[ Sava @ 29.02.2016. 08:15 ] @
Prijatelj ima skroman računar sa Win XP professional i pitao me je može li da bude na srpskom. Rekao sam da može, ali nigde ne mogu da skinem srpski interfejs. Pokušao sam i na torrentima i ima ga, ali nema od koga da se skine. Ako neko ima možda bi mogao da mi baci na mail.

[Ovu poruku je menjao Sava dana 29.02.2016. u 12:33 GMT+1]
[ plus_minus @ 29.02.2016. 08:27 ] @
Citat:
Rekao sam da može, ali nigde ne mogu da skinem srpski interfejs.


Prva stranica google pretrage ...

Jezički paketi Windows Xp

[ SlobaBgd @ 29.02.2016. 09:54 ] @
Citat:
We are sorry, the page you requested cannot be found.

Ljudi, podrška za Windows XP je ugašena, a ako neko nije razumeo šta to znači, evo primera. Nema nadogradnji za XP, nema Sevice Packa 3... Doduše, sigurno se ti fajlovi mogu naći na third party sajtovima, ali ja se ne bih zakleo da je to bezbedno.
[ kamarad @ 29.02.2016. 10:09 ] @
Ovde preuzmi jezički paket.
Skinut je sa originalnog diska koji sam dobio svojevremeno sa XP-om.

[ bachi @ 29.02.2016. 10:38 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
We are sorry, the page you requested cannot be found.

Ljudi, podrška za Windows XP je ugašena, a ako neko nije razumeo šta to znači, evo primera. Nema nadogradnji za XP, nema Sevice Packa 3... Doduše, sigurno se ti fajlovi mogu naći na third party sajtovima, ali ja se ne bih zakleo da je to bezbedno.

Jedno je da ne izlaze novi pečevi, ali je teško jajarenje skloniti linkove od Sp3 i postojećih pečeva sa MS sajta!
[ SlobaBgd @ 29.02.2016. 10:45 ] @
Slažem se. Ali to ne menja činjenicu da NEMA jezičkih interfejsa, updateova, service packova. Pede*ski od njih, svakako.
Na sreću (i uz malo pameti) ja sam sačuvao sve important updates za XP do zadnje nedelje dok je update radio, preko programa wsus offline upade.
[ Sava @ 29.02.2016. 11:37 ] @
Citat:
kamarad:
Ovde preuzmi jezički paket.
Skinut je sa originalnog diska koji sam dobio svojevremeno sa XP-om.

E to! Hvala najlepše.

MS sajt izbaci poruku "We are sorry, the page you requested cannot be found" što je u skladu sa onim što je Sloba Bgd napisao.
[ plus_minus @ 29.02.2016. 11:39 ] @
Gle stvarno onaj link gore što sam ostavio ne radi.. ili detektuju da sam na linuxu, to jest, nisam pod Xp operativnim sistemom, pa jednostavno nema šta da tražim tu... "We are sorry, the page you requested cannot be found. " .

@Sava

Ako ti je prijatelj i želiš da mu pomogneš, meni se čini da lubuntu ima podršku za srpski. Makar za 50% interfejsa, ako ništa drugo. A ti si takođe vidim, na pravoj platformi, pa eto. Meni je pošlo za rukom da nekoliko svojih poznanika uspešno konvertujem na linux. :) Probaj.
[ valjan @ 29.02.2016. 12:13 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Slažem se. Ali to ne menja činjenicu da NEMA jezičkih interfejsa, updateova, service packova. Pede*ski od njih, svakako.


