[ Lesli Eldridz @ 02.06.2016. 15:26 ] @
Pozdrav svima, vi ste mi poslednja nada :-)

Da li je neko ikada imao ovakav problem. Instalirao sam Windows stotinama puta, ali do sada na ovo nisam naišao. Pokušavao sam bezuspešno desetak puta i ništa. U pitanju je OEM ploča, Fujitsu Siemens A8NE-FM. Bios je poslednji update, drajvere jos uvek imaju na sajtu, mada nisu ni potrebni, jer ne prolazi instalacija.

Šta god da radim, ne mogu da instaliram WinXP. Drugo me ne zanima, a taj kompjuter je i bio isporucivan sa WinXP. Probao sam Win7 on mi u startu trazio neke drajvere, koje sam iskopirao na flešku sa njihovog sajta, i ništa. Evo šta se dešava.

Kad se pusti instalacija Winxp, sve počne kako treba, iskopira fajlove na HD, i onda kad se restartuje kompjuter, opet pocne instalaciju sa CDa (DVDja). Kao da HD ne postoji. Sve je u Biosu namesteno kako treba, tj redosled. Samo sto posle restarta, instalacija uopste ne nudi ono, press any key to boot from CD, pa ako ne pritisnes, butuje sa HD i nastavi instalaciju, nego kao da HD ne postoji.

Ako je HD na koji hocu da instaliram WinXP IDE ili ATA ili PATA ili kako ga vec sada zovu, prikazuje onu poruku "non-system disk press any key". Ako je u pitanju SATA disk, onda i ne prikazuje nista, nego samo flešuje kursor u levom uglu i to je sve.

Ali, ako se podigne Hirens boot menu sa CDa, i iz Plop but menadzera se izabere boot from HD, ne desava se nista, tj isto kao gore. Nisma probao da instaliram grub boot menadzer, nemam prazan disk za igranje.

Sa druge strane, podiže se mini WinXP sa Hirens diska i sve je u redu, vidi diskove i sve. Podiže se i Puppy Linux sa CDa. Njega koristim jer mi je nejefikasniji za te stvari, zato sto je najmanji, ali verzija Linuxa nije ni bitna za ovaj test. Takodje, podiže se isti taj Puppy sa USB memorije, i u njemu sve radi. Prepoznaje hard diskove, prepoznaje USB wireless adapter, radi internet, radi multimedija i sa hard diska i sa CDa i sa interneta, znaci sve normalno.

Jedino nece da podize sistem sa hard diska, pa to ti je. Našao sam na internetu da su i drugi imali isti problem sa tom plocom, pa su ga kao rešavali podešavanjem u Biosu da prepoznavanje diska nije "auto" nego "large". To sam odmah uradio, jer su u pravu, i ako se ostavi na "auto" onda instalacije ne prepoznaje postojecu particiju nego trazi da ona pravi particiju i formatira dika.

Neki kazu da kad WinXP setup napravi particiju u toku instalacije, onda hoce. I to sam radio sa jednim ATA diskom i nista. Sata disk nemam za tu igranku, zato sto su mi diskovi sa kojima probam bekap diskovi i ne mogu da ih brisem, a da kupujem hard disk za igranje, ni to ne mogu, mada mislim da bi bilo isto.

Eto to je to, pa da li je nko ikada imao takav problem? Mislim u redu, kapiram da je OEM ploca i da ne ide kao da je "obicna" za siroku prodaju, ali ipak, voleo bih da je osposobim. Ne znam da li da kad me ne mrzi uzmem da vracam stare verzije biosa, imaju i njih na Fujitsu sajtu, mozda proradi.

Hvala unapred, ako bude bilo odgovora :-)

