[ moknarb @ 14.04.2016. 23:14 ] @
Srbiju će upropastiti lažne diplome i doktorati
Citat:
Ako neko traži diplomiranog ekonomistu, privatne kompanije vole da uzmu kandidata sa Ekonomskog fakulteta iz Beograda, a državna uprava, razna ministarstva, preko svojih partijsko-rođačkih i ostalih veza, zapošljavaju one sa diplomom privatnih fakulteta. Apsurdna situacija je u tome da se kadar privatnih fakulteta zapošljava u državnoj upravi, a pošto to nije nikakav kadar, onda će i državna uprava da bude takva kakva će da bude

Akademik Teodorović: Doktorat Siniše Malog je strašan plagijat

Citat:
PREDSEDNIK Odbora SANU za visoko obrazovanje, akademik Dušan Teodorović izjavio je da je imao uvid u doktorsku disertaciju gradonačelnika Beograda Siniše Malog i da je to „strašan plagijat“.

„Na osnovu proučenih dokumenata mogu da kažem - da, to je strašan plagijat“, rekao je Teodorović u intervjuu za Vreme.

Teodorović je rekao da je „posve neobično“ što je reč o ekonomisti koji je na FON-u dobio doktorat iz tehničkih nauka, ali i da su u komisiji pred kojom je Siniša Mali branio doktorsku tezu bila tri člana „čije su reference katastrofalne, u suštini nikakve“.

Prema rečima Teodorovića, strašno je što se na političkoj sceni pojavio tako veliki broj ljudi koji ima fakultetsku diplomu, a najčešće iz oblasti menadžmenta sa nekog privatnog univerziteta.

„To daje katastrofalne rezultate i zato ću ja kao predsednik ovog odbora (SANU) da dižem glas koliko mogu. Nisam zbog toga ničiji politički neprijatelj, ovo treba shvatiti kao krik, a on je u interesu Srbije“, rekao je on.


[ dusanboss @ 16.04.2016. 01:37 ] @
Ne početaku voleo bih da razdvojim lažne diplome i diplome privatnih fakulteta. Lažne diplome mogu biti i sa držvnih, ali izgleda da njih niko ne proverava. Rade bukvalno šta hoće i kako hoće. Naplaćuju usluge po principu "trebaju nam pare, dižemo školarinu". Pri tom svaki fakultet ima pravo da odlučuje o naplatama usluga i uopšte o sistemu rada po svom nahodjenju. Sem nekih manjih smernica kojih ipak moraju da se drže

Mislim da ljudi malo refleksno reaguju kada su ove stvari u pitanju. Imao sam tu nesreću da završim i državni i privatni fakultet tako da mogu da napišem po nešto o ovome.

Svakako da se do diplome državnog fakulteta teže dolazi. Da li to znači da su sve diplome na privatnim fakultetima kupljene? Da li znači da su državni fakulteti operisani od mita, korupcije i čak prodaje diploma?

Mene je državni fakultet koštao koliko i privatni, a na državnom sam bio na bužetu. Moja iskustva sa državnim fakultetoma i njihovim 50 g starim programima su izuzetno loša. Neki od "cenjenijih" fakulteta ne nude apsolutno ništa sem izuzetno visoko postavjene lestvice koju uglavnom sam moraš da dosegneš.

Gomila nepotrebnih stvari se uči, svaki profesor smatra da je njigov predmet nešto najvažnije za budući život studenta i pritom je većina njih izuzetno egocentrična.
Ophodjenje prema studentima je po principu niže-više rase.

Čast izuzetcima, ali većina profesora je takva.

Na fakultetu je jako malo ili nimalo prakse tako da kada završiš taj fakultet gde si bukvalno uložio 5 godina svog života, ti ne znaš ništa da radiš.

E onda su rešili da uvedu reforme i bolonjski sistem. Naravno pošto imaju slobodu da rede šta hoće uzeli su za studente lošije segmente iz starog i spojli ih sa lošijim segmentima iz novog programa. Tako da se dobi jedan nakaradan, za studente jako loš sistem. Naravno za profesore je izuzetno dobar. U ostalom on je profesor fakulteta, pa neće valda on(ona) sad da uči tamo neke nove stvari. On je svoje naučio.

Što se tiče privatnih fakulteta. Lestvica je neuporedivo niža. Prepisivanje je jednostavnije nego na državnim. i naravno da je kopovina diploma zastupljenija nego kod ovih drugih. Ja svoju diplomu nisam kupo, pošteno sam se izborio za nju pa makar su neki ispiti bili učeni iz skripte od 50 strana (bilo je toga i na državnom)

Odnos profesor - student je mnogo prirodniji (čak ljutski ).
[ Bik Koji Sedi @ 16.04.2016. 02:19 ] @
Ti i sam shvataš da, zapravo, *jesi* kupio diplomu na tom privatnom, samo to nećeš sebi da priznaš.

Ako je na privatnom dovoljno da se upišeš, kroz četiri godine podigneš diplomu, a u međuvremenu samo plaćaš školarinu, ne moraš da se pojavljuješ na časovima, ne moraš ništa da naučiš za ispit (pod uslovom da je fakultet takav da zaista tu ima nešto da se nauči, a ne neki mendžamenti u sportu i slične gluposti)... onda to nije ništa drugo nego kupoprodaja diploma, i to na rate.
[ Aleksandar Đokić @ 16.04.2016. 02:54 ] @
Citat:
Odnos profesor - student je mnogo prirodniji (čak ljutski ).


Onako, bas ljut do koske - halapeño.

[ Burgos @ 16.04.2016. 11:33 ] @
Citat:
Odnos profesor - student je mnogo prirodniji (čak ljutski ).


Ne znam na kakvom si državnom fakultetu diplomirao, ali nemam ništa da zamerim u odnosu
profesor-student na ETF-u. Naravno, na prvoj godini, gde jedan kurs drže tri profesora sa po
200 studenata, ne može se očekivati bog zna kakav kontakt, ali već na sledećoj godini, svaki
put kada sam bio zainteresovan za kontakt sa profesorom, vannastavne aktivnosti, aktivnosti
u nastavi van samih časova, konsultacije oko bilo čega, nisam imao nikakvih problema, i uvek
su bili tu da odgovore/pomognu, itd.
[ dusanboss @ 16.04.2016. 15:43 ] @
Citat:
Bik Koji Sedi:
Ti i sam shvataš da, zapravo, *jesi* kupio diplomu na tom privatnom, samo to nećeš sebi da priznaš.



Pe ne baš. Naravno da je bilo ispita gde je bilo dovoljno da se pojaviš. Bilo je i onih gde se ipak morao malo ozbiljnije da učiš. Bilo je nekih gde je učenje bilo smejurija , ali ipak nisi mogao da prodješ ukoliko ne znaš ništa.

Kupovina diplome je kad ti odeš, platiš, i neko ti da diplomu. Navodno su sada tome stali na puta pa mora da prodje 4 godine (u zavistnosti od broja semestara) kako bi te sproveli kroz knjige i dostavili potrbnu dokumentaciju ministarstvu ili telu koje vrši kontrolu. Tako da ne možeš baš da odeš, platiš i dobiješ diplomu u ruke. U najboljeim (ili najgorem) slučaju moraš da čekaš vreme trajanja fakulteta.

