[ juzznjak @ 03.04.2004. 19:42 ] @
Posto na XP-u koristim adaware (lavasoft) kao deo paketa *ware + AV + firewall, jedinog trojstva efikasne zastite, nisam uspeo da nadjem slican pandam za OS X ?!? jedino je MacScan nesto sto bi bilo to, ali je privremeno zatvoren, u ocekivanju nove verzije. Nesto da preporucite?
[ Marko@PBG4 @ 03.04.2004. 20:37 ] @
Little Snitch - meni resava sve probleme.
[ madamov @ 03.04.2004. 21:20 ] @
Citat:
juzznjak:
Posto na XP-u koristim adaware (lavasoft) kao deo paketa *ware + AV + firewall, jedinog trojstva efikasne zastite, nisam uspeo da nadjem slican pandam za OS X ?!? jedino je MacScan nesto sto bi bilo to, ali je privremeno zatvoren, u ocekivanju nove verzije. Nesto da preporucite?


Ja koristim ugradjen firewall uz pomoć BrickHouse kao GUI-a za podešavanje, a za antivirus Nortona. Spomenut je i Little Snitch, mislim da on prilikom pokušaja ulaska ili izlaska na odredjeni port daje obaveštenje i pita za dozvolu.
[ MrNo @ 04.04.2004. 01:37 ] @
Jedini SpyWare za koji ja znam na Mac-u je LimeWire.
Sto se tice Nortona, nista ti ne znaci posto nema virusa i samo mozes da usporis sistem.
Za sada Anti Virus je bespotreban na Macintoshu. Obicno ljudi koji instaliraju AV rade to iz navike posto su koristili Windows.
[ madamov @ 04.04.2004. 09:14 ] @
Citat:
MrNo:Sto se tice Nortona, nista ti ne znaci posto nema virusa i samo mozes da usporis sistem.
Za sada Anti Virus je bespotreban na Macintoshu. Obicno ljudi koji instaliraju AV rade to iz navike posto su koristili Windows.

Ja Nortona držim na serverima na kojima sam instalirao WebSTAR i na koje se kače Windows mašine da proveravaju mail. Naime, WebSTAR ima mogućnost da poruke koje prolaze kroz njegov mail server prethodno skenira bilo Virexom bilo Nortonom. Norton se pokazao mnogo boljim u pronalaženju PC virusa koji stižu mailom. Usporenja nema jer se mora isključiti njegovo automatsko proveravanje virusa, WebSTAR ga pozove kada god želi da proveri neku poruku.
[ MrNo @ 04.04.2004. 12:30 ] @
Razumeo sam te da pricas za desktop a ne za mail server.
[ madamov @ 04.04.2004. 14:52 ] @
Citat:
MrNo:
Razumeo sam te da pricas za desktop a ne za mail server.

Pa, ni ne postoji posebna verzija Nortona za servere, ja na mojoj mašini ni ne držim antivirusni softver, samo na serverskim.
[ MrNo @ 04.04.2004. 15:53 ] @
Da znam da ne postoji, mada nisam siguran koliko je dobra solucija da se koristi Norton za Mac kao virus scan za mail server. Dali izdaju DAT-ove kao i za Win (kad god izadje neki novi virus) ili ne? Probao sam pre Virex i Norton i cini mi se da apdejtovi nisu bili tako cesti.
[ madamov @ 04.04.2004. 16:58 ] @
Citat:
MrNo:
Da znam da ne postoji, mada nisam siguran koliko je dobra solucija da se koristi Norton za Mac kao virus scan za mail server. Dali izdaju DAT-ove kao i za Win (kad god izadje neki novi virus) ili ne? Probao sam pre Virex i Norton i cini mi se da apdejtovi nisu bili tako cesti.


U pravu si, updateovi su retki, standardna dinamika je jednom mesečno početkom meseca. Nisam kontrolisao kako ide sa LiveUpdateom, na tim serverima sa postavio proveru jednom dnevno, učinilo mi se par puta da je update obavljen i u toku meseca kroz LiveUpdate. Što se virus skeniranja na serveru tiče, Norton radi mnogo bolje od Virexa sa WebSTAR-om, od kada sam ga stavio na te servere, nijedan mail virus nije prošao na PC mašine u mreži. Napominem da je reč samo o proveri virusa u mailovima, zbog performansi i mogućeg sudaranja isključiš Nortonovu automatsku kontrolu. Jednom sam to zaboravio da uradim i jednom korisniku je uništen mailbox, tj. bio je nečitljiv, zato što ga je Norton iskenirao i pokušao da opravi dok je WebSTAR snimao pristigli mail u njega.
[ juzznjak @ 04.04.2004. 18:30 ] @
Citat:
MrNo:
Jedini SpyWare za koji ja znam na Mac-u je LimeWire.
Sto se tice Nortona, nista ti ne znaci posto nema virusa i samo mozes da usporis sistem.
Za sada Anti Virus je bespotreban na Macintoshu. Obicno ljudi koji instaliraju AV rade to iz navike posto su koristili Windows.