Samo da ne budu "baci na djubre" i slicno. To znam i ja, a mogu i da je ostavim sa live linuxom, ali nije u tome poenta, nego da proradi...
[ calexx @ 02.06.2016. 16:37 ] @
Meni deluje da je problem sa hardom ali ako si probao više njih, onda je moguće da nešto u biosu ne valja. Najlakše je da na početku instalacije obrišeš sadržaj harda i napraviš prvu particiju za XP i ako ni to ne proradi, onda tražiš dalje. Možda da uradiš jedno čišćenje boot sektora, recimo fixboot i fixmbr (valjda beše tako, odavno ga nisam koristio) jer je moguće i da je mbr poremećen.
Sa koliko hardova si uopšte probao? Jesi li probao da na hard instaliraš neki linux pa probaš?
[ SlobaBgd @ 02.06.2016. 17:52 ] @
Lesli, proveri kako si džamperisao ATA disk (treba da bude Master), i uveri se da si ga priključio na krajnji priključak IDE kabla i na IDE 0 priključak na ploči. Bilo bi dobro da imaš 80-žični kabl za hard disk umesto 40-žičnog, ali nije presudno.
[ SlobaBgd @ 02.06.2016. 18:42 ] @
E, da, još nešto: ako hoćeš da instaliraš XP na SATA disk, u instalaciju Windowsa XP (CD ili USB) integriši drajvere za SATA kontroler te ploče. Sigurno ima uputstvu u manualu, a imaš i na mnogo mesta na Internetu objašnjeno kako se to radi.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 02.06.2016. u 22:43 GMT+1]
[ jolemisa @ 03.06.2016. 00:40 ] @
Formatiraj taj HDD,odnosno particiju na koji ces da dizes OS kod nekoga na kompu.Ume da zeza kada se stariji OS instalira,posle novijeg,a posto kazes da je bio Win.7.I resetuj BIOS na fabricka podesavanja,pa posle namesti redosled,CD ROM,pa HDD i obavezno namesti komandu IDE.Trebalo bi da prodje bez problema.Uvek je pravilo problem to sto su ljudi hteli da sa novijeg OS-a vrate na stariji.
[ valjan @ 03.06.2016. 08:54 ] @
Formatiranje ne dira MBR, a najčešći problem pri prelasku sa novog na stariji OS je upravo MBR, tako da bez onoga što je @calexx rekao teško će se 'leba najesti od instalacije...
[ Lesli Eldridz @ 03.06.2016. 14:23 ] @
Dobri su dzamperi, namesteno je da je master disk, a probao sam sa dva ATA diska. Doduse nisu bili krajnji na kablu nego prvi, a nije ni bio 80zilni kabl, a i bila je vec na njima particija.

Ovaj SATA disk na kome sa probao je Seagate, i bio je na prvom SATA prikljucku, a 4 ih ima, i na njemu postoji particija.

OK, probacu to sledeceg puta, da stavim 80to zilni kabl, da HD bude na krajnjem prikljucku, i ovo sa fixmbr i da instalacija napravi particiju.

Hvala.
[ Lesli Eldridz @ 07.06.2016. 14:11 ] @
E, nabavio sam disk za probu, i upalilo je ovo sto ste rekli :-) 80tozilni kabl, master disk na kraju kabla, i da instalacija pravi particiju. Prvo sam za svaki slucaj na HD instalirao Papi linuks, da njegov program za particionisanje skroz obrise MBR i sve, pa onda posle WinXP.

Samo, to su neka magupska posla garantovano, zato sto je ploca pravljena namenski za Fujitsu Siemens :-) Ja jos od kad je bio Windows 3.11 nikad nisam imao taj slucaj. Hajde ranije je bilo disketa pa Fdisk, pa instalacija, ali vec godinama napravim particiju nekim trecim programom, godinama je to nesto sa Hirens CDa ili Easeus Partition Master, i onda samo instaliram XP.

Na mom sistemskom disku koji sluzi samo za sistem i swap fajl ima 3 razlicita XPa za tri razlicite ploce, i to funkcionise :-) Samo se instalira Win u razlicite direktorijume, recimo WinXP1, WinXP2 itd, i stavi se razlicito korisnicko ime u svakom, pa on napravi posebne profile u Documents i Settings, i to sve radi :-) A svi ti sistemi su isti, mislim iste programe imaju, isti desktop, temu i sve :-)

To radim zato sto uvek imam nekoliko rezervnih ploca, nekoliko kloniranih sistemskih diskova, nekoliko istih video kartica i nekoliko napajanja u rezervi, pa kad i ako nesto rikne, samo prepakujem komponente, i za pola sata je opet sve u redu :-) Bas skoro sam u jedan nocu menjao napajanje kad je riknulo :-)

A necu da menjam XP, zato sto kako bi rekao Šeldon Kuper, Win7 (+) je više user friendly od XPa; ne svidja mi se to :-)

Kako god, hvala svima, ali da su ovo mangupska posla, jesu :-)