[ branko tod @ 28.05.2016. 18:27 ] @
Sišao sam danas jedva sa crkvenog tornja gde sam pokušavao da pustim u
pogon električni aktuator za zvono. Sve je rasčupano i dodatno ukakeno od
golubova. Rasčupali su ga stručnjaci, i ja treba da povežem sistem da radi.
Ima elektro magnetni pogon na 220 V DC, i interesuje me da li se neko od
vas susretao sa takvim sistemom?
Ima neki tajmer za koji nisam siguran šta radi.
[ emiSAr @ 28.05.2016. 19:20 ] @
Ovdje:http://www.elitesecurity.org/t490544-0#3673242
Se kolega patio sa necim takvim-tajmer sa PIC-om ga zezao-ne znam jeli zavrsio. Da nije ista sprava?

pOz
[ mikikg @ 28.05.2016. 19:24 ] @
Ako ima PIC na sebi onda moguce da smo ga mi pravili pre XY godina :)
Uslikaj to pa da vidimo sta se desava …

U nasoj varijanti je postojao program koji je postepeno dodavao mehanicki moment (gurao u jednu i drugu stranu) u nekom vremenskom intervalu, tj da zaljulja posto je mogao da gura relativno velika zvona …

Ne secam se da li je isao i neki induktivni davac koji je signalizirao kada zvono prolazi kroz vertikalnu osu …


[ branko tod @ 28.05.2016. 19:42 ] @
Niste vi radili, nema PIC. Da se popnem zbog slike, bolje da se samoubijem.
Ima elektro magnet - aktuator na sajli. Aktuator je namotan na cevi fi 50 za
vodovod, prečnik je 80-100 mm, a dužina min 600 mm. Žica možda i 2 mm.
Preko greca ide direktno 220 na namotaje. Kotva je na sajli i nalazi se u toj
cevi. Na sajli je plastični deo koji povlači viljušku koja aktivira nazovi prekidač
napravljen od bakarnog lima i prekida 220 V! Normalno da je sve to otvoreno
i da su žice vezane na šrafove na izvoli da te pukne 220. Taj kontak je aktivi-
rao neki tajmer koji je davao impulse kalemu, ali je taj deo počupan i uništen.
Elekrto magnet je moćan i sigurno vuče 5 A, i sam povlači zvono. Interesuje
me kolika su vremena rad pauza magneta.
[ ziki_the @ 30.05.2016. 05:24 ] @
Ako ti je u pitanju takav sistem, onda ti tajmer nije potreban.
Tamo gde sam to radio sistem je bio direktno povezan za napajanje.
Njihanjem zvona teg ulazi i izlazi u/iz cevi.
Kada se vraca teg u cev onda ti prekine napajanje(aktuator na sajli prekida i kad izadje iz cevi).
Kad spadne dole spoje se kontakti i aktivira magnet.
Za startovanje je taster koji je direktno na kalemu(preko greca), a kada se aktivira ulazi u automatski rad.
Visinom aktivacije ma samom "mikroprekidacu" mozes malo da modifikujes zvuk.
Ja sam preradjivao to na alu.cevi jer se od grejanja deformisu plasticne cevi.

Na jednom zvonu ugradjujem. bat koji ce ga udarati u zeljenom ritmu(da ne pomera kompletno zvono pa da njihanjem proizvodi zvuk).
[ branko tod @ 30.05.2016. 09:34 ] @
Citat:
ziki_the
Kada se vraca teg u cev onda ti prekine napajanje(aktuator na sajli prekida i kad izadje iz cevi).
Kad spadne dole spoje se kontakti i aktivira magnet.
Za startovanje je taster koji je direktno na kalemu(preko greca), a kada se aktivira ulazi u automatski rad.
Visinom aktivacije ma samom "mikroprekidacu" mozes malo da modifikujes zvuk.


Mnogo ti hvala na odgovoru. I moje viđenje dinamike rada je takvo. Jedino me taj
tajmer zbunjuje. Podešen je tako da po dobijanju napajanja da samo jedan impuls
od oko 1 sek. Postoji samo jedan tajmer, a sistem ima dva zvona.
"Mikroprekidači" su sve samo ne mikroprekidači. To su dva komada lima na nekoj
skalamociji od lesonita potpuno otvoreno za dodirnuti.
Grečevi vise sa tih kalemova sa auto klemama bez ikakve izolacije! Jezivo.
Hoću da ubacim bezkontaktne induktivne prekidače i relee da uključuju kalemove i
da sve to sa tim grečevima ugradim u zaptivenu kutiju, a ostalo izolujem kako bog
kaže.

Predviđeni prekidač
http://www.sah.rs/Senzori/Images/InduktivniSenzori/LM18_L.png
[ branko tod @ 30.05.2016. 09:49 ] @
Izgled "mikroprekidača":


Vide se bakarni limovi kao kontakti. Žice su ubačene pod šrafove M3, a žice na izvoltit.