Verujem da i dalje postoje načini da se zaobidje ova procedura i da se za odedjenu svotu dobije diploma, ali je svakako teže nego ranije pogotovo ukoliko su fakulteti akreditovani.

Ne smatram da je moja diploma privatnog fakulteta kupljena jer sam ipak uložio neki trud, rad i vreme u nju. Jeste da je uloženo mnogo manje nego na državnom medjutim omolovažavanje te diplome nije srazmerno tome. Ljudi misle da se na privatnom fakultetu ne radi apsolutno ništa što nije tačno. Barem na ovom koji sam ja pohadjao.

Što se tiče odnosa sa profesorima na državnom fakultetu, to je moje lično iskustvo na fakultetu koji sam ja pohadjao i ne mora da bude pravilo.
U ostalom kada sam ja išao, ni na državnom predavanja nisu bila obavezna. Druga stvar je što ako odeš kod profesora (ne svih) na ispit i on te ne prepozna možeš slobodno da odustaniš od polaganja bez obzira na znanje.
Da ne pominjim predmete koji bukvalno nije moguće položiti odjenom već moraš preku kolokvijuma. Osim ako ne želiš cele godine da polažes samo taj ispit.

Moj zaključak je da nam je visoko obrazovanje u velikom ofsajdu i da moraju da se uvedu darstične reforme ako hoćemo da napredujemo. Kako na privatnim tako i na državnim fakultetima.




[ vladd @ 17.04.2016. 07:15 ] @
Da se razumemo,oduvek su neki podobni drzavi a drzavni cinovnici dobijali diplome odredjenih skola, od vecernjih do visih.
Na fakultetima je postojala odredjena specificna prolaznost za odredjene pojedince, ali je postojao neki neophodan minimum znanja i operativnosti.

Drzavni aparat takvima nije bas davao ozbiljne poslove, ali ako je i to ucinjeno, u nekom manjem broju, postojali su strucni savetnici koji bi drzali nivo struke na doticnom poslu.

Sada su se razvila dva problema. Previse je nestrucnih na upravnim funkcijama, a savetnika nema dovoljno. Cak je imedju savetnicima doslo do pada kvaliteta.

Novokomponovani stranacki beskucnici su previse zeljni vlasti islasti, a mandat traje kratko. Zato su neophodne instant diplome, da se formano ispune uslovi, a operativni rad ce se odraditi mobom ili na stranackim savetovanjima.
Kriterijumi su posedovanje neke diplome i radnoi skustvo koje se stice vegetiranjem na nekom mestu.

Efekat rada je apsolutno nebitan, samim tim sto je neko izdrzao na poslu, znaci da poseduje odredjenu stranacku, podobnu vestinu netalasanja.
[ dejanet @ 17.04.2016. 08:04 ] @
Nikako mi nije jasno sta je sve ovo trebalo Tomi Grobaru, Nesi Slini, Tabakovicki, Sinisi Malom ... Formalno im ove falsifikovane diplome nisu potrebne.
Izgleda kao neka inicijalizacija u tajno drustvo. Doduse VP uvek moze da ih strpa u zatvor za falsifikovanje slubene isprave ili kako se vec tretira/zove...
[ moknarb @ 17.04.2016. 08:26 ] @
Citat:
dejanet: Nikako mi nije jasno sta je sve ovo trebalo Tomi Grobaru, Nesi Slini, Tabakovicki, Sinisi Malom ...

Što bi narod rekao, osilili se, misle da im je položajem sve dozvoljeno?!
Takođe, nije narod džaba rekao, daj mu vlast pa da vidiš ko je!
I poslednja narodna, riba od glave smrdi, što će reći, na čelu države sedi polupismen čovek sa diplomom "fakulteta" za koji ne verujem da zna ni gde se nalazi a ne da ga je pohađao.
Ruku na srce, pobrojanim kada pogledam lice, prema fizignomici ne deluju mi kao ljudi koji imaju kapacitete za fakultetsku diplomu a o doktoratu da ne govorimo?!
[ vladd @ 17.04.2016. 12:17 ] @
Tu si apsolutno u pravu, da se koristi fizignomika, veci deo drzavne uprave bi bio obrisan.
Ali, to su ljudi karijeristi, koji ne prezaju od raznih precica i zaobilazenja zivotnih tokova, i kao takvi su uvezbani i prihvatljivi za odredjene drzavne sisteme, pride su i pod jacom upravljivoscu, znacajno poslusniji, zbog doticnog putera na glavi.

Ozbiljne drzave dramatcno smanjuju broj takvih zivotnih vidri, valjda je vekovima dokazano da nijedna zajednica ne moze da napreduje sa tolikim defektima.

A najtezi je defekt strucnosti i kompetentnosti...
[ Ivan Dimkovic @ 17.04.2016. 16:16 ] @
Citat:
dejanet:
Nikako mi nije jasno sta je sve ovo trebalo Tomi Grobaru, Nesi Slini, Tabakovicki, Sinisi Malom ... Formalno im ove falsifikovane diplome nisu potrebne.
Izgleda kao neka inicijalizacija u tajno drustvo. Doduse VP uvek moze da ih strpa u zatvor za falsifikovanje slubene isprave ili kako se vec tretira/zove...


Politicari koji uspeju da se probiju na vrh, bilo gde na ovoj planeti, vrlo verovatno imaju prilicno iskrivljenu sliku realnosti i verovatno misle da mogu da rade sta god hoce. Okruzeni su ljudima koji klimaju glavom, finansijski su zbrinuti itd. i vrlo verovatno misle da su za to iskljucivo zasluzni njihov mozak i "tezak rad".

Za njihove 'saradnike' je takva situacija idealna - svako izlaganje potencijalnom krivicnom delu ili bar blamazi je odlican materijal za "fasciklu" koja se moze upotrebiti kad zatreba. Zbog toga verujem da razni savetnici bar indirektno motivisu politicare da se kompromituju (ako je to uopste i potrebno) pa kasnije ako dodje do "stani-pani" situacija uvek se nevoljni politicar moze urazumiti prezentovanjem slike zatvora ili ostavke i povratka na selo.
[ anon142305 @ 17.04.2016. 16:36 ] @
Citat:
dusanboss:
Lažne diplome mogu biti i sa držvnih, ali izgleda da njih niko ne proverava. Rade bukvalno šta hoće i kako hoće.

Da, svakako da ima i na drzavnim fakultetima. Pa doktorat gradonacelnika je primer za to.

Citat:
dusanboss:
Imao sam tu nesreću da završim i državni i privatni fakultet tako da mogu da napišem po nešto o ovome.

Imas zavrsena dva fakulteta?? A zasto, ako nije tajna?
[ dusanboss @ 17.04.2016. 19:03 ] @
Pa ne bih baš o tome. I nemam još uvek 2. Na ovom privatnom mi je ostalo još 6 ispita, trebalo bi da završim do jeseni. Kratk odgovor bi bio, zato što sam glup i nisam imao ptrebne informacije na vreme.

