[ paul atreides @ 29.02.2016. 13:36 ] @
Poštovani forumaši, hitno mi je potreban savet. Pre par meseci sam za samo 10 dana napravio 2 saobraćajna prekršaja koji zajedno nose 14 bodova i oduzimanje dozvole na 7 meseci. Prvi prekršaj je bila vožnja u alkoholisanom stanju (teška alkoholisanost - 1.28 promila), a drugi je prekoračenje brzine za 22km/h u odnosu na propisanih 50. Moje pitanje je: Da li će mi fizički oduzeti dozvolu prilikom izricanja presude ILI zabrana ide u sistem, a dozvola ostaje kod mene ? Ukoliko je fizički oduzimaju, drugo pitanje je: Da li mogu da izvadim međunarodnu dozvolu pre izricanja presude ? Jako mi je bitna informacija ukoliko je neko ima, a zbog rada u inostranstvu gde mi je potrebna bilo koja od ove dve dozvole.

[Ovu poruku je menjao paul atreides dana 29.02.2016. u 15:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao paul atreides dana 29.02.2016. u 15:31 GMT+1]
[ član @ 29.02.2016. 14:01 ] @
treba ti trajno oduzeti dozvolu i zabraniti ponovno polaganje jer si opasan po ostale ucesnike u saobracaju!
[ paul atreides @ 29.02.2016. 14:31 ] @
Vozim 12 godina bez greške i ovo mi je prvi problem ove vrste. Slažem se da treba da budem kažnjen, to je jasno kao dan, ali veruj mi da sam naučio lekciju. Pitam za savet, ako ga neko ima.
[ djoka_l @ 29.02.2016. 14:40 ] @
Vozačka dozvola se ne oduzima "fizički" već se pošalje informacija nakon završetka prekršajnog postupka i donošenja presude i kaže se se od kada do kada važi zabrana upravljanja motornim vozilom (i koje kategorije).
Po pravilu, zabrana upravljanja se vezuje za teritoriju, tj. u zemlji gde je izrečena...
[ paul atreides @ 29.02.2016. 14:50 ] @
To me interesuje. Hvala djoka_l :)
[ član @ 29.02.2016. 15:12 ] @
Citat:
djoka_l:po pravilu, zabrana upravljanja se vezuje za teritoriju, tj. u zemlji gde je izrečena...

nisam siguran da je tako ali i da jeste, da bi izvadio medjunarodnu vozacku, treba ti:

- uverenje teritorijalno nadležne organizacione jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova o izrečenim ili izvršenim važećim zaštitnim merama, odnosno merama bezbednosti zabrane upravljanja motornim vozilom.

http://www.amss.org.rs/index.p...le&id=130&Itemid=149Me

bilo je pre 10ak dana u medijima da je sada nemoguce izvaditi medjunarodnu bez tog uverenja. meni kada sam pre 3 god. vadio medjunarodnu dozvolu nije takvo uverenje niko trazio, ali mozda i zato jer sam imao staru papirnu vozacku na kojoj se vidi da li je vazeca, tj. da li imas zabranu.


[ djoka_l @ 29.02.2016. 15:19 ] @
Citat:
Ukoliko iz nekog razloga, a najčešće je to težak saobraćajni prekršaj, ostanete bez vozačke dozvole, tj. bude vam izrečena zabrana upravljanja motornim vozilom u period od tri, šest ili dvanaest meseci, ta zabrana se odnosi samo na teritoriju Srbije. To znači da u periodu dok vam u našoj zemlji važi zabrana na osnovu te iste dozvole možete upravljati motornim vozilom u nekoj od zemalja u inostranstvu.


http://www.autoportal.rs/tekst...an-srbije-bez-dozvole_279.html
[ član @ 29.02.2016. 15:26 ] @
a izvor vesti: A. Čolić :)

al dobro, nisam rekao da nije tacno to sto kazes nego da nisam siguran. u svakom slucaju ostaje ovaj deo sa nemogucnoscu vadjenja medjunarodne dozvole dok traje zabrana.
[ paul atreides @ 29.02.2016. 15:26 ] @
Da, potrebna je ta dokumentacija za vađenje MVD, ali tamo gde ja idem može da se vozi sa bilo kojim od ova dva dokumenta. Zanimalo me je da li se dozvola oduzima ili se provlači kroz sistem.
[ anon115774 @ 29.02.2016. 16:09 ] @
Ne znam gde ides ali ja bih na tvom mestu u svakom slucaju prvo proverio sta se desava ako izazoves neki udes a osiguranje sazna da ti dozvola ne vazi.
[ dusanboss @ 29.02.2016. 18:41 ] @
Citat:
član:
treba ti trajno oduzeti dozvolu i zabraniti ponovno polaganje jer si opasan po ostale ucesnike u saobracaju!


Ladno šest lajkova. Mi Srbi smo mazohistisčki narod. Volimo da nas neko cepa pa to je.

Zašto oduzimanje dozvole i zabrana polaganja? Zakon je lepo definisan i zna se kad se ta mera primenjuje.

Ako bude napravio još jedan prekršaj za koji sleduje 4 ili više poena uzeće mu trajno dozvolu tj, mora će ponovo da polaže po isteku perioda.

"opasan po ostale ucesnike u saobracaju" šta to znači? Pa ja svakodnevno srećen gomilu učesnika u saobraćaju koji su opasni po ostale učesnike, a ne prave nikakav prekrašaj.

Oduzeti trajno dozvolu nekome zbog jedne vožnje u alkoholisanom stanju je po meni razmišljanje nabijano emocijam, prevenstveno mržnjom.

Lepo stoji u zakonu "nasilnička vožnja" pa i tu čak ne ide trajno oduzimanje već 17 pena, a vi bi ste da se čoveku uzme dozvola zbog jednog malo težeg i jednog lakšeg prekršaja.

Da li je nekog stvarno ugrozio? Da li je napravio nezgodu?

Nema šta da pričamo, odma linč i pravda će bit zadovoljena. Dok sa druge strane odredjeni likovi prave i gore prekršaje ko zna koliko puta što se nigde ne zavede jer imaju keš kod sebe.

Ne to nema veze. Aj mo mi da linčujemo uvog što se ovde otvorio i pitao za savet.

Ne podržavam vožnju u pijanom stanju i ne praktikujem je ipak, mislim da je ovaj zakon lepo sročen sem rupa zbog korupcije.


[ član @ 29.02.2016. 20:58 ] @
Citat:
dusanboss:Oduzeti trajno dozvolu nekome zbog jedne vožnje u alkoholisanom stanju je po meni razmišljanje nabijano emocijam, prevenstveno mržnjom.

ne zbog jedne voznje u alkoholisanom stanju nego zbog 2 teska preksaja u razmaku od 10 dana! a i cisto sumljam da pokretac teme nije za prethodnih 12 god. (koliko kaže da ima dozvolu) pravio takve iste ili gore prekrsaje. ako nije uhvaćen ne znači da nije kršio propise! bas je prvi put u životu popio "malo više" i seo za volan i bas tad ga nahvatali panduri! da, da...

i sta hoces da kazes time sto niko nije stradao? onda to umanjuje ozbiljnost prekrsaja? jel treba prvo neko neduzan da strada da bi se pokrenulo pitanje udaljavanja nesavesnih vozača iz saobraćaja? nisam siguran da bi voleo da se npr. ti i tvoje dete nadjete na pesackom prelazu a da pored vas prolazi ludak koji vozi 72 km/h ili neko sa 1.28 ‰ alkohola?
[ dusanboss @ 29.02.2016. 21:39 ] @
Ne bih reko da su dva teška prekršaja. Prvi je malo teži mada dosta zavisi od osobe. Za nekog je 1.28 teška alkoholisanost, za drugog opet ne toliko teška.

