[ mmilanov @ 27.02.2016. 21:02 ] @
Pozdrav svima. Imam laptop Acer aspire ES1 512, i desava mi se ponekad da nece da se ugasi. Znaci kad odem na shut down ekran pocrni ali on i dalje radi. Imam Windows 8.1, u biosu imam uefi mod ali prebacio sam na legacy i tako instalirao sistem. Da li ipak treba da se inst. u uefi-ju? Ili to nema nikakve veze sa gore pomenutim problemom? Skenirao sam hard i nije nasao nikakvu gresku... Zbunjuje me to sto ovaj problem nije stalno prisutan, nego ponekad se to desi...
[ iculibrk @ 27.02.2016. 21:12 ] @
Da li si procitao ovu temu: Problem sa gasenjem tj nece da se iskljuci? Mozda nadjes tu resenje.
[ mmilanov @ 27.02.2016. 21:18 ] @
Citao sam dosta tema o ovom problemu, medjutim mene buni sto se to na mojoj masini desava povremeno, znaci samo ponekad, a inace sve ostalo radi odlicno...
[ vinted @ 27.02.2016. 21:31 ] @
Citat:
mmilanov: Citao sam dosta tema o ovom problemu, medjutim mene buni sto se to na mojoj masini desava povremeno, znaci samo ponekad, a inace sve ostalo radi odlicno...

čitao si i to je uredu, a da li si nešto primenio od pročitanog da vidiš da li se taj problem izgubio?
evo pročitaj i primeni ovo, ako već nisi. od nečeg moraš da kreneš da bi rešio to
http://www.askvg.com/fix-windo...bling-hybrid-shutdown-feature/
[ mmilanov @ 27.02.2016. 21:47 ] @
Ok, probacu ovo. Nego kad budem to odradio moracu da sacekam malo da bi video da li je problem resen, bas iz tog razloga sto se to ne desava stalno. Da li po vasem misljenju postoji sansa da ovaj problem bude hardverske prirode? I ima li veze sto nije na uefi modu? Da li to moze da pravi problem?
[ iculibrk @ 27.02.2016. 21:56 ] @
Koliko si ga vremena pustio da se gasi? Kod mene na poslovnom laptopu ponekad kada se laptop vise ugreje isto se monitor iskljuci a laptop tek kada kuler odradi ono sto treba :-).
To sto si prebacio na legacy ne bi trebalo da predstavlja problem. Nego procitaj ovo sto ti je @vinted poslao pa javi da li si resio problem.
[ mmilanov @ 27.02.2016. 22:06 ] @
Pa pustio sam ga najvise 3-4 min. Mozda bi se on i ugasio kad bi sacekao malo duze. Ponekad se desi da se ugasi par sekundi posle pritiska na shut down, tako da sve je moguce. Kontam, da je neki ozbiljniji problem on bi se svaki put pri gasenju tako ponasao, a ne npr svaki deseti put...
[ gilopile @ 27.02.2016. 22:11 ] @
Mozda sam propustio, ali sta lap ustvari radi kada pritisnes dugme za gasenje? Da li ide u shut down ili sleep? Na vecini laptopa koje sam ja drzao u rukama je po defaultu podeseno da idu u sleep.

Ovo pisem samo zato sto si napisao da se lap gasi ( kada je sve ok, kako kazes ) posle par sekundi posle pritiska na dugme za gasenje. Mislim da je to nemoguce, pa cak i da nista nije pokrenuto trajalo bi nesto duze to gasenje.