Da sam sad završio srednju školu ne bih upisivao ni jedan.
[ Aleksandar Đokić @ 17.04.2016. 19:13 ] @
A sta bi radio umesto srednje? Otisao u poljoprivrednike? Gradjevinu?
[ dusanboss @ 17.04.2016. 20:12 ] @
Kažem posle srednje. Srednja ipak ima smisla. A bolja su i ta dva zanimanja neko fakultet na kome samo gubiš vrema i nivac i podržavan sistem za pravljenje novca zvani visoko školstvo. Danas slušam da i USA ima veliki problem sa tim, tako da sam se kao malo utešio.

Ima smila ići na fakultet ako unapred znaš kako ćeš tu diplomu iskoristit za pronalaženje posla ili prevedeno ako imaš vezu. Takodje ako neko planira da se bavi politikom, obavezno na fakultet. I to državni. Da ne bude posle da se gube politički poeni zbog kupljene ili neke manje važne diplome. Još ako okačite dr., mr. (ovo drugo nema više) pa samo nebo je granica.

Čitao sam o studiji radjenoj u Americi prema kojoj fakultetska diploma poboljšava uslove života samo visokoj klasi. Još kad se doda de se tamo (verovatno je i ovde počelo) daju i uzimaju studentski krediti, strašno. Završiš fakultet i već si u dobrom minusu . Dal ćeš posao da nadješ to njih ne zanima. Imaš roditeljsku kuću koji će ti uzeti za male pare, a ti se snadji. Sreća Amerika zemlja sa izgradjenom infrastrukturum pa mostova koliko hoćeš. Šta će mo mi jadni? Svi da se naguramo ispod ova par komada što imamo.
[ Aleksandar Đokić @ 17.04.2016. 21:28 ] @
Ja sam npr na fakultetu naucio mnogo, a od toga najbitnije da ucim i razmisljam, a dosta i o zivotu. Plus kontakt sa pismenim i pametnim ljudima mnogo znaci, i promeni ti pogled na svet. Onaj ko hoce naucice mnogo na fakultetu.

Ako imas zavrsen fakultet, i imas sanse da nadjes posao. Bez diplome te nece niko ni zvati na intervju. Na kraju krajeva zavrsen fakultet ni ne treba da garantuje posao.

Nego ne rece, sta umesto fakulteta?

p.s ima ona Sobiceva pesma "dzemper za vinograd" na temu
[ dusanboss @ 17.04.2016. 22:26 ] @
Da se razumemo. Nemam je baš toliko loše mišljenje o fakultetu. Naravno da možeš da naučiš svašta, razvijaš vištinu komunikacije sa ljudima na malo bolji način, upoznaješ ljude itd. Dosta korisnih i lepih stvari čovek može da nauči na fakultetu.

Ne treba faks da garantuje posao, ali bi trebalo da te nauči nekom poslu i otvori mogućnosti za zaposlenje. Ja sam fakultet doživljavao na taj način. I dalje mislim da bi trabali takvi da budu. Malo je nezahvalno pričati o tome pošto posla nema pa nema. Ipak i ovo malo serećnika koji uspeju da se zaposle u struci nema pojima (sem možda neke teorija) o poslu koji će raditi. Smatram da sardnja medju firmama i obarzovnim ustanovama mora biti mnogo veća. Praktični rad se mora povećati, a teorijski smanjiti.

Fakulteti moraju da se prilagodjavaju tržištu rada, a ne da ih inercija drži u 50im godinama prošlog veka. Profesori jako teško menjaju metode, programi nekih predmeta se stvarno nisu menjali 50g. Neko će reći, matematika je matematika šta tu ima da se menja. Pa ima. Način razmišljanja studenta nije isti kao pre 50g. Okruženje u kome žive i rade se takodje drastično razlikuju. Nego da ne širim priču. Nije moj posao da ukazjem na greške u obrazovanju. Niti bi me neko slušao, što i nije problem. Problem je što masa ljudi ne želi nikoga da sluša.

Šta umesto fakulteta? Ukolko će fakultet nekome služiti kako bi se osetio vrednijim, boljim i pametnijim ili ako želi neku potvrdu okoline onda treba da studira. Naravno ima još mnogo korisnih stvari koje fakultet nudi.

Ukoliko neko vidi fakultet kao odskočnu dasku za posao, načn da stekne veštine, znanje i iskustvo onda je bolje da vreme, trud i novac uloži na neku drugu stranu.
Znanje nikad nije bilo dostupnije nego što je danas. Učit sam (ukolko je čovek sklon tom vidu stcanja znanja) uz volotiranje u nekim firmama je po meni mnogo bolji način za stvaranje poslodavcima zanimljivog "proizvoda".

Ne znam kako da odgovorim na tvoje pitanje. Znam da je dosta toga trulo u visokom školustvo. Zahtevati od nekog da napamet zna knjigu od 1000 strana za današnje vreme besmisleno. Pogotovo što je pre 50 g posao bio zagarantovan, kao i više para i bolji život od ljudi bez diplome.
[ Blue82 @ 18.04.2016. 15:48 ] @
Ja isto imam negativan stav prema fakultetima. Iako ne pripadam "klosarskom" tipu gradjanina smatram da me taj fakultet koji sam eto zavrsio nije naucio puno toga. Kada sam se zaposlio ponosno ulazeci u firmu sa diplomom u ruci, sanjajuci kako sam u startu bolji od 80% onih koji isto tu rade a nemaju fakultet te cu za godinu dana postati nesto, vrlo brzo sam primio par dobrih samara shvatajuci da ne umem da uradim apsolutno nista sto su mi kolege dale da uradim.

A nisu mi davali nista tesko, vec zaista glupe pocetnicke poslove. Naravno ja sam ih uspesno odradjivao ali niti jedan jedini nisam umeo sam da uradim bez da mi je neko pokazao na konkretnom primeru kako da ga uradim. I onda je to skolstvo? U to me ne moze apsolutno niko ubediti. Nas obrazovni sistem je ne nula nego minus 3.

Cisto da ne dodje do zabune, danas sam finansijski direktor jedne privatne firme (ne moje) sa preko 200 radnika, a privatnik me ne bi drzao na tom mestu zbog lepih ociju. Ali bit je da sam sve sto sam naucio, naucio sam, kroz praksu radeci a da apsolutno nista nisam umeo samim cinom zavrsetka fakulteta te ga zbog toga smatram gubljenjem vremena. Poprilicno sam siguran da bih iste rezultate postigao da sam se posle srednje skole zaposlio i da sam na isti nacin kroz praksu ucio da ga radim. Samo sto bih sve postigao 4 godine ranije, a ne bih gubio vreme na predavanje i stres od ispita. Danas diploma sluzi samo zato da imas jedan papir vise od nekoga ko je nema pa imas jednu sansu vise da te neko pozove na razgovor. Tu pocinje i prestaje sva prednost. Kasnije kada naucis posao vise ti diploma uopste nije bitna vec reference sta si sve radio i na kojim pozicijama si bio.
[ dusanboss @ 18.04.2016. 23:42 ] @
Drago mi je da imam istomišljenike koji se na boje da izraze svoje stav po ovom pitanju.

Mini su pre i u toku studija govorilli "Tvoje je da učiš. Da završiš fakultetet, a posao će doći sam. Nije tvoje da misliš o tome."