22km/h preko ograničenja nije tako veliki prekršaj. U zavisnosti gde je načinjen.

Sigurno do mo ovo nije prvi put da sedne pijan za volan. Sledeći put kad ako bude uhvaćen bi će mu oduzeta dozvola.

Smatram da je zakon korektan. Ništa manje, ništa više.

[ član @ 29.02.2016. 21:45 ] @
Citat:
dusanboss: Ne bih reko da su dva teška prekršaja.

nemamo više šta da pričamo na ovu temu!
[ dusanboss @ 29.02.2016. 22:40 ] @
Pa i ne treba, pošto očigledno ne znaš šta pišeš. Pogledaj kako se kreću kazne za alkohol i prekoračenje brzine

Za alkohol je to gornja srednja klasa prekršaja iz razlog jer je bio blizu donje granice od 1,2 promila ispod koje sleduje manja kazna.

Ti smatraš da se ljudima treba uduzimati dozvola za bilo koju količinu alkohola to je OK. Vidim da imapš dosta istomišljenika. Sreća što su ti ljudi ograničini na forume,kafane i pijace jer da su kojim slučajem na vlasti imali bi nešto popt španske inkvizicije.

Što se tiče prekoračenja brzine 22km/h spada u donju klasu tog tipa prkršaja.

Da li i koliko čovek praktikuje te prkršaje to možemu da nagadjamo. Ukoliko nastavi, ostaće bez dozvoli.

Ne smatram da će moja deca biti mnogo bezbednija u saobraćaju ukoliko bi se uvelo neko drakonsko kžnjavanje i oduzimanje dozvole za svaki malo ozbiljniji prekršaj.
[ dusanboss @ 29.02.2016. 22:48 ] @
Uvek se zapitam kako ljudima toliko nedostaje ta osbina koja se navodi u bibliji i krjanje je ljutska. Visoko moralna i po nekima plemenita.

Mislim na oproštaj, praštanje. Lako je kriviti, tražiti zdovoljenje pravde i osvetu. Treba biti čovek i oprostiti.

Do ovog zaključka dolazim na osnovu postova na ovom forumu i nekih iskustva iz realnog života.
[ paul atreides @ 29.02.2016. 23:11 ] @
Neću se pravdati jer nemam ni prava, a ni razloga za to. Listajući stranice ovog foruma, primećujem da 80% forumaša koji imaju nekakav problem pišu kako nisu krivi i kako je pandur ispao jaje itd. Ne znam zašto i kome se pravdaju ovde, ali ja sigurno neću. Kriv sam od glave do pete i to lepo stoji u zapisniku sa mojim potpisom. Platiću svoje državi i izaći pred sudiju za prekršaje da potvrdim sve iz zapisnika. Interesovalo me je nešto drugo i tu informaciju sam dobio od par ljudi ovde. U zdravlje i neka se nikome ovakve stvari ne dešavaju.

[Ovu poruku je menjao paul atreides dana 01.03.2016. u 00:21 GMT+1]
[ dusanboss @ 29.02.2016. 23:31 ] @
Kako mi se čine nekima ovde tvoja kazna ne deluje ni blizu dovoljna za "nedela" koja si počino.

Možda bi im ovako nešto delovalo više odgovarajuće. Šerijatski zakon koji se sprovodi u Raki.

Zločini i kazne

Bogohulništvo protiv Alaha: Smrt

Bogohulništvo protiv proroka Muhameda:

Smrt - čak i u slučaju ako se okrivljeni pokaje

Bogohulništvo protiv islama: Smrt

Preljuba: Kamenovanje do smrti ako su preljubnici u braku, a 100 udaraca bičem i progonstvo za one koji nisu u braku

Sodomija (homoseksualizam): Smrt za sve one koji sudeluju u tom činu

Krađa: Odsecanje ruke

Konzumiranje alkohola: 80 udaraca bičem

Pronošenje abrova: 80 udaraca bičem

Špijuniranje za nevernike: Smrt

Odricanje od vere: Smrt

Razbojništvo:

1. Ubistvo i krađa: Smrt i razapinjanje

2. Ubistvo: Smrt

3. Krađa (prilikom razbojništva): Odsecanje desne ruke i leve noge

4. Maltretiranje ljudi: Progon
[ Ivan Dimkovic @ 01.03.2016. 11:04 ] @
Citat:
dusanboss
Mislim na oproštaj, praštanje. Lako je kriviti, tražiti zdovoljenje pravde i osvetu. Treba biti čovek i oprostiti.


Treba oprostiti, ali i uzeti dozvolu privremeno, radi edukacije za sledeci put.
[ dule_ns @ 01.03.2016. 11:32 ] @
Citat:
dusanboss:
Uvek se zapitam kako ljudima toliko nedostaje ta osbina koja se navodi u bibliji i krjanje je ljutska. Visoko moralna i po nekima plemenita.

Mislim na oproštaj, praštanje. Lako je kriviti, tražiti zdovoljenje pravde i osvetu. Treba biti čovek i oprostiti.

Do ovog zaključka dolazim na osnovu postova na ovom forumu i nekih iskustva iz realnog života.


Alo care, čovek se prvo uletvio i tako pijan vozio. Uhvatili ga. Onda 10 dana posle toga vozio 70 kmh u gradu. Opet ga uhvatili. Sad mu je najveći problem da li će moći da vozi u inostranstvu. Ajde da mu to sve opraštamo dok ne ubije nekog. Jel to rešenje?
[ dlalic @ 01.03.2016. 11:48 ] @
Citat:
dusanboss:
Uvek se zapitam kako ljudima toliko nedostaje ta osbina koja se navodi u bibliji i krjanje je ljutska. Visoko moralna i po nekima plemenita.

Mislim na oproštaj, praštanje. Lako je kriviti, tražiti zdovoljenje pravde i osvetu. Treba biti čovek i oprostiti.

Do ovog zaključka dolazim na osnovu postova na ovom forumu i nekih iskustva iz realnog života.


Evo ti jedan kandidat za oprost
http://www.blic.rs/vesti/hroni...-je-pregazio-nasu-nadu/el6q7dv

Objasni roditeljima, onako, svojim recima... Imas li decu?
[ DaliborP @ 01.03.2016. 12:42 ] @
Citat:
dule_ns: Alo care, čovek se prvo uletvio i tako pijan vozio. Uhvatili ga. Onda 10 dana posle toga vozio 70 kmh u gradu. Opet ga uhvatili. Sad mu je najveći problem da li će moći da vozi u inostranstvu. Ajde da mu to sve opraštamo dok ne ubije nekog. Jel to rešenje?