mozda ode u sleep i vent ce raditi dok se CPU ne ohladi do neke granice, a negde non stop...
[ mmilanov @ 27.02.2016. 22:15 ] @
Ne, nismo se razumeli :-) Mislio sam posle klika na shut down, nisam se lepo izrazio, izvinjavam se ;-) Ponekad se posle klika na shut down u win-u ugasi za par sekundi, a ponekad ono gore pomenuto. E sad, nisam ga nikad pustio da vidim da li ce se uopste ugasiti. A kad se to desi onda mi dugme power ne funkcionise, jedino uspevam da lap prinudno ugasim drzeci to dugme par sekundi...
[ gilopile @ 27.02.2016. 22:30 ] @
Aha, ok.
Na nekim desktop racunarima koji su se isto tako posle gasenja ponasali, resio sam problem ovako:

Startuj, udji u device manager, systerm device/ ACPI thermal zone - desni klik i uninstall / restart laptop
Kada se podigne sistem, opet udji u device manager/System device/ ACPI Fixed Feature Button - desni klik/ uninstall -restart.

Posle toga reinstaliraju se drajveri i racunari su se gasili normalno.

Mozda nije do toga, ali neka ti ostane za rezervu ako ti ovo gore sto su predrozili ne resi problem.

[ mmilanov @ 27.02.2016. 22:37 ] @
E hvala ti, bolje da imam jos opcija za resavanje problema ;-) Nesto sam zab da pomenem, ovaj problem mi je bio ucestaliji kad instaliram Win 10. Na 8.1 mi se samo jednom desilo, a na desetki cesto. Mozda ovo moze da da jos neke smernice...
[ vinted @ 28.02.2016. 00:47 ] @
Citat:
mmilanov:
Pa pustio sam ga najvise 3-4 min. Mozda bi se on i ugasio kad bi sacekao malo duze. Ponekad se desi da se ugasi par sekundi posle pritiska na shut down, tako da sve je moguce. Kontam, da je neki ozbiljniji problem on bi se svaki put pri gasenju tako ponasao, a ne npr svaki deseti put...

ovde kada kažeš da se ugasi za par sekundi... najvše mi liči na problem vezan za fast start up, a to je onaj link koji sam
ti poslao.
uglavnom moja preporuka je da odradiš to i da vidiš kako se ponaša. prati par dana i ako se bude ponovo desilo javi se, pa ćemo pomoći.
[ mmilanov @ 28.02.2016. 00:52 ] @
Ok, hvala svima na pomoci :-)
[ PCBG @ 28.02.2016. 13:56 ] @
Evo da pomenem jos neku mogucnost, da nije slucajno da ti neki program ostane u backgroundu pa windows ceka na njegovo gasenje pre iskljucivanja? Proveri u startap options koji programi ti se pale pri ukljucivanju, probaj da ostavis samo antivirus u startap programima pa restartuj laptop.Kada bude dizao windows ponovo sacekaj da podigne windows i tek onda klikni na shut down i vidi da li ce da se ugasi brzo.
[ mmilanov @ 28.02.2016. 16:42 ] @
Iskljucio sam onaj fast start up, probao par puta da ugasim lap i sve je ok. Merio sam vreme, svaki put mu je trebalo oko 50 sekundi da totalno ugasi masinu, sto je ok. Za sad radi kako treba, videcu ovih dana kako ce se ponasati. Mozda instaliram Win 10 ponovo i podesim ovo. Na desetki je cesce pravio problem, pa me sad zanima da li ce da bude bolje sa iskljucenjem fast start up-a. ;-)
[ mmilanov @ 03.03.2016. 14:14 ] @
Pozdrav svima. Proslo je nekoliko dana i mogu da kazem da sve radi ok. Nije se vise javljao gore pomenuti problem. Instalirao sam Win 10, bas da vidim kako ce da se ponasa, medjutim radi dobro. Iskljucio sam fast start up i instalirao najnovije drajvere za chipset. Praticu jos koji dan ali mislim da je problem resen ;-)
[ balavi @ 03.03.2016. 20:28 ] @
@mmilanov

da , isključi se fast start up i hybrid shutdown:


Disable Hybrid Shutdown Manually
Follow these steps to manually disabled Hybrid Shutdown feature.

