[ Absolute beginner @ 15.04.2016. 14:03 ] @
Izvinjavam se svima ako slična tema postoji, ali stvarno nisam u mogućnosti da pretražujem, jer pišem iz internet caffe-a.
Posedujem Toshiba Laptop Satellite U940-100, sa hdd od 500gb, ram memorijom od 4 gb. Na hdd-u imam dve particije, C i D. Na C sam instalirao Windows i programe, a D mi je služila za podatke, muziku, fimove i ostale dokumente. Prilikom gledanja neke TV serije koju sam skinuo sa neta, u jednom momentu se laptop restartovao i pojavio blue screen. Istu tu seriju sam prebacio na flešku... i ubacio u tv i na istom mestu gde se komp restartovao i serija se prekinula. E sad... nakon toga... sam obrisao tu seriju sa kompa, ali se nakon toga blue screen sve češće pojavljvao. Nakon restarta mi je krenuo check dist d particije... i tokom tog proceca se laptop restartovao... ne sećam se da li se i tada pojavio blue screen, ali nakon sledećeg restarta se pojavila poruka da je master file table corrupt.. i windows can not recover MFT. Sistem se podigao, ali je D particija bila nedostupna... postoji, ali ne može da se otvori, invalid parameter. Nakon toga sam ja svašta pokušavao, ali se ubrzo i sistem srušio. Nekako sam uz jedvite jade, uspeo da instaliram novi windows, formatirao C particiju, i podigao sistem što je trajalo satima. Instalirao drajvere, naravno D paritcija je i dalje bila nedostupna. Hteo sam da spasim neke meni važne podatke sa te particije, dakle da je ne formatiram. Imam neki stari desktop računar, koji nažalost ima ploču sa IDE slotovima, i ne mogu ovaj hard sa laptopa da prikačim na nju. Treba mi neki konverter, ali sam video na netu samo neki kojim na takvu ploču mogu da se povežu samo 3,5' diskovi. Elem, novoinstalirani windows je kočio, nije bio kao pre. Sutradan sam pokušao da podignem sistem, nije se ništa pojavilo. Pokušao sam da instaliram ponovo Windows, ni to nisam uspeo. Živim u malom mestu, nema nekog ok servisa. Ima li neko ideju da li je hdd stradao ili je više verovatno da je ram memorija. Da ne kupujem bzvz. Ne razumem se toliko u računare, ali sam uspevao tako da tu i tamo rešim probleme čitajući forume, gde neko izloži sličan problem pa i neku caku kako da se reši. Ali ovo sad mi je toliko nepoznato, tek sada shvatam koliko treba znanja o računarima, a koliko ljudi to olako shvataju i misle da je sve to mačji kašalj.... po principu samo klikći next, next, next...

[Ovu poruku je menjao Absolute beginner dana 15.04.2016. u 17:37 GMT+1]
[ vinted @ 15.04.2016. 22:07 ] @
ovako kako si opisao 99% je hdd, ali zašto to i ne proveriš sa Hiren's boot-om. Imaš u njemu dosta alata sa kojima možeš to da proveriš da budeš suguran, kao što imaš i alate za bekupovanje podataka.
napravi butabilnu flešku ili cd i proveri da budeš siguran.

[ Binary Mind @ 15.04.2016. 22:24 ] @
U problemu je najverovatnije hard disk. Ne verujem da je hardverski otišao, nego da je otišla particiona tabela. Treba ga testirati najpre alatom proizvođača, i ako zeza upisati nule na isti, isto uz pomoć dijagnostike proizvođača i ponovo definisati particije po želji. Treba istestirati i RAM za svaki slučaj (memtest86+)...
[ Absolute beginner @ 16.04.2016. 10:26 ] @
Nikad ranije nisam koristio Hiren's boot. Uspeo sam njime da istestiram RAM (uz pomoć memtest85), nije našao nikakve greške, mini xp ne mogu da pokrenem, samo vrti logo windowsa xp... ostale opcije ne umem da koristim... teško da bih umeo ja da nešto popravim kada je hdd u pitanju u smislu da spasim te podatke na taj način. Da li postoji neki USB SATA adapter kojim bih mogao taj hdd da povežem sa desktop računarom pa da tako nešto pokušam?
[ Absolute beginner @ 16.04.2016. 10:47 ] @