Pogresi covek, dva mala prekrsaja a mozda i dobro podnosi alkohol sto kaze dusanboss, zrelo za oprost.
[ dusanboss @ 01.03.2016. 13:33 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
dusanboss
Mislim na oproštaj, praštanje. Lako je kriviti, tražiti zdovoljenje pravde i osvetu. Treba biti čovek i oprostiti.


Treba oprostiti, ali i uzeti dozvolu privremeno, radi edukacije za sledeci put.


Pa i uzeta mu je dozvola. I biće kažnjen u skladu sa zakonom.

Kod mene bidi gorka osećanja činjenica da masa ljudi smatra da je kazna mala i da bi mu trebalo oduzti dozvolu zauvek.

I da, samo sam čekao kad će niko da izvuče vest u detetu koje je izgubilo život u sabraćajnoj nesreći i to iskoristiti kao arguiment.

Inače vest sa linka je šokanta i takve situcije gde sinovi policajaca ne bivaju kažnjeni su veoma česte kod nas. Pogotovo u manjim sredinama.

Protiv takvih stvari se treba boriti i ja to najstrožije osudjujem. Žalosno je što je taj lik morao da ubije nekog da bi se pravda primenila . Pa čak i onda nije već ljudi morali da se žele. Videćemo šta će bit sa tim.

Ne znam kakve veze pokretač teme ima sa ovim manijakom za volanom?

Problem je što je većina ovde skoro pa poistovetila ova dva slučaja. To što je čovek napravio dva prekršaja u razmaku od 10 dana ne znači da vozi kao manijak. Možda i vozi, ne znam. Mi to ne znamo i nije uredu da ga tretiramo kao potenicijalnog ubicu. Tim načinom razmišljanja svi smo potencjalne ubice kada sednemo za volan.

Ovo za oprost što sam pisao je više uopšteno, a nevezano za konkretan slučaj. I to kao reakcija na učestale osude članova koji iznesu da su napravili neki prekršaj ili krivično delo.
Verujem da je ko god to piše na forumu, priveden pravdi i odgovraće za to što je učino. Zašto toliko ljudi smatra da kazne trebaju biti mnogo oštrije nego što jesu?

Sa druge strane gomila dela prodje nekažnjeno i to nikome ne smeta jer ne bode oči.

Umesto da se zalažemo za jednakosta zakona za sve, sa smanjenje korupcije i ortačkog praštanja kazni, mi se zalažemo za linč ovih ljudi koji su već sve jedno kažnjeni.
[ DaliborP @ 01.03.2016. 14:53 ] @
Ne pisi gluposti vise, zivota ti. Ti koji odredjujes da li je prekrsaj tezak ili ne na osnovu toga koliko neko dobro podnosi 1.2 promila alkohola.
[ dusanboss @ 01.03.2016. 16:22 ] @
Ne odredjujem ja, takav je zakon. Ja sam samo napomenu da i to ima uticaja na opasnust koju neka osoba izaziva kad sedne pijana za volan.

Nisam rekao da to odredjuje težinu prekršaja. To radi,veoma dobro, zakon.

Citat:
Dozvoljena količina alkohola u krvi je 0,3 promila, kada će se on smatrati blago pijanim i ta količina će biti sankcionisana samo kod profesionalnih vozača.

Od 0,31 do 0,5 promila, vozač će se smatrati umereno pijanim. Za ovaj prekršaj predviđena je fiksna kazna od 5.000 dinara. Srednje pijanstvo, od 0,5 do 1,2 promila je treća kategorija, za koju je propisana kazna od 6.000 do 20.000 dinara. Međutim, od ovog stepena pijanstva uvodi se novi sistem kažnjavanja – kazneni poeni. Vozač koji u roku od dve godine sakupi 18 ili više kaznenih poena ostaće bez dozvole na neograničeno vreme.

Za vožnju u stanju srednjeg pijanstva dobiće šest kaznenih poena, ali ako drugi put bude uhvaćen u nepropisnom preticanju ili prebrzoj vožnji, to će mu dodati nove poene, isto kao i ponovna vožnja sa više od 0,5 promila alkohola u krvi. Ako sakupi 18 poena za dve godine, moraće da prođe strogu obuku da bi ponovo dobio dozvolu.

Teško pijanim smatraće se vozač koji ima od 1,2 do 1,6 promila alkohola u krvi. Kazna za ovu kategoriju pijanstva iznosi od 15.000 do 30.000 dinara, deset kaznenih poena i predviđa oduzimanje vozačke dozvole u trajanju od najmanje šest meseci.

Za veoma teško pijanstvo, 1,6 do dva promila, dozvola će se oduzeti na najmanje osam meseci, uz istu novčanu kaznu i 12 kaznenih poena.

Za potpuno pijanstvo, kada vozač u krvi ima više od dva promila alkohola, sledi 14 kaznenih poena, ali i obavezna kazna zatvora od najmanje 15 dana.


Gde je prekrašaj pokretača teme ako ne u srednjoj kategoriji? Uz to bio je blizu donje granice od 1,2, a ne gornje.

Po mom mišljenju treba uzeti u obzir i to kako osba podnosi alkohol. Jer jednostavno činjenica je da ga ne podnose svi isto. Tako, može se desiti da jedna osoba sa duplo manje promila alkohola u krvi bude pijanija od druge osobe.
Do duše teško je utvrditi kako ko podnosi alkohol pa se zato to ne primenjuje.

U Americi postoji onaj test za proveru psihomotornih sposobnosti koji je meni prvo delova smešno, a sad vidim da ima neke osnove.
[ Ivan Dimkovic @ 01.03.2016. 16:28 ] @
Citat:
dusanboss
To što je čovek napravio dva prekršaja u razmaku od 10 dana ne znači da vozi kao manijak


Ne, ali znaci da ocigledno ignorise saobracajne propise i da bi bilo pametno za okolinu da plati novcanu kaznu i da se malo izduva bez dozvole dok ne razmisli o svemu tome.

Nista protiv pokretaca teme, ali posle takvih stvari treba malo da sedne, ohladi glavu i razmisli da li je pametno da tako vozi. Za to te kazne i sluze, da hladne glave razmislis o svemu i da sledeci put malo zastanes pre nego sto se odlucis da vozis u stanjima u kojima ne bi trebao.

Inace, privremeno oduzimanje dozvole za voznju u pripitom stanju jeste blaga kazna. Takva voznja drasticno povecava rizik za izazivanje saobracajne nesrece, nesrece u kojoj ce mozda poginuti jos ljudi koji su potpuno neduzni. Svake godine na stotine ljudi tako pogine samo u Srbiji, ni krivi ni duzni.

Mozda tebi to zvuci kao pametovanje, ali siguran sam da ne bi tako mislio da ostanes dozivotno u kolicima zato sto je neko isto tako mislio "da dobro podnosi" nekoliko casica.
[ dusanboss @ 01.03.2016. 16:39 ] @
Je ne znam šta ja to pišem što u ljudima izaziva gnev i protivljenje?

Čovek je napravio prekršaj, kažnjen je. Ja ne smatram da mu se treba progledati kroz prste, to nigde nisam ni napiso. Kažnjen je po zakonu.

