[ milko60 @ 03.07.2016. 18:29 ] @
Trebam zamijeniti HD i znam da trebam izvrsiti becap podataka ali nisam siguran koje podstke treba becapovati?
Hvala
[ gilopile @ 03.07.2016. 18:58 ] @
Najcesce su to folderi Desktop, my document, app data.
Naravno sve zavisi sta i gde imas na hdd-u.

Bilo bi dobro da malo preciziras...Ti najbolje znas sta ti treba od podataka sa tog diska, tipa bookmark browsera, password i sl.
[ bachi @ 03.07.2016. 20:58 ] @
Windows full backup ili Acronis system image ako ne planiraš ponovo da instaliraš OS, ako planiraš da instaliraš novi OS, isključi stari, poveži samo novi hard, instaliraj OS na njega i inicijalno podesi, posle poveži stari hard i sa starog prebaci na novi šta želiš.
[ okraz @ 04.07.2016. 19:16 ] @
Nisam uradio becap nego sam neke fajlove kopirao na usb fles.
Ubacio sam novi Hd u laptop i dobio poruku NEMA OPERSTIVNOG SISTEMA.
U biosu sm podesio boot na cd rom i pokusao instslaciju xp.
Poslije skenirannja hardvera dobio sam poruku NEMOGUCA INSTALACIJA - NEMA DRAJVEA ZA HD!!
Nema nacina da na laptop prikljcim jos jedan hd jer nema portova za tako nesto
Sta da radim?
Disk je Segata izvadjen iz drugog laptopa koji je losije konfiguracije ali je ,ono sto je mogao ,radio dobro.Radi se o Acerlaptopima
..
[ gilopile @ 04.07.2016. 19:37 ] @
Napisi tacan model laptopa i hard diska.

Da li se HDD vidi u BIOS-u? Da li su diskovi ATA ili Sata? I napisi tacno koju gresku izbaci, na engleskom.
[ okraz @ 04.07.2016. 20:05 ] @
U biosu vidi Hd a poruka je
Windows xp setap
Setap did not find disk drivers installed in your computer
..,
Setap canon...to qut setup press F3
To je sustina poruke???

Laltop acer aspira 4150
Disk Segata model ST9600821A
[ tuxserbia @ 04.07.2016. 20:09 ] @
Sigurno si preskočio poruku F6, XP "ne poznaje" SATA diskove.

I jesi Milko ili si Žarko?!? ;-)
[ gilopile @ 04.07.2016. 20:10 ] @
OK. Napisi model HDD-a. Pogresio si kod oznake gore.
[ okraz @ 04.07.2016. 20:16 ] @
Nisam siguran.
Ovo jr stariji model iz 2004
[ gilopile @ 04.07.2016. 20:21 ] @
Kako nisi siguran?
Slikaj HDD ili tacno prepisi model. Ne mozemo ti pomoci ako ne znamo model HDD-a.

Evo sta moze biti ako je SATA

Nepostojanje Stada drajvera u instalaciji XPa
Nepodrzan HDD od strane laptopa - veci kapacitet nego sto podrzava
Greska u MBR i particijama - Potrebno ga je prethodno formatirati ili komplet izbrisati particije
Neispravan HDD

AKo je ATA, pokusati sa brisanjem particija, a ako ne pomogne, najverovatnije je neispravan.
[ iculibrk @ 04.07.2016. 20:24 ] @
Verovatno ovaj: Seagate ST94019A, proveri taj hdd, ali kada vidis koliko je do sada radio, bilo bi cudno da radi bez problema.
[ okraz @ 04.07.2016. 20:25 ] @
U specifikaciji sa interneta je ATA ali pominje drugi model.Inace je SEGATA ST 960081A
[ okraz @ 04.07.2016. 20:28 ] @
Zato sam ga i htio zamijeniti.
Grijao se do 68 stepeni!
[ gilopile @ 04.07.2016. 20:29 ] @
Nema sanse, gresis negde u pisanju.