Možda je ova rečenica bila tačna kada su se moji roditelji školovali. Ne mugo da ih krivim. Zvršili su srednje škole. Gledali kako im drugovi (u nekim slučajevima manje inteligentni i manje vredni) sa završenim fakultetima znatno bolje žive i hteli najbolje za svoje dete. Da sam zvršio studije pre 30 godina verovatno ne bih imao prblema i ne bi smo vodili ovu diskusiju.

Danas i te kako treba razmišljati o tome šta ćeš posle studija.

Degradacija fakultetskih diploma počinje verovatno 90ih (kao u ostalom degradacije društva i mnogih drugih stvari). Ako bi završio fakultet poput mog kao što je FTN negde u 80im mogao si da biraš firmu i grad, u onoj malo većoj državi.

Stvari su se bitno promenile. Ne bih savetovao mlade da upisuju faks (sem u slučajevima koje sam naveo).

Najoštrije osudjujem masovno pretvaranje fakulteta u institucije za pravljene novca. Eh da je ovo slučaj samo sa privatnim fakultetima.

Pojava je najjasnije vidljiva u Novom Sadu gde se ogromne svote novca slivaju u grad zahvaljujući studetima. Ko god je živeo u NS u toku školske godine i u toku leta, nije mogao, a da ne primeti razliku. Prepuni gratski autobusi u jednom periodu i poluprazni u drugom. To je samo jedan od mnogobrojnih primera koji ukazuju kako dobar deo ovog grada živi upravo od novca studenata. Prtom prodavajući im uglavnom maglu.

Ljudi će se u skorije vreme osvestiti i neće hteti više da finansiraju takve parazitske sisteme. Ako sve ide kako treba fakulteti će se drastično promeniti, preusmeriti i smanjiti broj studenata.
[ Aleksandar Đokić @ 19.04.2016. 02:45 ] @
Citat:
Prepuni gratski autobusi


Ne zelim da komentarisem dalje.
[ član @ 19.04.2016. 06:55 ] @
Citat:
dusanboss:Stvari su se bitno promenile. Ne bih savetovao mlade da upisuju faks (sem u slučajevima koje sam naveo).

nego, tvoj savet mladima bi bio sta?

Citat:
Aleksandar Đokić:
Citat:
Prepuni gratski autobusi

Ne zelim da komentarisem dalje.

sta je poenta ovakvih komentara?! ako je neko napravio lapsus ili u krajnjem slucaju neka i ne zna kako se kaze pravilno neka rec onda ne zaslujuje da se ti udostojis da mu odgovoris?! iako se retko kad slozim sa onim sto dusanboss napise (skoro nikad), ne mogu da kazem da je nepismen ako je jednu gramaticku gresku napravio i da ga to diskvalifikuje kao sagovornika na forumu!

[Ovu poruku je menjao član dana 19.04.2016. u 10:25 GMT+1]
[ DaliborP @ 19.04.2016. 09:19 ] @
Citat:
dusanboss:Danas i te kako treba razmišljati o tome šta ćeš posle studija.

Ma nije moguce?
Citat:
Stvari su se bitno promenile. Ne bih savetovao mlade da upisuju faks (sem u slučajevima koje sam naveo).

Pusti ti to, hiljade mladih ljudi danas i studira, i zavrsava fakultete i nalazi posao. To sto se ti nisi snasao je individualan slucaj, a ne nesto sto sto vazi za sve. Ako je u drzavi nezaposlenost 20-30%, ne znaci da svi odjednom treba da odustanu od planiranja buducnosti. Uostalom kakvu im alternativu nudis?
[ Aleksandar Đokić @ 19.04.2016. 13:27 ] @
Citat:
sta je poenta ovakvih komentara?! ako je neko napravio lapsus ili u krajnjem slucaju neka i ne zna kako se kaze pravilno neka rec onda ne zaslujuje da se ti udostojis da mu odgovoris?! iako se retko kad slozim sa onim sto dusanboss napise (skoro nikad), ne mogu da kazem da je nepismen ako je jednu gramaticku gresku napravio i da ga to diskvalifikuje kao sagovornika na forumu!


Da, kada je u pitanju rasprava o obrazovanju, da.
[ član @ 19.04.2016. 13:58 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić: Da, kada je u pitanju rasprava o obrazovanju, da.

glupav ti je rezon! posmatras formu a ne sustinu! jedna gramaticka greska (mozda i lapsus) ne moze da bude pokazatelj necije (ne)kompetentnosti da diskutuje o obrazovanju!
[ dusanboss @ 19.04.2016. 14:16 ] @
Pa da, napravim jednu gršku i svi moji argumenti padaju u vodu. Da smo raspravljali o pravopisu razmeo bih, ovako ne. Uglavnom se diskutanti hvataju za pravopisne grške drugih u nedostatku argumenata za dalju raspravu. Ja pravim gomilu grešaka (sad je još dobro kako je bolio kada sam počeo da pišem na forumu) uglavnom pri kucanju mada nadje se i po neka gramtička. Što je to tako objašnjavao sam već više puta i bitno je da želim da radim kako bih popravio to.
Ovaj put nije bila gramatička. Toliko znam da je pravilno "gradski".
Ako će neko u svojoj glavi da diskredituje sve što sam napiso na osnovu jedne ili par grešaka u tekstu ne znam šta da kažem.

Citat:
DaliborP:
Pusti ti to, hiljade mladih ljudi danas i studira, i zavrsava fakultete i nalazi posao. To sto se ti nisi snasao je individualan slucaj, a ne nesto sto sto vazi za sve. Ako je u drzavi nezaposlenost 20-30%, ne znaci da svi odjednom treba da odustanu od planiranja buducnosti. Uostalom kakvu im alternativu nudis?



Nažalost nije izlovan slučaj. Čak je obratno. Pomalo varira od završenog fakulteta, ali mnogo veći procenat ne nadje posao u struci ili uopšte ne nadje, nego što nadje.

Kakvu alternativu ja nudim? Nisam ja političar pa da obećava radna mesta, kule i gradove. Već sam odgovaro na ovo pitanje i ne mog da dam pravi odgovor niti postoji neki univerzalni koji bi važio za sve. Ono što znam je da sigurno ne traba upisivati fakultet zato što si završio srednju, ne znaš šta dalje, a to je nekako logičan nastavak.

Ta priča "studiraj ti, možda se za 5 g promene stvari" ne pije vodu. I ja sam je slušao i stvari su se preminile, ali na gore.

Ko planira da upiše fakultet dreba da ga upisuje na osnovu situacija kakva je u tom trenutku. Velika verovatnoća je da će ista situacija biti i nakon 4-5 g.
[ Aleksandar Đokić @ 19.04.2016. 15:54 ] @
Citat:
glupav ti je rezon! posmatras formu a ne sustinu! jedna gramaticka greska (mozda i lapsus)


Nije lapsus nesto sto se ponavlja.

---

ontopic:

Alternativa je da se pre upisa na fakultet razmisli sta posle fakulteta, a ne da se od istog odustane. Meni je neverovatno da ovo treba uopste da se kaze. Plus ako stvarno necim volis da se bavis, ti si vec u srednjoj duboko u tome, i jedva cekas da zavrsis faks jer tacno znas sta i kako dalje - ovo vazi za sve struke. Besmisleno je odlucivati cime ces se baviti u zivotu tek posle srednje skole.
[ anon115774 @ 19.04.2016. 16:14 ] @
Citat:
dusanboss:Odnos profesor - student je mnogo prirodniji (čak ljutski :)).