E sad`, ja zaista ne znam kako je LimeWire spyware, ja sam to odavno shvatio kao neki kazza trip?! doduse, postoji neki lime-ware.com link (trenutno samo prosledjuje negde) koji nesto objasnjava o spyware remowal itd. Ako mozes da mi das neki link, bio bih zahvalan.

Medjutim da je Anti Virus bespotreban na mac-u, meni zvuci preterano, jeste da se ne koriste obilato bezbednosni propusti windowsa, ali ih sigurno ima. Inace, prelistao sam neke forume strane pre nego sto sam poceo temu ovde za *ware i bilo je zanimljivo, uglavnom se svelo na to da je potrebno tako nesto, jer bez obzira na drugi os ili browser principi (tracking cookie and so on...) su isti, i ugrozavaju korisnika.

Snitch je koliko sam shvatio mali i praktican firewall, eto, probacu bas da vidim da li ce da javi neke aktivnosti.
[ madamov @ 04.04.2004. 23:20 ] @
Citat:
juzznjak:
Medjutim da je Anti Virus bespotreban na mac-u, meni zvuci preterano, jeste da se ne koriste obilato bezbednosni propusti windowsa, ali ih sigurno ima.


Ja do sada nisam naleteo ni na šta, ali ako šaljem nekom Wordov dokument koji sam ja dobio od nekog, ipak pokrenem Norton da proverim da slučajno nije u njemu neki makro virus, čisto da se ne bih blamirao ako prosledim nekome virus, pa da čujem kontrargument: "kako to da na Macu nema virusa, a ti mi poslao jednog." B)
[ juzznjak @ 05.04.2004. 09:30 ] @
kaze se da postojeci virusi mogu da ugroze OS X kada se startuje klasik, takodje je redovan update sjajna stvar, (to zna i microsoft da radi ... new security update:)) Jedan je lik svodio kalkulaciju: ako ne korsitis klasik, pa ako ne koristis office, pa... onda se svede da za os x ne postoji nijedan virus.
http://www.macobserver.com/editorial/2003/08/29.1.shtml
Jedan je drugi lik upozorio na cinjenicu da je os x novi izazov za virusotvorce, te da ce rastom korisnika sigurno biti belaja.(http://maccentral.macworld.com/news/2001/08/06/hacker/)
Ja pitam predostroznosti radi, nemam neki odredjen problem da bih posumnjao na virus, a evo sad imam norton, pa ce da javi valjda ako bude nesto. Posto sam podesio Entourage fino na jedno 8 naloga, neka skenira poste, bar da budem miran.

-------------------
http://strahinja.com
[ D8B5G2 @ 19.07.2004. 18:36 ] @
Ti priqas o nortonu kao antivirus, ali probaj jednom KASPERSKY-pa vidi razliku
[ madamov @ 19.07.2004. 20:29 ] @
Citat:
D8B5G2: Ti priqas o nortonu kao antivirus, ali probaj jednom KASPERSKY-pa vidi razliku


E, kad bi još isti postojao za Maca pa da ga nekako i probamo... B)

Nego, kad smo već kod toga, je li probao neko Sophos na Macu, on postoji i za Maca?
[ pifat @ 21.07.2004. 12:15 ] @
Rekao bih da lepo radi, mada sam ja vrlo nereprezentativan ispitivac :) Uz
trial verziju se obicno mogu koristiti azurni virusni potpisi tokom naredna
tri meseca, jer se posle tog roka obicno povlaci osnovna verzija programa.
Proletos je uz, cini mi se, domace izdanje PC Magazinea, deljen CD sa
probnom verzijom, kako za PrC, tako i za Macintosh. Sophos ima i ovlascenog
zastupnika u SCG:


> Posto smo mi Sophos representative za teritoriju Srbije i Crne Gore, rado
> cemo Vam izaci u susret i pomoci Vam oko svega sto se tice Sophos
> Anti-Virus softvera,
>
> S Postovanjem,
>
> Snezana Milicevic,
> Marketing manager for Sophos group
> MicroMace Group
> [email protected]
> Tel.+381-64-2145878
> Fax.+381-11-3423135
> www.micromace.net
>
[ SIT @ 11.08.2004. 01:16 ] @
little snitch je konza
ali nije savršen
ladno mu prođe adobe update, samo sam zinuo kada sam vido da skida update a lttle snitch ni da bekne

u principu nema ko da ti uđe u mašinu, firewall ti samo komplikuje život, isključi sve servise i sa
netstat -na | grep 'ESTABLISHED'
vidi konekcije, ako si paranoik skini konfabulator i connect widget , pa gledaj
na kraju nije ti to "njindonjs"

vscan ima daily update
cd /usr/local/vscanx
curl -O http://download.nai.com/produc...-avert/daily_dats/DAILYDAT.ZIP
unzip -o DAILYDAT.ZIP


sophos koliko sam čuo da je dobar i da "dobro" košta
norton je obično smeće
nešto najgore što je moglo da se desi meku
dve kernel ekstenzije ... za šta? za skeniranje virusa !
posle svakod update sitema te maltetira koko nije kompatibilan ...
ti ljudi su potpuno odlepili... to nema blage veze sa životom
antivirus u kernelu !!! dok ovo pišem smejem se

rezime
snitch za "phone home"
netstat za paranoju
virex za viruse
i na kraju
"... is it safe?"