[ Vladilslav @ 07.04.2016. 22:51 ] @
Pozdrav kolegama forumašima!

Evo ovako, posedujem mađarsko državljanstvo i planiram odlazak u inostranstvo. Imam prijatelje koji žive u Austriji i rođake u Nemačkoj, i jedni i drugi su se dobro snašli (doduše različite poslove rade). Ja sam maš. inženjer - master sa 2 godine iskustva u firmama + 4 godine iskustva kao freelancer na najrazličitijim poslovima vezanim za CAD i Office paket. Engleski odlično znam, a nemački učim. Zasad imam A1 položen. I žena bi išla sa mnom, planira da nešto jednostavnije radi, tipa noktiju, šminkanja i sl...

Da ne davim više o sebi, dvoumim se između Austrije i Nemačke. Austrija mi je bliža - na pola puta, Beč je prelep, dok u Nemačkoj su inženjeri više traženi i kažu da su veće plate u proseku. Da li je to istina? Kakva su vaša iskustva iz prve ruke oko kvaliteta života? Od više ljudi sam čuo da je 2000 eur u Nemačkoj dovoljno za četvoročlanu porodicu da normalno živi. Koliko je potrebno u recimo Beču?


Šta biste mi preporučili, dobri ljudi?

Hvala unapred!
[ zetaxx018 @ 08.04.2016. 06:26 ] @
Realno Bec je poglasen u top mesto za dobar zivot, i mislim isto tako po bezbednosti. U Becu ces naci dosta ljudi sa Balkana sto moze biti dobro.. U Nemackoj vece plate i naravno skuplji zivot. Ljudi radije biraju Norvesku ili Svajcarsku jer je mnogo bolje od Nemacke i Austrije (a to je ono sto ti trazis plata, uslovi, itd) ali ti to ne mozes pa onda ti dodje sve ovo manje vise isto. Mislim da se ne trebas toliko opterecivati. Ako si pametan svuda mozes organizovati dobar zivot i stvoriti nesto.
[ Vladilslav @ 08.04.2016. 09:05 ] @
Hvala na odgovoru. Razmišljao sam i o Norveškoj i o Švajcarskoj, čitao sam da imaju stvarno visoka primanja, ali u Norvešku svakako ne bih išao zbog klime, džabe mi sve ako se pola godine smrzavam :) Dok je Švajcarska realna opcija, ako bi me primili, naravno.

Na kraju ispada da se dvoumim jer imam previše izbora sa nemačkim govornim područjem.

Još jedno pitanje - U Nemačkoj je 5 godina prijavljenog radnog staža minimum za ostvarenje min. penzije - to sam čuo od više ljudi odande. Koja je situacija što se toga tiče u Austriji?

Hvala
[ Vladilslav @ 12.04.2016. 15:04 ] @
Da li iko ima odgovor na moje pitanje o radnom stažu odnosno penziji?