Ovom glasovnom promenom iz "d" u "t" si sve objasnio. Prosto mi drago sto nemam dva fakulteta.
[ dusanboss @ 19.04.2016. 18:46 ] @
Evo ga još jedan "Grammar Nazi". Baš lepo kad je nekim ljudima tako lako, jednom glasovnom promenom, sve objasniti. To verovatno ukazuje na superiornu itelignciju takvih ljudi.

Citat:
Alternativa je da se pre upisa na fakultet razmisli sta posle fakulteta, a ne da se od istog odustane. Meni je neverovatno da ovo treba uopste da se kaze. Plus ako stvarno necim volis da se bavis, ti si vec u srednjoj duboko u tome, i jedva cekas da zavrsis faks jer tacno znas sta i kako dalje - ovo vazi za sve struke. Besmisleno je odlucivati cime ces se baviti u zivotu tek posle srednje skole.


Možda je tako bilo nekad sad nije sigurno. Ne znam da li postoji neka anketa sprovedena medju brucošima o tome da li znaju šta će nakon studija.

[ djoka_l @ 19.04.2016. 19:47 ] @
Kako ne shvataš da si ti poslednja osoba koja može da govori o nedostacima obrazovanja.

Upisao si mehatroniku, a zašto? Nisi imao dovoljno poena da upišeš nešto drugo? A onda nikada nisi radio u struci. Kako onda znaš da obrazovanje koje si stekao nije bilo adekvatno potrebama struke. Onda si upisao još nešto, ali nemaš nameru ni tim da se baviš. Onda želiš da postaneš programer po svom planu školovanja.

Koliko ja vidim, ti nikada ništa nećeš ni raditi, a potrošio si 13 godina od srednje škole, a iskustvo ništa...
[ Aleksandar Đokić @ 19.04.2016. 20:26 ] @
Pa akademski gradjani ne moraju da rade, oni su zavrsili fakultet ;).
[ dusanboss @ 19.04.2016. 22:23 ] @
Citat:
djoka_l:
Kako ne shvataš da si ti poslednja osoba koja može da govori o nedostacima obrazovanja.

Upisao si mehatroniku, a zašto? Nisi imao dovoljno poena da upišeš nešto drugo?


Ne znam zašto sam ja poslednja osoba koja može da priča o tome? Sigurno da nisam prva, ali imam pravo da izrazim svoje mišljenje pa makar i da nemam zvršen fakultet. Otvoren čovek će pročitati šta imam da kažem. Neće izvoditi zaključke na osnovu mog obrazovanja ili pravopisnih grešaka.

A mehatroniku sam upiso zato što sam u tom trenutku mislio da je u tome budućnost. To je u prevodu robotika i automatizacija. I ne upisuje se zato što ne možeš nešto drugo. Progaram se uglavnom sastoji se od stručnih predmeta sa elektrotehnike i mašitstva.

Inače imao sam dovoljno poena da upišem bilo koj smer (otsek) i to na budžetu.

Odlutali smo dosta od teme. Protivim se kupovanju diplome. Trebalo bi da ljudi u struci imaju neke provere znanja. Takodje ne znam zašto bi ljudima u politici toliko bilo bitno da imaju bilo kakvu diplomu. Poznata je stvar da su načnici loši političari.

To je zaostavština nekog prošlog vremena koja će polako nestati. Svidjalo se to nekome ili ne. Ranije je fakultetska diploma uz prednosti koje sam već navio nosila i odredjen statusni simbol, titulu. To će vremnom da se izgubi i ako se družtvo razvija na zdrav način ljude će ceniti na osnovu znanja, sposobnosti i posla koji su u stanju da urade, a ne na osnovu parčeta papira.

Fakulteti, ako žele da se njihov papir vrednuje i u buduće moraju da se manjaju.

To je moje mišljenje, ali pošto sam ja "poslednja osoba koja može da govori o nedostacima obrazovanja" pretpostavljam da nije toliko bitno.
[ plague @ 19.04.2016. 23:19 ] @
@dusanboss Imas pravo da izneses misljenje ali ljudi treba da izvedu zakljucke uzevsi u obzir tvoje obrazovanje, gramaticke greske kao i druge relevantne stvari.
Nije isto kada neki profesor na fakultetu kaze da nase obrazovanje nije dovoljno dobro naspram drugih drzava i kada kaze to npr neki ciga sa osnovnom skolom. Autoritet osobe koja iznosi misljenje uvek ulazi u kalkulaciju ispravnosti ideje.

Pritom, autoritet ne zavisi od obrazovanja. Da li bi vise poverovao automehanicaru kada prica u automobilu ili arhitekti?

Tvoja trenutna istorija vise govori da ti ne zelis da radis ili da se ozbiljno posvetis necemu nego sto govori o efikasnosti sistema.
[ nemojopetlebati @ 20.04.2016. 00:48 ] @
Citat:
^plague

Nije isto kada neki profesor na fakultetu kaze da nase obrazovanje nije dovoljno dobro naspram drugih drzava i kada kaze to npr neki ciga sa osnovnom skolom. Autoritet osobe koja iznosi misljenje uvek ulazi u kalkulaciju ispravnosti ideje.

A ko "štanca" lažne diplome?
profesor na fakultetu ili Ciga sa osnovnom?
Kako tu "autoritet" "ulazi u kalkulaciju"?
[ dusanboss @ 20.04.2016. 01:16 ] @
Citat:
plague:
@dusanboss Imas pravo da izneses misljenje ali ljudi treba da izvedu zakljucke uzevsi u obzir tvoje obrazovanje, gramaticke greske kao i druge relevantne stvari.
Nije isto kada neki profesor na fakultetu kaze da nase obrazovanje nije dovoljno dobro naspram drugih drzava i kada kaze to npr neki ciga sa osnovnom skolom. Autoritet osobe koja iznosi misljenje uvek ulazi u kalkulaciju ispravnosti ideje.

Pritom, autoritet ne zavisi od obrazovanja. Da li bi vise poverovao automehanicaru kada prica u automobilu ili arhitekti?

Tvoja trenutna istorija vise govori da ti ne zelis da radis ili da se ozbiljno posvetis necemu nego sto govori o efikasnosti sistema.


Razumem šta si hteo da kažeš, ali primer nije baš najbolji. Pa neće profesor da kudi svoj rad i rad svojih kolega. Takodje neće se zalagati za promene zbog kojih će morati da uči nove stvari i manja sistem rada koga se drži ceo radni vek. Pritom i radno mesto mu se dovodi u pitanje. Školijemo više studenata nego što je potrebno, pogotovo odredjenih struka.

Ne zanm koliko ti znaš o mojoj "trenutnoj istoriji" ( kako istorija može biti trenutna?) i no osnovu čega si zaključio da ja ne želim da radim ili da se ozbiljno posvetim necemu?

Narvno dajem ti za pravo, moje mišljenje nema istu težinu kao mišljenje čovka kome je to posao ili nekog ko se bavi reformom visokog školstva.

Sad baš tražim po netu i nisam pronašao da imamo telo zaduženo za taj posao. Ako neko ima link neka okači.

