[ maksvel @ 11.03.2016. 19:19 ] @
Je li apgrejdovao ko na El Capitana? Odavno se pojavila mogućnost, ali kapiram da je bolje da sačekam, a realno i nije da mi mnogo treba neki feature.
Sa druge strane, interesantan sam znati kako šljaka.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.03.2016. 19:36 ] @
Dobar je.
[ maksvel @ 12.03.2016. 14:03 ] @
To je lepo. Ima li još nešto: troši li jednako bateriju, ima li neki značajniji novitet? Rade li normalno programi, na primer.. šta znam.. Office. Da li apgrejd pobrlja neke postavke? Tako neka životna pitanja
[ Backy @ 12.03.2016. 19:33 ] @
neočekivano dobro
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.03.2016. 20:35 ] @
Citat:
maksvel: To je lepo. Ima li još nešto: troši li jednako bateriju, ima li neki značajniji novitet? Rade li normalno programi, na primer.. šta znam.. Office. Da li apgrejd pobrlja neke postavke? Tako neka životna pitanja :D


Ništa, sve radi kako treba. Šta je novo od poboljšanja možeš da vidiš na http://www.apple.com/osx/
[ zivanicd @ 04.05.2016. 20:31 ] @
hm...... meni na imac27 i5 2.7 sa 10GB rama povremeno "ledi" i to me opasno nervira.

Na MBP sve radi kako treba... mada mi se cini da su ranije verzije letele... Mozda treba da uradim fresh install jer od 10.5.8 samo radim upgrade...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.05.2016. 21:05 ] @
Sam si sebi odgovorio, prvo clean install, pa tek onda ima smisla navoditi zamerke :)
[ zivanicd @ 04.05.2016. 21:13 ] @
Pre par dana sam ustanovio da SystemUIServer jede mnogo rama (kod mene i do 12GB) kad se racunar ne gasi. Napravio sam cron da ga ubija svakih sat vremena i komp sad lakse dise.

Mrzi me da ga instliram od 0...
[ madamov @ 05.05.2016. 09:20 ] @
To nije normalno, bolje uradi reinstalaciju od nule.
[ maksvel @ 05.05.2016. 14:01 ] @
A kako ide to sa instalacijom od nule?
Mislim: ovako imaš već stariji sistem i nadgradiš ga besplatno.
Kako da nabavim ISO za instalaciju od nule i kako to ide?
[ calimero @ 05.05.2016. 14:32 ] @
Citat:
zivanicd:
Pre par dana sam ustanovio da SystemUIServer jede mnogo rama (kod mene i do 12GB) kad se racunar ne gasi. Napravio sam cron da ga ubija svakih sat vremena i komp sad lakse dise.

Mrzi me da ga instliram od 0...


@zivanicd mozes koristiti i launchd umesto crona.

i ja sam upgradeovao sistem od 10.6 sve do el capitana, nikada nisam radio clean install.
Tek pre mesec dana sam uradio clean install bez nekog posebnog razloga.

i zažalio sam.

zažalio sam jer moram ponovo da instaliram programe i da svaki podešavam.

---

Ako ti SystemUIServer uzima RAM, sigurno mozes pronaci uzrok jer i da uradis clean install, i da ponovo instaliras sve programe koje si koristio, sasvim je verovatno da ces imati isti problem.

Za pocetak pogledaj sta je SystemUIServer: http://guides.macrumors.com/SystemUIServer

Dakle on vodi računa, između ostalog, o procesima koji se nalaze u desnom delu menu bara (tamo gde je sat). Kreni odatle, pogasi sve sto ti ne treba. Koristi Lingon X da lakse vidis sta se sve (i kako) pokrece prilikom startovanja Mac OS Xa.

EDIT: pogledaj i ovo, mozda ti pomogne: http://hints.macworld.com/article.php?story=20100918163629993

a pogledaj obavezno i u Console.app sta se desava, mozda tamo uocis sta pravi problem!

[Ovu poruku je menjao calimero dana 05.05.2016. u 15:56 GMT+1]
[ calimero @ 05.05.2016. 14:48 ] @
Citat:
maksvel:
A kako ide to sa instalacijom od nule?
Mislim: ovako imaš već stariji sistem i nadgradiš ga besplatno.
Kako da nabavim ISO za instalaciju od nule i kako to ide?

ovde imas opisane sve varijante: http://macdrug.com/download-el-capitan-dmg-os-x-10-11-installer/
[ madamov @ 06.05.2016. 07:39 ] @
Citat:
zažalio sam.

zažalio sam jer moram ponovo da instaliram programe i da svaki podešavam.


