[ mmns21 @ 15.06.2016. 13:15 ] @
Imam Beko frizider koji je star 3 godine. Ima jos 2 godine garancije. Prosle nedelje sam primetio da radi non stop, tj. da se uglavnom ne gasi. Par puta se ugasio tako sto sam kucnuo termostat a onda je prestao da reaguje.

Uglavnom bio je serviser. Pogledao je kako ledi na zadnjoj strani (ravnomerno od pocetka do kraja) i zakljucio je da je u pitanju neispravan termostat. Danas je termostat zamenjen ali frizider i dalje stalno radi.

Kompresor je ovih poslednjih nedelju dana znatno bucniji (ranije se jedva cuo a sada brunda kao stari Obodov frizider). Na kondenzatoru je samo prva petlja topla dok su sve ostale potpuno hladne. Na Beko zamrzivacu koji je kupljen u usto vreme, kompresor je skoro besuman (u odnosu na ovaj na frizideru) a kondenzator je ravnomerno mlak kada kompresor radi.

Posto radi non stop u frizideru je hladno. Ranije nije radio non stop. Da li imate savet?
[ Java Beograd @ 15.06.2016. 13:39 ] @
Saveta nema. Dobro je da ima još 2 godine garancije, jer će da rikne načisto za koji mesec. Ništa ne može da se uradi, u pitanju je loš isparivač koji je postao porozan i freon se gubi.
[ mmns21 @ 15.06.2016. 13:55 ] @
Hvala. Da opet prijavim kvar, posto radi non stop?

Serviser nije pomenuo los isparivac. Zagledao je rucicu od vrata, gledao da li guma na vratima dobro prijanja. Rekao mi je da za buku nema pomoci.



[ Java Beograd @ 15.06.2016. 14:11 ] @
Ček malo. Možda sam pogrešio.
Osnovni pokazatelj da freon nestaje je neravnomerno hladan isparivač. Dakle, hladi (i ledi) na jednoj relativno maloj površini, a ostalo je na temperaturi koja jeste u frižideru. Ako je tako - onda gubi freon, ako nije tako, onda je sa freonom OK.

Edit:
Da sam ja na tvom mestu, ja bih opet zvao servisera. Šta je dolazio ako nije popravio !? A i uostalom, pod garancijom je.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 15.06.2016. u 15:25 GMT+1]
[ mmns21 @ 15.06.2016. 14:14 ] @
Ledi na celim ledjima ravnomerno (tamo gde je isparivac), serviser je bas to zagledao.
[ gilopile @ 15.06.2016. 14:16 ] @
Moguce da termostat ne prijanja dobro na povrsinu koja ledi...Dovoljno je malo da se odvoji pa da ne iskljucuje...
Jel mozes da nam uslikas termostat, tamo gde prijanja.
[ bakara @ 15.06.2016. 14:17 ] @
Sta se desava kad zavrnete termostat, da li se onda iskljuci kompresor?
[ mmns21 @ 15.06.2016. 14:18 ] @
Termostat stoji na minimumu. Ako se jos malo okrene onda se frizider ugasi.
[ gilopile @ 15.06.2016. 14:19 ] @
To je OK.
Znaci, ili ne moze da postigne temperaturu ili termostat nije dobro pricvrscen za kutiju gde protice freon. Treba sto vecom povrsinom da prijaja i mora da gasi. Pretpostavimo da je on sam ispravan.
[ mmns21 @ 15.06.2016. 14:29 ] @
Hvala!

Gledao sam kada je serviser menjao termostat. Sonda je u nekom buziru koji se nalazi u zidu frizidera, jednostavno je izvucena i jednostavno je ubacena sonda od novog termostata. Sacekacu mozda termostatu treba vremena :)

Vise me interesuje sto je kondenzator na Beko zamrzivacu ceo mlak a ovde je samo pocetak vruc a onda veoma brzo hladan. Sumnjivo mi je da je kondenzator tako efikasan. Kakav bi trebao da bude u normalnom rezimu rada?
[ gilopile @ 15.06.2016. 14:35 ] @
Nema veze to. Vrlo jednostavno, ili, kao sto rekoh, iz nekog razloga nije dobro nalegao termostat i ne moze da `pokupi` temperaturu da bi okinuo ili ne hladi dovoljno iz nekog razloga.

Prekontrolisi ti taj buzir, mozda se on malo odvojio od stjenke...A mozda je greskom ubacen neodgovarajuci, a mozda je onaj stari i bio ispravan, a friz ne postize dovoljno da ohladi...