Uslikaj ga.

Meni sada nista nije jasno.

Napisi na koji tacno laptop pokusavas install OS i koji je tacno HDD u pitanju?
[ iculibrk @ 04.07.2016. 20:32 ] @
Tesko je to zameniti, tj. naci nesto od tih ata da valja. Sve je to ili odradilo ili ce uskoro odraditi svoj broj radnih sati. Moguce jeste, ali kazem treba bas potrefiti.
[ okraz @ 04.07.2016. 20:37 ] @
Laptop Acer aspire travelmate 4150, windows xp .

Jedino na mejl da possljem slike.Moj mejl kabac 60@ gmail.com
[ okraz @ 04.07.2016. 20:41 ] @
Segate model: ST 960821A.
[ okraz @ 04.07.2016. 20:48 ] @
Disk je sa laptopa koji je normalno rsdio xa svoju kofiguraciju.

procesor 1,5 Ghc
504mb ram
Disk definitivno ST960081A
[ gilopile @ 04.07.2016. 20:50 ] @
Ok, sad si ga nabo - garant nasao zagubljene naocare. Eeee, Zarko, Zarko... :D

Znaci ATA 60GB.
Mora on da radi, ne trebaju nikakvi drajveri u XP-u.

Ostaje jedino da je neispravan ili bi trebalo da se formatira i izbrisu sve particije sa njega i tek onda pokusati sa instalacijom, jer hoce da se desi da na jednom laptopu kreiras particije, izvadis ga, stavis u drugi i ne moze da iscita. Obicno izadje disk reed error...a i sama instalacija ne moze da prepozna particije ni disk i otud ta greska koju dobijas.

Ako znas da baratas sa alatima na HBCD, za 5 min. ce ti biti jasno da li je HDD ok ili ne, a sve upucuje na njega.

Pogledaj da li fali ili je presavijena neka od iglica na konektoru HDD-a.


Znaci, skini HBCD 10.6. Narezi ISO na CD i boot-uj ga.
Trebace ti sa njega Acronis Disk Director 10 i HD sentinel za pocetak. Sa HD sentinel ces videti zdravlje HDD-a, a sa Acronis ces, ako je HDD OK, da pobrises sve particije sa njega da dobijes unpartition prostor i onda pokusaj da install XP.

http://www.hirensbootcd.org/hbcd-v106/
[ okraz @ 04.07.2016. 20:56 ] @
Vrstio sam ga nazad u aspiru 4150 i radi normalno.
Ima jedan viseclani red konektora a sada cu da ga provjerim sa Harddisk sentinel profesional
Hvala na trudu i pomoc!
[ gilopile @ 04.07.2016. 21:02 ] @
Proveri sa Sentinelom.
Znaci, potrebno je da ga ubacis u taj drugi lap i sa HBCD/ Acronis disk da pobrises particije i radice.
[ okraz @ 04.07.2016. 21:15 ] @
Sada provjerio sa HDS ..obje partijie ,radio 417 dana
[ okraz @ 04.07.2016. 21:19 ] @
Sad cu da potrazim te programe pa se javim..
Hvala puno!
[ okraz @ 05.07.2016. 13:46 ] @
Nazalost opet imam prboblem!
Oba hd rade na Aspiri 4150,bez problema podizu system samo je za Hd od 100gb sa Acera 3020 trezio drajre!
Na Aceru koj sam htio kompletirati sada ne radi ni hd koji je bio u njemu (100 Gb) a ni ovaj od 60 giga
Na dtskopu dbijem poruku:

IntelUNDI,PXE-21,,(bulid 082)
Intel ,1997-2000
For RealtekRTL8110S,/8169Gigabit Eternet Cotroller vl.40(041224)
PXE-E61:Meda test failure,chek cable
PXE-MOF:Exiting PXE ROM.
Operatng sisyem not fund.
Kao da se neki kabal otkacio?!!