Meni smeta što je u kom piše da mu treba uzeti zauvek dozvolu bezmogućnosti da polaže (što je mimo zakona i to debelo) dobio ogruman broj lajkova za malo tako kratko vreme. Toliko lajkova za 24h nisam vide od kad sam aktivan na forumu.

Kontam da ljudi koji to lajkuju razmišljaju u fazonu " Ti maldi, divljaju sa kolima. Da je meni vlast nedelju dana sve bih ja to rešio po kratkom postupko." Mišljenje koje nema mnogo veze sa realnošću.

Naravno da i ja smatram da svakome ko načini nasilničku vožnju, još pod utcajem alkohola treba uzeti dozvolu. I to je rešeno zakonom.

Viste čoveka svrstali u tu kategoriju na osnovu dva prekršaja u kratkom vremenskom periodu od kojih ovaj drugi pravi svaku 2 puta dnevno ako živi u BG.

Stvarno nije mi jasno čemu toliki gnev i osuda. Razumem ja da se teško živi i da svi mi imamo problema u životu, ali to nije način za rešavanje.
[ dusanboss @ 01.03.2016. 16:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
dusanboss
To što je čovek napravio dva prekršaja u razmaku od 10 dana ne znači da vozi kao manijak


Ne, ali znaci da ocigledno ignorise saobracajne propise i da bi bilo pametno za okolinu da plati novcanu kaznu i da se malo izduva bez dozvole dok ne razmisli o svemu tome.

Nista protiv pokretaca teme, ali posle takvih stvari treba malo da sedne, ohladi glavu i razmisli da li je pametno da tako vozi. Za to te kazne i sluze, da hladne glave razmislis o svemu i da sledeci put malo zastanes pre nego sto se odlucis da vozis u stanjima u kojima ne bi trebao.

Inace, privremeno oduzimanje dozvole za voznju u pripitom stanju jeste blaga kazna. Takva voznja drasticno povecava rizik za izazivanje saobracajne nesrece, nesrece u kojoj ce mozda poginuti jos ljudi koji su potpuno neduzni. Svake godine na stotine ljudi tako pogine samo u Srbiji, ni krivi ni duzni.

Mozda tebi to zvuci kao pametovanje, ali siguran sam da ne bi tako mislio da ostanes dozivotno u kolicima zato sto je neko isto tako mislio "da dobro podnosi" nekoliko casica.


AAAAA! zar i ti sine Brute? :)

Napisao sam šta mislim o drugom prekršaju. Drgo da je on dva puta uhvaćen sa većom količinom alkohola u krvi onda bi sve što pišete imalo smisla ,a i ostao bi bez dozvole.

I na kraju sve se svodi na kačenje krivice pre krivičnog dela. U fazonu "pa moga je nekog da ubije". Pa mogao je. Mogu i ja dauzmem nož i izbodem nekog na uluci, li me ta mogućnost ne čini ubicom samo zato što imam nož.


I ponavljam se već. Čovek ostaje bez dozvole na ne znam, misli min 9 meseci. Ja ne zastupam ovde stav da ga ne treba kazniti. Niti podržavam vožnju u pijanom stanju. Jednostavno ne svidja mi se da masovna osuda unapred.
[ Ivan Dimkovic @ 01.03.2016. 17:12 ] @
Citat:
dusanboss
I na kraju sve se svodi na kačenje krivice pre krivičnog dela. U fazonu "pa moga je nekog da ubije". Pa mogao je. Mogu i ja dauzmem nož i izbodem nekog na uluci, li me ta mogućnost ne čini ubicom samo zato što imam nož.


Ne.

Voznja u pijanom stanju je ekvivalent namernom izazivanju opasnosti i ima i te kako razlike izmedju toga i posedovanja noza.

Ekvivalent tome ne bi bio posedovanje noza vec, recimo, paljenje vatre na benzinskoj pumpi. Sad zamisli nekog kako zapali vatru na pumpi i da prica "kako zna sta radi" i da nece on da izazove pozar. Cista bahatost.

Ako ti to nije jasno i dalje, mislim da je iscrpljena mogucnost daljeg objasnjavanja.
[ kamarad @ 01.03.2016. 17:13 ] @
Ne znam zašto je u zakon dozvolio 0.3 promila alkohola u krvi jer svako ga tumači na svoj način a u praksi gotovo svaki dan možemo pročitati da je neko stradao zbog pijanstva za volanom.
Treba totalno zabraniti a svakog pijanog za volanom tretirati za pokušaj ubistva!
Možda ovo grubo zvuči kao posledica članka koji sam baš danas pročitao, a takvih je gotovo svaki dan:
http://www.kurir.rs/crna-hroni...o-cerko-ne-ides-clanak-2154965
Treba suzbiti alkohol za volanom i bahatost.
[ dusanboss @ 01.03.2016. 17:41 ] @
Traba zbranitu automobile. Pa konje upregneš lepo, bog da te vidi il volove rogate pa mož i zemlju da oreš.



Ok, jasno mi je. 0 tolerancija alkohol u sabraćaju.

Za koje ješ prekršaje smatrate da se dozvola treba trajno oduzimati?
[ DaliborP @ 01.03.2016. 17:45 ] @
Citat:
dusanboss: Za koje ješ prekršaje smatrate da se dozvola treba trajno oduzimati?

Za sumljivo umesto sumnjivo.
[ kamarad @ 01.03.2016. 17:50 ] @
Citat:
dusanboss: Za koje ješ prekršaje smatrate da se dozvola treba trajno oduzimati?

Impotencija se ne leči za volanom, divljačkom vožnjom!
[ Sceka @ 01.03.2016. 20:35 ] @
Citat:
dusanboss:
Je ne znam šta ja to pišem što u ljudima izaziva gnev i protivljenje?
...

Pa razmisli malo.

O protivljenju - Nece biti da si u pravu cim nema nikoga da se slozi sa tobom. Znaci da se vecina ili svi ne slazu sa tobom, sto opet znaci da ako je tako ti trebas da se zamislis, debelo, u cemu je greska sa tvoje strane.

Gnev - Pa kako da ne razgnevis ljude svojim stavom "ma nije to strasno" kad je strasno? Ne kapiras? Ne kapiras da se postavljas kao neko ko za sve sto je drustveno neprihvatljivo trazis opravdanje i blagost a sve u stilu "deca cveca" (mada sigurno ne znas ni sta to znaci jer si rodjen dosta posle toga). Tendencija ti je potpuno ista kao i za drogu za koju se upinjes iz petnih zila da pokazes/dokazes da "nije to strasno". Povrsno i tipicno ali bolje da ne napisem za koju "kategoriju" jer ces to smatrati uvredom (mada ne bi bila).

Sve zajedno - prilicno nezrelo rezonovanje za svoje godine a rec je o ozbiljnim stvarima koje za posledicu imaju smrt ljudskog bica, ma koiliko srecom nije prisutna u 100% slucajeva nije ni zanemarljiv procenat kao konacni ishod. Uglavnom ti se sve svodi na, karikiram ali nije daleko od istine, "pa malo ga je ubio, nista strasno a vi bi ga lincovali".

Razmisli malo...


Pozdrav!
[ dusanboss @ 01.03.2016. 21:22 ] @
Ja mislim da mene ovde niko nije shvatio na pravi način. Niti je pokušao to da uradi. Koliko vidim ljudi imaju zacrtane šablone u glavam i njima se rukovode ma šta neko pisao.