Mada, ako imas garanciju, zovi da ti to lepo pogledaju i provere da li ce da se gasi, taman dok popiju kaficu :)
[ mmns21 @ 15.06.2016. 14:42 ] @
Hvala jos jednom. Za sada cu sacekati par dana da vidim da li ce se nesto promeniti.
[ mmns21 @ 15.06.2016. 18:22 ] @
Uzeo sam k termopar, zakacio ga za unimer i posle nekoliko minuta se temperatura ustalila na 6 stepeni C pri vrhu frizidera i to kada kompresor stalno radi.
[ gilopile @ 15.06.2016. 23:20 ] @
Pa da, ali gde si prislonio termopar...to je OK i trebalo bi na 6c da ugasi taj ugradjen u friz, cak i na 8, 10...ako si stavio na minimum. Zato kazem, prekontrolisi taj buzir ili ga jednostavno ukloni i pricvrsti na drugi nacin senzor zicu da bolje prijanja i ako je ispravan, nema razloga da ne okine i ugazi kompresor.

[ mmns21 @ 16.06.2016. 07:26 ] @
Vrh termopara je stajao u vazduhu pri vrhu frizidera. Termostat stoji na minimumu.

Cinjenica je da frizider ne hladi dovoljno efikasno i da je verovatno to razlog sto termostat ne gasi. On uspeva da odrzi ovu temperaturu jer stalno radi i vrata su stalno zatvorena (frizider se prakticno ne koristi). Sta je uzrok toga ne znam. Ono sto se spolja moze primetiti je da od kada traju ovi problemi da je kompresor znacajno bucniji, mozda ne moze da postigne dovoljnu kompresuju ili ne radi efikasno iz nekog drugog razloga.

Serviser je rekao da sacekam do danas pa da ga pozovem.
[ ivan_sim @ 17.06.2016. 00:47 ] @
Frizider je na r600.
Potrebno je da se ispere isparivac i da se ponovo napuni.
Da je sve ispravno oko hladjenja on sa stalnim radom kompresora
bi ohladio frizider na ispod 0 stpeni,
a kod tebe je 6 stepeni.

Probaj pritiskaj zadnju povrsinu unutar frizidera da li je naduvena ili da li mozda krcka na pritisak.
[ mmns21 @ 17.06.2016. 13:00 ] @
Hvala. Danas je dosao jos jedan serviser. Rekli su da ce promeniti kompresor cim dobiju novi. Posto je kompresor vreo dobio sam upustvo da ga povremeno ugasim da ga bimetal ne bi skroz iskljucio.
[ mmns21 @ 25.06.2016. 12:33 ] @
Danas je zamenjen kompresor. Stari je izbacivao ulje. Zamenjen je kompresor, relej kompresora i susac. Sada na izlazu kompresora postoji servisni ventil.
Ugradjen je Turk elektrik kompresor MTH 90 MT (http://www.tee.com.tr/)

Radi vec sat vremena jos se nije ugasio ali poceo je da ledi tamo gde do sada nije hladio a kondenzator je ceo topao a ne kao ranije samo pocetak.

Hvala svima na savetima.

[ mmns21 @ 15.07.2016. 22:04 ] @
Posle 20 dana izgleda da frizider opet radi po starom. Najveci deo vremena radi (ponekad se ugasi na 10-15 minuta) i opet se samo pocetak kondenzatora greje a ostatak je hladan. :(

Kada je zamenjen kompresor frizider je sa termostatom podesenim izmedju 2 i 3 odrzavao temperaturu od 3-5 stepeni a posle 20 dana sa istim podesavanjem to je to 6-7 stepeni. Mislio sam da je frizider od kucnih aparata najjednostavniji, ves masina je neuporedivo komplikovanija za popravke. Ako sam razumeo termostat frizidera ne meri temperaturu ambijenta nego neku temperaturu u zidu frizidera u delu gde se nalazi isparivac.

Serviser mi je rekao da mu mozda nedostaje gasa jer nije stavljen isti kompresor, verujem da se to moze lako utvrditi, kod klima gas mora da bude odredjenog pritiska.

Da li je moguce da gas negde curi ili da je u sistemu ostalo ulja i da je to zapusilo filter (procitao sam ovo na internetu)?

Frizider je i dalje pod garancijom, trenutno hladi mnogo bolje pre popravke ali dosta losije u odnosu na nekoliko dana posle zamene kompresora.

