[ banebane70 @ 06.03.2016. 11:15 ] @
Problem kupovine preko Interneta je što nikad ne znate kakav uređaj će zaista da vam stigne. Ako ste slučajno "jeftino" kupili USB velikog kapaciteta (64 GB i više), pa se ispostavilo da on ne radi kako treba, najverovatnije su vam uvalili lažnjak. Takav USB najčešće poseduje 4 ili 8 GB, ali je u kontroleru i na kućištu diska upisana informacija da ima višestruko više memorije. Takav disk možete da bacite kao neupotrebljiv ili da probate da ga "resetujete" na prave vrednosti i da ga dalje upotrebljavate (doduše sa manjim kapacitetom nego što ste mislili da ste kupili). Ako se odlučite za ovaj drugi korak evo linka ka uputstvu kako da to uradite...

http://www.ictvesti.com/kako-i...i-lazni-kapacitet-usb-diskova/

Tu se nalazi procedura kako da proverite da li su vam "uvalili" USB sa lažiranim kapacitetom, linkovi ka svim potrebnim programima i sajtovima gde ćete pronaći dodatne informacije da se taj posao završi.
[ KrkaCiC @ 06.03.2016. 11:36 ] @
Dodao bih:

Jednostavnije je da ne kupujete preko interneta,nego kupite u radnji gde dobijete garanciju

Ocekivati 64 gb po ceni 8 gb je glupo zar ne
[ banebane70 @ 06.03.2016. 12:18 ] @
Naravno da je jednostavnije, ali teško je objasniti ljudima da nije baš sve što je jeftino i dobro... Evo, ja u svom okruženju znam za dva slučaja prevare - kupovine navodnih 64 GB po ceni od 11 USD (ispostavilo se da je u pitanju USB od 8 GB), i kupovina "Kingston HyperX" USB-a od 256 GB za 23 USD, za koji se ispostavilo da je ima samo 7.2 GB (znači čak ni punih 8 GB). Kad sam pitao tog prijatelja zar mu nije bilo sumnjivo da toliki kapacitet prodaju po toj ceni kada im je realna cena oko 4-5 puta veca, odgovorio mi je da je to zbog toga što piše da je USB 2.0, a ne 3.0. Dalji komentar nije potreban...

Problem je što ljudima ne može da se na jednostavan način dokaže da su USB-ovi falsifikovani. Računar ih vidi kao 64 ili 256 GB, čak su napravljeni tako da prividno upisuju naznačenu količinu podataka... Jedini problem je kada pokušaju te podatke da pročitaju, pošto onda računar prijavljuje da su oštećeni. Na sreću, oba USB-a sam ovom metodom uspeo da resetujem tako da se u računaru vidi njihov pravi kapacitet, pa sam zato hteo da podelim to iskustvo - možda još nekom pomogne.

[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2016. 13:20 ] @
Heh, secam se pre 10tak godina sam bezuspesno pokusavao da kupim nesto "povoljno" u Sangaju na nekom marketu - ili su cene bile kao u Evropi ili je bio krs sa laziranom FAT tabelom. Posto sam znap za foru nosio sam laptop sa vecim fajlom koga sam pokusavao, neuspesno, iskopirati na laziran medijum :)

Sto Englezi kazu, if it is too good to be true...