Neizolovana žica. Tu je 220 V, faza.
[ ziki_the @ 30.05.2016. 10:03 ] @
Tajmer je mozda sluzio(sigurno) da se eliminise taster, cim se ukljuci da aktivira kalem a posle par sekundi da ga deaktivira.
Da se ne pregreje kalem.
U zavisnosti koji je prekidac aktivan(izbor zvona) on aktivira onda oba kalema.
U radu nece raditi istovremeno.

Zato i rekoh "mikroprekidac", tamo gde sam ja sredjivao bile su plocice sa sarkicom malom i M8 vijcima koji su kontakti.

Odlicno resenje postaviti senzore i pripadajuce releje(eventualno ssr).
Dva vremenca, jedan za start a drugi za ogranicenje duzine rada.
Sajla nije bas merodavna jer igra dosta(kao aktivator), ako ima mesta za senzore ispod i iznad kalema pa da ti teg bude i aktivator.

Uglavnom je sve resivo.
Bitan je i budzet.
[ branko tod @ 30.05.2016. 10:29 ] @
Vreme tajmera je ispod 1 sekunde i daje samo jedan impuls pri dolasku napona
i ništa više. Namera mi je da zadržim postojeću mehaniku zbog te viljuške koju
aktivira plastika na sajli. Dodaću dva induktivna senzora i neki metal na viljušku
i mislim da aktiviram relee sa njima. Razmišnjao sam i o SSR, ali onda moram
da nađem neke sa 220v pobudom. I normalno, sve u kutiju. Budžet je poprilično
otvoren.
Mehaniku nemam nameru da menjam, jer je sve na vthu klimavih drvenih stepenica,
i ne bih želeo da ih testiram sa mojih metar i prilično više težine.
A sumnjam da oni koji poginu u crkvi (ne daj bože, pu pu) idu u raj.
[ ziki_the @ 30.05.2016. 11:51 ] @
He,he 135kg u crkvenom zvoniku. A merdevine sve manje i manje...

Ako ustreba neka pomoc javi.
A i rezultate.
[ veselinovic @ 30.05.2016. 17:12 ] @
A da taj tajmer ne sluzi samo da izbaci zvono iz ravnoteze pri startu?
[ branko tod @ 30.05.2016. 18:55 ] @
Ne. Ceo sistem oponaša vertikalno potezanje kanapa. Vertikalno kretanje
aktuatora sve jače poteže sajlu dok ne dođe u ranotežu sila i poćne da zvoni.
Za dva tri dana ću probati da pustim sistem, pa ću postaviti i neku sliku.
[ boogi @ 10.06.2016. 14:02 ] @
Pozdrav kolege.

Uključio bi se i ja u diskusiju i za savjet.

Evo kako taj "prekidač" izgleda kod mene.(slika DSC...) i shema kako je to spojeno ( slika crkva zvono - zaboravio sam nacrtati grec prije kalema i reći da je kalem odgovoran za potezanje tega na sajli)

To definitivno treba da se prepakuje i koliko vidim i branko ima isti problem.

Moja ideja je bila da se "prekidač" izbaci i na sajlu postavi/zakači nešto što bi davalo induktivnom prekidaču informaciju o položaju sajle. sve to bi se spojilo na jedan PIC koji bi dirigovao kontaktorima/SSP.

Problem je što sajla osciluje lijevo-desno pa je tu više problem mehaničke prirode kako napraviti nešto što će raditi posao.
Svidjela mi se ideja o indukcionom davču da prati teg u cijevi ali je problem što bi mogao davač postaviti samo da da "gornju poziciju" jer se teg u donjoj poziciji nalazi u kalemu.

princip rada:
-prekidač uključi prvi kontaktor i drži da uključenim i da napone na drugi kontaktor i "prekidač".
-taster pobudi drugi kontaktor što za posljedicu ima povlačenje tega prema dole. taster je dovoljno zadržati sekund-dva. u momentu kad teg krene prema dole, pipci(sa "prekidača" napravljeni od debljih žica) koje stružu od cijev (koja je na sajli) izazovu zatvaranje "prekidača" i drže ga zatvorenog ( teg ide prema dole) sve dok pipci ne naidju na sužavanje - kraj cijevi (vidljivo na dnu i vrhu cijevi). tad vijci ( dugački koji su vidljivi na "prekidaču" i imaju ulogu mini tega za prekidač) povuku "prekidač" dole i rastave strujni krug. zvono po inerciji krene nazad i vuče teg prema gore i "prekidač" je rastavljen svo vrijeme". kad zvono dodje do maksimuma na drugu stranu krene da se vraća a time opet povlači prekidač koji se opet zatvara i priča se ponavlja ispočetak.
-prekidanje svega ovoga se vrši na prekidač koji isključuje napon i time zvono odradi po inerciji još malo i stane.

princip bi trebalo zadržati sa izmjenom "prekidača" . ima li ko ideju kako da ga ostvarim?