Pa je li pede*ski i što ne možeš ući u zvaničnu prodavnicu i tamo kupiti lamelu za fiću ili presvlake za tristaća, nego moraš da ih vijaš po oglasima? Taj Windows se ne "proizvodi" godinama, izbacivali su "rezervne delove" neko vreme, i kad im više nije bilo rentabilno obustavili su svako dalje servisiranje, a kupce su obaveštavali o tome godinama. Kome se ne sviđa, neka si kupi vremeplov i neka se vrati deceniju i po unazad...
[ SlobaBgd @ 29.02.2016. 12:26 ] @
Jeste pede*ski i za lamele za fiću ako su ih pobacali iz magacina jer im nije rentabilno da ih drže, a ima još kupaca koji traže te lamele. SP3 ne moraju da proizvode ponovo, da programiraju, razvijaju. Proizvod već postoji, imao je svoje mesto na serverima Microsofta, nije svaka kopija koju preuzmemo unikatna pa ako nas dvesta skida po jedan komad service packa, MS treba da obezbedi mesto za dvesta kopija tog softvera. Dakle, sa strane MS resursa ništa ne bi izgubili da su na serverima ostavili i Service Pack i sve update-ove koji su postojali.
Znamo da MS nije obustavio podršku za XP zbog uštede na serverskim resursima, već zato što je neisplativo da troši kadrovske resurse na održavanje operativnog sistema starog 15 godina. I zbog namere da korisnici pređu na novije verzije Windowsa. Sve ja to razumem i poštujem i odobravam. Ali trebalo je da stare zakrpe i service packovi budu i dalje dostupni za preuzimanje.
[ Sceka @ 29.02.2016. 12:58 ] @
Nije zato sto je Fića toliko star da je rizik voziti ga, rizik kako za vlasnika tako i za svakog drugog. Zato je i zabranjeno zakonom...

Citat:
Znamo da MS nije obustavio podršku za XP zbog uštede na serverskim resursima, već zato što je neisplativo da troši kadrovske resurse na održavanje operativnog sistema starog 15 godina. I zbog namere da korisnici pređu na novije verzije Windowsa. Sve ja to razumem i poštujem i odobravam. Ali trebalo je da stare zakrpe i service packovi budu i dalje dostupni za preuzimanje.

Kad je neisplativo onda je automatski usteda. I dobra je namera da se predje na noviju verziju bilo cega. Iz istog razloga iz kojeg se kupuje najnovija verzija automobila, u skladu sa finansijskim mogucnostima naravno ali svakako se za odredjenu kolicinu novca kojom se raspolaze izabere sto mladji automobil. Kod OS-a je to daleko lakse jer nisu u pitanju veliki novci a odomaceno je da se koriste i narodne varijante.

Jednostavno je neshvatljivo zasto se neki iz petnih zila upinju da dokazu da je pametno koristiti XP u danasnje vreme.


Pozdrav!
[ SlobaBgd @ 29.02.2016. 13:22 ] @
Gde si ti u bilo kojoj mojoj poruci video da se zalažem da neko i dalje koristi XP? Čak sam napisao suprotno, da podržavam MS u nastojanju da se pređe na novije verzije Windowsa. Ali, isto tako ne mogu da prihvatim da je razlog za proizvodnu i prodaju novog automobila, operativnog sistema ili pegle prvenstveno veća bezbednost. Najpre je razlog želja proizvođača da na tržište izbaci novi model u trenutku kada prodaja starog počne da stagnira ili da se smanjuje. To postižu uvođenjem novih mogućnosti u proizvod, dobrom reklamom, ali i prestankom prodaje delova (ili updateova) za taj proizvod. Dakle, nisam siguran da je dobra namera da se pređe na noviju verziju bilo čega. Isto tako, ne razumem "kad je neisplativo onda je automatski usteda". Ja sam rekao da je neisplativo da razvijaju zakrpe, ali da su mogli da ostave već postojeće. Tu nema nikakvih mogućnosti za uštedu: prostor koji zakrpe i service packovi za XP zauzimaju na serverima je minoran, MS ne bi ni osetio da postoje i da se preuzimaju.
[ calexx @ 29.02.2016. 13:58 ] @
Citat:
Sceka: Nije zato sto je Fića toliko star da je rizik voziti ga, rizik kako za vlasnika tako i za svakog drugog. Zato je i zabranjeno zakonom...
Šta zabranjeno zakonom, Fića? Šta da kažem ja ako mi auto ima 41 punu godinu? ;)
[ Djetvan @ 29.02.2016. 16:02 ] @
Mnogi ljudi i dalje koriste Windows XP jer je dobar operativni sistem i nije zahtevan tj. pogodan je starije računare skromnih performansi.
Ja ga imam u multi boot-u pored Windows-a 7 i Linuxa iz jednostavnog razloga što mi je žao da se od njega rastanem !
To je isti rezon kao rezon vlasnika starog auta kome je žao da ga baci jer ga auto još dobro služi !
[ Sceka @ 29.02.2016. 16:24 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Gde si ti u bilo kojoj mojoj poruci video da se zalažem da neko i dalje koristi XP?