Sinapse povezuju odredjene stvari sa odredjenim dogadjajima i nema načina da se to ispravi.

Pozdrav.

[ Sceka @ 01.03.2016. 21:55 ] @
Lose mislis. Ovde na ES-u su ljudi odrasli, zreli, obrazovani prilicno (formalno i neformalno) i apsolutno je nemoguce da niko nije "na tvojoj strani" samo radi razloga koji si naveo i potpuno nemoguce da niko ne razmislja o onome sto procita.

Zasto mislis da su drugi "u gresci" a ti u pravu kad nije samo jedan koji se ne slaze sa tobom nego mnogo njih?

Prva recenica je tipicna za ljude koji uvek misle da su neshvaceni pri tom ne traze razlog u sebi nego "okrivljuju" druge (Kalimero efekat...) i tipicnija za nekoga sa vrlo malo godina (pubertetlije, na primer) nego za tvoje godine zivota.

Znaci - iako tebi ili nekome moze izgledati nije na licnom planu nego na osnovu pisanja - komentarisem ono sto napises.


Pozdrav!
[ dusanboss @ 01.03.2016. 22:06 ] @
Pogrešio sam. Oprostite mi.

Šceko ti si poznat kao čavek sa kojim je nemoguće o bilo čemu raspravljati. Šta više mislim da je nemoguće složiti se sa tobom tako da budi mi

Pozdravljen!

Neka mi neko napiše šta misli o tome šta ja zastupam ovde, pošto meni deluje da me mnogi nisu reazmeli.



[ Ivan Dimkovic @ 01.03.2016. 22:15 ] @
Citat:
dusanboss:
Ja mislim da mene ovde niko nije shvatio na pravi način. Niti je pokušao to da uradi. Koliko vidim ljudi imaju zacrtane šablone u glavam i njima se rukovode ma šta neko pisao.

Sinapse povezuju odredjene stvari sa odredjenim dogadjajima i nema načina da se to ispravi.

Pozdrav.


Cela stvar nema nikakve veze sa tobom, niti sa time sta ti pises.

Voznja u pijanom stanju je strahovito neodgovorno i opasno ponasanje koje dovodi druge u zivotnu opasnost.

Ako neko cvrsto odluci da se samoubije, niko mu to ne moze uskratiti. Ali u slucaju voznje u pijanom stanju se ne radi samo o tome vec i o zivotu drugih, apsolutno neduznih ljudi.

Zbog toga ta stvar treba biti strogo kaznjavana.

Sto je najgore, upravo zbog ignorisanja takvih problema moze doci do bizarnih stvari tipa pokusaja kompletne zabrane alkohola i sl. krajnosti. Alkohol ne ubija, ubijaju lose i neodgovorne odluke i ponasanja.
[ Sceka @ 01.03.2016. 22:21 ] @
@dusanboss - Mnogo gresis, u mnogim stvarima. "nemoguće o bilo čemu raspravljati" - ne postoji osim ako ne mislis da se svi ili neko sa kojim vodis raspravu a ne slaze se sa tvojim rezonima. Sto je samo po sebi besmisleno.

Na kraju krajeva, i ovo na ovoj temi je dokaz koliko si u zabludi - sve su ti svi vec rekli a ti i dalje trazis odgovor koji si vec dobio (od svih, samo ja konkretno o tvojim rezonima i ponasanju, uslovno receno "ponasanje", ne spominjuci konkretne stvari iz same teme jer su ti to vec mnogi rekli...).

Nista ne kapiras a klinacki (bez uvrede, tiicno je za klince pa zato) mislis da je neko protiv tebe ne shvatajuci da nikoga ne zanimas licno nego se sve vrti oko napisanog.


Pozdrav!

EDIT - jer sam kucao a postavljena poruka...
Citat:
Ivan Dimkovic:
Cela stvar nema nikakve veze sa tobom, niti sa time sta ti pises.

Nema veze sa njim licno ali ima veze sa onim sto je napisao. A trudi se da umanji znacaj voznje u alkoholisanom stanju u fazonu "nije to tako stranso" i slicno sto je za osudu, takav stav zauzima. Ko god ima takav stav treba da se "osudi" radi takvog stava, napisanog.
[ dusanboss @ 01.03.2016. 22:35 ] @
Naravno da nema veze sa mnom i nisam imao nameru da sebe stavljam u nakakv centar priče.

Smatram da je vožnja u pijanom stanju opasna. Takodje smatram da se uticaj jednog piva ne može smtrati pijanim stanjem te se ne može snkcionisti trajnim odzimanjem dozvole.

Isto tako smatram da je pokretač teme adekvatno kažnjen za svoje postupke. Ništa manje, ništa više.

To je moje mišljenje i izgleda da ga delim sa ljdima koji su pisali zakon o saobraćaju ove zemlje.

Nemam nameru da idem glavom kroz zid. Ako svi ostali ovde misle da nisam u pravu, onda je valda tako.

Nije mi jasno kako se nametnu stav da ja podržavam vožnju u pijanom stanju.

Evo lajkovo sam i ja post člana.
[ Sceka @ 01.03.2016. 23:09 ] @
Pa procitaj svoj prvi post u ovoj temi pa ces lako ukapirati gde je tvoj problem. Covek se javio sa problemom u vidu "kako da zahebem (zakon ili sta vec) i predupredim nemanje dozvole za to sto mi treba u inostranstvu..." i da je izostavio razlog oduzimanja (detalje o alkoholisanom stanju a zatim i brzoj voznji, bitno!) dobio bi odgovor - a vec je dobio u drugoj temi od Bakare (nije mu bilo dovoljno pa je otvorio temu...).

A ti reagujes "braneci" ga po pitanju voznje u alkoholisanom stanju negirajuci cinjenicu da je to opasno i to mnogo stavom "sta napadate coveka k'o da je ubio nekoga...:, karikiram ali tacna je sustina onoga sto pises > sa akcentom na "nije to toliko strasno da ga lincujete...".

Pa jeste strasno, sve ukupno jeste strasno, bez obzira na to sto covek posteno kaze da je pogresio. mnogo pogresio (njegove reci) sam postupak voznje u alkoholisanopm stanju je los, grozan, rizican po neciji zivot...

Jel' kapiras? Jok, a? Nema veze. Opet ces ti tako...

Laku noc.



Pozdrav!
[ dusanboss @ 01.03.2016. 23:20 ] @
Gde je je on to napiso "kako da zahebem (zakon ili sta vec)" ?

Pitao je da li će ta kazna uticati na inostramu dozvolu.

Šta je izostavio? Jel se čitao ti upšte temu ili tek onako došao malo da teraš kontru i osudiš sve i svakog.

