[ Bogdan--Car @ 27.02.2016. 19:56 ] @
Zanima me jel postoji negde prodavnica gde mogu da nabavim kanap za radio-skalu?
[ kladar @ 27.02.2016. 20:13 ] @
Hm...možda.
Ako sam dobro shvatio u pitanju je kanap koji nosi pokazivač stanica na radiu,a povezan je sa promenjivim kondezatorom?
Ja sam u tim slučajevima koristio deblji konac za heklanje,izdržljivi su,a jednom čak i strunu za pecanje i funkcionisalo je....
[ gilopile @ 27.02.2016. 20:14 ] @
Tesko. Mozes iskoristiti kanap za pletenje mreza te debljine ili strunu. A najbolje je skinuti sa nekog raspalog radija. Bar toga ima po otpadima i po nekim RTV servisima, koji ne vole da bacaju staru furdu:)...

Inace, jedan od meni najomrzenijih poslova, menjanje tog kanapa. Jednom sam se patio danima :)

@Kladar bio brzi ovaj put :)
[ kladar @ 27.02.2016. 20:30 ] @
Citat:
gilopile: Tesko. Mozes iskoristiti kanap za pletenje mreza te debljine ili strunu. A najbolje je skinuti sa nekog raspalog radija. Bar toga ima po otpadima i po nekim RTV servisima, koji ne vole da bacaju staru furdu...

Inace, jedan od meni najomrzenijih poslova, menjanje tog kanapa. Jednom sam se patio danima

@Kladar bio brzi ovaj put



Neću više
Hteo sam čoveka da odvratim od tog posla,al ti si se bolje izrazio....
[ gilopile @ 27.02.2016. 20:41 ] @
Koga da odvratis, Bogdana? Lepo od tebe, ali, nazalost, tesko
[ zeoN_Rider @ 27.02.2016. 21:18 ] @
Citat:
Bogdan--Car:
Zanima me jel postoji negde prodavnica gde mogu da nabavim kanap za radio-skalu?


Koja dužina je u pitanju? Inače te prodavnice su zatvorene u prošlom veku.
[ Bogdan--Car @ 27.02.2016. 22:58 ] @
Neznam koja je dužina pošto kad sam skidao ploču spao je kanap i tom prilikomsam ga negde izgubio.Skidao sam ploču jer mi je bio otišao promenjljivi kalem mislim na onaj šraf koji se okreće je proleteo na dole i nisam ga mogao da vratim pa sam zbog toga skidao, ali kad sam to sredio onda sam video da ima dva šrafa koja drže plastiku na kojoj je ušrafljena ta ploča, ali to sam video tek kasno. Ako možete da otkrijete koja je dužina tog kanapa.Model radia je ,,HST-550W''.
[ zeoN_Rider @ 28.02.2016. 00:48 ] @
Citat:
Bogdan--CarModel radia je ,,HST-550W''.


A firma je?
[ Bogdan--Car @ 28.02.2016. 02:16 ] @
Sony HST-550W
[ zeoN_Rider @ 28.02.2016. 09:38 ] @
Prečnik kanapa je 0.5mm a ceo mehanizam je veoma prost. Kanap potraži od prijatelja ribolovca i to onaj pleteni kevlarski. Ne bi bilo loše da ga pre ugradnje provučeš kroz kalafonijum jer u toku upotrebe ne sme da proklizava a kalafonijum ga čini hrapavijim.

[ gilopile @ 28.02.2016. 09:43 ] @
E to za kalafonijum nisam znao. Bas sam koristio taj ribolovacki/ za mreze i proklizavao mi je, pa sam opustao, stezao...radilo je ok, ali pri kraju skale zna da proklize. Eh da sam znao za tu caku :)

Sreca pa mi vise ne donose ta radija, jer kad vidim pokidan kanap, kosa na glavi mi se podigne :D
[ zeoN_Rider @ 28.02.2016. 09:48 ] @
Citat:
gilopile Eh da sam znao za tu caku


Male tajne velikih majstora. Prisetite se violinista i sve će biti jasnije.