Zasto su se promenile performanse u samo 20 dana?

Novi kompresor izgleda ovako:



[Ovu poruku je menjao mmns21 dana 16.07.2016. u 12:42 GMT+1]
[ mmns21 @ 23.07.2016. 05:45 ] @
U sredu je dosao majstor. Prvo je dopunio sistem gasom (R-600), nisam primetio jedinicu mere na manometru (recimo sa -35 na -30 ili sa 30 na 35). Medjutim frizider nije radio nista bolje. Potom je osluskivao kondenzator i zakljucio da je u pitanju zagusenje. Ispustio je gas, isekao filter, stavio novi, vakumirao sistem oko pola sata i napunio ga.

Posle dva meseca frizider rekao bi da normalno hladi, jedino se promeni naci stvaranja leda u frizideru. Ranije sam imao utisak da prvo ledi pri vrhu a sada prvo zaledi u donjem delu frizidera i tek na kraju na vrhu. Frizider sada normalno radi.

Bravo za ovlasceni servis, trebalo im je samo dva meseca i pet dolazaka da rese problem :). Prvo su dosli da gledaju, pa su narucili termostat, kada je stigao zamenili su ga. Posle zamene je frizider radio isto lose ali su insistirali da sacekam par dana da se vidi da li ce raditi bolje. Dosli su opet i onda zakljucili da je u pitanju kompresor koji se opet cekao desetak dana. Potom su ga zamenili i frizider je poceo da lose hladi vec posle par dana, kada sam to prijavio rekli su mi da smanjim termostat. Kada je posle par nedelje frizider poceo skoro stalno da radi i da jos slabije hladi dosli su i resili problem.

Serviseri su bili ljubazni ali sistem mi ne deluje efikasno. Rezultat je da frizider lepo hladi ali novi kompresor je neuporedivo bucniji od starog.
[ Pajapatak @ 23.07.2016. 23:10 ] @
Pa kad je krš Turski , i još ako je jači ,a kažeš da jeste ,onda su i pritisci povećani u kondenzatoru i eto pojačanog zvuka.
[ mmns21 @ 30.07.2016. 19:02 ] @
Servis je priznao da su prilikom zamene kompresora ugradili slabiji kompresor od onoga koji je bio ranije i da zbog toga kompresor duze radi u odnosu na vreme dok je originalni kompresor bio ispravan.

Danas je bilo toplo i frizider je ponovo radio duze (ne gasi se po par sati). Prvi put od kada ga imam (3. godina) poceo je da ispusta zvuke kao da nesto puca.
Kada radi zid frizidera sa unutrasnje strane je cvrst ali kada pravi pauzu kao da se zid potklobucio (kao da ima vazduha iza plastike i na lagani dodir se ugiba i pucketa) vise pri plafonu dok je u donjem delu zida je cvrst i ravan.

Ovo ranije nisam primecivao. Da li je ovo ok ili opet nesto nije kako treba?

Prilog snimak.



[ ivan_sim @ 31.07.2016. 09:54 ] @
Ispusta isparivac.
Zato se i naduva plastika i krcka. Naravno i da ne hladi dobro.
Ako je i dalje u garanciji, resenje je zamena aparata.
popravke na isparivacu se ne rade u garantnom roku.
[ mmns21 @ 31.07.2016. 11:48 ] @
Hvala. Ostalo je jos nesto manje od 2 godine garancije. Pozvacu sutra servis. Videcu sta ce mi ovaj put reci.
[ mmns21 @ 04.08.2016. 20:28 ] @
Veceras je dosao serviser. Pregledao je frizider. Video je da se zid ugiba i pucketa negde vise, negde manje a negde je i dalje potpuno cvrst. Rekao je da je to normalno disanje zida frizidera. Zapazanje nije hteo da stavi u zapisnik pa sam to ja upisao kao komentar stranke. Zakljucak servisera je da je aparat tehnicki ispravan bez bilo kakvog detalja.

Nije dao objasnjenje zbog cega posle popravke frizider prvo ledi u dnu frizidera a tek na kraju i slabo pri vrhu, pre kvara je jace hladio pri vrhu. Napomenuo je da pri vrhu slabije hladi (cela gornja polica) mozda zbog toga sto tu ide povratni vod. Ovo mi nije bilo uverljivo jer se kontrukcija frizidera nije menjala.

Za losije i manje efikasno hladjenje je rekao da na to ranije nisam obracao paznju.

