[ pisac @ 16.02.2016. 03:18 ] @
Uvek sam morao KDE 4.8.5 da restartujem ili ubijem posle oko 3 meseca jer rad postane nemoguć ili se blokira. Međutim to mi prilično ide na živce jer imam gomilu stvari koje moram ispočetka da otvaram i povezujem. Sada sam postigao rekord, KDE mi radi već 115 dana , ali je rad u zadnjih mesec dana prilično usporen , a u zadnjih nedelju je dodatno jezivo usporeno sve što nije u fokusu.

Opis problema: Recimo promena fokusa na drugi prozor traje 1-15 sekundi, promena virtuelnog desktopa otprilike isto, a svako skrolovanje sa točkićem na mišu prozora koji je van fokusa je jezivo sporo dok skrolovanje prozora koji je u fokusu nekada radi dobro nekada loše. Skrolovanje povlačenjem klizača ide uvek savršeno glatko, a i rad u prozoru koji je u fokusu je bez ikakvih problema (zato i nisam još restartovao čudo).

E, sada, mene zanima kako da rešim dotični problem a da ne restartujem KDE, dosta mi je više toga. Hoću da nađem način da radim na kompjuteru i održavam sistem upotrebljivim tako da ga ne restartujem nikad, ili bar ne više od jednom godišnje.


Inače, da pomenem da memorija nije problem (trenutno je slobodno 6GB od 16GB RAM-a a swap je velik 11GB, a pre mesec dana je bolje radilo sa mnogo više zauzete memorije), ksysguard mi pokazuje zauzetost memorije i swapa, i otprilike kada i memorija i swap (pojedinačno) dođu blizu 16GB onda je rizik od zaglavljivanja veliki, tako da na vreme ubijam programe koji gutaju i gube negde memoriju. Opera i firefox (i plugin-container) su programi koje redovno moram da restartujem da bi održao sistem u životu bez zaglavljivanja (imam nezamislivu količinu otvorenih tabova, ali kada restartujem browser oslobodim jedno 4GB a ostanu mi tabovi), ali i drugi programi se nekada gube sa gutanjem memorije pa je među njima i sam ksysguard koji sam restartovao kada je zauzeo 3GB (sada zauzima 384KB ). Ali sa ovim usporenjem ne znam šta da restartujem a da mi se očuvaju otvoreni prozori i ne napravim lock-out sebi.
[ calexx @ 16.02.2016. 08:25 ] @
Možda ima veze sa tim što je taj KDE mnogo bajat a ionako se gasi KDE4. Kod mene zauzeće memorije nije preterano (ne mislim na ekstremne situacije) a swap se jedva koristi. Onog trenutka kada nešto počne da guta memoriju i zauzeće rama ode do kraja pa počne i swap da radi, kreće usporenje ... što meni deluje normalno. Pa ne možeš da očekuješ da hard obrađuje podatke onom brzinom kojom to radi ram. Ako ne obratim pažnju i swap ode preko trećine, polovine ... tu je skoro kraj.

Odavno ne držim komp uključen ni preko noći pa nemam iskustva sa dužim radom.
[ pisac @ 16.02.2016. 12:17 ] @
Trenutno pišem sa KDE 3.5 tako da bajatost kao argument ne priznajem
Kde 4 mi se nikada nije sviđao ali moram da ga koristim zbog 64 bita na slekveru, u svakom slučaju nemam nameru da prelazim na bilo šta što nije temeljno provereno ako ne moram (da nisam morao ne bih ni otišao sa ovog KDE 3.5)

Pošto sam tu gde sam, moram da ukapiram koji od ovih servisa je zabagovao (u stvari pogubio memoriju, nagomilao đubre, šta li je već to što se redovno dešava posle 3 meseca), pa da ga restartujem.
[ bachi @ 16.02.2016. 12:31 ] @
Čemu toliki SWAP? Da nije to možda problem?
[ calexx @ 16.02.2016. 13:29 ] @
Nisam mislio na zastarelost nego na podršku a i prilagođavanje programa. Ako koristiš pomenute Operu i Firefox iz vremena kada je taj KDE bio aktuelan, verovatno je manje razloga za brljanje. Ipak, otvaranje stotina tabova u programima koji umeju da odlepe u tim situacijama je verovatniji problem od OS ili okruženja. Da li ti se KDE 3.5 dobro nosio sa tim?

Veliki swap je u rezervi i ako se ceo ram potroši, dobro je da je swap tu. Kod mene se swap pojavi samo ako neki program počne da brlja ali to obično reši sledeći apdejt. Nikad ne otvaram više od pedesetak tabova (ekstremno, inače do dvadesetak) i ram i swap skoro i ne mrdaju, uvek ih imam pred očima i pazim kako se ponašaju.
[ pisac @ 16.02.2016. 13:52 ] @
Ma nisu ni browseri ni swap problem, jer trenutno sam pogasio skoro sve browsere (ostavio sam dva i zauzimaju samo siću od 530MB), a kažem da je bolje radilo i sa više zauzetosti. Nego njega tu jebucka vreme, nešto u nekom procesu pravi neko đubre, i taj proces počne da se gubi.

Na KDE 3.5 sam znao kako da rešim neka blokiranja korisničkog interfejsa, samo ubijem/restartujem kicker (ako dobro pamtim pošto ga sada samo povremeno korisim pa se i ne blokira) i imam sve pokrenute programe, ali na ovom KDE 4.8.5 čudu ne znam šta da ubijem. Probao sam ranije neke varijante, ali ništa od toga ne izađe na dobro tako da na kraju reset mora da radi.
[ jonathan @ 16.02.2016. 18:01 ] @
Upgraduj KDE na 4.14.3 sa ktown. Strahovito je ubrzan u odnosu na taj koji je išao uz slack 14.1