[ Deker @ 24.06.2016. 22:01 ] @
Potrebna pomoc. Suštinski, ovo bi bas bila elementarna konfiguracija,sa jeftinim G1840 procesorom, jeftinom MB, običnom ddr3 4GB ram memorijom, HDD WD blue 1TB.
Jedina dilema je grafička, a tu dolazi u obzir GTX 750 Ti ili čini mu se R7 260x. A najradije bih neku polovnu sličnih performansi. I naravno, đa li treba neko posebno napajanje.
Ovo sve za igre tipa LOL, WOT, Minecraft, Pes, GTA V.
Dakle red velicina je manje od 300 EUR.
Dalje se pitam, da li treba umesto dual core birati neki quad core procesor. Unapred zahvalan na svim sugestijama.
[ gilopile @ 24.06.2016. 22:12 ] @
Pa za tu neku cifru, mozda jedino da pojacas CPU i umesto tog, dodas jos dve crvene i ides na i3, recimo, 4130 i terace on sve zivo. Vredi svaki dinar, doduse polovan, ali vragu briga.

Za quad, jedino da ides na i5, jer AMD u tom nekom cenovnom rangu nista bolji nije od ovog i3, bez obzira sto ima samo 2 fizicka jezgra.

Napajanje mozes slobodno neki LC, recimo LC600H...i to bi bilo to.
4GB sasvim dovoljno za veliku vecinu aplikacija i igara. Ako zafali, najmanji problem je ubaciti jos toliko...
Izbor g. kartice ne znam. Ali te sto si zamislio su sasvim OK ako ti se uklapaju u budzet.

To je samo neko moje razmisljanje...
[ Deker @ 24.06.2016. 22:35 ] @
Da,te gpu su od 12 do 15 k dinara. Zato sam i pitao za polovnu gpu a onda bih mogao neki jaci polovan procesor. Naravno, nemam iskust u kupovini polovnih komponenti al covek se uci dok je živ. Hvala na savetu.
[ Zlatni_bg @ 25.06.2016. 17:45 ] @
GTAV se neces naigrati na 300EUR nazalost. World of tanks preferira intelove procesore ako hoces bolje performanse.

Intel kao sto su savetovali i3, ima hyperthreading pa ces fakticki imati 4 jezgra kad bude potrebno, kad ne bude mozes da koristis 2. AMD mozes da uzmes 6300 ili nesto slicno, 6 jezgara i moram reci da je skroz solidan procesor.

Baci pogled i na AMD A10-7850K, ima integrisanu R7 grafiku, koju mozes da uparis sa jos jednom fizickom R7 grafickom i bukvalno dobijas nesto slicno crossfire-u. Po mom misljenju najbolji izbor za tvoj budzet.

http://www.guru3d.com/articles...d_a10_7850k_apu_review,16.html - imas tu par benchmarka. Postize najbolje performanse sa jos jednom R7 250.

https://www.youtube.com/watch?v=5q6RIX9g0E8 - lik pokazuje neke razlike u performansama, dobijes 60% bolje performanse ako dodas R7 250.

Poenta price je da sve ovo moze da radi samo sa grafickim koje imaju DDR3 memoriju tako da si ogranicen, ne mozes da uzmes R7 260X i slicno.

Imaj u vidu da ti brzina DDR3 ovde igra ogromnu ulogu. Treba ti sto brzi DDR3 da bi izvukao performanse iz ovakvog grafickog podesavanja.

Ovde imas razliku izmedju i5+R260X vs 7850K sa R7 250, pogledaj pa vidi sta ti se najvise isplati http://www.techspot.com/review...raphics-performance/page6.html

[ Deker @ 25.06.2016. 18:01 ] @
Koliko sam ja citao, brze memorije Ddr3 su potrebne za APU AMD procesore. A naavno, onda treba i neka bolja MB. Za GTA V preporucena GPU je GTX 950 koja po passmarku ima malo preko 4000, a GTX 750 TI ima oko 3600.
Procitao sam sto si napisao a kasnije cu sve da pogledam jos jednom.
Juce na nekom sajtu sam gledao budzetske konfiguracije i najbolje se pokazala G3240 uparen sa GTX 750 TI , sa obicnom 4gb ram 1600MHz bez ssd obican hdd itd. Pronaci cu link pa okaciti jer ima tu jos jedan review sa preko 40 razlicitih konfiguracija i cini mi se jako zanimljivim.
[ djoka_l @ 25.06.2016. 18:07 ] @
GTA V traži bar i5, a taj Celeron neće pokrenuti ni jednu od tih igara.
[ Zlatni_bg @ 25.06.2016. 18:09 ] @
Pazi, za starije igre koje nisu cpu-intensive mozes da koristis taj G3240, ali novije koje su cpu-bound neces moci. Na normal (sto su najniza) podesavanja za GTAV meni [email protected] koristi oko 65-70% CPU vremena. Watchdogs nesto slicno, a obe igrice imam uredno placene, dakle nije da su inficirani .exe za igrice. GTA V neces moci da pokrenes na G3240. Da ne gresim dusu, mozda i hoces, ali veruj mi da ti se nece svideti da ga igras. Uz to, pri online igranju ume da zauzme i do 6GB RAMa.

