[ milan030 @ 29.04.2016. 21:17 ] @
Pozdrav svim clanovima,

Imam pitanje, odnosno zadatak. Pokusavao sam da resim ali bezuspesno. Situacija je ovakva: Imam najobicniji beotelov adsl modem/ruter (Zyxel) sa jednim LAN portom. Posto nema wireless kupio sam tendu klasicni wireless ruter i povezao sa sa zyxel-om. Internet mi radi na svim uredjajima i sve je to ok. Ali ja bih zeleo da omogucim Remote Desktop na jednom racunaru i to da pristupam kada nisam kuci, dakle spolja. To mi je bilo prilicno jednostavno dok sam imao samo beotelov ruter, forvardovanjem porta na odgovarajucu IP adresu. Sada sa dva rutera to je malo komplikovanije. Ima li neko ideju koja bi bila procedura za ovako nesto? Na zyxel-u ima od opcija NAT, filtriranje ip adresa/portova (ja bih rekao forwardovanje mada tamo pise filtriranje) i staticko rutiranje. Na tendi ima forwardovanje portova i staticke rute takodje. Oba rutera imaju DHCP. E sada kakva bi trebala podesavanja da budu: Gde da ukljucim DHCP? da li da oba uredjaja budu u istoj mrezi npr 192.168.1.0/24? sta od forvardovanja i gde?
Dyndns je ukljucen preko NO-IP servisa i to sljaka ok. To sam podesio na prvom ruteru beotelovom.

Molio bih za savet, pomoc!

[ bachi @ 30.04.2016. 08:21 ] @
Pošto si sebe usrećio sa duplim NATom, na Beotelovom ruteru uradi port forward TCP i UDP 3389 porta ka WAN IP adresi od Tendal rutera. A onda na Tenda ruteru uradi port forward TCP i UDP 3389 porta ka LAN IP adresi računara koji hostuje RDP.

Ili se oslobodi muka, te isključi DHCP na Tenda ruteru, iz Beotelovog LAN porta poveži kabl na Tenda LAN port (LAN, nikako WAN, dakle u WAN ništa ne uključuješ) i onda će se Tenda ponašati kao switch i wifi bridge i Beotelov ruter će dodeljivati IP adrese i samo na Beotelovom ruteru ćeš raditi port forward.
[ milan030 @ 30.04.2016. 15:17 ] @
Hvala na odgovoru,

Bas je lepo objasnjeno. Pokusao sam drugu varijantu, ali sada imam problem kod forvardovanja na zyxel-u. Ta opcija se nalazi u ip filtriranju. Treba da se unese source/destiantion IP adersa i br. porta. Destination je racunar koji treba da bude RDP server, port je 3389 standardni. Ali source adresa ??? Recimo tamo stoji da ako stavim 0.0.0.0 onda se za source racuna bilo koja dolazna adresa, medjutim treba navesti subnet masku? i tu mi javlja gresku, jer koja bi to subnet maska bila za adresu 0.0.0.0. Takodje sam pokusao 0.0.0.0 za masku ali nece.
[ milan030 @ 30.04.2016. 15:28 ] @
Recimo ovako sam nasao u uputstvu za ruter zyxel:


Source IP Address:
Enter the source IP address of the packets you wish to filter. This field is
ignored if it is 0.0.0.0.

Subnet Mask:
Enter the IP subnet mask for the source IP address


Ne pise koja bi varijanta bila za ignorisanje subnet maske???
[ milan030 @ 30.04.2016. 15:30 ] @
Destination IP je 192.168.1.102/255.255.255.0
Tu nema sta da bude pogresno...
[ bachi @ 30.04.2016. 15:36 ] @
Pa za source subnet masku isto stavi 0.0.0.0.
[ milan030 @ 30.04.2016. 16:26 ] @
Jesam ali nece, nece da se aktivira.

Uspeo sam na drugi nacin, natovanjem sa zyxel-a. Da rezimiram sta sam uradio:
Na prvom ruteru koji je ujedno i adsl modem ukljucen DHCP, i natovan zeljeni racunar koji je na wifi-ju na drugom ruteru (tenda). Na tom racunaru kojem treba remote pristup podesena staticka IP adresa. Oba rutera sam postavio da budu u istoj mrezi 192.168.1.0. Na drugom ruteru (tenda wifi) iskljucen DHCP i bilo kakva druga opcija. I sada konacno radi. Takodje no-ip servis kao dyndns sam podesio na prvom ruteru da mogu u svakom trenutku da pristupim i nadam se da je to to.

Veliko hvala i pozdrav!