Pokrenuo se mini xp posle možda 4 sata... ne znam da li ovoliko spor rad ukazuje na nešto... ali mi pokazuje da je local disk not formated, do you want to format it now? tako ću izgubiti sve što imam na disku, zar ne, ako već i nije sve izgubljeno. Da ga povezujem sa nekakvim adapterom preko usb-a na neki drugi laptop ili desktop računar, kapiram da bi on ako bi ga bi i bio prepoznan opet bio nečitljiv, taj mft je na samom disku, i opet bi tražio da se formatira. :(
[ vinted @ 16.04.2016. 10:57 ] @
imaš dva načina kako možeš da spasiš podatke sa hdd. prvi je da podigneš neki live Ubuntu i da preko njega polako (ako možeš) kopiraš podatke sa tog hdd na naprimer flešku, pa nju na drugi računar, pa tako dok sve što ti treba ne spsseš.Ovde je problem ako se ne snalaziš sa Linuxom dobro, mada preporuka je da pokušaš. jeftinije je
druga opcija je da kupiš onaj usb adpter za 2,5 i 3,5 hdd-ove i priključiš ga na računar koji radi kao taj tvoj disk i on se ponaša kao eksterni hdd
i nemoj za sada da formatiraš taj hdd-u dok ne probaš da spasiš podatke ako su ti bitni.
[ SlobaBgd @ 16.04.2016. 11:23 ] @
Na Hiren's Boot CD-u ima izvanredna Live Linux distribucija Parted Magic, sa gomilom korisnih aplikacija za pristup hard disku, za spasavanje izgubjenih podataka, za promenu fajl sistema...
[ Absolute beginner @ 16.04.2016. 11:35 ] @
da... samo što se ja tu nimalo ne snalazim... ušao sam u Parted Magic, čak uspeo da se zakačim na wi fi... ali mi je to sve totalno strano...
[ Binary Mind @ 16.04.2016. 12:04 ] @
Možda je najbolje da odneseš računar kod nekoga ko zna šta radi ako se ti ne snalaziš. Ili to ili počni da prčkaš sam, bez straha, jer stvrno nemaš šta da izgubiš. Budi spreman da se pozdraviš sa podacima na problematičnom hardu.
[ Absolute beginner @ 16.04.2016. 12:12 ] @
Već sam počeo da prčkam... :(

Polako se mirim sa činjenicom da ću teško uspeti nešto da spasim od tih podataka...
[ Binary Mind @ 16.04.2016. 16:02 ] @
"Važni podaci" su subjektivna kategorija, ali u svetu IT supporta se zna vrlo dobro šta su. Tu se ne gleda sentimentalna vrednost, nego se sve gleda kroz novac. Vraćanje takvih "važnih podataka", kada se izgube, se naplaćuje debelo.
[ Absolute beginner @ 19.04.2016. 09:58 ] @
Ma savršeno mi je to jasno da se znanje naplaćuje, to je sasvim ok, samo što sam ja već uvek nekako uspevao da sam rešim kad mi nešto sa kompom krene loše. Desilo mi se davno jednom dok sam koristio desktop kad su se na hdd bili pojavili bed sektori, ali sam spasio 90 posto podataka bez problema. Ovo mi se prvi put dešava da tako naglo krene da se sve ruši, a sistem je dotad sasvim ok radio. Ovaj Hiren’s boot nisam do sada koristio. HD tune mi je pokazao sledeće:
HD Tune: Hitachi HTS545050A7E Error Scan
Scanned data : 476749 MB
Damaged Blocks : 10.2 %
Dosta crvenih kockica :(
Treba da mi stigne novi HDD, ali ja još uvek ne mogu nikako da pristupim ovom problematičnom HDD-u. Povezao sam ga nekim SATA/USB adapterom za desktop i vidim ga u device manageru, ali u exploreru ne. Valjda zato što je neformatiran?! Svejedno ovaj desktop nema ni dovoljno mesta ako bih i uspeo nekim programom da pokušam da nešto spasim. Ne znam kakvu više kombinaciju da smislim... Pitanje je gde više čuvati podatke, ovaj laptop inače ni nema cd rom, sve moram preko usb-a, a i optički diskovi su sve goreg kvaliteta, sve ih manje i proizvode. Odsada ću korititi cloud za čuvanje baš onog što mi je najbitnije, mada mi je upload nenormalno spor, ali ovo me je naučilo pameti.
[ vinted @ 19.04.2016. 10:23 ] @
Citat:
Absolute beginner: Pitanje je gde više čuvati podatke

na online servisima tipa google drive, dropbox.... u zaštićenim arhivama
[ Absolute beginner @ 19.04.2016. 17:05 ] @
Sad sam se tek spetljao sa instalacijom. Naime, mislim da sam sa onim prčkanjem nešto zeznuo i SSD od 32 gb, koji služi kao keš za Intel Rapid Storage Technology, u disk managmentu mi je pokazivao hdd i taj ssd ali kao "unlocatted" ?! Treba li on da bude formatiran... Nakon što sam instalirao Intel Rapid Storage Technology driver... i tamo u opcijama odabrao accelerated, odabrao taj ssd sa punim kapacitetom... sad ga ne vidim u Disk Manageru... jel to ok?
[ Binary Mind @ 20.04.2016. 17:13 ] @
Da sve je OK. SSD je sad pseudo-particija koja služi samo za keširanje i skrivena je.
[ Absolute beginner @ 21.04.2016. 16:21 ] @
Uspeo sam nešto da spasim uz pomoć EaseUS Partition Recovery-a, većinom fotografije, mp3 su veoma oštećeni, ali vrlo malo word documenata... to mi je bilo najvažnije... a otišlo sve u nepovrat... Hvala svima na savetima.