[ Coa665 @ 11.03.2016. 20:23 ] @
E ovako,moj problem sa hard diskom je sledeci,da kada ga povezem na komp moj komp nece da se upali, sa starim hardom(od predhodnog kompa) komp se pali i radi normalno a kada povezem taj hard komp je mrtav nece da se pokrene... Da li je jos neko imao ovakav problem i sta mi je ciniti?
[ goropad @ 11.03.2016. 21:24 ] @
Ako na hardu nemas operativni sistem, normalno je da nece da se pokrene. Objasni, jel vadis jedan disk i menjas drugim? ili prikljucujes oba, u svakom slucaju hard diskovi imaju dzampere, i moras da ih podesis u zavisnosti da li je hard disk master ili slave, ako imas jedan hard disk, stavi ga na master, ako nije drugacije naznaceno, okreni disk naopacke i videces male pinove i jedan limcic, tu treba da prespojis.

Disk na kome ti je operativni sistem treba da bude master (uglavnom) a taj drugi slave i to ti je to.
[ Coa665 @ 11.03.2016. 23:53 ] @
Bila su mi oba harda povezana, na tom prvom hardu sam imao win i onda u jednom trenutku komp mi se ugasio, pokusao da ga upalim i nije hteo, mislio sam da mi je riknuo procesor ili napajanje, na kraju se ispostavilo da nije ni jedno od ta dva, sledece sta sam pokusao jeste da sam povezao samo taj prvi hard i komp uopste nije hteo da se upali, ima struju ali nece uopste da se upali, onda sam skinuo taj hard i stavio ovaj drugi koji trenutno koristim i komp se upalio instaliorao win i drugi hard mi radi, ali problem kkod prvog harda jeste sto su mi sve stvari na njemu, a komp nece da se upali kad ga prikacim. Pokusao sam i na zivo da prikacim prvi hard(i ako znam da to ne valja) koliko sam prikacio kabal toliko mi se komp ugasio. Prvi hard mi je i bio master a drugi slave, i radili su tako bez problema dok odjednom nisma mogao da upalim komp zbog master-a...
[ gilopile @ 12.03.2016. 00:44 ] @
Citat:
a kada povezem taj hard komp je mrtav nece da se pokrene...


Citat:
Pokusao sam i na zivo da prikacim prvi hard(i ako znam da to ne valja) koliko sam prikacio kabal toliko mi se komp ugasio.


Elektronika od HDD-a je crkla/u kratkom spoju je.

Koji je model HDD-a?
[ Coa665 @ 12.03.2016. 01:24 ] @
Seagate Barracuda 500gb
[ goropad @ 12.03.2016. 10:23 ] @
Da, nesto je crklo, probaj odnesi hard u servis, ako mogu da ti povrate podatke. Jedini pokazatelj je to sto si naveo, znaci komp se sam ugasio iznenada, a do tada je radio. :/ Probaj jos neke kombinacije, da otklonimo svaku sumnju da nisi nesto sam pogresio u povezivanju. ako nista, to je to - servis.
[ Coa665 @ 12.03.2016. 12:59 ] @
Taj hard je radio 2 godine, bio je povezan kako treba.
[ iculibrk @ 13.03.2016. 00:34 ] @
To sto si ga ukljucivao kako kazes na zivo je samo moglo da mu odmogne, kakvo napajanje i kakve potrosace imas u racunaru? Uzrok kvara moze biti u samom disku (vidi link dole) mada i ne mora, a posledica je ono sto ti je Dragan napisao.
I procitaj ovu zanimljivu temu.
[ Coa665 @ 13.03.2016. 04:20 ] @
To na zivo sam probao jer ovako nije bilo teoretske sanse da pokrenem hard.

Na kompu imam :

Asus A68HM-K
AMD Radeon R7 240 Powercolor 2GB DDR3
AMD Athlon™ X4 Quad-Core 840, 3.10GHz
Western Digital HDD od 160gb
i neko napajanje od 500w + ram ddr3 4bg

Cenim i ja da je otisla ta elektronika tj da ima neki spoj, ne vidim drugi razlog zasto se ne bi kompijuter upalio kad povezem taj hard.
Je l' postoji neka fora da se izvuku podaci sa tog harda dok je u takvom stanju ili moram da mu menjam elektorniku(ako je ona crkla)?
[ iculibrk @ 13.03.2016. 10:54 ] @
Pitanje je koje je to neko napajanje? Ukoliko je neko lose trebao bi ga zameniti. Sto se tice hdd-a, vidi da li mozes naci ispravnu elektroniku za njega, pa pokusaj zameniti jer ces ovako tesko doci do podataka za njega.
[ gilopile @ 13.03.2016. 13:02 ] @
Crkla elektronika 100%. Samom zamenom PCB neces moci pristupiti podacima. Potrebno je sa te crknute prebaciti i firmware chip, da li je zaseban IC ili u samom Main kontroler chipu, sve jedno, mora da se zameni.

Bitno je da nadjes PCB od identicnog modela HDD-a.

Naravno, pre svega treba pokusati sa opravkom te ploce. Ako je main kontroler ispravan i drajver za motor, mozda bi se dalo srediti je.

Treba je spojiti na napajanje koje nema zastitu, dovesti nesto manje A i pratiti sta se greje....Najbolje je da to prepustis nekom servisu ako nisi strucan.
[ Coa665 @ 13.03.2016. 13:35 ] @
Napajanje je Gigatech.
Bice to da cu ga odneti u servis.
Nista ljudi, hvala na pomoci!