Pa nije tebi ni upuceno, odvojena recenica i generalno...

Citat:
Čak sam napisao suprotno, da podržavam MS u nastojanju da se pređe na novije verzije Windowsa. Ali, isto tako ne mogu da prihvatim da je razlog za proizvodnu i prodaju novog automobila, operativnog sistema ili pegle prvenstveno veća bezbednost.

Nije prvenstveno ali svi moguci razlozi su u korist novog. A sto se tice bezbedbosti - nemoj mi reci da je stari automobil isto bezbedan za ucesnike u saobracaju kao novi. Stara pegla isto, gajtan/naponski kabl i jos par stvari - podlozno vremenu, staranju i propadanju, uvecana verovatnoca i rizik od strujnog udara... kocioni sklopovi kod automobila, upravljacki sklopovi... sve je to podlozno starenju i propadanju pa je samim tim i rizik u voznji mnogostruko veci.

Citat:
Najpre je razlog želja proizvođača da na tržište izbaci novi model u trenutku kada prodaja starog počne da stagnira ili da se smanjuje.

Pogresno. Novi model se izbacuje kad je spreman za trziste a izrada novog modela nije uslovljena prodajom starog jer to niko na svetu nikada ne radi - i nema logike > jer se na taj nacin ne bi moglo biti aktuelno i konkurentno na trzistu.

Citat:
To postižu uvođenjem novih mogućnosti u proizvod, dobrom reklamom, ali i prestankom prodaje delova (ili updateova) za taj proizvod. Dakle, nisam siguran da je dobra namera da se pređe na noviju verziju bilo čega. Isto tako, ne razumem "kad je neisplativo onda je automatski usteda". Ja sam rekao da je neisplativo da razvijaju zakrpe, ali da su mogli da ostave već postojeće. Tu nema nikakvih mogućnosti za uštedu: prostor koji zakrpe i service packovi za XP zauzimaju na serverima je minoran, MS ne bi ni osetio da postoje i da se preuzimaju.

Nema tu "dobre namere" jer su proizvodjaci (bilo cega) jednostavno prinudjeni da slede inovacije i napredak u svom polju a na sveukupnoj osnovi napretka civilizacije u svim segmentima - inace ce ubrzo propasti, nece ih biti, pregazice ih vreme/ostali... ako to ne razumes, a ocigledno ne razumes - nije ni cudo sto tako postavljas stvari.

"ali su mogli da ostave" - a zasto? Da budu "dobre duse", da imaju "dobru nameru" i ostalo a rec je o poslu a ne privatno. U poslu nema tih fora i fazona koje se mogu samo i iskljucivo primenjivati na licnom/privatnom nivou. Ne kapiras ti to?


Pozdrav!
[ Sava @ 29.02.2016. 16:39 ] @
Citat:
plus_minus:
@Sava

Ako ti je prijatelj i želiš da mu pomogneš, meni se čini da lubuntu ima podršku za srpski. Makar za 50% interfejsa, ako ništa drugo. A ti si takođe vidim, na pravoj platformi, pa eto. Meni je pošlo za rukom da nekoliko svojih poznanika uspešno konvertujem na linux. :) Probaj.
Pa ne, Linux nikako! Prvo zato što je moje lično mišljenje da je za prosečnog desktop korisnika Windows znatno bolji i bolje se snalazi sa grafikom itd., a drugo zato što se slabo razumeju pa ako nekoga treba nešto da pitaju ovi neće moći da im pomognu. Prema tome razlozi su sasvim prozaični.

