[ Ivan Dimkovic @ 11.02.2016. 16:15 ] @
http://www.bbc.com/news/science-environment-35524440
http://arstechnica.com/science...tors-spot-gravitational-waves/

LIGO projekat je danas objavio prvu detekciju gravitacionih talasa.

LIGO instrumenti su detektovali spajanje dve crne rupe, mase 29 i 36 suncevih masa (!). Sudar ova dva objekta je pretvorio energiju 3 sunca u gravitacione talase - za delic sekunde.

Iako se radi o nezamislivoj kolicini energije, do nas se ceo dogadjaj moze registrovati samo sa najpreciznijim instrumentima napravljenim za tu namenu, LIGO laserskim interferometrima.

Iako su gravitacioni talasi deo fizicke teorije stare jedan vek, generalne teorije relativiteta, njihova detekcija ce otvoriti novi nacin na osmatranje univerzuma.
[ ad0lf @ 11.02.2016. 21:16 ] @
Jesu dobro proverili kablove, da ne bude kao sa onim neutrinima što su brži od svetlosti.
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2016. 08:10 ] @
Imali su 2 instrumenta na dva razlicita mesta, losi kablovi ne mogu da objasne pojavu karakteristicnog potpisa u 2 nezavisna instrumenta i sa vremenskim kasnjenjem jednakim teorijski predvidjenom brzinom prostitranja gravitacionih talasa.

LIGO je 15 godina star projekat - jako mnogo vremena su posvetili upravo na iskljucivanju izvora greski.

Uzgred, u slucaju koji navodis je odmah bilo jasno da se radi o vrlo hipotetickoj tvrdnji koja bi zahtevala novu fiziku. Ovde se radi "samo" o jos jednom potvrdjivanju odavno prihvacene fizicke teorije.
[ nkrgovic @ 12.02.2016. 08:45 ] @
Vala bas samo. Usput je i potvrda da postoji instrument koji moze da meri tako nesto, sto znaci da moze da se koristi i za dalje proucavanje, plus potvrda da nesto sto je moralo da postoji konacno mozemo i da merimo. Usput ocekujemo jos par sitnica, od kojih je jedna i ovogodisnja Nobelova nagrada. :)

Ovo je veliki pomak, kako za inzenjeriju koja pravi ovakve uredjaje tako i za teoreticare koji mogu da koriste rezultate tih posmatranja. Ja sam iskreno odusevljen.
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2016. 09:01 ] @
@nkrgovic,

Mislim da je Nobelova nagrada svakako zasluzena, ovo je bukvalno otvaranje novih ociju, ekvivalentno izmisljanju optickog teleskopa, radio teleskopa i sl... u buducnosti cemo imati gravitacioni teleskop. Dodavanje novih LIGO-tip uredjaja (vec se radi na tome u Japanu i Indiji) ce omoguciti i precizniju detekciju lokacije gde se dogadjaj desio.

Mozda ce ovaj dogadjaj takodje naterati USA da razmisli o finansiranju (od koga su odustali) trenutno samo-EU projekta LISA/eLISA, gde bi se detektori gravitacionih talasa poslali u L-tacke - daleko od interferencije zemaljskih desavanja. Trenutno je misija planirana za 2032 :(

Medjutim, mislim da bi nagrada ove godine bila preuranjena. Prica se da je vec detektovano jos 4 dogadjaja i bilo bi dobro da prodje bar neko vreme u analizi rezultata.

Deadline za podnosenje kandidata za ovogodisnju Nobelovu nagradu je 1 Februar.

Interesantno, LIGO rad koji objasnjava detekciju (https://journals.aps.org/prl/pdf/10.1103/PhysRevLett.116.061102) je datiran 12-im Februaraom u PRL, prispeo je u PRL 21-vog Janauara.

Postoji ne tako mala mogucnost da su se vec prijavili tik posle zavrsene analize podataka, mozda negde u Januaru.

Ali sve to je prilicno nategnuto i, IMHO, ne deluje dobro za struku da se stvari guraju za nagradu najbrze moguce.

Iako je rezultat najverovatnije tacan i najverovatnije ce biti potvrdjen jos vise puta (mozda i sa dodatnim instrumentima u Virgo projektu) do sledece godine, bilo bi dobro sacekati da se "slegne prasina" i stvar bude potpuno spremna za nagradu koju zasluzuje.
[ nkrgovic @ 12.02.2016. 10:27 ] @
Uh, to sam gravitacionim teleskopom u Lagranzovim tackama nisam ni cuo da neko planira... Super ideja.
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2016. 15:59 ] @
Ameri su odustali od finansiranja eLISA projekta, nadam se da ce sad promeniti misljenje.

Mozda i vidimo misiju pre 2032-ge...
[ Ivan Dimkovic @ 12.02.2016. 22:19 ] @
@nkrgovic,

Sad videh negde da "pouzdan izvor" kaze da je neko nominovao LIGO tim za ovogodisnjeg Nobela.
[ deki77 @ 13.02.2016. 05:39 ] @
U timu koji je otkrio gravitacione talase bio i Vuk Mandić

Citat:
University of Minnesota LIGO research

University of Minnesota School of Physics and Astronomy associate professor Vuk Mandic is one of the leads of a companion paper describing the implications of the observed gravitational waves event.

http://discover.umn.edu/news/s...ars-after-einsteins-prediction