[ Bond123 @ 14.02.2016. 22:15 ] @
Pozdrav svim programerima na forumu. Ono sto bih vas pitao, jeste, kako se dolazi do tog viseg nivoa koristenja Jave(kao programskog jezika)? Vidim da je Java jako mocan jezik sto se tice web aplikacija i nekih jacih (real world) stvari.. Kako se prelazi ta faza od onog klasicnog, ajmo reci, skolskog programiranja, tipa ispisati ovaj broj ili niz svih prirodnih parnih brojeva, do nekog ozbiljnog programiranja, gdje za sebe mozes reci da se bavis programiranjem? Jos nesto, sto bi volio da znam jeste, kako se recimo za neku aplikaciju kombinuje vise programskih jezika. Npr. nesto se uradi u phytonu, nesto u Javi i eto imamo aplikaciju za online placanje o.O kako se sav taj kod kompajlira iz dva jezika, i savrseno uklopi, te stvori gotov proizvod?

Sve ovo sto do sada ucim, a ucim javu par mjeseci tek..moram reci da me nije impresioniralo.. Ucio sam prije C++ i nisam se pomjerio sa te vrste programiranja rjesavajuci zadatke iz nekih zbirki. Sve je to ok, nauci te da razmisljas, ali kako se pocinje ozbiljno baviti ovim poslom?
[ plague @ 15.02.2016. 00:34 ] @
Ranije sam i sam imao slican pogled sto je normalno kada nisi imao prilike da se susretnes sa naprednijim aplikacijama.

U principu nema tu niceg misticnog.

Jezik je sam po sebi alat. Java jeste popularnija za web aplikacije jer je lakse pisati web app u Javi nego u C++ - sto ne znaci da ti ne mozes napisati web app u C++.

Svaki jezik ima set biblioteka koje su razvijane na njemu.
Mozes ih zamisliti kao specijalizovane alate namenjene da postignes nesto. Kao sto za iPhone postoje posebni srafcigeri i sta-sve-ne da se odlepi ekran, itd.
Tako na primer imas Jersey koji je biblioteka(framework da budemo precizni) i sluzi da napravis web API za svoju aplikaciju. On u sebi sadrzi veoma specifican klase, anotacije, interfejse koji sluze da tebi uproste pravljenje API-a.
Mozes napraviti API i koristeci Java servlet, ali imaces dosta bespotrebnog overhead-a i resavati probleme koje su drugi vec resili.

Naprednije programiranje ti se sastoji u identifikovanju komponenti koje ces koristiti ili ako ne postoje napisati.

Dva jezika, zavisno koja su, se najcesce ne kompajliraju zajedno. Obicno su to dve aplikacije napravljene nezavisno gde svaka od njih definise interface ili kanal komunikacije - API.

Kao kada napises aplikaciju u C++ koja sabira 2 broja iz konzole.
Zamisli da umesto rucnog unosenja kada pokrenes aplikaciju zapravo napravis da se brojevi ucitaju kao parametri main() metode: int main(int argc, char** argv)
Ako druga aplikacija koju ti pravis treba da sabere nesto moze da pozove tvoju i prosledi joj brojeve nakon cega dobije rezultat.

Radjenje zadataka iz zbirke ce te upoznati sa osnovnim konceptima, medjutim bibloteke i slicno dolazi s vremenom i potrebom. Dakle nikada neces moci sve da ih znas nego kako susretnes problem naici ces na biblioteku/framework koji ce ti pomoci da resis to.
Npr napisao si tu app za sabiranje i hoces da sacuvas history izvrsavanja.
Logicno bi bilo da ih sacuvas na disku u formatu koji ti hoces, ali mozes da ih sacuvas i u XML-u koji opet mozes sam da pises ili mozes da skines neku od biblioteka koje rade Serijalizaciju/Deserijalizaciju u XML automatski nakon sto im obezbedis par stvari i onda sve to snimis na disk.
Ili ako hoces da sacuvas stvari u bazi videces da postoji JDBC koji ti omogucava da komuniciras s istom, itd.

Jednostavno ides od problema do problema.

Da bi se mogao zaposliti, najcesce je potrebno znati neke od ovih stvari (ili sve) iznad. Pogledaj sta se trazi u Junior poslovima i probaj da napravis trivijalne aplikacije koje koriste navedeno.