XP je odličan sistem. U vreme 98-ce ja sam radio na NT4 pa su mi neki govorili da se pravim važan. Ne, jednostavno dok su oni obarali sistem malte ne dnevno ja sam uredno radio sa svojim NT sistemom. Onda su izbacili 98ME, a ja sam se sve vreme pitao zašto ne modifikuju NT4. Očigledno nisu stigli na vreme pa je 98ME bio međustanica. Ubrzo su izbacili NT5.0 u vidu Windowsa 2000 i ja sam bio oduševljen i baš dugo bio u njemu. Kasnije već zanamo da su do danas ostali na toj NT platformi.
[ jolemisa @ 29.02.2016. 22:08 ] @
Ja sam umesto XP-a ubacio Ubuntu 14,04 i nimalo se ne kajem.Na Win.7 sam jer zena nece da menja,inace imam i Win.8.1.Jeste XP sigurno bio dobar OS,ali mu je proslo vreme,idemo dalje.
[ Sava @ 01.03.2016. 08:01 ] @
Nemojmo sada da se tema pretvori u Windows vs Linux! Rekao sam da Linux ne dolazi u obzir i napisao jedan bitan razlog.
Linux jednostavno nije za početnike, pogotovu nije za ljude koji imaju samo jedan računar. Ja sam Linuxaš sa pristojnim iskustvom i večito moram da guglam i tražim neka rešenja. Možeš li da zamisliš da to radi početnik!?

Inače meni srpski na Windowsu uopšte ne odgovara! Jednostavno toliko sam se privikao na engleski da sada moram da zastanem i razmislim šta to na srpskom zapravo znači ! Iz istog razloga mi je i na Linuxu isključivo engleski. Jedino mi se na Windowsu sviđa kalendar u trayu na srpskom i to koristim.
[ jolemisa @ 01.03.2016. 13:36 ] @
U redu je,hteo sam reci da sa XP-a treba preci,bar na Win.7.Koliko su razliciti kada se bolje covek upozna sa Win.7 vidi da ima doeta slicnosti sa XP.Ja sam presao na Ubuntu da bih se ucio,jer vidim da to nije los OS,ali zato sto sam vec imao Win.7 i Win.8.XP je stvarno dobar OS ,ali ako vec nemozes nesto da apdejtujes,ili da instaliras neki program zato sto ti opet treba neki dodatni apdejt za njega,a ne moze.Onda stvarno treba okrenuti glavu i preci na drugi OS.
[ Sava @ 01.03.2016. 16:29 ] @
Ako nešto dobro radi i na njemu mi sve radi zašto bih ga apgrejdovao uopšte!? Sve što je radilo na XP pre nekoliko godina radiće i danas. Za internet svaki će dobro da radi. Za neke novitete hardwarea i softwarea i tako su to tehnički slabe mašine. Prema tome uopšte nisam pristalica guranja novih OS-ova na stare mašine, to se odnosi ina Ubuntu 14 recimo. To neće raditi dobro. Ja recimo neću da bacim moj stari Canon laser jer radi odlično, a maksimum na kojem mogu da ga pokrenem je 7-ca 32bit iako tada ne koristim svu raspoloživu memoriju. Taj Canon nisam uspeo da pokrenem ni u Linuxu. Opet, imam zvučnu kartu koja ne radi u Linuxu, a drugar je profesionalni muzičar pa i dan danas koristi XP jer njegova jako kvalitetna i skupa muzička kartica ne radi u novijim sistemima. Zar treba da pobacamo sav taj dobar hardware? Ne, pokrenemo XP i uživamo. Sve u svemu nema mnogo stvari koje ne mogu da se odrade sa XP. Druga je stvar ako radimo posao sa računarima pa nam treba za neku ljutu grafikui slično, naravno da onda razmišljamo drukčije.
[ plus_minus @ 01.03.2016. 18:25 ] @
Citat:
Ako nešto dobro radi i na njemu mi sve radi zašto bih ga apgrejdovao uopšte!?