[ bojan_bozovic @ 05.07.2016. 13:55 ] @
Isključi PXE boot (network boot) u BIOS-u, to je poruka vezana za network boot. Pogledaj u BIOS-u da li BIOS prepoznaje ATA disk. Postavi da se startuje redosledom: 1. CD-ROM 2. ATA disk
[ gilopile @ 05.07.2016. 14:07 ] @
Boot-uje preko mreze zato sto nije prepoznao iz nekog razloga HDD.

Pogledaj HDD da li je lepo usao i utakao se u konektor kako treba.

Cekaj, kako si ga sada spojio na desktop ako je 2.5` ATA? da li imas mini ATA to ATA kabel?

Da li ta dva HDDa, ako su ATA, imaju `cesalj` ili se spaja sa laptopom direkno bez ikakvog adaptera?

Ajd polako jos jednom objasni sta si sada uradio?
[ okraz @ 05.07.2016. 14:10 ] @
Udjem u bios :
1.HDD
2. Netvok
3.CD ROM
Selektujem CD ROM OTVORI SE
Press enter to continue!
Kad prisnem enter laptop se ugasi.
Podesvanje biosa se vrsi sa F 12 ali sve sto mogu to sam naveo.

PS.U PROZORU KOJI SAM OPISAO HDD KOJI JE PRVI JE ISPISAN SIVIM TEKSTO A OSTALI NORMALNIM.
[ gilopile @ 05.07.2016. 14:17 ] @
Ajmo redom.

Ubaci taj HDD u laptop na koji mislis da podizes OS.

Udji u BIOS i pogledaj da li ga je prepoznao, ako jeste idemo dalje.

Ako si skinuo HBCD 10.6 i narezao, ubaci CD u drajv i u BIOS-u podesi da prvo sa CD-a boot-uje.
Kada udjes u HBCD menu, ides na programs, pa Prtition tools/ next i onda pokrenes Acronis Disk.
Sa njim obrises sve particije da dobijes unparititon prostor i onda apply i izadjes iz HBCD.

Ubacis instalacioni disk winxp, zatim reboot i neka krene instalacija i onda javi sta se desava.

[ okraz @ 05.07.2016. 14:24 ] @
Oba Acera imaju slot za HDD isti to sam provjerio a Hd diskovi cesalj sa vise pinova.
U Aceru 4150 slot je duboko ali je kako se kaze knap pa nema sanse da se ne konektuje ispravno.
Na Aceru 3020 koji mi treba prostor za HD JE SIRI OD HD i,izgleda da ne pogodim pravi poloza!!
Kako god oba HD su ispravna - iznenadio sam se da je na ovom 4150 odmah pidigao aystem bez ikakvih dodatnih podesavanja.
Po svemu sudeci ,moram ekspermentisai sa polozajem HD.
Konektori su potpuno isti na o a laptopa s tim sto i imaju vise pinova od slota.
[ okraz @ 05.07.2016. 14:27 ] @
Ubacio sam Boot cd sa xp ali nemam mogjcnost reseta jer se laptop ugasi kada selektujem cd rom i pritjsnem enter!
U
[ okraz @ 05.07.2016. 14:46 ] @
Ipak nije!
jHd je prvi na popisu i tekst je siv a ostali,network ,cd rom su jasni.
Odoh jos jednom pokusati da ubacim HD u prave konektore a imam vec Dvd sa Hirenom narezan.
Poz
[ okraz @ 05.07.2016. 15:18 ] @
Sada sam pravilno ubacio HD i kad ukljucim laptop dobijem u porukuSAFE MOD ILI WINDOSS NORMALI .STA GOD IZABEREM SAMO SE VRTIM U KRUG I SYSTEM SE NE PODIZE.
U biosu pdesim na CD ROM Z,UBACIM CD ALI CD NR STARTUJE NEGO SE PONAVLJA PRICA SA POCETKA OVE PORUKE!?
[ gilopile @ 05.07.2016. 15:32 ] @
Jel taj HDD koji si sada ubacio bio u tom laptopu ili je to HDD od drugog laptopa?