Tokom vikenda sam pogledao kod roditelja Gorenje frizider i njegov zid iako je star deset godina je potpuno cvrst, nema plikova, ne ugiba se niti puca kada se pipne prstom :) (u pitanju je isto samootapajuci frizider).

Licno ne ocekujem nikakav pozitivan ishod. Verovatno ce opet doci da ga popravljaju kada potpuno otkaze pa sve ponovo iz pocetka. Mislim da je Beko kao marka izgubio moje poverenje.
[ frigo-sani @ 18.08.2016. 16:54 ] @
Pripremi se da ubrzo kupujes drugi aparat nakon isteka garancije..To sto ti je rekao da je normalno da radi,odnosno zvace plastika
ispod koje je isparivac je prica za gluhonjeme.Nekad su isparivaci radjeni da traju godinama i u vecini slucajeva bi se
prosupljili onda kad bi ih vlasnik probio nozem dok je pokusavao da skine led.Sad se prave od aluminijuma
koji je debljine kao limenka cole.Ali hajduci to sve fino sakriju ispod plastike.
Kad budes kupovao novi kupi sebi samsung ili LG no frost.Duplo skuplji od tog beka ali i vrijedi toliko.
[ mmns21 @ 30.08.2016. 16:14 ] @
Danas sam dobio pismo od LTH servisa u kojem sam pronašao NALOG-potvrdu za zamenu aparata u garantnom roku. Zvao sam prodavnicu u kojem je kupljen frižider i rekli su mi da donesem potvrdu, račun, fiskalni račun i garanciju da će se potruditi da mi što pre zamene frižider.

Frižider se menja zbog deformacije kućišta.
[ mmns21 @ 22.09.2016. 19:38 ] @
Konačno je stigao novi frižider. Ponovo lepo radi, tačnije u frižideru je hladno a nije bučan (praktično se ne čuje). Kada malo razmislim da nisam bio uporan imao bi neispravan frižider koji nije hladio, pravio je buku i trošio mnogo struje uz opasnost da veoma brzo otkaže.
[ babaroga5 @ 22.12.2016. 09:48 ] @
Zdravo,

imam skoro isti problem sa ugradnim Gorenje frižiderom sa komorom van garancije!

U Septembru 2016 je prestao sa hlađenjem, pozvali ovlašćeni Gorenje servis koji je odmah ustanovio kvar kompresora. Istog dana je isti zamenjen novim, Danfoss a skinuli LG.
Zamenili su i iglicu, napunili R600 i rekli da ga pratimo nekoliko dana. Frižider je odlično hladio :-), smrzavao kao zamrzivač. Iza se stvarala mala barica vode nakon gašenja frižidera. Pozvali servis, ispustili nasumice malo gasa i ponovo otišli. Serviser se pravdao gašenjem vagice usled punjenja, navodno napunio 31gr a treba 28gr.
Frižider nakon toga nije prestajao sa hlađenjem, opet servis, ovog puta zamenjen termostat.

Nakon zamene sve je na prvi pogled bilo u redu, osim da smo morali ternostat držati na 0,5 od 7 a zbog jakog hlađenja.

Nakon skoro puna dva meseca, postao je mnogo bučniji i opet pozvali servis, juče došli, ispustili gas i ovog puta napunili 29gr.
Na pitanje kako je moguće, navodno, ispustili su nasumice previše gasa.

Kondenzatoru je leva strana hladna, desna vrela. I kod mene postoji momenat gde se na unutrašnjem zidu uočavaju neravnine koje puckaju na pritisak prsta, isto pitanje sam još kod prvog dolaska naglasio i komentarisao sa serviserima iako nisam do sada znao na šta ukazuje ova pojava, što me je zabrinulo i dalo mi povoda da nastavim temu nakon tri meseca.

Ukupno sam platio do sada 13.000 RSD. Šta sad raditi?

Pozdrav!
[ milutigor @ 18.07.2018. 12:03 ] @
I šta se na kraju krajeva uradilo s frižiderom? Na Gorenje mislim.
[ ironman @ 27.10.2020. 13:34 ] @
Da li je Beko rešio ove probeme sa isparivačem ili i dalje nije za preporuku?
Mislio sam da uzmem neki jeftiniji model, recimo
https://www.eponuda.com/kombin...der-sa-zamrzivacem-cena-399682
ili sličan za 30ak hiljada.
Kakav je
Liebherr u ovoj kategoriji, do 50K, ima par modela kao i Samsung?