Citat:
gilopile

Sreca pa mi vise ne donose ta radija, jer kad vidim pokidan kanap, kosa na glavi mi se podigne


Iz tih razloga se šišam na kratko
[ gilopile @ 28.02.2016. 09:51 ] @
Heheh, bas tako!

Da, da, violina. Ko bi se setio, a imao sam u to vreme uvek po nekoliko grumena kalafonijuma. Ccc...tragedija

Ma nisi trebao da otkrivas to. Javio bi se Bogdan za dan -dva i rekao da proklizava, pa ga pustiti jos par dana da se pati i onda mu reci. :D
[ SlobaBgd @ 28.02.2016. 10:12 ] @
Šta ti je Internet, čudo jedno!
Koliko sam se puta ja namučio kada sam nameštao skinut ili puknut kanap za skalu na radio aparatima, još u vreme kada sam se zezao sa time, i kada nije bilo Interneta da potražim šemu kako je kanap stajao.
Eto, sad svega ime, ali godine stigle... A i sve je manje radio aparata sa analognom skalom.
[ zeoN_Rider @ 28.02.2016. 10:14 ] @
Citat:
SlobaBgd
Eto, sad svega ime, ali godine stigle... :)


Ajde ne brukaj se, mlađi si od mene.
[ vladd @ 28.02.2016. 11:43 ] @
Citat:
E sad, da dodam jedno bitno otkrice, nakon vise gubljenja vremena i mastanja o necemu sto prakticno ne postoji u nekadasnjoj formi. Konac za skalu.

Konac podseca na sadasnje "padobranske" kanape, koji imaju carapicu spolje i najlonska vlakna u sredini. Samo je konac za skalu od 0.8 do 1mm..

Na netu sam nasao razne paketice "kanapa", trazeci "tuning cord", i zahvaljujuci mojoj drugoj aktivnosti, primetio neke slicnosti.

Naime, struna za teski ribolov, za tezine 200-300 libri, potpuno odgovara karakteristikama "tuning cord" kanapa. I sa precnikom od oko 1mm.

Ako se kupuju parcici "tuning cord" kanapa, namenjenih za restauraciju "vintage" aparata, to moze da kosta 20$ za 20m, a ako se kupuje "fishing line", cord ili lure, za 20$ se moze dobiti 500m...


Qvotovo sam sopstveni post sa druge teme, za isti problem..da ne pisem ponovo..

Istina, ovi tanji kanapi se lakse nadju, oko 0,5mm, nekima treba 0,8, a retki su sa 1mm kanapom za skalu.

Problem je u zatezanju, neki biraci su sa promenljivim kondenzatorom, koji je elasticno povezan sa sasijom, se ne pretezu. tu je potreban nesto tanji kanap, sa manje zatezanja, dok biraci sa promenljivom zavojnicom, imaju drugaciji mehanizam i podnose vece zatezanje.
Sto anulira (eventualno) proklizavanje kanapa

Sa ovakvim pecaroskim kanapom nisam imao potrebe za kalafonijumom, a kod svilenkaste strune iz saranskog predveza, ne bi pomogao ni tigar lepak...
[ gilopile @ 28.02.2016. 12:02 ] @
Sad sam malo preturao i nasao neku yoko liniju - plastikaner i radi skala, kanap dosta dugacak i izgleda kao nov. Pa ako se ne snadjes, pisi i poslacu ti pismom...
Ne bi bilo lose da se sazna duzina tog koji je bio...Ali mislim da je ovaj dosta dugacak sto imam...Izmericu kasnije kad raskopam.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 28.02.2016. u 13:19 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 28.02.2016. 13:17 ] @
Citat:
vladd:

Problem je u zatezanju, neki biraci su sa promenljivim kondenzatorom, koji je elasticno povezan sa sasijom, se ne pretezu. tu je potreban nesto tanji kanap, sa manje zatezanja, dok biraci sa promenljivom zavojnicom, imaju drugaciji mehanizam i podnose vece zatezanje.