Možda bi mi svi trebali malo više da osudjujemo sebe nego druge. Verovatno bi živeli malo u lepšem svetu.
[ fanfon @ 02.03.2016. 09:31 ] @
Kako bi trebao da glasi zakon da bi sprecio stradanje u saobracaju na osnovu prvog pitanja u temi - odgovoreno je u sledecem komentaru. Posto zakon nije krojen da to sprovede, mozemo do sutra raspravljati kako je sada, sta koja odredba znaci i da li je odredjena kazna "realna". Nepobitna cinjenica je da je ovaj sto je postavio pitanje opasan je za ostale ucesnike u saobracaju jer sebe svesno dovodi u stanje u kome ugrozava ostale ucesnike i treba mu trajno oduzeti dozvolu zbog toga. Indentican slucaje je onaj pijani ludak sto je neki dan ubio devojcicu, a ima 10 prijava za krsenje odredbi zakona o saobracaju koje nisu procesuirane jer mu je tata policajac-da je zakon sprovodjen kako treba devojcica koja je poginula verovatno bi jos bila ziva. Ovaj iz pocetka teme jos nikog nije ubio, ali je na dobro putu da to ucini s obzirom sta radi.
[ Sceka @ 02.03.2016. 13:32 ] @
Dok se kod nas ne regulise primena Zakona na pravi nacin da navedem nesto iz inostranstva. Moj ortak koji zivi vec vise od 25 godina u L.A. (USA) je ceo zivot amatrski u sportu i zivi tako od kad ga znam, sto podrazumeva zdrav zivot po ubedjenju, sto podrazumeva odsustvo svih stetnih uticaja hrane i pića - ne slepo drzanje tog slova ali vrlo blizu toga. Kad mu se rodila cetvrta cerka u povratku kuci sa posla (javili mu dok je bio na poslu) popije dva piva sa drustvom koje je pozvao sa posla da casti, krene kuci i posle par ulica ga zaustavi policija u rutinskoj kontroli. Izmedju ostalog na pitanje "Da li ste konzumirali alkohol?" kaze da je popio dva piva pre pola sata i razlog. Daju mu da duva u spravu, pokaze se neka mala cifra, mala ali nedozvoljena Zakonom, potpise te neke papire, zakljuca automobil, zovne taxi i ode kuci (sutradan taxijem do kola pa na posao...).

Nakon par nedelja dobije poziv za sud, ode i prizna sve sto je navedeno i dobije kaznu koja se sastoji u tome da mu se oduzima dozvola na godinu dana, mora da ide kod psihijatra (ili psihologa, ne secam se a i nebitno jer oni sve zovu "šrink"...) na razgovor i "evaluaciju" pa posle toga sest meseci "drustveno korisnog rada" od kojih prva dva meseca na predavanja o uticaju alkohola na voznju i na sve to neki poeni kojima trebju godine i godine da se smanjuju...

Kaze da mu je najteze u zivotu bilo na razgovoru kod "šrinka" i na tim predavanjima. Doktor ga pita "Popili ste dva piva i posle toga seli u kola i krenuli kuci, zasto ste seli u kola?", ne zna sta bi odgovorio na to pitanje a da ima smisla... a na predavanjima je dva meseca gledao filmove o nesrecama izazvanim pod uticajem alkohola i sa smrtnim ishodom ali necenzurisane policijske snimke ali u "paketu" sa izjavama ocevidaca i najblize porodice nastradalih. Kaze da je cesto povracao na tim predavanjima, ne samo on nego dosta njih.

Za dve flase "malog piva".

Pa onda kazu da je nas zakon ostar, da je razmisljanje i stav clanova na temi o tim stvarima u vezi voznje u alkoholisamom stanju pogresan, ostar... neki kazu...


Pozdrav!

EDIT
Da dodam... Kad sam mu rekao "E bas si baksuz" odgovorio mi je "Nisam baksuz nego budala, u Americi je odavno obicaj da se to ne radi, svi kad i najmanje popiju uzmu taxi ali ja klasicno kao ma nece bas meni da se desi, budala, bre."
[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2016. 13:49 ] @
Citat:
dusanboss
Možda bi mi svi trebali malo više da osudjujemo sebe nego druge. Verovatno bi živeli malo u lepšem svetu.


Ne, u lepsem svetu bi ziveli kada ne bi bilo ljudi koji pijani sedaju u kola.

Samo u Srbiji bi svake godine nekoliko stotina neduznih ljudi bilo medju zivima umesto u grobovima.

Cena toga je taksi voznja ili bus karta posle kafane, ako se vec nema neko ko bi pijanu osobu odvezao kuci.

To je vrlo mala cena za nekoliko stotina zivota svake godine.
[ dusanboss @ 02.03.2016. 14:47 ] @
Šćeko izgleda da je tvoj drug popio malo više od 2 mala piva i moguće da mu nije prvi put, pošto misli da ne šalju kod šrinak za jedan prekršaj . Evo zakon za "vožnju pod uticajem" države Kalifornije.
http://dui.drivinglaws.org/california.php

Koiko vidim dozvoljeno je 0,4 ako imaš preko 21 g što je čak više nego kod nas (0,3). Na sajtu ima i kalkulator gde ubaciš koliko si popio,svoju težinu, vreme kad palniraš da voziš i pokažeti koliko promila ćeš imati u krvi i da li da sedaš za volan ili ne.


Ivane jel stvarno misliš da bi se nesreće u prepolovile ukoliko ne bi bilo alkohola? Znam, smanjile bi se drastično ukliko pijani ljudi ne bi sedali za volan. To ne podržavam i slažem se donekle sa vama.

Naravno da ljudi u vidno alkoholisanom stanju izaivaju mnogo više nesreća nego trezni, što ne znači da traba uvesto 0 tolerancija za alkohol i trajno oduzimanje dozvole. "Trajno" znači kad ti uzmu nemaš više parvo da voziš auto u ovom životu.

Voleo bih da imam statistiku koliko nesreća izazovu ljudi sa do 0,5 promila u poredjenju sa treznim vozačima. Ako je razlika velika ona ću se i ja složiti sa vama.

Deo gde se nikad neću složiti je onaj gde većina poistovećuje pokretača tema sa onim manijakom, sinom policajca. Ne znam na osnovu čega vi izjednačavate ova dva slučaja?

Jedan je vozio alkoholisan (što je sb+vakako za osudu) i napravi prekršaj za koji sam siguran da 90 posto vozača pravi redovno. Aj sad mi recire da niko od vas nikada nije vozi 20 km/h iznad ograničenja pa da se ismejem lepo. Verujem da ima takvih ljudi, ali su oni manjina u Srbiji.

Sa druge strane imamo manijaka za volanom koji ubio devojčicu, kome je ko zna koliko puta gledano kroz prste što je na kraju i dovelo do tog nesrećnog dogadjaja.

Možda sam ja glup pa ne vidim kako ova dva slučaja mogu da budu ista.
[ dusanboss @ 02.03.2016. 14:48 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
dusanboss
Možda bi mi svi trebali malo više da osudjujemo sebe nego druge. Verovatno bi živeli malo u lepšem svetu.


Ne, u lepsem svetu bi ziveli kada ne bi bilo ljudi koji pijani sedaju u kola.

Samo u Srbiji bi svake godine nekoliko stotina neduznih ljudi bilo medju zivima umesto u grobovima.

Cena toga je taksi voznja ili bus karta posle kafane, ako se vec nema neko ko bi pijanu osobu odvezao kuci.

To je vrlo mala cena za nekoliko stotina zivota svake godine.