LP




[Ovu poruku je menjao boogi dana 10.06.2016. u 15:14 GMT+1]
[ branko tod @ 10.06.2016. 23:44 ] @
Bogi, ja sam namontirao na onaj sistem viljuški po industriski mikro prekidač.
Taj prekidač je u NC poziciji kada je kotva u miru. Kada kotva počne da osciluje
i taj prošireni deo na sajli pomeri viljušku prekidač ide u NO. Prekidač aktivira
SSR od 35 A, koji ima pobudu od 220 V AC, Znači nije za nizak ulazni napon.
Možda sam trebao da uzmem i trafo na 12 V i da spustim sve na niži nivo, ali
mi iz programatora u prizemlju dolazi 220 V za aktiviranje zvona.
Uradio sam novu kablažu, distribucija je odradila kutiju za strujomer, jer je onaj
stari bio na odvaljenoj drvenoj ploči uvezanoj bakarnom žicom! Jezivo!Normalno
osigurači bez porcelanskih kapica već onaj metalni deo izolovan selotejpom. I
sve to u zvoniku sa dosta drveta.
Nisam još namontirao i pustio u rad, ali mislim da će to biti u utorak ili četvrtak.
Kada nisu posni dani, ima pop dobro suvo meso. Snimiću kutiju i ceo sistem,
a probaću da zakačim i video kada proradi. Zakačiću i šemu.
[ boogi @ 12.06.2016. 10:25 ] @
Branko haval na odgovoru.
Bio bi više nego zahvalan na slici i semi.

Kako sam shvatio "pipci" ili ti "viljuške" ste ostavili a umjesto onog "prekidača" ste stavili industrijski mikro prekidač?

Šta su preporuke kontakor ili SSR? ( obzirom da je potrošač induktivni - nemam iskustva sa SSR - kako se ponašaju sa takvim potrošačima? )

LP
[ branko tod @ 22.06.2016. 06:29 ] @
Evo kako izgledaju modifikovane viljuške i nova kontrola sa SSR:







[ branko tod @ 22.06.2016. 18:11 ] @
Probao sam danas sistem i ništa ne valja. Mora sve ponovo da se pravi.
I mehanički i električni deo. Samo sam se verao džabe po zvoniku i pio
jutros novalgetol. Sreća pa danas nije posni dan.
[ branko tod @ 23.06.2016. 07:34 ] @
Da malo pojasnim problem. Ceo sistem je montiran oko 2007 i nije uspeo
da ispravo radi ni 6 meseci. Čovek koji ga je pravio dolazio je još nekoliko
puta da ga kao popravlja i posle je prestao da se javlja na pozive.

Kako je moj proizvodni pogon u tom selu udaljen 200-300 metara od crkve
radi dobrosusedskih odnosa smo se prihvatili da pustimo sistem u pogon.
Prvo iznenađenje je bilo kada sam se popeo u zvonik i video instalaciju za
220 V! Poluodvaljena drvena ploča sa strujomerom i dva keramička osikurača
koji nisu imali porculanski deo kapica već su bili izolovani selotejpom. Jezivo.
Sve to obmotano golom žicom da pridrži ploču da ne padne. Tako mi je krivo
što to nisam slikao jer se ne može dočarati rečima. Predočeno popu i pozvana
ED nadležna za to selo. Odradili su prilično brzo sve radove sa novim ormanom
satom i osiguračima bez naplate radova, sa tim da je moja firma platila materijal.
To je sada korektno i po propisima.
Onda sam izradio novu pobudu magneta sa delovima od po 35 A, što se pokazalo
pametno jer magneti vuku po 15 A!
Ali se sada otkrio ceo problem: cela ta skalamocija sa magnetom i prekidačem se
pri povlačenju kotve deformiše više od 5 cm i prekidač počinje da luduje i skače.
Isto takvo jezgro elektro magneta.
Sve demontirano i predato mom ortaku, mašinskom inžinjeru da odradi kako bog
zapoveda.
[ branko tod @ 29.06.2016. 20:44 ] @
Danas sam probao sistem i radi odlično.
[ ziki_the @ 04.07.2016. 09:53 ] @
Odlicno, cestitam.

Ja sam napisao mali programcic za aktiviranje zvona, na sve pune sate(05-22) da otkuca broj sati, a na pola sata po jednom. Taster za neprekidni rad zvonjenja i jedan za stop.
Prvo sam uradio sa PLC, sada sa arduinom+LCD+RTC.

Samo nosac za elektromagnetni bat da odradim i to je to.
[ branko tod @ 06.07.2016. 08:19 ] @
Citat:
ziki_the: Odlicno, cestitam.
Ja sam napisao mali programcic za aktiviranje zvona, na sve pune sate(05-22) da otkuca broj sati, a na pola sata po jednom. Taster za neprekidni rad zvonjenja i jedan za stop.
Prvo sam uradio sa PLC, sada sa arduinom+LCD+RTC.
Samo nosac za elektromagnetni bat da odradim i to je to.