Saveta mogu da ti dam dosta, mogu da ti dam linkova gde jeftino mozes da kupis HW, odakle ja nabavljam (naravno pp samo), ali prica je takva da moras za pocetak da kazes bar na kakvom monitoru igras, sa kojim podesavanjima zelis da igras, i kakva ocekivanja imas sto se tice FPSa. Mnogo igara igram, GTAV i WoT intenzivno, a sa dosta hardvera sam ih i isprobao.
[ Zlatni_bg @ 25.06.2016. 18:10 ] @
I to nije celeron, to je intel pentium :)
[ Zlatni_bg @ 25.06.2016. 18:23 ] @
Jos jedna stvar, kad se zaobidju ovi veliki lanci (WinWin, Gigatron etc) i dodje do normalnih cena, 750ti mozes da nadjes za nekih 100EUR, GTX950 oko 140EUR.

Razlika u ceni i3 i Pentium procesora ti je vrlo mala pa ti se vise isplati da ides na i3 koji je oko 100eur.

I passmark ti nije neko merilo realnih performansi, veruj mi. Bolje pogledaj benchmarke igara neko passmark rezultate. Previse je sintetike u passmarku i necega sto bukvalno nece uticati na igre. I sto se procesora tice i grafickih.
[ tuxserbia @ 25.06.2016. 18:46 ] @
Eno na drugom sajtu za testiranje performansi, napravili dve konfiguracije za 50k dinara. Jedna intel druga amd, tako da može da se iskombinuje nešto.
[ djoka_l @ 25.06.2016. 18:56 ] @
Citat:
Zlatni_bg: I to nije celeron, to je intel pentium :)


Originalna ideja je da upotrebi G1840 što jeste Celeron. G3240 je druga priča, ali ni on nije pravi izbor za tako zahtevne igre.
[ Deker @ 25.06.2016. 20:00 ] @
Monitor je običan 22" u ful hd 1920x1080, i VGA priključak.
U principu više naginjem ka novim komponenatama nego polovnim jer ja tu baš nemam iskustva. A konfiguracija mi je za klinca, ja to ne igram, u stvari uopšte ne igram. Pa zato i nisam u toku sa ovim stvarima mada se pomalo razumem.
Inicijalna ideja mi je bila čak da uzmem samo AMD A8 7800 koji navodno ima dobru grafiku za online igrice ali sam odustao od toga.
Pa sam razmišljao o AMD 860K ili tako nešto uz neku GPU iz te klase koju sam ranije napomenuo. Znam ja šta bi bilo optimalno, i ja sam malo istraživao, da neki dobar I5 uz neku dobru R9 ili neka GTX iz serije 9 ili 660 uz min 8 GB ram a ako se ima i za neki SSD od bar 256GB.
No, potrebno je u perspektivi sastaviti dve takve konfiguracije tako da je budzet jako tanak a ja nemam sredstva da istrazujem (mislim na kupovinu) šta bi uopšte moglo da radi.
Evo linkova koje sam pomenuo:
http://www.pcper.com/reviews/S...ow-Much-CPU-Do-You-Really-Need
http://www.pcper.com/reviews/S...ordable-System-Builds-Compared

[ Zlatni_bg @ 25.06.2016. 20:17 ] @
Drugi link je vecinom gomila nebuloznih benchmarka gde nekome padne nesto na pamet pa testira to. AM1 NIKAKO nije za igrice!!! Koristim AMD 5350 za kucni server i sve sto je dobro kod njega je potrosnja struje, zato i radi to sto radi! Zakacio sam r9 270x jednom prilikom na njega i nikako nije mogao da isporuci pune performanse kartice. U passmarku, posto njega dosta gledas, rezultat je bio ~3000 poena umesto ~5000 na AM3+ platformi. Drugo, AMDova 4 jezgra nikako ne mogu da se porede sa i5icom. Vise sa i3. I to ne sa 5350 ili slicnih procesora vec ovih APUa ili FX serije, mozda phenoma.

Imaj u vidu da u ovom poslednjem benchmarku imas samo klasicne dual-core intele i quad core AMDove, nema spominjanja i3 koji bi napravili razliku. I sva podesavanja su na low. Testirane su 3 igrice od kojih 2 nisu CPU-bound. Veruj mi, taj Intel Dual Core je samo za kancelarijski rad i surfovanje.