[ risp73 @ 27.02.2016. 19:16 ] @
Imam film u rezoluciji 640x480.
Prilikom snimanja kompakt aparat je greškom držan u "portrait" umjesto u "landscape" položaju pa hoću da "ispravim" sliku.

U programu VirtualDub sam aktivirao filter Rotate image: Right by 90º.

Kod rezultujuće kopije u Codec information dobijam očekivanih 480x640, slika je "ispravljena", ali je na ekranu laptopa razvučena - 853x640 (zadržan je odnos 4:3!).
Na televizoru je slika korektna, problem je očigledno u podešavanju programa VLC na laptopu.
Nadam se da neko zna gdje ovo treba da podesim.
Zahvaljujem
[ gilopile @ 27.02.2016. 19:26 ] @
Precesljaj opcije - desni klik video/always fit window, Aspect ratio i crop. Neka kombinacija mora biti dobitna.
[ risp73 @ 27.02.2016. 21:06 ] @
Hvala na brzom odgovoru.
Prvo sam probao baš ova podešavanja ali bez uspjeha.
Sad sam probao ponovo ali i dalje ne vidim gdje je problem :-(

[att_img]
[ Backy @ 28.02.2016. 17:16 ] @
verovatno televizor detektuje prazan prostor pored slike i sam je razvlači... pogledaj aspect radio televizora
[ risp73 @ 01.03.2016. 08:47 ] @
Programom VirtualDubMode zarotirana slika (.avi) na laptopu je razvučena a na smartTV-u i na dva smartphone-a sasvim korektna.

Programom FormatFactory sam film konvertovao u .mkv i .3gp i tek tu nastaje veselje:
.mkv je sad korektna na laptopu a na televizoru i telefonima nema tona (na jednom telefonu je i slika lošeg kvaliteta, pikselizovana). U slučaju .3gp je na svima razvučena a na televizoru nema ni tona.

.avi i .mkv sam probao i na Macu, samo .mkv daje nerazvučenu sliku.

Ukratko, hvala na odgovorima, ali filmić mi nije dovoljno važan da bi se i dalje zamajavao.