Hvala. Dobio sam miran rad elektromagnetnog potezača. Ali kako je cela konstrukcija
odrađena od metarskih navojnih šipki M8, koje se uvijaju, dali smo da se odradi nova
konstrukcija od svetlo vučenih šipki f 20. Takva konstrukcija će biti mnogo jača i neće
moći da se razglavi za tri meseca kao postojeća. Očekujem da će te elemente završiti
do kraja nedelje i da će tada biti konačno sklopljen sistem.
I ovde kontrolna ima mogućnos programiranog zvonjenja, ali samo kontinualnog, bez
označavanja časova. To iz razloga što se poteše i pomera celo zvono tako da jedan
prekret zvona daje još tri četiri puta zvuk po isključenju pobude. Indetično kao i kod
ručnog potezanja.

Ono što hoću da ti kažem da ja nisam nikako za zvonjenje putem bata sa strane zvona.
Naročito ako udara spoljnu stranu zvona. Takav zvuk zvona nema punoću i lepotu
tona kao zvona koja zvone sa centralnim batom i koja se pomeraju. Nema te lepršave
boje zvuka. Nešto kao tremolo efekat, a verovatno i se jednim delom to javlja i zbog
Doplerovog efekta. Zvuk izazvan batom je tužan zvuk. Ne bih da kritikujem ovde, ali
dovoljno je čuti satna zvona najveće crkve u Bg, pa shvatiti šta kažem.
[ ziki_the @ 06.07.2016. 16:51 ] @
Slazem se za zvuk. Ali ovde kod mene ima 4zvona i 3rade na tom poteznom sistemu. Cetvrto zvono ce imati bat, samo zvono ima problem sa konstrukcijom i elektomagnet je izgoreo, a 20kg bakra potrebno za njega.
Dva sam premotao, na fi50 i 75mm, alu.cevi.
Ovo je fi110mm.
[ Lavlja_Jazbina @ 06.07.2016. 17:02 ] @
branko tod..kolika su to zvona (velicina-tezina) gde si popravljao taj sistem i koliko taj sistem kosta?

Pitam posto vidim da zvona u Manastiru Vraćevšnica se rucno pokrecu.Pitam informativno.
[ branko tod @ 06.07.2016. 18:15 ] @
Citat:
ziki_the: Slazem se za zvuk. Ali ovde kod mene ima 4zvona i 3rade na tom poteznom sistemu. Cetvrto zvono ce imati bat, samo zvono ima problem sa konstrukcijom i elektomagnet je izgoreo, a 20kg bakra potrebno za njega.
Dva sam premotao, na fi50 i 75mm, alu.cevi.
Ovo je fi110mm.


Nisam siguran da je pametno to što si motao na aluminijumskom telu.
Opterećivaće kratkim spojem namotaje i trošiti deo energije. Da ide baš
puno žice, ide. Ne znam kako su izgoreli namotaji, da li je blokirao rele
ili crkao grec.

Citat:
Lavlja_Jazbina: branko tod..kolika su to zvona (velicina-tezina) gde si popravljao taj sistem i koliko taj sistem kosta?
Pitam posto vidim da zvona u Manastiru Vraćevšnica se rucno pokrecu.Pitam informativno.


Lave, sistem je blizu Sopota. U crkvi u selu gde je moja fabričica. Vidi predhodnu stranu.
Znači sistem je postojao, ali loše napravljen. Ja sam iskoristio sajle sa kotvama i namotaje,
a ostalo sam pobacao i dao da se izradi novo. Do sada je to moju firmu to koštalo bar 600 e.
[ ziki_the @ 07.07.2016. 06:16 ] @
Od zagevanja omeksa plastika(kanalizacione cevi) i deformise se, pa se zaglavi teg unutra.
Onda grec probije..
[ emiSAr @ 07.07.2016. 08:03 ] @
Citat:
branko tod:


Nisam siguran da je pametno to što si motao na aluminijumskom telu.
Opterećivaće kratkim spojem namotaje i trošiti deo energije. Da ide baš
puno žice, ide. Ne znam kako su izgoreli namotaji, da li je blokirao rele
ili crkao grec.

.


Ziki, ovo sto je Branko napisao ne da je tacno , nego drasticno opterecuje napajanje-i bez jezgra to je trafo sa kratkospojenim sekundarom,
a kad udje jezgro-eto igranke.-
Te cjevuljage na kojima je namotaj, iako je Al dijamagnetni materijal, cine kratkospojeni sekundar jer napon koji dolazi sa greca nije ispeglan
pulsirajuci 100Hz i pravi kako Branko rece dodatno opterecenje greca i mreze. Al moze drzati formu ako se uzduz razreze i preko od prespana napravi
dodatno tijelo za namotaj.-

pOz
[ whitie2004 @ 07.07.2016. 12:45 ] @
Ima ovde dosta vecih problema od te Al cevi ... Bolje da je to pogledao neki energeticar sa ETFa nego masinac... Ovako i pored dosta ulozenih sredstava i dobre volje ovo ostaje kaubojski projekt.

Iako radi na jednosmerni pogon ovo ipak treba gledati kao transformator.! Da preskocimo formule - pricamo cisto dundjerski ...