- Go to Search, type power options and click on Power Options from search results
- On the left side of the window click on Choose what the power button does
- If needed, click on Change settings that are currently unavailable, under Define power buttons and turn on password protection
- From the enabled options under Shutdown settings section, uncheck Turn on fast startup (recommended) checkbox to disable Hybrid Shutdown.
- Click Save changes button to save the modified settings.
- Close Power Options window when done.

http://windowsreport.com/laptop-wont-shutdown-windows-10/

to kod mene radi i laptop se gasi
[ starisloven @ 11.03.2016. 12:29 ] @
Pozdrav. Ja imam sličan problem. Kada mi laptop radi neko vrijeme i ugasim ga, on se navodno ugasi, ali na laptopu gore obje lampice sa prednje strane. U pitanju je Acer Aspire E5-771g. Instaliran je Windows 10. Kada kliknem na restart, onda se laptop ugasi. Kada se laptop tako ugasi, a gore obje lampice, ništa ne pomaže da upalim laptop, već moram držati par sekundi tipku za paljenje. Kada upalim laptop i odmah ga ugasim, on se bez problema ugasi. Probao sam sa gašenjem brzog startanja i ništa nije pomoglo.
[ vinted @ 11.03.2016. 12:51 ] @
@starisloven
juče si napisao u drugoj temi da ti je pomoglo?
vidi sa windows 10 i tim opcijama koje ima tipa fast startup, hibrid shot down i ne zna šta već nema ili ima
problem može biit svašta. od podešavanja do drajvera
nije to dobro uradjeno u Windows 10 i ima puno problema te vrste, pogotovo ako je malo stariji laptop.
ako si ugasio fast startup i nije do toga onda pogledaj u Device manager, zatim nadji System Devices i otvori ga i
pogledaj da li imaš Intel Mangment Engine Interface. Ako ga imaš pogledaj koja je verzija drajvera. treba da bude 9.5.x.x.x.
ako je veća od ove onda to može da uzrokuje problem kada udje u sleep ili hibernaciju da se ne pali posle.
[ starisloven @ 11.03.2016. 13:10 ] @
Mislio sam da sam riješio problem, ali nisam. Juče nakon dužeg rada i gašenja laptopa, opet isto. Imam intel management engine, i instaliran je zvanični Acerov drajver od 07.07.2015. i verzija je 11.0.0.1157.
[ vinted @ 11.03.2016. 13:24 ] @
Citat:
starisloven: Mislio sam da sam riješio problem, ali nisam. Juče nakon dužeg rada i gašenja laptopa, opet isto. Imam intel management engine, i instaliran je zvanični Acerov drajver od 07.07.2015. i verzija je 11.0.0.1157.