Ako je od drugog, onda ne dize windows zbog razlicitosti sistemskih drajvera. Tako da, sada bi trebalo da mozes da instaliras OS bez problema.

Ali mi nije sada jasno zasto nece da boot-uje CD. Sta ustvari boot-ujes Win Instalaciju ili HBCD?

Jesi siguran da su citac i CD ispravni? Jel taj CD boot-uje na nekom drugom kompu? Jesi li dobro podesio boot-order u BIOS-u?
[ bojan_bozovic @ 05.07.2016. 15:36 ] @
Citat:
okraz:
Udjem u bios :
1.HDD
2. Netvok
3.CD ROM
Selektujem CD ROM OTVORI SE
Press enter to continue!
Kad prisnem enter laptop se ugasi.
Podesvanje biosa se vrsi sa F 12 ali sve sto mogu to sam naveo.

PS.U PROZORU KOJI SAM OPISAO HDD KOJI JE PRVI JE ISPISAN SIVIM TEKSTO A OSTALI NORMALNIM.


Ako je ovo redosled u BIOS-u onda je normalno da HBCD ne podiže. Moraš da izmeniš u 1. CD-ROM

To i gilopile kaže.
[ okraz @ 05.07.2016. 16:25 ] @
Konacno sam usao u Safe mod i preskenirao hardver.
CD Rom je tek prepoznao i poslije restarata krnula je nova instalacija.
Nadam se da sve proci ok.
Hvala svima posebno GilePile!
[ gilopile @ 05.07.2016. 16:46 ] @
Procice instalacija sada 100%, jer ti je prijavio disk kako treba i krenuo da se dize stari Win koji je bio na njemu. Tako da, nemas problema.

Uzdravlje!
[ okraz @ 05.07.2016. 16:57 ] @
Malo je reci hvala!
Pice i meza garant!
[ gilopile @ 06.07.2016. 09:58 ] @
Hvala Zarko, ponudjen ko pocascen.
PoZz!
[ okraz @ 06.07.2016. 11:00 ] @
Ok.
Ima nesto intersntno u mom slucaju.
Obje Aspire rade ok.a HDD se ne griju .
Kako god nije mi jasno sto se sifuacia promijenila.HDD od 100 giga dosgizao je o prdkk 65 stepeni a sada oba rade sa temperatrom oko 50 stpen???
Jos jednlm hvala svima koji su se ukjlucili a tebi posebno.
Elit je vrh!
Pozdrav
[ gilopile @ 06.07.2016. 11:36 ] @
Znas kako, temperatura se razlikuje podosta kad je HDD u idle i po malo rcka i kad je uposlen maximum, bilo zbog virusa, bilo pri nekoj instalaciji, skeniranju i sl.

Cepni mu jedan test sa HDtune pro i prati temperaturu


Laptop je to, pa i ako se sve komponente greju, cipset, CPU, GPU, onda ce i HDD biti znatno topliji..

Sve ima svoje, sto bi se reklo :)

Citat:
Elit je vrh!


Yep, ES do grcman! :)
[ okraz @ 06.07.2016. 13:37 ] @
Ovaj od sto giga sve bez greske!
Sve partijice u zelenoj a drugi sam samo temperaturu oko 50 stepeni.
Mislim da ce i on biti ok...rucam
[ Caki zemljoradnik @ 07.07.2016. 00:34 ] @
Citat:
okraz:
Ok.
Ima nesto intersntno u mom slucaju.
Obje Aspire rade ok.a HDD se ne griju .
Kako god nije mi jasno sto se sifuacia promijenila.HDD od 100 giga dosgizao je o prdkk 65 stepeni a sada oba rade sa temperatrom oko 50 stpen???
Jos jednlm hvala svima koji su se ukjlucili a tebi posebno.
Elit je vrh!
Pozdrav


Da, vrh je...