[ Bash1711 @ 12.05.2016. 08:15 ] @
Kao što sam naslov kaže, potrebna mi je pomoć . Problem je sledeći: U tabeli imam 10 kolona ( Poglavlja ) i u redovima tačke koje su u tim poglavljima prekršene. E, sad meni je neophodno da znam koliko je puta neka tačka ( npr 2 ) prekršena na primer u poglavlju 1? Da nema više brojeva u jednoj ćeliji onda bi bilo lako ( Count if ), ali ovako.

Ovo je moguće rešiti pomoćnim tabelama, u kojima bih koristio opciju Text to columns, razdvojio brojeve pa ih onda prebrojao. Tabela je ogromna i ovo bi značajno produžilo posao.

Interesuje me da li neko zna neko bolje rešenje?

Primer:

Poglavlje

1
4
2,8
6
2,7,6
[ rudy_kv @ 12.05.2016. 09:11 ] @
Malo je tesko da se sagleda problem bez prilozenog primera, ali mislim da ne moras da koristis Text to columns, mozes da koristis funkciju SEARCH po zadatom kriterijumu u posebnoj koloni, pa da prebrojis koliko ih ima koji ispunjavaju kriterijum.
Evo primer u prilogu.
[ Bash1711 @ 12.05.2016. 09:58 ] @
Hvala ti puno na odgovoru, tvoje rešenje deluje jednostavnije. Samo bih te zamolio da mi korak po korak objasnis kako si dosao do rešenja.

Evo primera Excel tabele.

U principu meni trebaju:
1. Ukupan broj prekršenih tačaka po poglavlju, nebitno koja je tačka u pitanju, vec samo broj prekršaja
2. Koliko se puta je svaka tačka pojedinačno prekršena u poglavlju ( npr. posebno 1, pa 2,pa 3 itd... posebno po poglavljima od I do IX)

[Ovu poruku je menjao Bash1711 dana 12.05.2016. u 11:09 GMT+1]
[ 3okc @ 12.05.2016. 10:03 ] @
Može se prebrojati bez pomoćne, unesi matričnu formulu (sa Ctrl+Shift+Enter):
Code:

=SUM(1-ISERR(SEARCH(B2&",";D3:D7&",")))

B2 := vrednost koja se broji
"," := simbol razdvajanja
D3:D7 := vertikalni opseg (unutar kog se broji
[ rudy_kv @ 12.05.2016. 11:23 ] @
Nadam se da isto brojis ako je u polju upisano "1" ili "tacka 1" ili "Tacka 1". Da bi se to dobro prebrojalo, mora biti isto upisano. Ja sam nesto promenio sto sam video, a mogao bi da sve to zamenis sa find-replace, da ostanu samo brojevi, bez reci.
Ona gore pomenuta formula SEARCH trazi da li se u pomenutom textualnom nizu nalazi kriterijum pretrage i ukoliko da, vraca njegovu poziciju tj. redni broj. Ukoliko trazeni broj nije u datom nizu, formula bi vratila gresku, pa sam zato upotrebio funkciju IFERROR, koja greske prevodi u trazenu vrednost, u konkretnom slucaju u 0. Na kraju se samo prebroje sve vrednosti koje su vece od 0.

U prilogu je fajl sa resenjem problema. Ako te interesuje kako radi, ima tu dosta sakrivenih kolona, pa pogledaj.

Pozdrav.
[ Bash1711 @ 12.05.2016. 13:47 ] @
Dejane svaka Vam čast! Ipak zamolio bih Vas, pošto nisam nikad koristio pomenute fukcije, da mi objasnite kako ste došli do rešenja.

Na primer:

- kreiraj kolonu Rezultati pretrage
- u opcije funkcije SEARCH unesi te i te parametre
- kada dobiješ rezultate fukciju IFERROR koristi tako i tako

Da Vas ne zamaram, ukoliko ste voljni potrebno mi je korak po korak da mi objasnite kako ste došli do rešenja. Ne razumem kako ste ( da li ste pretraživali broj po broj ) na osnovu pozicije brojeva došli do rešenja.

U svakom slučaju radiću na vašoj tabeli, i pokušaću da dodjem do rešenja do kojeg ste Vi došli.
[ rudy_kv @ 12.05.2016. 14:45 ] @
Nisam pri računaru i neću biti do večeras, al da probam preko telefona.
Kreiram pretragu sa funkciom Search, npr. testiram ćeliju A1 tako što u polju B1 kucam
Code:
=search(kriterijum;ćelija;1)

Ili na konkretnom primeru, ako u a1 piše 1,2,3, a želimo da ispitamo da lise tu sadrži npr. 3, kucaš u B1:
Code:
=search(3;a1;1)

Ovo znači da će funkcija ispitati ćeliju, da li u zapisu postoji zadati kriterijum, i vratiće poziciju na kojoj se nalazi počevši od prve, odnosno dobićeš rezultat 5.
Ako se promeni kriterijum, npr, tražimo 2, pa napišemo
Code:
=search(2;a1;1)

Dobićemo rešenje 3, jer je dvojka na trećoj poziciji, pošto se broje i zarezi i razmaci. Naravno, nije bitno koje je rešenje, već na taj način smo utvrdili da se broj koji je korišćen kao kriterijum, i sadržan u toj ćeliji.
Ako bismo otkucali
Code:
=search(4;a1;1)

Rezultat bi bio #value (ili neki drugi tip greške) zato što onda kriterijum nije sadržan u pomenutoj ćeliji. Zato sam iskoristio funkciju Iferror, koja bilo koju grešku pretvara u neku vrednost ili tekst. Ja želim da grešku pretvorim u vrednost nula, pa zato kucam
Code:
=iferror(search(kriterijum;ćelija;1);0)

Ukoliko nema greške, dobićemo vrednost koju daje funkcija search, a ukoliko ima greške, dobijamo vrednost 0.

Nakon ovoga, ovu ćeliju prevući na dole sve dokle je potrebno da se ispita čitava kolona A po zadatom kriterijumu, i kao rezultat ćemo dobiti nule, tamo gde se ne sadrži kriterijum i pozitivne brojeve tamo gde se sadrži kriterijum.
Na kraju je samo potrebno preprojati sve ćelije koje nisu 0, odnosno one koje imaju neki broj koji označava poziciju.
Code:
=countif(opseg;">0")

I dobićemo rezultat koliko se puta zadati kriterijum ponavlja u jednoj koloni.

Ponovimo postupak za sve kriterijume. Pa pređemo na narednu kolonu, i opet ponovimo postupak za sve kriterijume... i tako redom.

Možda je ovo malo konfuzno, ali kuckam preko telefona pa je i meni nepregledno. Ali nadam se da je malo jasnije.
[ Bash1711 @ 12.05.2016. 16:56 ] @
Mnogo jasnije puno hvala. Sutra ću još jednom sam preći po ovom vašem metodu celu tabelu, čisto da budem siguran da sam ukapirao. Hvala još jednom na izdvojenom vremenu i trudu.!