Prvo: kotva, spoljne magnetno kolo, konstrukcija -> mora od magnetnih limova odsecenih i upakovanih po potrebi(kotva mora biti cilindricna). Presek "jezgra" (kotva) odredjuje snagu! Isti presek mora da ima i deo mag. kola koji ide sa spoljne strane namotaja. Ako te caure oko namotaja nema ili je vazducni procep reda cm - moze se pricati o termogenom potrosacu. Tih 15 ampera u velikoj meri ide na grejanje bakra! Spasava ga onaj tajmer od 1 sekunde.

Drugo:sile ... Sila koja vuce zvono nadole vuce i bakarne provodnike nagore! Bakar, peceni lak, plasticna vodovodna cev , aluminijum ... nisu dorasli da preizmu to opterecenje na sebe. Pricamo o silama koje uvijaju 8mm brezone i kolega masinac je procenio da bi par 20-tica resilo problem! Da spomenem i da zavisno od polozaja kotve samo odredjeni broj provodnika preuzima na sebe to opterecenje. Nezavisno, pojavljuju se radijalne i dijagonalne sile zbog medjudelovanja provodnika. One teze da stisnu tu plasticnu cev, deformisu unutrasnje provodnike, spoljne zele da pokidaju, ako ima vise slojeva teze da izjednace duzine tih slojeva... Da skratim - zica leti na sve strane. Kod industrijskih transformatora koristis cetvrtaste provodnike koje smestas u kanale u celiku, a onda pritezace nategnes kilo kljucem do iznosa koji je inzinjer izracunao ... Treba spomenuti da kretanje (vibriranje) provodnika i ispod 1mm uspesno izlomi i sastruze izolaciju sa zica - najcesci razlog probijanja namotaja.
[ branko tod @ 07.07.2016. 14:07 ] @
Citat:
whitie2004: Ima ovde dosta vecih problema od te Al cevi ... Bolje da je to pogledao neki energeticar sa ETFa nego masinac....

Ja sam imo neke vezice sa VISER-om, dok su bili mladi. Možda mož to da malko
pomogne + iskustvo od mnogo mnogo godina sas strujom.

Pod jedan, kotva mora da bude od homogenog mekog gvojza.
Pod dva, dodata su dva tajmera, jedan od 0,5 s i drugi od 2 s.
Pod tri, postavljena je termo zaštita.
Pod četiri, kalem je namotan super, a dobiće i dodatnu zaštitu.
Pod pet, jako je važno da je sam sistem za potezanje zvona baš
dobro odrađen i izbalansiran i da je dovoljan kratkotrajni relativno
slab impuls sile da zvono zazvoni.
Pod šest, Kama pumpe rade prilično slično godinama.
[ emiSAr @ 07.07.2016. 14:32 ] @
+releji-jezgro i kotva od meko gvozdje-otvoreno magnetno kolo; Starije bobine od auta-otvoreno magnetno kolo i jos sijaset stvari.
Cinjenica da termogeni otpor namotaja igra veliku ulogu-ali i to se sve proracuna.
Impuls mora trajati dok jezgro-kotva ne udje u solenoid-namotaj-onda nastaju mehanicke oscilacije konstrukcije koja "cima" zvono i traju dok izostane
pobudni impuls i to je kraj zvonjenja.-

pOz
[ bogdan.kecman @ 09.07.2016. 02:01 ] @
moze jedno tupavo pitanje od programatora .. sto vucete to zvono elektromagnetom, sto ga na povucete obicnim motorom? kontam jeste em laksi al saljla+motor ima traju 100 godina?
[ tuxserbia @ 09.07.2016. 07:59 ] @
Aha, programator. Nije nego Crnogorac, gde god treba da se povuče, on bi motor da stavi !!! ;-)
[ veselinovic @ 09.07.2016. 08:43 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
moze jedno tupavo pitanje od programatora .. sto vucete to zvono elektromagnetom, sto ga na povucete obicnim motorom? kontam jeste em laksi al saljla+motor ima traju 100 godina?


Mnogo komplikovanije rjesenje od elektromagneta.
Svako zvono ima svoju rezonantnu frekvenciju.
Ako vozis motorom morao bi znati tu freq ( tipicno 0.5 ili manje Hz).
To bi trazilo izuzetno preciznu kontrolu brzine motora, pa jos vrlo skup reduktor.
A onda bi morao imati neki ekscentar na motoru, pa neku oprugu izmedju eksentra i konopca.
Ovako je mnogo lakse - princip el. sata sa klatnom, dodajes po malo energije ali u pravom momentu i radi.
[ emiSAr @ 09.07.2016. 08:48 ] @
I ovo je motor-linearni. Cimanje zvona je specificno zbog mehanickih oscilacija konstrukcije koja nosi zvono i da bi zvono stvarno zvonilo a ne
proizvodilo neki "tupi" zvuk kojeg je @branko tod vec spomenuo.
Taj tupi zvuk se javlja zato sto se ta elektromehanicka kotva na vrijeme ne odmakne od zvona pa prigusi slobodne oscilacije.
--------
Centralni zvonik u Dubrovniku, iako datira iz 1400 i neke godine, ima zvono promjera 130cm i iste visine, i po njemu udaraju dva bata sa
vanjske strane. Batove nose dvije ljudske figure, Maro i Baro ih zovu, u rukama drze batove u obliku cekica i jedan udara u obod-bazu
zvona, a drugi nesto visocije. Proizvode zvuk kao da zvone dva zvona. Jedino zvono koje cuh da dobro zvuci udarano sa vanjske strane
a datira iz 15 stoljeca.-