Uneo sam u ove tekstove i neke lične frustracije. Trudio sam da toga bude što manje. I pored toga mislim da sam pogodio dosta problema koji muče prosečne studnte i voleo bih da se javi neko ko je završio fakultet u proteklih 5 do 10 godina i da napiše svoja iskustva.

[ plague @ 20.04.2016. 02:24 ] @
@nemojopetlebati i @dusanboss U mom odgovoru nisam uopste zalazio u lazne diplome nego o dusanovom sudu da fakulteti generalno ne valjaju, i iskljucivo njegovoj kompetentnosti da oceni to. Dakle moj primer nema veze s laznim diplomama nego pokazuje da je autoritet generalno bitan.

----

@dusanboss "Trenutna istorija" znaci do ovog trenutka u vremenu. Posto si sam rekao da zelis da ucis programiranja mozda ce se nesto promeniti kada zapravo steknes vestine iz te oblasti i imas prilike da uporedis svoje znanje sa kolegom koji je zavrsio fakultet.
Trebalo bi uzeti sve u obzir kada kazes da su fakulteti generalno losi. U "sve" spada sve sto je @djoka_l naveo.

---

@nemojopetlebati
Kada se kaze da se stancaju lazne diplome, o njima ti ili ja realno ne znamo nista. Jedini pravi sud moze da da Univerzitet, akademski skup i privreda koja ima potrebe za tim profilom obrazovanja.
Dakle, ne kazem da se diplome ne stancaju, ali s druge strane moje misljenje o tome nema nikakvu tezinu jer ja:
1. Nikada nisam testirao nekoga sa takvom diplomom, a jos manje dovoljno ljudi da mogu da tvrdim da se stancaju.
2. Nemam uvida u nacin studiranja na tom fakultetu osim glasina.
3. Nemam nikakav autoritet da bilo kako uticem na to.

Ne kazem da su svi autoriteti jednaki. Neki profesori (pogotovu na optuzenim fakultetima) poricu stancanje diploma, ali njihov autoritet naravno nije jednak drugom profesoru koji je npr dobio to zvanje na priznatom fakutletu u inostranstvu ili iza sebe ima gomilu naucnih radova. Dakle "autoritet" je nivo kompetentnosti neke osobe da donosi sud o temi.

Ono sto ti i ja radimo kada kazemo da se "diplome stancaju" je da se pozivamo na autoritete koji su to rekli, inace nase misljenje ne bi vredelo pisljiva boba.
[ tuxserbia @ 20.04.2016. 11:20 ] @
Ne želim da ulazim u raspravu oko ostalog, ali me baš zanima zašto misliš(te) da je ovo pravo stanje stvari


Citat:



Pa neće profesor da kudi svoj rad i rad svojih kolega. Takodje neće se zalagati za promene zbog kojih će morati da uči nove stvari i manja sistem rada koga se drži ceo radni vek.



Zašto ne bi? Čovek se uči dok je živ, vrediš koliko znaš i ostale krilatice.

Citat:


Pritom i radno mesto mu se dovodi u pitanje.



Ako prethodni citat nije tačan, odnosno dotični profesor ŽELI da se razvija, uči i usvaja nove stvari, zašto bi ovo bilo tačno? Ko ili šta dovodi njegov položaj u pitanje?

[ član @ 20.04.2016. 11:42 ] @
Citat:
tuxserbia:Zašto ne bi? Čovek se uči dok je živ, vrediš koliko znaš i ostale krilatice

tacno da se covek uci dok je ziv, ali kod profesora kod kojih sam ja polagao ispite je problem sto ako se posmatra prosecni zivotni vek jednog coveka, realno nece jos dugo biti zivi! uglavnom su u pitanju bile matore fosilcine koji su ili pred penzijom ili u penziji ali na katedrama se verovatno jako tesko resavaju takvih, pa su stalno tu da i dalje prisutni da guse kako studente tako i svoje mladje kolege koji bi mozda i imali volje za daljim ucenjem i usavrsavanjem. mnogi od njih jednostavno nece da prihvate da se vreme promenilo, da je nauka napredovala (mislim pre svega na tehnicke nauke) i da je potrebno da se ne bi i dalje stancali diplomci kojima ce diploma biti samo papir pomocu kog ce se zaposliti a da posle na poslu uce sve od nule, da se i oni promene, da promene pristup, nacin rada, da prilagode programe danasnjici itd., ali je to sve ocigledno jako tesko jer je vecina njih ostalo zaglavljeno u nekoj npr. 1975 godini.

[Ovu poruku je menjao član dana 20.04.2016. u 16:57 GMT+1]
[ anon115774 @ 20.04.2016. 14:21 ] @
Citat:
dusanboss:(otsek)


Majko moja...
[ nemojopetlebati @ 20.04.2016. 17:00 ] @
^plague

Ti možeš da govoriš u svoje ime ali ne i za druge.
Ako smatraš da nisi kompetentan ne treba ni da učestvuješ u temi.
Medjutim tvoja nekompetencija ne povlači nekompetenciju ostalih.
[ dusanboss @ 20.04.2016. 23:13 ] @
Slažem se. Šta nekoga odredje kompententnim da piše o ovoj temi? Ako će mi se oduzeti pravo da komentarišem nešto što nevalja u ovoj državi čemu onda to vodi?

Svoju kompetentantnost ja vidim u tome što sam pohadjao i završio državni i privatni fakultet. Ne razumem zašto ja nisam merodavan čak ni za pisanje po forumu? Ako će se čuti samo strana profesora ili asistenata koji su bili studenti sa prosekom oko 10 i jednostavno nemaju razumevanja za prosečne ili ne daj bože loše studente. Kako oni mogu da razumeju moju ili situaciju nekog studenta bolje od nas samih?

Ako će profesori sami sebe da ispravljaju, nadogradjuju, preusmeravaju i sankconišu svoj loš rad, dalko će mo dogurati. Koliko znam ne pstoji telo ili agencija za to (mislim da za sve ostalo postoje). U takvoj hipotetičkoj agenciji trebalo bi da sede profesori, ljudi iz privrede, političari, a u ostalom i ljudi kao što sam ja. Saradnja sa studentima mora da postoji i to sa prosečnim, a ne sa štreberčnom kojima samo noge vire iz profesorskog d.

@ tuxserbia

Smatram da je stanje stvari takvo na osnovu ličnog iskustva i iskustava prijatelja sa drugih fakulteta. Takodje ljudi su po prirodi inertni. Teško menjaju svoje navike, sistem rada i života uopšte, ukoliko ih nešto sa strane ne primora na promenu. Zvanje profesora ne izključuje ovu osobinu.

Naravno da postoji odredjen broj ljudi na fakultetima koji je spreman da se menja na bolje, ali oni su obično u manjini i njihov rad i želja obično potone u moru ovih koji misle suprotno.



