hajde da je to stvarno korisno, ali radi se o puno blesavih stvari. Detalje sam jako izmjenio, ali riječ je o stvarnoj osobi.
[ Aleksandar Đokić @ 20.02.2017. 21:33 ] @
@VladaSu

Aj npr hocu da simuliram AIX? Jel mozes da mi objasnis kako da ga instaliram?


Da ne bude da kradem temu, napustiti faks nije pametno uopste. Samo sto pre zavrsiti, ili jos bolje paralelno raditi "svoje" stvari.