pOz

PS: Probleme koje takvo aktiviranje motorom nosi vec opisao @veselinovic.-
[ bogdan.kecman @ 09.07.2016. 10:04 ] @
yoyo, nisam razmisljao, tacno bi ja proizveo taj isti tuzni zvuk o kom
branko prica
[ branko tod @ 09.07.2016. 20:38 ] @
Tema je izazvala prilično interesovanje. Ko bi to rekao! Verovatno što nečeg
takvog nije bilo do sad. Evo kako izgleda motorni pogon:



Zvuk motornog pogona može da bude potpuno identičan i ručnom potezanju.

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 10.07.2016. u 07:40 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 09.07.2016. 21:02 ] @
pa vidi i ovi su napravili sa motorom, tacno onako kako bi ja radio ?!
sve sa externim enkoderom i ... i .. hm ..
[ branko tod @ 27.07.2016. 19:31 ] @
Aktuatori sa pripadajućom kontrolnom elektronikom:

[ ziki_the @ 27.07.2016. 22:31 ] @
Znaci odlicno(citaj profi odradjeno).
Eventualno da ormarici nisu na samoj konstrukciji zbog vibracija. Ali vodjenje je garant 130cm(ako ne i vise), nece moci da izadje tuljak van cevke.
:)
[ branko tod @ 28.07.2016. 10:49 ] @
Pre će zvonik da se sruši (nedajbože) nego da zavibrira konstrukcija. Jedan sistem ima
sigurno 40 i više kg. Sve je odrađeno od svetlo vučenog (čitaj punog) gvojza fi 20 mm.
Svugde su urezani navoji sa unutrašnjim vođenjem. Usečeno za ključ 18, a ploče od
gvojza 10 mm. Samo da ne propadnu kroz pod zvonika kada ih dignu , mada bi moj
test operećenja trebao da garantuje izdržljivost.
[ bogdan.kecman @ 01.08.2016. 20:10 ] @
fenseraj :D :D :D
[ branko tod @ 03.08.2016. 12:23 ] @
Bogdane, omatorio sam, treba ipak imati neku vezu gore.
[ bogdan.kecman @ 03.08.2016. 12:41 ] @
Citat:
branko tod: Bogdane, omatorio sam, treba ipak imati neku vezu gore.


:D znas da ja mislim da su takve i slicne gradjevine "source of all evil in this world" .. tako da ne bi sad o vezama i vezicama .. al izgleda bas dobro .. kad montiraju obavezno neki video kako sljaka :D ... juce bas bio sa zenom nesto tamo oko hrama kad je ovaj krenuo da "svira" .. patetika .. sa takvim polozajem, visinom etc .. pa to bi trebalo kad zvoni do novog sada da se cuje .. sta su tamo radili? montirali cekice sa strane da programabilno tuku ili ni sama zvona nisu kako valja? u svakom clucaju cuje se pateticno :( ... mozda namerno da bi stanari mogli da prezive zvonjavu?
[ branko tod @ 03.08.2016. 12:55 ] @
Bogdane, svugde možeš da kupiš bolje mesto. Kod onih zapadnih platiš
oprost, kod onih drugih opašeš eksploizv i odmah sediš uz desno koleno,
mada počinje da bude i oko kolena gužva. Pa reko da i ja probam neko
bolje mesto, kao u narodnom pozorištu. Da ne gledam predstavu baš iz
rupe za muziku, ili nedajbože iz ložionice.
Što se kanta zvuka tiče, to se i odnosilo na hram jer ja čujem svaki dan
ta zvona. Naročito noću kada te kante zvone sate. U podne je skoro ok.

Kada popa digne skalamociju na zvonik (mlad je i jak) ja puštam struju i
kačim video.
[ vladd @ 03.08.2016. 16:30 ] @
Jes' ti popravio onu testeru ili ce morati da te vode da probas lapot?
[ branko tod @ 03.08.2016. 17:51 ] @
Lapot tebi u glavu. U mojoj porodici vlada ljubav, za razliku
od tvoje čim razmišljaš o tome da ti uskoro predstoji malj.