Ljudi stiču utisak da ja generalno mislim da su fakulteti loša stvar. Što je netačno. Samo želim da ukažem na probleme koji, ubedjen sam postoje u našem visokom školstvu. Ako neko smatra da su naši univerziteti skoro pa savršeni. Da je investicija u obrazovanje uvek dobra investicija. Pritom su svoje diplome stekli pre 20g onda je očigledno da ne funkcionišemo na istim talasnim dužinam i besmisleno je raspravljati više.
Takodje ne želim više da raspravljam sa osobama čiji se kontraargumenti svode na moje pravopisne greške i pozivanje na moju kompetentnost.
Za sve ostale rad sam da odgovorim na pitanja, pa čak i da izmenim svoje mišljenje ukoliko mi "otvore oči".






[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 21.04.2016. u 00:53 GMT+1]
[ vladd @ 21.04.2016. 07:12 ] @
Problem je u drustvu, a ne na fakultetu.

Postoje salabajz skole i u razvijenijim drusvenim sredinama(mislim na drustveni sistem, koji pride povlaci i tehnoloski), gde je jaka svest o napredovanju, a ne prezivljavanju ili provodjenju zivota u snalazenju, pa su doticni stepeni obrazovanja uklopljeni u sistem. Svakako ne na najvisim pozicijama drustvene lestvice,.moguca je sporadicna pojava, ali svakako neuticajna na opsti kvalitet.


Neko je postavio pitanje kompetentnosti, sto je pomalo besmisleno u ovakvoj situaciji. Verovati vise arhitekti ili mehanicaru u vezi kola...je ne znam apsolutno tacan odgovor u ovakvoj situaciji..mozda je arhitekta hobi majstor visokog sistematskog znanja, a mehanicar lokalni prevarant i pijandura?

Slicno je i sa profesorima, srecom, vecina su vredni u struci, ali ima i "kadra", a vidim po medijima da i neke akademike prozivaju za neka dopisivanja na naucnim radovima...politikantstvo ili...

I kada drustvo dozvoli urusavanje pravila i kriterijuma, pitanje kompetentnosti postaje smesno..za koju se referencu uhvatiti, kada se svaka moze falsifikovati ..ili izobliciti.
[ anon115774 @ 21.04.2016. 08:44 ] @
Citat:
dusanboss: nevalja


Citat:
izključuje



Citat:
Takodje ne želim više da raspravljam sa osobama čiji se kontraargumenti svode na moje pravopisne greške i pozivanje na moju kompetentnost.
Za sve ostale rad sam da odgovorim na pitanja, pa čak i da izmenim svoje mišljenje ukoliko mi "otvore oči".


Ako mislis na mene onda si nesto pobrkao. Ja nisam mislio da si ti neko ko pravi slucajne pravopisne greske odnosno greske u kucanju. Kod tebe je u pitanju nesto sasvim drugo - ti jednostavno ne znas da pises. I nemoj da trosis vreme da da nam objasnjavas kako su to sitnice ili slucajne greske jer, ako pogledas sve poruke koje si napisao ovde na forumu (a ima ih poprilicno), primetices da u svakoj imas minimum jedan dokaz da ne znas da pises (dobro, ti neces primetiti ali neko ko zna da pise sigurno hoce).

Strasno je to sto ti nisi izolovan slucaj. Znam i neke ljude sa dipl ecc koji ne znaju najobicniji procentni racun. Ima tu jos slucajeva ali me mrzi da pisem...

I to je sustina celog problema. Kako neko ko ne zna da pise na nivou petog razreda osnovne skole moze da zavrsi dva fakulteta ili kako neko ko ne zna procentni racun koji se uci u 7. ili 8. razredu osnovne skole moze da dogura do diplome ekonomiste?
[ moknarb @ 21.04.2016. 08:52 ] @
Na žalost tačno je da "akademski" obrazovan, bar tako tvrdi, ne zna pravopis.
Par puta sam čitao njegove postove i nema posta bez grešaka.
Izdvojio bi "sumljam", pošto sam to pročitao u nekoliko njegovih postova. Prvo sam pomislio da je slučajna greška a onda vidim da on nije savladao ni sam jezik.
Ne znam gde je čuo da se kaže sumlja umesto sumnja?
[ DaliborP @ 21.04.2016. 08:53 ] @
Citat:
dusanboss: Svoju kompetentantnost ja vidim u tome što sam pohadjao i završio državni i privatni fakultet.

Kompetentantotnentantnost?
[ dusanboss @ 21.04.2016. 12:03 ] @
Jel vama stvarno toliko bode oči moj pravopis? Ili je je baš nedostatak kontraargumenata Ne svidja vam se moj stav i ono što pišem pa aj da ga diskreditujemo kako god znamo?

Zar stvarno mislite da sa guglom na jedan klik odavde nisam u stanju da napišem gramatički ispravan tekst ukliko želim da posvetim malo više vremena?

Da je tema pravopis mogli bi smo da vodimo ovu raspravu, ovako ne. Ja nemam kompleks veličine kao mnogi ovde pa da smatram da su moji postove od velike važnost za buduće naraštaje. Mada smatram da mogu budi koristi za razliku od nekih gramatički savršenih.

Vodili smo već ovu raspravu. Rekao sam već, studirao sam tehničku fakultet gde su se uglavnom koristili brojevi, a na pravopis niko nije davao 5 para. Na privatnom takodje. U gimaniziji sam imao 2-3 iz srpskog uglavnom zbog tih grešaka.
Citat:
Znam i neke ljude sa dipl ecc koji ne znaju najobicniji procentni racun


Ovo jeste strašno. Moje greške nisu. U ostalom ako vam toliko smetaju moji postovo nemojte ih čitati. Ima i onj programčić gde možete da ignorišete postove odredjenih članova. Evo mogu i ja da vam napišem jedan specijalno za ES sa prevodum na srpski, ali gramatčki nakaradan .
[ član @ 21.04.2016. 12:22 ] @
Citat:
dusanboss: Jel vama stvarno toliko bode oči moj pravopis? Ili je je baš nedostatak kontraargumenata Ne svidja vam se moj stav i ono što pišem pa aj da ga diskreditujemo kako god znamo?

Dule, da se ne lazemo, nisi na ovom forumu bas neki diskutant protiv koga su potrebni Bog zna kakvi argumenti! :)
[ anon115774 @ 21.04.2016. 12:28 ] @
Citat:
dusanboss: Jel vama stvarno toliko bode oči moj pravopis?


Da.

Citat:
Zar stvarno mislite da sa guglom na jedan klik odavde nisam u stanju da napišem gramatički ispravan tekst ukliko želim da posvetim malo više vremena?


E to je sustina problema. Coveku sa dva fakulteta je potrebno da ulaze dodatno vreme i da koristi google ne bi li napisao gramaticki ispravan tekst. Postavlja se onda pitanje kako si uopste uspeo da upises te fakultete. Osnovni uslov je da imas zavrsenu srednju skolu. Da bi upisao i zavrsio srednju skolu osnovni uslov je da si zavrsio osnovnu skolu. E sad, ako si uspeo da izadjes iz osnovne skole a da ne znas da pises e onda je to strasno. To onda dovodi u pitanje sve ostale tvoje sposobnosti i kompetencije. Ako si upseo da zavrsis osnovnu skolu bez da znas da pises onda je sasvim normalno pitanje da li si mogao da zavrsis dva fakulteta (bilo koje struke) a da ne znas bilo sta o toj struci? Evo, ja nemam dva fakulteta i iz srpskog jezika sam uvek vukao dvojku do kraja srednje skole ali je izgleda razlika izmedju tebe i mene u tome sto sam ja svoju dvojku morao da zasluzim.