Zato što je `to nešto` ekvivalent goloj, zgodnoj ribi raširenih nogu po sred zatvorske menze u vreme ručka.
Pa, ako si mu prijatelj.. parafraziraj mu to nekako. Nabedi ga.

Citat:
Sve što je radilo na XP pre nekoliko godina radiće i danas. Za internet svaki će dobro da radi.


S' obzirom da i sam koristiš Linux, ovo gore može da se razume samo i jedino tako što si recimo, naprosto zaboravio kako to izgleda surfovati sa NT-om od pre 15 godina..
[ jolemisa @ 01.03.2016. 18:59 ] @
Polako,primetices malo po malo nedostatke XP-a,hteo to ili ne.
[ calexx @ 01.03.2016. 19:02 ] @
Meni bi ekvivalent bio ... ako sam pre 10, 20 godina za surf koristio 14400 modem, zašto bi mi sada bila potrebna megabitna brzina? Mogao tada, zašto ne bi mogao i sada?? Probaj neki stari krš sa krš OS-om da provedeš kroz internet i videćeš kako će da izgleda.

Stvarno ne znam odakle tolika ljubav prema XP-u koji je, posle Meeee, bio najpljuvaniji Microsoft OS. Čak bih i za Vistu našao opravdanje jer je bila prezahtevna za tadašnji hardver (kao recimo NT3.1 u svoje vreme) pa je radila loše ali je XP bio čudo. Prednost u odnosu na w2k je bila bolja mlatimudija, ostalo uglavnom tanje, vremenom se ta razlika povećala ali korišćenje tog OS-a danas za mene ima opravdanje samo ako neko ima stari hardver koji samo i jedino na njemu radi. Ili je toliko slab da ni 7 ne može na njega. Recimo P3 sa 320MB rama ...
[ bachi @ 01.03.2016. 20:28 ] @
XP je bio kaka, XP Sp2 je već bio odličan OS, a XP sp3 konza.
[ kamarad @ 01.03.2016. 20:36 ] @
Vreme čini svoje!
Razvoj tehnologija ne čeka nikoga.
XP može zasluženo u muzej!
[ Sava @ 03.03.2016. 16:04 ] @
Citat:
calexx:
Meni bi ekvivalent bio ... ako sam pre 10, 20 godina za surf koristio 14400 modem, zašto bi mi sada bila potrebna megabitna brzina? Mogao tada, zašto ne bi mogao i sada?? Probaj neki stari krš sa krš OS-om da provedeš kroz internet i videćeš kako će da izgleda.

Stvarno ne znam odakle tolika ljubav prema XP-u koji je, posle Meeee, bio najpljuvaniji Microsoft OS. Čak bih i za Vistu našao opravdanje jer je bila prezahtevna za tadašnji hardver (kao recimo NT3.1 u svoje vreme) pa je radila loše ali je XP bio čudo. Prednost u odnosu na w2k je bila bolja mlatimudija, ostalo uglavnom tanje, vremenom se ta razlika povećala ali korišćenje tog OS-a danas za mene ima opravdanje samo ako neko ima stari hardver koji samo i jedino na njemu radi. Ili je toliko slab da ni 7 ne može na njega. Recimo P3 sa 320MB rama ...
Pa to i jeste razlog, mislim da sam pomenuo gore. Jeste neki P4, ali slab sa 2GHz procesorom i 1,5Mb RAM-a i na njemu XP radi solidno, za ostalo je preslab. Sasvim pristojno radi, ako budu zahtevniji neka kupe bolji računar, to sam im otprilike i rekao.
[ Shadowed @ 03.03.2016. 16:07 ] @
Windows XP ne moze da radi na racunaru sa 1,5Mb RAM-a. Cak ni Embedded edition.
[ calexx @ 03.03.2016. 16:16 ] @
Čak i da je greška pa je u pitanju 1,5MB, opet je malo. ;)