[Ovu poruku je menjao branko tod dana 03.08.2016. u 19:02 GMT+1]
[ branko tod @ 10.08.2016. 08:47 ] @
Evo probe, kao što sam obećao:

[ zica49 @ 10.08.2016. 09:06 ] @
To je zvuk zvona za katolicke crkve..
[ branko tod @ 10.08.2016. 09:28 ] @
Žica, kruha ti, nemo na elektronici.
[ zica49 @ 10.08.2016. 10:13 ] @
Brzi ritam i vuce na katolicko,pravoslavna su za nijansu sporija.
Mozda je nebitno u ovom tvom slucaju, samo znam da su meni jednom prilikom pratri "krv popili" sa tom brzinom.
Montaza postrojeja tri sata a podesavanje brzine duplo vise.
Trazili su ovu brzinu kao na klipu a imao sam nesto sporije i rekli da lijepo je sve samo idi sa tim kod pravoslavnog popa :)
[ branko tod @ 10.08.2016. 10:29 ] @
Analiza akustičkih karatkeristika zvuka zvona

http://www.etf.bg.ac.rs/etf_fi...alom_doktorska_disertacija.pdf

[ PedjaZ @ 01.01.2017. 17:14 ] @
Setio se ove tema kada sam naleteo na ovo pa... mozda ce nekom koristiti.

http://www.electronics-lab.com/project/church-bell-controller/
[ Lavlja_Jazbina @ 26.08.2018. 19:37 ] @

branko tod..ti li proda crkvi za Svetom Savi na Vracaru ,aktuator?Kad udari pre podne,iz cipela izuva sa iznenadjenjem!
[ ZAS011 @ 26.08.2018. 20:28 ] @
I treba da te izuva
[ IvanM988 @ 16.02.2019. 02:38 ] @
Pozdrav ljudi, potrebna mi je pomoc. Voleo bih da u jednom manastiru osposobim aktuator, koji bi na svaki sat povlacio cekic i otkucavao onoliko puta koliko je sati. U zvoniku pored zvona koja se inace rucno preko konopaca pokrecu postoji cekic i aktuator, medjutim neki "majstor" je pocupao svu elektroniku i nikada je nije vratio...
Na samom zvoniku postoji i sat, medjutim od sata je ostao samo mehanizam i motor, elektronike takodje nema... Ako neko mozei zeli da pomogne, posavetuje bio bih mu zahvalan. Hvala
[ veselinovic @ 17.02.2019. 16:09 ] @
Arduino i RTC bi tu fino odradilo posao.
Samo bi moro znati kakav signal trazi sat za pokretanje

Znas li programirati arduino?
[ IvanM988 @ 17.02.2019. 18:33 ] @
Na nalepnici na motoru pise da ga pokrece 220V. Sto se tice programiranja arduina, nisam bas nesto vican, drugar se razume malo vise od mene.
[ Lavlja_Jazbina @ 21.02.2019. 21:57 ] @
Ovaj decko se bas trudi a i moze u temu posto se odnosi na zvona.

[ vladd @ 21.02.2019. 22:21 ] @
Citat:
branko tod:
Lapot tebi u glavu. U mojoj porodici vlada ljubav, za razliku
od tvoje čim razmišljaš o tome da ti uskoro predstoji malj.







[Ovu poruku je menjao branko tod dana 03.08.2016. u 19:02 GMT+1]



Sad videh kako je deda skocio kao oparen

Da, da, od silne ljubavi toliki strah.
[ mikikg @ 22.02.2019. 09:40 ] @
Drustvo, imam jednu zanimljivu ideju oko aktuatora za zvono, naravno sta bih ja drugo, ali to moze sa servom motorom da se resi mnogo lepo, servo+zupcasta remenica+zupcasti kajs i jedan Blue Pill :)

Saberite kolki to kosta sve i da vidimo koje su prednosti tog resenja i na koje sve nacine moze da se iskoristi? :)
[ vladd @ 22.02.2019. 09:46 ] @
Za to je hidraulika prava stvar. Samo sto je malo kompleksnija sema za prosecnog majstoricu.
[ mikikg @ 22.02.2019. 09:58 ] @
Upravo tako, od ovoga tehnicki prostije ne moze, sve ostalo je posle u SW koji moze da se konfigurise za sve moguce situacije, i ritam i jacina i vreme i ubrzavanje/usporavanje, i offset kanapa ... Prelepa primena :)

Ja kao neko ko se ne razume u masistvo vidim samo da treba da se fiksira motor na nekoj visini, parce zupcastog kajsa se preko opruge veze za kanap i to je sve.

Po ovom principu samo malkice izmenjen SW i ide servo umesto stepera.

[ branko tod @ 22.02.2019. 11:09 ] @
Miki, za malo veća zvona moment sile potrebne
da se zvono izbaci iz ravnoteže ide i na 500 N pri
uobičajenom putu od oko 1 metar.
[ mikikg @ 22.02.2019. 11:28 ] @
Ok, treba prenos onda, gledam ovde kod sebe neki Xinje, pise 0.7kW, Rated torque 3.5Nm, Peak torque 10.5Nm, Max speed 2500 rpm.