Tema je "lazne diplome", jel da?


Citat:
Moje greške nisu.


Kao sto sam vec napisao - greska je kad slucajno pritisnes pogresno dugme. Ovo tvoje se zove malo drugacije.
[ dusanboss @ 21.04.2016. 17:23 ] @
Citat:
član:
Citat:
dusanboss: Jel vama stvarno toliko bode oči moj pravopis? Ili je je baš nedostatak kontraargumenata Ne svidja vam se moj stav i ono što pišem pa aj da ga diskreditujemo kako god znamo?

Dule, da se ne lazemo, nisi na ovom forumu bas neki diskutant protiv koga su potrebni Bog zna kakvi argumenti! :)


Ne treba potiv mene niko da daje argumente već za ili protiv stava koji pokušavam ovde da iznesem, steknem, dopunim. Pošto vidima da vićnu ovde zabole za taj stav, ma kakav on bio (da sam izneo skroz suprotne stvari mislim da bih dobio potpuno iste odgovore). Ne volim baš da gobim vreme na besmislene stvari tako da vas pozdravljam.
[ nemojopetlebati @ 21.04.2016. 19:07 ] @
Citat:
^Informer

Znam i neke ljude sa dipl ecc koji ne znaju najobicniji procentni racun.

Potpuno je tačno da ima takvih. I ne mora niko da ima kojekakve "reference" da bi bio kompetentan da učestvuje na ovakvoj temi gde se razmenjiju mišljenja o lažnim diplomama.
Diplomirani ekonomista koji ne zna procentni račun ili ne zna šta su to indeksi cena (baš sa najprestižnijeg ekonomskog fakulteta na Balkanu) sigurno nije zaslužio da nosi epitet akademski obrazovanog gradjanina.
Ipak takvih ima dosta a po tendenciji zapošljavanja svi su izgledi da će takvi biti osnov obrazovnog sistema.

Ko je njima dao diplome?

Pa oni koji imaju "reference".

I gde smo sada? Opet na početku. Lažne diplome dele lažni naučni radnici.

Da li svu sve reference svih profesora lažne?
Nisu!
Ali svi su svoje reference obezvredili jer "ćute".
[ Bradzorf012 @ 08.12.2016. 22:47 ] @
Lepa tema, a ja se zarobio samo na madzonetu. Ko mi je kriv?

Želeo bih da se osvrnem na dve, po meni velike zablude vezane za obrazovanje.

Prva je ta da se obrazovanje vrlo često vezuje za posao, posmatra kao obuka za posao, kao da mu je to jedini cilj. Greška u startu, mada se poslednjih decenija ide u tom pravcu, obrazovanje to nije niti bi smelo biti. Obrazovanje je proces širenja sopstvenih vidika, zadovoljavanje intelektualne radoznalosti, usavršavanje samog sebe. Obrazovanje je najbolji mogući odgovor na pitanje/zapitanost o svetu i mestu čoveka u svetu(ko sam ja? šta je ovo što vidim oko sebe?). Prosto bubanje/biflanje materije bez jake unutrašnje motivacije, ređanje ocena u indeks, sakupljanje nekakvih diploma i zvanja je samo zadovoljavanje sujete ili češće, prilično lukrativna delatnost koja se kasnije isplaćuje u čvrstoj valuti. Povodom žalbi da vas fakultet nije pripremio za posao i život: kao što već rekoh, fakultet za to nije ni namenjen. Ne postoji učionica u kojoj se uči život, a posao je suviše kompleksna stvar da bi se posmatrao kao parametar koji zavisi samo i isključivo od obrazovanja. Ima ne malo primera briljantnih studenata koji nisu uspeli da naprave ozbiljnije karijere, kao i sasvim prosečnih koji su uspeli da se probiju. Mnogo je faktora u igri: socijalne veštine, komunikativnost, vaspitanje, hrabrost, istrajnost, posvećenost... obrazovanje je samo jedan. Zato se sudija krivičar ili hirurg ne postaje danom diplomiranja na fakultetu, ne. To je samo prvi stepenik, ok, spremni smo da ti pružimo šansu, da pokažeš šta znaš, ali tako mlad i pun sebe nisi u stanju da shvatiš i osetiš neke stvari. Sa 25 teško možeš biti svestan toga šta je ubistvo, svih mogućih konsekvenci, uzroka i posledica takvog čina, pa ćeš teško biti u stanju i da pravilno o tome rasuđuješ, makar imao pravo i krivični zakonik u malom prstu. Isto to važi i za onog hirurga, koji u svojim rukama takođe ima nečiji život.

Napredak nauke je još jedan falš argument koji se često čuje od strane onih koji nisu u stanju da je savladaju na zadovoljavajućem nivou. Zastarelost znanja? Koja zastarelost, baš bih voleo da znam. Više ne važe Njutnovi zakoni, čovek nema 12 rebara nego 15? Zastarelo rekoste, ne budite neozbiljni.

Što se tiče lažnih diploma i doktorata, čijoj inflaciji upravo prisustvujemo, cenim da brisanjem 99% diplomskih, magistarskih radova i doktorskih teza urađenih na prostoru bivše sfrj obrazovanje/nauka u svetu ne bi izgubili ništa, niko ne bi ni primetio.
[ Nebojsa Milanovic @ 08.12.2016. 23:29 ] @
Samo odeš u Fotošop...

[ ademare @ 09.12.2016. 00:14 ] @
Mislim da je tema promesana , bar u naslovu ! Diplome, su prave, sve je manje prostih Falsifikata, ali je tih Univerziteta, bese Cume ima samo jedan svoj Privatni ? Fakulteta, isturenih odeljenja da svako vece selo ima po jedno , i jos nebrojeno skola , strukovnih, specijalistickih i ko zna kako se nazivaju !

Uz sav taj Bezbroj , Nistavila , sto se rada i znanja tice , retko ko da pozeli neki falsifikat . Posebno od kada bas te Sega - Mega diplome, Mica je postao Zlatni Standard , od kada je doneo rad da je "Doktorirao " Samoupravljanje , ne samo u Sloveniji , ne nekom levom fakultetu , vec i u Londonu Upravo Skupstina Republike Srbije , salje svoje kadrove, frizerke , obucare , auto mehanicare , kozmeticarke , koje su poprimani na ko zna koja radna mesta u jedno selo kod Zajecara na Fakultet. Ni manje ni vise , za narodne pare.

Otkrilo se kada je ona sekretarica bivse Predsednice Parlamenta , sa sve sluzbenim vozacem, i Audijem, na koga naravno nema prava , pregazili , policija saopstila vec Mrtvog coveka ? A da li je bio ? To i nije vazno toliko , koliko je vazno sto te Diplome imaju prvenstvo .

A opet ima i falsifikata, valjda onih sto nemaju mogucnost da Iskesiraju nekoliko Hiljada Evrica, ili da im to Narod iz svog dzepa plati , pa sa pravom knjizicom i Falsifikovanom diplomom , mogu da postanu na primer Direktor Gradske cistoce u Smederevu , koji je bez te diplome , ko zna sa kog buvljaka , bio i ostao samo Kelner !