Ja sam pomenuo P3 sa 320MB rama, ne P4 sa giga ipo. To je više nego dovoljno za 7 32-bitni, čak i bez isključivanja efekata ili za 8.1 koji ih nema. Nema šanse da bih na P4 i 1,5GB (jeftino se pojača) stavio XP.
[ Sava @ 03.03.2016. 16:51 ] @
Koji ste vi sitničari , naravno da sam mislio na 1.5Gb memorije, ne pravite se nevešti!
[ calexx @ 03.03.2016. 17:16 ] @
I to je malo. ;) Da je bar 1,5GB pa da i radi.
[ Sava @ 04.03.2016. 07:13 ] @
Lepo kažem da ste sitničari, a vi mi ne verujete !
[ bachi @ 04.03.2016. 07:36 ] @
Pre par dana sam klijentu koji ima laptop Pentium III sa 768MB RAMa instalirao Windows XP Sp3 i firefox i klijent je zadovoljan. Zašto? Zato što je penzos od 70 godina koji je dobio taj laptop na poklon i sve što mu treba jeste da pročita vesti i bleji na netu. Za njegove potrebe i više nego dobar.

I šta, trebao sam da mu tupim kako je njegov laptop zastareo i kako ne mogu ništa da instaliram, jer je Microsoft ukinuo podršku za XP i kako više nema sigurnosnih updateova te da mora da od svoje skromne penzije pukne minimum 30.000 dindži za novi laptop kako bi dobio istu stvar - da može da čita vesti? :D

Ćeraće se XP još dugo vremena i zbog toga ovi u MSu imaju noćne more.
[ valjan @ 04.03.2016. 13:34 ] @
Nema MS od takvih nikakve noćne more, on je izolovan korisnik, njima su problem velike korporacije gde ima na stotine takvih mašina umreženih, i sad ako procuri neki mrežni crv u takvu mrežu, a korisnik bitan klijent... Sa sitnom boranijom tipa jedan penzioner se ni ne bakću...
[ plus_minus @ 04.03.2016. 13:44 ] @
@bachi

Naravno da nisi trebao, svaki tvoj naredni dolazak (a biće ih, naravno) minimum 1000 i kusur dindži u džep za nepunih pola sata. :D
Pa kad se pomnoži sa brojem penzosa, malo li je? I tako sve dokle god imaju prava na penziju ..
[ bachi @ 04.03.2016. 14:01 ] @
Ma neće. Teraće ovo sada sve dok nešto fizički ne crkne i onda se naravno popravka neće isplatiti. Samo te mašine ne crkavaju tako lako. :D

@valjan, u načelu si u pravu, ali i ovo je zrno po zrno - pogača.
[ Sava @ 06.03.2016. 12:28 ] @
Citat:
calexx:
Probaj neki stari krš sa krš OS-om da provedeš kroz internet i videćeš kako će da izgleda.

Stvarno ne znam odakle tolika ljubav prema XP-u...

Nema sumnje da je svaki noviji OS bar u nečemu bolji od prethodnog. Međutim, svaki noviji traži sve bolji hardware. Nemam ja nikakvu posebnu ljubav prema XP-u, jednostavno odličan je sistem i sve mi je radilo na njemu što mi radi i na 7-ci. Doduše, nisam previše zahtevan, ne bavim se nekom grafikom ili filmskom produkcijom. Govorim kao običan kućni korisnik. Sve u svemu još uvek XP može da se koristi u kući. Još da dodam u vezi rupa i mreže da je Pošta Srbije do nedavno bila (ne znam da li još uvek) na NT sistemu pa ne znam da su se žalili na neke "rupe".