taj ti drajver najverovatnije pravi problem. ako možeš nadji verziju koju sam pomenuo, ako ne , onda probaj sa kompletnom
desinatalcijom tog drajvera i vidi kako se onda ponaša laptop.
[ starisloven @ 11.03.2016. 19:18 ] @
Starije verzije drajvera nema. Ono što sam novo vidjeo jeste bios iz 2016. godine i piše da je za podršku Windowsa 10. E sad, da li bi to riješilo problem, ne znam. Bios nisam sam nikad flešovao, i da pravo kažem, bojim se to sam uraditi.
[ vinted @ 11.03.2016. 19:56 ] @
ako nemaš iskustva sa flešovanjem bios-a nemoj onda da radiš to, mada bi flešovanje bios-a sigurno značajno pomoglo
u radu drajvera i hardvera na tom laptop-u. da li bi pomoglo u ovom konkretnom slučaju? ne znam.
uglavnom probaj jednostavno da onaj drjver deinstaliraš i vidi kako će se ponašati tada laptop.
[ starisloven @ 11.03.2016. 20:07 ] @
Imam dobrog servisera, pa ću njemu odnijeti lap na flešovanje. Reinstalirao sam Intel rapid startup drajver, pa ću nakon sutrašnjeg dana i dužeg rada vidjeti kako će se ugasiti laptop pa javljam rezultat.
[ vinted @ 11.03.2016. 22:45 ] @
ne da REinstaliraš nego da DEinstaliraš taj drajver, ako nisam bio jasan. :)
[ starisloven @ 13.03.2016. 12:41 ] @
Hmmmm. Meni će izgleda jedino pomoći kompletna reinstalacija sistema. Deinstalirao sam Intel rapid storage technologi drajver, pri čemu se u upravljaču uređaja nije pojavio ni jedan uređaj da nema drajvera. Na sajtu Acera nema posebno drajver za Intel management engine interface. Kolega mi je flashovao bios, i ništa nije pomoglo. Jedino da još pokušam u upravljaču uređaja ukloniti ovu stavku Intel management engine interface pa da vidim šta će biti.
[ mmilanov @ 19.05.2016. 10:49 ] @
Evo i ja da se nadovezem. Posle duzeg eksperimentisanja i trazenja, nasao sam na jednom stranom forumu da se taj problem sa gasenjem resava tako sto se u bios-u iskljuci xHCI support ( external usb 3.0 controller). Kazu da hoce da im pravi problem taj usb 3.0 port kog ima na laptopu. E sad, ne znam kako su mislili da se to odradi kad u biosu nigde nema te opcije. Ako neko ima ideju kako bi se ti moglo iskljuciti? Inace citam tamo da je to mnogima pomoglo da rese problem.
Veliki pozdrav svima ;-)
[ salekurton @ 10.10.2016. 00:30 ] @
Jel uspeo neko da resi ovaj problem? Da li ce mozda ako instaliram win7 da se izgubi ovaj problem, imam win10?
[ starisloven @ 10.10.2016. 09:07 ] @
Jesam ja tako što sam skinuo i instalirao drajvere direktno sa intelovog sajta.
[ mstojan @ 21.10.2016. 15:11 ] @
Kod mene se dešava isti ili sličan problem sa gašenjem kompjutera.
Instalirao sam Win 10 na prenosnom kompu Toshiba Satellite L655, pa na prenosnoj tavlici; ASUS TP200SA, Home Win 10 koji ima ekran na dotik, te na oba kompjutera mi se nakon nekoga vremena pojavio isti problem oko gašenja, odnosno, kompjuter se ugasi tek nakon 3-5 minuta.
Pokušao sam sve, od uptate windowsa, pa do provjeravanja i gašenja programa koji se podižu sa windowsima ali, ništa nije ne pomoglo.
Kad pritisnem na start da bi se kompjuter ponovo upalio, onda je sve u redu, ali kada pritisnem da ga totalno zaustavim tada se dešava isti problem, odnosno, komp se ugasi tek nakon 3-5 minuta.
Ako držim tipku na kompu za palenje desetak sekundi onda se komp prisilno ugasi.
Moram da napomenem, da mi se taj problem pojavio samo u win 10 i na kućnom računaru, ali nakon instalacije programa: "Kerish Doctor-a 2016" mi se to popravilo i sad mi se računar normalno i brzo ugasi pošto u kućnom računaru imam namontiran flesh disk i na njemu instalirane windowse.
Mislio sam, da ću rješiti taj problem i na prenosnim kompjuterima sa tim programom, pa sam ga i na njima instalirao,
ali nažalost, na njima taj program nije pomogao.
Razmišljam, da je to sigurno možda neki problem u samim Win 10, jer prije dok sam imao instalirane XP Windowse mi se na kućnom računaru taj problem nikad nije pojavljivao.
Molio bi nekoga da mi neko pomogne i predloži; šta još trebam uraditi da bi taj problem sa gašenjem kompjutera rješio?
Dali je neko možda imao već takav problem u Win 10??
Lijepi pozdrav svim forumašima!