To je zato što imaš jednu particiju, da ti je home folder na drugoj particiji većina programa bi našla svoj registracioni fajl.
[ calimero @ 06.05.2016. 07:52 ] @
Citat:
To je zato što imaš jednu particiju, da ti je home folder na drugoj particiji većina programa bi našla svoj registracioni fajl.


mislim da se nismo razumeli: ako sačuvam home folder (manje više home folder, _user library_ folder je bitan za ovu priču), kakav je to onda clean install??

ono što jesam uradio: obrisao ceo hard ali sam pre toga sačuvao svoj Library folder na npr. USB, instalirao novi OS i počeo da ga koristim bez migracije podataka putem TimeMachine-a, ili sa starog Mac-a... jer ako bih to uradio (migraciju kroz jedan od Mac OS mehanizama), vratio bih sva sranja koja sam ja u prethodnih 10 godina dodavao na sistem i ne vidim kako to može da se zove clean install. Ista stvar bi bila da sam ostavio svoj home folder na drugoj particiji i nakon instalacije nastavio da ga koristim.

Sad kad vidim da mi treba neki program, instaliram ga i obično ručno prebacim samo njegova podešavanja iz mog starog Library foldera /Preferences ili /Application Support sa USBa.

mislim da je problem samo u semantici reči "clean install" :)
[ tuxserbia @ 06.05.2016. 09:26 ] @
Ovo je stvarno tačno, nakupi se ... smeća. Evo, meni sa Yose počeo da ludi systemstats. Prijavljivao dupli UUID i rušio se. Stopirao demončiće, obrisao logove i sad peva.
[ zivanicd @ 06.05.2016. 20:27 ] @
Znate da su kod obucara uvek suplje cipele... mrsko mi je...

Ovih dana sam klincu hteo da instaliram GTA V u BC-u i nistam ukopcao u startu da je igrica za x64... Instaliram lepo i386 W7, smorim se 3 sata da se GTA instalira sa 7 diskova i CVRC... nece da se podigne.

Klinac naravno sizne jer ga lazem vec mesec dana da ce da se igra. Kupio decko igricu od svojih para i sad je nepravda sto ne moze da igra.

Pustim instalaciju x64... a ladno neispravan DVD (izgreban). Nece da prodje instalacija...

I ja se smorim "k'o Lajka u svemiru"...

I sad preko svega toga da radim clean... Moram da sacekam da mi bas bude vikend da bas nista ne radim i da napolju pada neka zesca kisa da ne moze da se ide na rostiljanje...

... btw, sta moze da bude da ne prepoznaje bootabilni USB w7 x64 instalaciju ?

[ Pali zari @ 07.05.2016. 08:00 ] @
Zavisi sa kojim programom si radio butabilni usb.. Preporuka za Rufus, do sada nisam imao ni jedan problem sa njim. A bilo je tu raznoraznih linux i windows egzibicija... A tu je i podesavanje u biosu da prilikom boot-a usb bude full initialization umesto partial initialization. Ako si uradio ove dve stvari kako treba onda jedino ostaje da je sam iso koji si koristio ostecen.
[ madamov @ 07.05.2016. 08:05 ] @
Ne bi vratio sva sranja, kernel ekstenzije se uvek instaliraju u System, nikada u home folder, većina launch daemona takođe, da ne govorim o mnoštvu starih fajlova po sistemskim UNIX folderima. Oni su problem, a ne neke preference ili ono što je u Application support folderu unutar Library.
[ maksvel @ 19.09.2016. 20:35 ] @
Apgrejdovao konačno. Najveća promena mi je font, ako se ne tripujem, promenili su sistemski font poprilično, na primer trivijalne stvari kao sat, procenat baterije... drugi je font :D
Apgrejd prošao ok, videćemo dalje. U suštini Yosemite je radio ok, maltene jedino što me smaralo je kad Finder zaglupi, to se dešavalo povremeno i rešenje je brisanje tamo nekog fajla, koji se posle regeneriše. Takođe, Safari je umeo da zakiva u poslednje vreme.
[ maksvel @ 23.09.2016. 08:28 ] @
Eto ti ga sad. NTFS third party drajveri za pisanje po NTFS-u više ne rade. Pa brt
[ madamov @ 23.09.2016. 08:47 ] @
I njih moraš da upgrejduješ. Samo mi nije jasno šta fali disku u exFAT formatu koju služi za prebacivanje fajlova Mac/Windows?
[ maksvel @ 23.09.2016. 08:51 ] @
Nešto nisam uspeo da apgrejdujem, ovaj jedan kaže "ok sam", a ne radi, hajde videću opet.

Ne fali ništa exFAT, naravno, nego bio disk već NTFS sa nekim podacima, posle radili ntfs-drajveri i onda super. Sad me mrzi da mu stavljam exFAT, ali možda i uradim to