Moglo bi sa tim da se napravi, koliki prenos treba?
[ branko tod @ 22.02.2019. 11:39 ] @
Moraš da imaš mogućnost od minimalno jednog povlačenja u sekundi.
[ mikikg @ 22.02.2019. 11:48 ] @
Citat:
branko tod: Moraš da imaš mogućnost od minimalno jednog povlačenja u sekundi.


Razumem, ovde sam naveo primer jednog motora, i oni daju max torque i max speed, ta dva parametra treba ukomponovati sa prenosom + imamo mogucnost da potpuno kontrolisemo sve parametre tokom rada, od pocetka i kojom silom pocinje i ubrzava preko "rezonance" do zaustavljanja.

Na primer kada bih mogao da vidim samo kako ide kanap gore-dole u vremenu i da to projektujem u oblik oscilograma ~~~ ja mogu da izvucem pocetne paramtre koji ce se vrlo blisko za pocetak sloziti sa mehanikom i ostaje malo sitno posle podesavanje da to cucne kako treba.
[ mikikg @ 22.02.2019. 11:59 ] @
Citat:
mikikg: Na primer kada bih mogao da vidim samo kako ide kanap gore-dole u vremenu i da to projektujem u oblik oscilograma ~~~ ja mogu da izvucem pocetne paramtre koji ce se vrlo blisko za pocetak sloziti sa mehanikom i ostaje malo sitno posle podesavanje da to cucne kako treba.


Hmm, pa i imam spravu za to :)
Jedan opticki enkoder sa malim MCU koji sam vec razvio i to ide na racunar i crta grafikon, dobijem prelep model upravljanja zvona :)
To se malo ubaci u digitron i napravim upravljanje gore-dole ako hoces u mikron tacno! :)
[ bogdan.kecman @ 22.02.2019. 12:00 ] @
500N nije problem, 10N servo/stepper je velicine nema32 to nije strahota
od velicine a 50:1 prenos je pdim tako da 500N nije frka, a sa 50:1
brzina je i dalje znatno preko 1Hz zvonjave .. ono sto jeste problem je
motor + drajver  vs komad gvozdja, plasticna cev namotana zicom i grec
.. sta ce tu lakse da crkne .... kod ove varijante koja se vise manje
svuda koristi moz crkne grec i to je to, zameni svaki seoski elektricar
i teraj misko .... za kombo sa motorom i drajverom imas problem gde ce
to da se stavi, mora se pravi neka kutija za to za zastitu od mraza,
leda, snega, vode, sunca ... kad crkne nesto ko ce to da popravlja ...
[ mikikg @ 22.02.2019. 12:12 ] @
Meni je interesatno sto moze da se snimi i reprodukuje model za upravljanje jednog zvona, spominjao sam ti da je jos moj otac radio te spravice, ne znam detalje mnogo davno je bilo ali znam da su petljali PIC i da znam da su sigurno tada imali grdne probleme da sa tim kako to da naprave ne zbog uslova nego sto nije moglo tako lako da se resi upravljanje a hteli su manje-vise univerzalno resenje da naprave.

Cak evo sad dodatno razmisljam oko toga, sa onim servom moze da se uradi i snimanje upravnjanja, ostaje sve mehanicki isto same se motor "otpusti" i cita se njegov interni enkoder (ima to svaki drajver) i sve sto treba da se uradi je da se rucno zazvoni jedan ciklus, MCU to snimi, posle se ukljuce motori i reprodukuju to.
[ mikikg @ 22.02.2019. 16:11 ] @
Mnogo lepa stvar koju razmisljam da iskoristim kod tih servo drajvera je sto mogu tamo na jedan njihov programibilni OUTPUT da postavim da mi servo driver salje TORQUE u obliku PWM signala kome se menja duty! Tu moze da se okaci analogni instrument i da vidis tacno kolika je sila naprezanja i da tako lepo podesis sistem da to radi kao sat, sa minimalno utrosenom energijom i minimaljnim cimanjemi/habanjem mehanike! Moze sporije moze brze, sve je pod kontrolom bar sto se tog mehanickog zahteva tice, totalno je upravljanje u "skladu" sa zvonom.
[ mikikg @ 22.02.2019. 16:22 ] @
Inace oni spomenuti motori su IP67, pise da rade od -20*C do +50*C, Vlaznost manja <90%, Class B izolacija ...
[ bogdan.kecman @ 22.02.2019. 16:28 ] @
zavisi od drajvera, imas brdo kineza kojima mozes da podesis torque
umesto brzine tako da vuces kanap sa constant torque ako ti je to zelja,
no pitanje je stvarno "cemu" .. uzmes plasticnu cev i namotas zicu i
zavrsio si posao

 - radi 100+ godina

 - moze popravi svaki elektricar

 - prezivljava udar groma

 - prezivljava -40 i +80

 - kosta kikiriki da se napravi i odrzava
[ mikikg @ 22.02.2019. 16:35 ] @
Tacno sve! :)

Moj pogled je bio iz ugla upravlajnja procesima, kako moze da se replicira neko mehanicko kretanje uz jedan servo i MCU, nista vise od toga :)