Slažem se da ljudi koji su pijani ne treba da sedaju za volan, ali to nije rasprava ovde.
[ član @ 02.03.2016. 14:48 ] @
Citat:
Sceka:Nakon par nedelja dobije poziv za sud, ode i prizna sve sto je navedeno i dobije kaznu koja se sastoji u tome da mu se oduzima dozvola na godinu dana, mora da ide kod psihijatra (ili psihologa, ne secam se a i nebitno jer oni sve zovu "šrink"...) na razgovor i "evaluaciju" pa posle toga sest meseci "drustveno korisnog rada" od kojih prva dva meseca na predavanja o uticaju alkohola na voznju i na sve to neki poeni kojima trebju godine i godine da se smanjuju...

Kaze da mu je najteze u zivotu bilo na razgovoru kod "šrinka" i na tim predavanjima. Doktor ga pita "Popili ste dva piva i posle toga seli u kola i krenuli kuci, zasto ste seli u kola?", ne zna sta bi odgovorio na to pitanje a da ima smisla... a na predavanjima je dva meseca gledao filmove o nesrecama izazvanim pod uticajem alkohola i sa smrtnim ishodom ali necenzurisane policijske snimke ali u "paketu" sa izjavama ocevidaca i najblize porodice nastradalih. Kaze da je cesto povracao na tim predavanjima, ne samo on nego dosta njih.

Ono sto kod nas prvo treba da se promeni je svest o ponasanju u saobracaju! voleo bih da se i na nasim prostorima uvedu takve sankcije, ali se plasim da u nasem slucaju razgovori sa psihologom, edukacije i gledanje filmova ne bi imali previse koristi. nasim domacim budalama ne vredi da objasnjavas! ono sto mislim da budala moze da razume je: novcana kazna (boli ga vise od svega drugog), oduzimanje dozvole (ali ne privremeno nego trajno, da mora ponovo u auto-skolu), zatvor.

inace, moram da priznam da sam bas iznenadjen jer je toliko ucesnika foruma podrzalo moju konstataciju da pokretacu teme treba zabraniti dalje ucesce u saobracaju! iznenadjen sam jer sam pre izvesnog vremena na ovom istom forumu u Auto Zone pokrenuo jednu temu o postovanju saobracajnih propisa i proslo je tacno onako kako sam i ocekivao! moze se lako videti po plusevima na komentarima kakva je generalno bila slika o postovanju propisa: ja i jos svega par ljudi koji su imali stav da se propisi trebaju postovati smo izsmevani i smatrani budalama, a svi komentari onih koji su rekli (kao i nas drugar Dule na ovoj temi) da "nije tako strasno da se voznja malo prilagodi uslovima puta, a ne zakonu" su naisli na odobravanje i dobili po nekoliko pozitivnih glasova!

[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2016. 15:01 ] @
Citat:
dusanboss
Ivane jel stvarno misliš da bi se nesreće u prepolovile ukoliko ne bi bilo alkohola? Znam, smanjile bi se drastično ukliko pijani ljudi ne bi sedali za volan. To ne podržavam i slažem se donekle sa vama.


Nema sta da mislim ili ne mislim, imas vise stotina ljudi izginulih u nesrecama gde je krivac bio pijan.

Uzevsi u obzir da intoksikacija alkoholom izaziva slabljenje refleksa prilicno je izvesno da bi broj izginulih bio manji.

Koliko manji? Sve i da je broj 1, to je i dalje dovoljno da se uradi sve kako bi broj alkoholisanih za volanom tezio nuli.
[ kamarad @ 02.03.2016. 15:29 ] @
Citat:
dusanboss:Koiko vidim dozvoljeno je 0,4 ako imaš preko 21 g što je čak više nego kod nas (0,3). Na sajtu ima i kalkulator gde ubaciš koliko si popio,svoju težinu, vreme kad palniraš da voziš i pokažeti koliko promila ćeš imati u krvi i da li da sedaš za volan ili ne.

Dušane, na žalost ti ne želiš da vidiš suštinu?!
Ne postoji kalkulator za ove stvari!
Treba da znaš da je uticaj individualan, zavisi od niza faktora, počev od metabolizma, pritiska, krvotoka, vlažnosti kože (znojenje), kapaciteta pluća, fizičke kondicije, motorike....!
Znam gomilu vozača kojima su refleksi usporeni i bez alkohola a znam par ljudi koji mogu da popiju nekoliko čašica i da se to na njima ne primeti ali nema šanse da im je motorika ista kao kada nisu ništa popili.
Da se ne upuštamo previše u ovu materiju, nisi u pravu!
Zato sam za to da se apsolutno zabrani alkohol, znači 0 promila, baš zbog tebe i sličnih tebi koji će uzeti kalkulator u jednu ruku a u drugu flašu!
Šta da radimo sa stradalima koji nisu uzeli ni kalkulator ni flašu, samo su hteli da pređu na drugu stranu ulice?!
[ Sceka @ 02.03.2016. 15:54 ] @
Citat:
dusanboss:
Šćeko izgleda da je tvoj drug popio malo više od 2 mala piva i moguće da mu nije prvi put, pošto misli da ne šalju kod šrinak za jedan prekršaj . Evo zakon za "vožnju pod uticajem" države Kalifornije.
http://dui.drivinglaws.org/california.php

Koiko vidim dozvoljeno je 0,4 ako imaš preko 21 g što je čak više nego kod nas (0,3). Na sajtu ima i kalkulator gde ubaciš koliko si popio,svoju težinu, vreme kad palniraš da voziš i pokažeti koliko promila ćeš imati u krvi i da li da sedaš za volan ili ne.

Gledaj ti i misli sta god hoces, tvoje pravo, ortak je dobio kaznu kao sto sam napisao i prica o tome i dan danas - sto znaci da je kazna uticala, prilicno, a to je bitno. Ali masis poentu svakako.


Citat:
Naravno da ljudi u vidno alkoholisanom stanju izaivaju mnogo više nesreća nego trezni, što ne znači da traba uvesto 0 tolerancija za alkohol i trajno oduzimanje dozvole. "Trajno" znači kad ti uzmu nemaš više parvo da voziš auto u ovom životu.

Voleo bih da imam statistiku koliko nesreća izazovu ljudi sa do 0,5 promila u poredjenju sa treznim vozačima. Ako je razlika velika ona ću se i ja složiti sa vama.

Treba uvesti 0 tolerancije za voznju. Trajno oduzimanje svakako ako je bilo ljudskih zrtava (povredjenih a apsolutno ako je bilo sa smrtnim ishodom) a vozac ima bilo koliko alkohola u krvi.

Nema tu statistika sta da trazi. Zrtve postoje a neuporedivo vise ih ima radi vozaca u alkoholisanom stanju sto je dovoljan razlog za drasticne zakonske mere. Nema tu mesta prici tipa "ne podnose svi isto" ili nekakvog skaliranja procenta u krvi onako kako ti to tumacis. U Zakonu vec postoji to neko skaliranje procenata ali je neadekvatno i dok ne bude drasticno i ne svede se na bukvalno > tolerancija alkohola za volanom je 0% < nece se statistika promeniti, samo ce biti gore jer svako ima svoje vidjenje koliko je sposoban za voznju.