Postoje servisna uputstva te ne treba previše mozgati.
[ optimizator @ 28.02.2016. 14:49 ] @
Niko se ovde ne bavi ribolovom,a?
Ribolovne pletenice,strune,koje se koriste umesto najlona najbolje odgovaraju za te stvari,u nedostatku originalnih. Prodaju se u kalemovima od 100 metara,ima ih svih debljina i u nekoliko boja.
A možete tražiti i koje su presvučene najlonom,one sigurno neće proklizati.
[ vladd @ 28.02.2016. 21:50 ] @
Ne citas pazljivo
A post mi je najveci..steta sto nije saran
[ zeoN_Rider @ 28.02.2016. 21:59 ] @
Citat:
optimizator:
Niko se ovde ne bavi ribolovom,a?


Ja se bavim ribolovom.

Citat:
optimizator:
A možete tražiti i koje su presvučene najlonom,one sigurno neće proklizati.


Upravo takav 'oće da proklizne.
[ gilopile @ 29.02.2016. 03:07 ] @
Citat:
@SlobaBgd Eto, sad svega ima, ali godine stigle...


Yes how yes no.

@optimizator :D

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 29.02.2016. u 04:22 GMT+1]
[ optimizator @ 29.02.2016. 09:36 ] @
Ups! ))
[ zeoN_Rider @ 29.02.2016. 11:47 ] @
Citat:
optimizator: Ups! ))


Fedex.
[ Bogdan--Car @ 29.02.2016. 19:16 ] @
Gde ima da se nabavi taj kanap za skalu.I nemogu da skinem taj service manual za raj radio.

[Ovu poruku je menjao Bogdan--Car dana 29.02.2016. u 21:03 GMT+1]
[ vladd @ 29.02.2016. 20:43 ] @
http://elektrotanya.com/sony_hst-550w_e_sm.pdf/download.html

Eto pa skidaj sam, da ne trosim dnevni bonus

Idi u prvu prodavnicu ribolovackog pribora i biraj...

Ima i kracih kalemova, za predveze ili lider line...
[ Bogdan--Car @ 29.02.2016. 21:23 ] @
uspeo sam da skinem
[ zeoN_Rider @ 29.02.2016. 22:48 ] @
Citat:
Bogdan--Car: uspeo sam da skinem


I koja je dužina?
[ Bogdan--Car @ 01.03.2016. 00:05 ] @
evo slike.pozz
[ gilopile @ 01.03.2016. 14:39 ] @
@Bogdan

Sad sam premerio...Duzina je 77cm
[ Bogdan--Car @ 01.03.2016. 21:16 ] @
Ti radio aparati sa kanapom i promenljivim kondezatorom su bili manuelni na njima čim tražiš stanicu finije podesiš lošiju stanicu, a dok kod automackog on te stanice koje su malo lošije preskače. U kolima imam automacki radio koji kad tražiš stanice ide automacki i hvata stanice koje imaju jači signal, a nema manuelno traženje. Dok od ovih sa kanapom ti manualno podešavaš stanicu. Moj tata dok je radio u firmi imao je radio (philips) manualni koji i dan danas imamo i kad ode izvan srbije hvatao je i naše radio stanice. Zato su po meni ti radio aparati sa kanapom i promenjljivim kondezatorom (manual) mnogo bolji nego (automatski).
[ kamarad @ 01.03.2016. 21:19 ] @
Bogdane Care, svaka ti je na mestu!
Da se kojim slučajem kandiduješ na izborima, dao bi ti glas bez razmišljanja!
[ zeoN_Rider @ 01.03.2016. 21:20 ] @
Citat:
kamarad
dao bi ti glas bez razmišljanja!


I Ja.
[ kladar @ 01.03.2016. 21:31 ] @
Hm....za vreme (skoro) svakog našeg predsednika,njegova slika je visila na zidu svake kancelarije,a bogami i u kućama.
Šta ćemo kad Bogdan pobedi....svi ćemo morati imati Philips sa kanapom i promenjivim kondenzatorom?
Pa kad malo razmislim...to je i sasvim OK,praktičnije od slike....