---

Edit: Pisanje aplikacija se naravno ne svodi smo na ovo iznad. Postoje generalni principi i pravila koja su iznad jezika. Zato ako hoces da ucis Javu treba nauciti principe programiranja, Objektno Orijentisani Pristup, ahtektura software-a, dizajn paterne itd itd.
Oni sluze da naucis kako da koristis jezik ispravno.
Kao kada bi naucio sve tehnicke karakteristike varilice i znao da je upalis i da saras po metalu. Znanje toga te ne cini sposobnim da zavaris stvari treba. :)

[Ovu poruku je menjao plague dana 15.02.2016. u 01:48 GMT+1]
[ Bond123 @ 15.02.2016. 23:28 ] @
Hvala puno na ovakvom odgovoru..Dosta si mi toga objasnio sa nekim jednostavnim primjerima. Javu trenutno ucim, dok sam C++ zapostavio, ne radi neke bolje iskoristenosti ili veceg trzista nego cisto mi je Java sad nekako dosla u ruke, i odlucio sam da je naucim koliko je moguce. E sad ne znam, gledao sam dosta tih nekih poslova za Juniora, cisto da vidim sta treba da se zna da bi se dobio posao. Ali kakve sve stvari nalazim tamo kao J2EE, pa i sto si ti rekao JDBC, JSPs i odma se obeshrabrim jer nije bas ni da mi je 10 godina pa da imam vremena sve to nauciti dok ne dobijem posao. Naime na faksu sam, i onda kad vidim da se ja nisam pomakao s OOP, ili rekurzije, Interfecea ili sta znam vec..a ovoliko stvari treba da se zna za JUNIORA o.O Ne znam kako uopste da dodjem u dodir s tim ako nemam posao, i nemam priliku da razvijam te neke "slozenije" aplikacije koje ce koristiti sve to sto se trazi. Ali tebi hvala na onakvom odgovoru, citav zivot se uci! :) pozdrav
[ nemnesic @ 16.02.2016. 09:57 ] @
Nemoj da se obeshrabljujes! Sve se moze kad se hoce. Samo ti je potrebna volja i motivacija. Motivacija neka ti je posao i sigurnost da ces moci da se zaposlis. A volja? E to moras sam da nadjes. Ovo sta sve traze za Juniora, to nije nista strasno. To ces sam razumeti kad budes odradio sam neki projekat. Svaka dobra knjiga opisuje te koncepte i videces i sam da nije nista strasno. Znaci recept za uspeh je

1) Procitas knjigu od prve do zadnje strane
2) Procitas je ponovo ali sada radis primere (ako knjiga ima neki projekat / program koji pises dok prelazis poglavlja - jos bolje)
3) Smislis neki program koji sam hoces da napises.
4) Krenes sam da pises i trazis resenja kako se radi na ES, stackoverflow, google, etc
4.1) Apliciraj za neki posao na upwork - za neke sitne pare - jer sada pare nisu bitne toliko dok se ne nacus
5) Apliciras za Junior programera

Ja mislim sa dovoljno truda da mozes sve ovo da postignes za godinu dana.
[ jablan @ 16.02.2016. 10:12 ] @
Potpisujem predloge, samo što bih ja preskočio prva dva i odmah krenuo sa trećim. Meni IT knjige nikad nisu bile od koristi za učenje, već samo za usavršavanje.
[ Bond123 @ 16.02.2016. 12:02 ] @
Ni mene bas knjige ne drze paznju, ali dobro svi smo razliciti. Hvala momci na odgovorima :D
[ dule_ns @ 17.02.2016. 09:47 ] @
Samo da dodam, nije neophodno ali je jako korisno.


Velika većina enterprise java aplikacija ima neku bazu podataka iza sebe, tako da i to obavezno pogledaj, prouči.
[ leka @ 22.02.2016. 18:11 ] @
Enterprise Aplikacija je sirok pojam i maltene svako moze da dodje do neke svoje definicije. Najkrace receno - svaki sistem koji je dizajniran dovoljno dobro da moze da operise unutar kompanije ili organizacije se smatra enterprise sistemom. S obzirom da se od enterprise aplikacije zahteva puno, ona je uglavnom izdizajnirana tako da bude robusna, distribuirana (pozeljno), da moze da radi sa puno korisnika, etc. Ima toliko puno arhitektura koje daju sve navedeno da se o tome moze napisati jedna cela knjiga (nekoliko takvih je vec napisano, recimo "Software Architecture in Practice" (Adison Wesley). U zadnje vreme mikroservis-arhitektura je verovatno najpopularnija, kao i njena "mama" - Service Oriented Architecture (SOA). Za pocetak, predlazem ti da naucis Java EE, recimo JBoss/WildFly stack jer tu imas sve sto ti treba za jednu poprilicno ozbiljnu Enterprise aplikaciju. JPA ti daje persistence, JBoss ti daje business layer, i mozes da koristis Struts i sta vec ne za neki Presentation layer. Isto tako i Java Swing ili JavaFX, sto da ne (ja nemam nista protiv dobrih/"starih" desktop aplikacija).
[ Bynor @ 11.03.2016. 10:45 ] @
Sve ovome kao preporuku bi dodao da pratis video tutoriale. Npr.stede ti vreme, nemoras da citas tekst iz knjige jer profesor prica i radi. Jos ako uzmes neki kurs na Udemy ili Lynda.com itd.dobices sve codove koje koriste u kursu. Imas akcije na Udemy, prati ih mozes kurs da kupis za 15-20 $.