Citat:
Jedan je vozio alkoholisan (što je sb+vakako za osudu) i napravi prekršaj za koji sam siguran da 90 posto vozača pravi redovno. Aj sad mi recire da niko od vas nikada nije vozi 20 km/h iznad ograničenja pa da se ismejem lepo. Verujem da ima takvih ljudi, ali su oni manjina u Srbiji.

Znas u cemu je razlika, velika? Normalan covek nikada nece javno da napise/kaze da je vozio preko dozvoljene brzine a narocito ne na forumu trazeci pomoc kako da ipak vozi i dalje. Razloge ne treba navoditi (mada bih rekao da tebi nije jasno).

I u vezi pojaseva je bila polemika, velika - pa je sada potpuno normalno da se vezu cim se udje u kola, pre nego se startuje motor. Postala je navika - tako treba da bude i navika da se ne seda u automobil ako se popilo makar i jedno jedino pivo. Kad moze u mnogomilionskim zemljama sveta, gde ima svakojakog naroda na angro!, moze i kod nas - opet se treba setiti primera sa pojasevima.

Citat:
Sa druge strane imamo manijaka za volanom koji ubio devojčicu, kome je ko zna koliko puta gledano kroz prste što je na kraju i dovelo do tog nesrećnog dogadjaja.

Možda sam ja glup pa ne vidim kako ova dva slučaja mogu da budu ista.

Nije rec o nicijoj 'glupoci', pa ni tvojoj, nego o pogresnoj osnovi na bazi koje se pristupa razmisljanju. Ja bih rekao - nedovoljno se razmislja, usko, na bazi licnih preferencija, ne uzimaju se u obzir realno objektivni cinioci, previse se licnog mesa...


Pozdrav!
[ dusanboss @ 02.03.2016. 16:42 ] @
Ne mešam ja ništa lično, ja ne vozim kada popijem pivo (pošto samo to od alkohola konzumiram).

Pa normalno da se treba odzimati dozvola ukliko neko nekog ubije to se i radi. Za to si ide u zatvor na koju godinu. Upšte ja ne pričam o tome.

Novačana kazna nije po meni adekvatna iz razloga što je nekome to mesečna plata, a nekome kusur od manje kupovene. Tako da neće imati isti uticaj na sve.
Poeni i zabrana upravljanja su doba stvar.

Zašto stičem utisak da vićana članova ovde smatra da ja podržavam vožnju u pijanom stanju? Iz čega što sam ja napisao se to može zaključiti?

Citat:
"nije tako strasno da se voznja malo prilagodi uslovima puta, a ne zakonu"


Ni za ovo ne znam da sam napiso.

Napisao sam da je prekoračnje brzine od 20 km/h prekršaj koji većina pravi svakodnevno. Ako se vozim magistralnim putem 80 km/h obidjeme veliki broj vozila. U odredjenim delovim Beograda veća je šansa da će te izazvati udes ukliko vozite 50 km/h nego ako prilagodite brzinu ostalim učisnicima koja često prelaz i 80 km/h.

Znajući koliko je taj prekršaj uobičajan (da li tome treba da se stane na put može da se diskutuje. Činjenica je da se to dešava) malo sam začudjen kada svi napadnu čoveka koji je napiso da je kažnjen za taj isti prekršaj.

Ne kapiram u čemu je fora? Ako se to javno iznese onda je strapšno, a ako se gurne pod tepih onda je sve OK? E pa nije.

Nemam snage da se ponavljam više pošto šta god da napišm neko vidi ono što želi da vidi.

Još je ispalo na kraju da sam ja stao u odbranu ovog lika što je ubio autom devojčicu.

I još nešto pa se odjavljujem. U linku koji sam okačio o zakonu u Kaliforniji vidi se da je granica za kažnjavanje 0,1 promila. Uvesti zakon gde mora da bude 0,00 je besmislen iz razloga što 0,01 možeš da naduvaš a da nisi pio alkohol u životu. Jel smatrate da se i to treba sankcionisati?
[ dusanboss @ 02.03.2016. 16:50 ] @
Citat:
kamarad:
Citat:
dusanboss:Koiko vidim dozvoljeno je 0,4 ako imaš preko 21 g što je čak više nego kod nas (0,3). Na sajtu ima i kalkulator gde ubaciš koliko si popio,svoju težinu, vreme kad palniraš da voziš i pokažeti koliko promila ćeš imati u krvi i da li da sedaš za volan ili ne.

Dušane, na žalost ti ne želiš da vidiš suštinu?!
Ne postoji kalkulator za ove stvari!
Treba da znaš da je uticaj individualan, zavisi od niza faktora, počev od metabolizma, pritiska, krvotoka, vlažnosti kože (znojenje), kapaciteta pluća, fizičke kondicije, motorike....!
Znam gomilu vozača kojima su refleksi usporeni i bez alkohola a znam par ljudi koji mogu da popiju nekoliko čašica i da se to na njima ne primeti ali nema šanse da im je motorika ista kao kada nisu ništa popili.
Da se ne upuštamo previše u ovu materiju, nisi u pravu!
Zato sam za to da se apsolutno zabrani alkohol, znači 0 promila, baš zbog tebe i sličnih tebi koji će uzeti kalkulator u jednu ruku a u drugu flašu!
Šta da radimo sa stradalima koji nisu uzeli ni kalkulator ni flašu, samo su hteli da pređu na drugu stranu ulice?!


Molim te breeee .

Ja sam samo naveo da je na sajtu kalkulator koji približno može da pokaže koliko će promila neko imate posle odredjene količina alkohola.

"Treba da znaš da je uticaj individualan" AAAA! pa ja sam to pisao u par postova .

Ne mogu više stvarno. Meni ovo deluje ka da me svi namerno troluju.

Pozdrav svima! U pravu ste sve. Neću da se mešam više u diskusiju.

[ Ivan Dimkovic @ 02.03.2016. 17:15 ] @
Citat:
Sceka
Normalan covek nikada nece javno da napise/kaze da je vozio preko dozvoljene brzine a narocito ne na forumu trazeci pomoc kako da ipak vozi i dalje. Razloge ne treba navoditi (mada bih rekao da tebi nije jasno).


Hmm... onda se meni prividja, ili ovde ili ovde, svi koji se raspituju o radar detektorima to rade iz hobi razloga :-)
[ Sceka @ 02.03.2016. 18:52 ] @
Ne prividja ti se ali to navedeno/linkovano samo potvrdjuje da postoje takvi. I postojace uvek, vidi se po rasponu jer "ovde" i "ovde" datiraju jos iz 2006 i 3004 godine a iz prvog "prividjanja" se vidi da i prosle godine ima takvih - sto ne znaci da ostali a normalni treba da slede te primere nego obrnuto. :)

Citat:
@dusanboss:
U pravu ste sve. Neću da se mešam više u diskusiju.

Pa kazem, sve pogresno. I citas i procesiras a zatim komentarises skoro nevezano na/za procitano - a uvek u fazonu "ma nije to strasno, ne treba suditi o tome tako ostro...", karikirano naravno, ali potpuno tacno. Nije ni bitno sve dok oni koji citaju a ne ucestvuju mogu da sami zauzmu svoj stav na osnovu napisanog jer se lepo sve vidi.


Pozdrav!